cebli Son Forum Mesajları

  Malesef bildiğim kadarıyla çözümü

  cebliyunus akdagcik

  Malesef bildiğim kadarıyla çözümü yok ama şunu önerebilirim, revit dosyasını export import yapmanıza gerek yok direk linkleyebilirsiniz. Link yaptığınızda üçgenler olmuyor. Hem revizyonlarda da kolayca update edebilirsiniz.

  Ama o durumda objeler editable mesh olarak geliyor eğer editable poly yaparsanız üçgenler yine ortaya çıkıyor.

  2021-01-17 18:22:11

  Bazı Max verisyonlarında içerik

  cebliyunus akdagcik

  Bazı Max verisyonlarında içerik görünüyor bazılarında görünmüyor, onun nedenini çözemedim ama şuan Max 2021 kurulu ve içerikler görünüyor.

  2021-01-14 15:11:27

  default ayarlarda "Create one

  cebliyunus akdagcik

  default ayarlarda "Create one scene object for each Autocad architecture one" işaretli değil. o sorun yaratıyor olabilir.
  Başka da bir sorun görünmüyor. Eğer olmazsa sadece layer seçerek getirmeyi deneyin.

  2020-10-04 08:45:50

  Derive Autocad primitives by

  cebliyunus akdagcik

  Derive Autocad primitives by
  Layer, Block as node hierarchy, split by element
  Default seçenek bu şekildedir. Tahminimce sizde entity seçilmiş. Yanlışlıkla değişme ihtimali yüksek üzerine gelip orta tuşu hareket ettirirseniz değişiyor.

  2020-10-03 17:33:02

  Arkadaşlar Seke uyarmış ama

  cebliyunus akdagcik

  Arkadaşlar Seke uyarmış ama konuyu görünce bende bir uyarı yapma gereği hissettim. Autodesk artık hangi programı, hangi seri no ile, ne kadar süre kullandığınızı kayıt altına alıyor.
  Kullandığınız programların fiyatını öğrenin, normalde zaten lisanslı kullanmanız gerekiyor ama bir lisans sorununuz varsa gerektiğinde lisansınızı yenileyebilecek durumda olun. Çünkü size lisans sorununu giderebilmeniz için 7 gün tanırlar.

  2020-06-03 19:03:38

  2020 kullanmadım ama 2021'de

  cebliyunus akdagcik

  2020 kullanmadım ama 2021'de yazdığınız sorunlar yok. 2021'e geçebilirsiniz. 2020 pluginleri sorunsuz çalışıyor. Bir avantajı varmı derseniz ben göremedim. Sonuçta 3dsmax yıllardır geliştilmeyen bir program. Neredeyse herşeyi pluginlerle yapıyoruz.

  2020-05-28 18:02:01

  Görsel ekleyebilirseniz daha anlaşılır

  cebliyunus akdagcik

  Görsel ekleyebilirseniz daha anlaşılır olur ama anladığım kadarıyla sahnenizde biraz çalışma yapmak gerekiyor. Bir objeyi direk hdr üzerine oturtmak genelde pek başarılı sonuç vermez. Daha realistik olması için objenin çevresini 3d olarak bir miktar işlemek gerekir.

  2020-04-04 11:46:58

  Peter Guthrie veya Poliigon

  cebliyunus akdagcik

  Peter Guthrie veya Poliigon HDRI'lerinin altı çoğunlukla siyahtır. Genelde iç mekan ve dış mekan renderlarda alt kısma ihtiyaç duyulmaz bu nedenle siyah bırakıyorlar.
  Eğer mutlaka alt kısmın olmasını istiyorsanız https://hdri-skies.com buradakiler işinize yarayabilir. Düşük versiyonu indirip test edebilirsiniz.

  2020-04-03 15:31:55

  Collect asset scriptini kullanmanızı

  cebliyunus akdagcik

  Collect asset scriptini kullanmanızı tavsiye ederim.
  seçtiğiniz klasörde aynı isimde dosya varsa görsel olarak kıyaslar ve isterseniz manuel veya auto rename ile isim değiştirebilirsiniz.

  http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/collect-asset

  2020-03-12 20:25:13

  Corona render motorunda herhangi

  cebliyunus akdagcik

  Corona render motorunda herhangi bir özel ayar yapmanıza gerek yok default ayarlarla gayet iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  Eğer istediğiniz sonucu alamıyorsanız, malzeme, ışık ve kamera ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

  2019-10-15 20:35:31

  3dsmax virüsleri bulaşmıştır. Konu

  cebliyunus akdagcik

  3dsmax virüsleri bulaşmıştır. Konu hakkında bilgi edinmek için 3dsmax alc ve crp virüslerini inceleyebilirsiniz.
  Temizlemek için Autodesk security tools yüklemelisiniz. Hazır modellerde çok yayılmış durumda.

  2019-09-26 22:56:08

  Eğer spline olarak geldiyse

  cebliyunus akdagcik

  Eğer spline olarak geldiyse bir yolu yok, yeniden modellemeniz gerekiyor.

  Mümkünse dosyanın orjinalinden fbx veya 3ds olarak export etmelerini isteyin.

  2019-05-14 15:09:35

  konu oldukça eski. o

  cebliyunus akdagcik

  konu oldukça eski. o script yeni versiyonlarda işe yaramıyor veya çalışmıyor. Temizleme için bir macro kullanıyorum ama nereden bulduğumu hatırlamıyorum. "3dwannab cleanup" diye bir makro. çok uzun sürede açılan dosyalarda oldukça işime yaradı. aşağıdaki scripti 3dsmax script editörde çalıştırıp deneyebilirsiniz. bu işlemi çalıştığınız dosyanın yedeğini aldıktan sonra yapmanızı tavsiye ederim.


  macroScript CleanUp category:"3dwannab" buttontext:"Cleanup" tooltip:"Clean Motion Clips + Layer Controls resulting in smaller file sizes"
  (
  if querybox "Clean Motion Clips + Layer Controls by 3dwannab (?_?)\n\nAre you sure ?" title:"Cleanup by 3dwannab (?_?)" beep:true
  then
  (
  t=trackviewnodes
  n=t[#Max_MotionClip_Manager]
  if n!=undefined then deleteTrackViewController t n.controller
  gc()
  t=trackviewnodes
  n=t[#Anim_Layer_Control_Manager]
  if n!=undefined then deleteTrackViewController t n.controller
  gc()
  messagebox "Cleanup complete of:\nMax_MotionClip_Manager + Anim_Layer_Control_Manager nodes\n\nGoodbye...(?_?)" title:"Cleanup by 3dwannab (?_?)" beep:true
  )
  else
  (
  -- DO NOTHING
  )
  )

  2018-12-15 19:33:12

  Arkadaşlar bunun yöntemi şu

  cebliyunus akdagcik

  Arkadaşlar bunun yöntemi şu şekildedir.
  Bipedi çalıştığınız dosyada, bipedi seçin daha sonra
  motion > parameters > figure mode > structure

  Height`i istediğiniz boya getirin. ama mesela 1,8 i 180 yaptıysanız dosyanın unitsini cm yapmayı unutmayın. daha sonra yine cm çalıştığınız dosyaya merge edebilirsiniz.

  2017-08-19 13:02:22

  Soru çok havada kalmış.

  cebliyunus akdagcik

  Soru çok havada kalmış. vray sahnesini convert etiyseniz ve solgun çıkıyor ise render penceresinde post ayarlarında tone maping exposure -4 highlight 1,8 contrast 2 yaparak görüntüye bir bakın. düzelme olduysa bu ayarlarla oynayarak sahnenize uygun hale getirmelisiniz.
  blura şimdiye kadar hiç rastlamadım ama yine post penceresinde sharpening/bluring ayarlarına bakabilirsiniz. Ayrıca bokeh ayarlarına bakabilirsiniz. buralarda hata olabilir.

  2017-08-14 10:07:24

  normalde forestpack yüklendikten sonra

  cebliyunus akdagcik

  normalde forestpack yüklendikten sonra 3dsmax`i açtığınızda, size sorarak otomatik birkaç external path ekler. Eğer eklenmediyse aşağıdaki klasörü eklemelisiniz. ben 5.4.0 versiyonu kullanıyorum eski versiyonlarda farklılıklar olabilir. klasörü kontrol ederek full.bmp ve diğer maplerin bu klasörde olduğuna emin olun.
  C:\Program Files (x86)\Itoo Software\Forest Pack Pro\distmaps

  2017-08-03 17:07:54

  Daha önce sketchup yapabiliyordu

  cebliyunus akdagcik

  Daha önce sketchup yapabiliyordu ama trimble`a satıldıktan sonra geçen ay bu desteği sonlandırdı yani bu konuda free seçenek kalmadı malesef.

  Projenizin bütçesine göre

  Autodesk infraworks`ü deneyebilirsiniz. Projenin bulunduğu bölgeye göre iyi sonuçlar alınabiliyor. Mesela Tanzanyada çalıştığım bir projede şehrin tamamının modelini bulmuştum. Ama İstanbul`da 2-3 bina çıktı. Çünkü çinliler tanzanya ile ilgileniyorlarmış ve tüm binaları modellemişler. Şuan için biraz şansa kalıyor ama uzun vadede vazgeçilmez bir program olacak.

  Esri cityengine bu iş için kullanılıyor ama ben çözemedim. öğrenme süreci uzun benimde yeterli vaktim yoktu.

  Yine diğer bir seçenek drone ile çalıştığınız bölgeyi fotograflayarak pix4d programı ile arazi ve binaların modelini oluşturmak. Bunu yapan firmalar var ama tabi bu en pahalı yöntemlerden biri.

  2017-07-24 12:19:54

  refract ior değerini 1

  cebliyunus akdagcik

  refract ior değerini 1 yaparsanız kırılma etkisi kaybolacaktır.

  2017-07-19 18:27:35

  ctlr+c ile kamera oluşturabilmeniz

  cebliyunus akdagcik

  ctlr+c ile kamera oluşturabilmeniz için perspective görüntüde olmalısınız. orthographic görüntülerde olmaz.
  Önce p ye sonra ctrl+c ye basmalısınız.

  2017-07-08 09:44:21

  Musa Bey merhaba, Sanırım

  cebliyunus akdagcik

  Musa Bey merhaba,
  Sanırım sanal tur dediğim için verdiğim linkteki örnekleri incelemediniz. Malesef bu tür gezinti için bir isim bulamadım.
  Eğer müşteri animasyonu kabul ediyorsa daha iyi bir çözüm olur. Çünkü sistemi oturttuğum halde animasyondan daha çok vaktimi alıyor. iyi çalışmalar.

  2017-06-06 23:23:29

  Mevcut binalar için matterport

  cebliyunus akdagcik

  Mevcut binalar için matterport en iyi uygulama. Ama tek satılan bir uygulama değil bir sistem ve maliyeti oldukça yüksek. Bu hizmeti veren firmalar var. Ben dreamreality ile ortak çalışmalar yapıyorum onlardan destek isteyebilirsiniz.

  Ama eğer bir 3d çalışma içerisinde dolaşmak istiyorsanız bununla ilgili bir uygulama yok. Sanal tur gibi kendiniz geliştirmeniz gerekiyor. Bu konuda hizmet veriyorum. Ekteki linkten örnek çalışmaları inceleyebilirsiniz.
  https://www.cebli.com/sanal-tur

  2017-06-06 09:59:19

  http://noemotionhdrs.net/

  cebliyunus akdagcik

  http://noemotionhdrs.net/

  2015-07-15 14:37:51

  html5 ile hazırlayacaksanız her

  cebliyunus akdagcik

  html5 ile hazırlayacaksanız her parça ve renk için renderları alırsınız mesela 5 parçanın renkleri değişecek ve her parça için 10 renk olacak. toplamda 50 adet render almanız gerekir. genelde 50 ile kurtulamıyorsunuz hazırladığım 2 işte de 300 render almam gerekti.
  Daha sonra web üzerinde bir arayüz tasarlayıp, bunları javascript ile tıklanan renge göre görünürlüğünü değiştirerek oluşturabilirsiniz.

  unrealengine ile yaparsanız blueprintlerle değişmesini istediğiniz parçaların kaç rengi olacaksa ayarlayarak oluşturabilirsiniz. orada da bir arayüz tasarlamanız gerekiyor. mesela arayüzde kırmızı renge tıkladığınızda programladığınız parçanın rengi kırmızı olur. bunun için unrealmarkette hazır blueprintler bulabilirsiniz.

  Yalnız Unrealengine'de uygulama oluşturmanız gerekir ve kullanıcının yaklaşık 1gb lık uygulamayı indirmesi gerekir. pek kullanışlı değildir.

  Diğer seçenek unrealengine de henüz beta özellik olan pixel streaming kullanabilirsiniz. henüz denemedim ama incelediğim kadarı ile uygulamanın amazon aws gibi bir yayın serverı üzerinde olması gerekiyor. ama amazon aws fiyatları başedilecek gibi değil. hazırladığım bir oline sergi için 10 mblık bir müzik dosyası koymuştum 1 günde 18 doları buldu.1gb lık uygulamanın aylık bedeli 3-5 bin doları bulabilir. Belki amazon lightsail kullanılabilir ama onuda kullanabilmek için temel düzeyde linux bilmeniz gerekiyor.

  Bilmiyorum tam olarak bunu mu sormuştunuz ama bu iş renderdan çok kodlama işi.

  2020-07-03 01:15:35

  yıllardır linuxla ilgilenmiyorum ama

  cebliyunus akdagcik

  yıllardır linuxla ilgilenmiyorum ama ubuntu hacker dağıtımı değildir. popüler dağıtımlardan biridir.
  güvenilir.
  wine uygulaması bazı programları çalıştırır ama windows performansı beklemeyin. hatta windows kurulu pc varsa bence onunla hiç vaktinizi harcamayın.

  2018-11-05 22:18:50

  Yurtdışı görselleştirme stüdyolarının ilanlarını

  cebliyunus akdagcik

  Yurtdışı görselleştirme stüdyolarının ilanlarını inceleyebilirsiniz. Çoğunluğu sınırsız sayıda program bilgisinin yanında, üstün sanatsal yetenek ve bulundukları ülkede çalışma izninizin olmasını istiyorlar.
  Aşağıdaki linkler daha çok mimari görselleştirme konusudur ama fikir verebilir.
  https://jobs.ronenbekerman.com
  http://jobs.cgarchitect.com

  Şuanki talep daha çok oyun motorları ile VR, AR ve MR konularında.

  2018-10-08 12:30:27

  Emir Yıldız keşke 400usd

  cebliyunus akdagcik

  Emir Yıldız keşke 400usd olsa. Sizin yazdığınız yurtdışı upgrade fiyatı. Yurtiçinde programları genelde euro ile satıyorlar birde kdv eklediğinizde benim yazdığım fahiş fiyatlara ulaşıyor. Hiçbiryerde doğru dürüst fiyat bulamazsınız, gerçek fiyatı öğrenmek için teklif istemeniz gerekiyor.

  2017-09-14 20:29:33

  2008 versiyonu artık satılmıyor

  cebliyunus akdagcik

  2008 versiyonu artık satılmıyor yani daha önce almadıysanız kullanma yetkiniz yok. Eski sürüm olduğu için kullanabileceğinizi düşünmeyin. Şuan satışta olan versiyonu almalısınız yıllık ücreti kdv dahil 6000tl civarında diye biliyorum. ayrıca vray 4500tl, adobe şirketler için 3600tl. pluginleride eklerseniz toplamda 16-17000tl lisans bedeli ödemeniz gerekiyordu.
  Bu bedeli ödemeden bu programları kullandığınız için suç işlemiş oldunuz. Eğer şirketiniz varsa buraya bu konuyu açarak suçunuzu itiraf ettiniz. Size tavsiyem eğer şirketiniz varsa bir baskın yaşamadan önce lisanslarınızı tamamlayın.
  Şirketiniz yoksada vicdanınızı rahatlatmak için böyle konular açmayın. Baskın yaşamadığınız için konunun ciddiyetinin farkında olmayabilirsiniz ama bunlar ciddi konular. Herhangi bir distribütör hakkınızda şikayetçi olursa iyi ihtimalle bu lisansları almak zorunda kalırsınız.

  2017-09-14 00:13:21

  Kastamonu`da tanıdığım yok ama

  cebliyunus akdagcik

  Kastamonu`da tanıdığım yok ama dreamreality ile çalışıyorum. Farklı şehirlerde çekim yapıyorlar. Bir görüşün isterseniz.
  http://www.dreamreality.com.tr/bize-ulasin

  Kendim çekim yapmak amacıyla geçen sene drone almıştım. 1 defa çekim yaptım. Sonrasında yeni yasalar, ohal ve vakit yokluğu, 1 yıldır yatıyordu. Geçen hafta sattım. Bu işi yapan arkadaşlarla çalışmak en mantıklısı.

  2017-07-26 10:53:23

  lc ve ir ayarları

  cebliyunus akdagcik

  lc ve ir ayarları iyi ise ışıklardan herhangi birinin subdivi düşük kalmış olabilir. tüm ışıkları kontrol edip subdiv 16 yapmayı deneyin.

  2013-05-22 12:08:07

  siz nasıl yaptığınız projeye

  cebliyunus akdagcik

  siz nasıl yaptığınız projeye emek veriyor ve karşılığını istiyorsanız o kamyonu modelleyende emek veriyor ve karşılığını istiyor. bunda mantıksız birşey yok.

  eğer müşteriniz, kamyon modelini kullanmanızı, projeyi aldıktan sonra istediyse ücretini ondan isteyebilirsiniz. eğer değilse en başta proje fiyatına eklemeniz gerekiyordu. pazarlığınızıda buna göre yapabilirdiniz.

  eğer alacaksanız birde tavsiye. the3dstudio`dan aldığınız ürünler sadece 7 gün saklanıyor, daha sonra indiremiyorsunuz. turbosquid`de öyle bir sınır yok. 6-7 yıl önce aldığım ürünleri bile hala indirebiliyorum.

  2013-04-20 08:43:21