3ds Max : mental mi yoksa v-ray mi

mental mi yoksa v-ray mi
aydınyürekliaydinyurekli

arkadaşlar bu işe başladığımdan beri 10 yıl mentalray kullanıyorum fakat v-ray da biliyorum ikisini defalarca kıyasladım fakat her karşılastırmamda mentalray çok daha ön plana cıkıyor hız ve realistik kalite bakımından bana göre v-ray ın çok daha ilerisinde benim anlamadığım konu bizim ülkemizde v-ray daha çok rağbet görüyor bunun sebebi ne olabilir acaba benmi mental,e duygusal bakıyorum yoksa kullanıcılar mental zor olduğu için mi v-ray tercih ediyor bu konuda aydınlatıcı açıklamalar yapabilecek arkadaşlardan yorum bekliyorum

2012-07-06 14:26:09
  • Erkek
vray ayarlari, mentalray`e karsi
Gigantus-3dIsmail G.Avatar

vray ayarlari, mentalray`e karsi cok daha zor!

http://www.tr3d.com/up/avatar/493.jpg
2012-07-06 17:42:25
  • Erkek
ikiside alet unutmamali, kullanana

ikiside alet unutmamali, kullanana bagli kalite ve hiz konusu :-)

2012-07-06 17:43:00
  • Erkek
açıklamalar
aydınyürekliaydinyurekli

arkadaşlar dünyadaki büyük işlerin çok büyük bir bölümü mentalden çıkıyor özellikle animasyonlar hatta büyük ustatlar bile mentalray tercih ediyor örnek marek denko bir sebebi olmalı y.emre sana katılmıyorum ben bugune kadar mentalden daha iyi v-ray render görmedim google görsellere bile bir mentalray yaz bir v-ray yaz arat çıkan görsellerde bile mentalin çok daha üstün çalışmaları olduğunu görüceksiniz

2012-07-06 17:44:07 Edit:2012-07-06 17:54:27
  • Erkek
ayrıca
aydınyürekliaydinyurekli

ayrıca bizim ülkemize özel bu v-ray sevdası ben birçok ülke gezdim mentalray çok daha ön plandaydı ben ülkemizden bahsediyorum neden v-ray diye

2012-07-06 17:56:49
  • Erkek
Mental ray max 2010
dark1nqMehmet ÜnalAvatar

Mental ray max 2010 dan sonra biraz geliştirdi. Ama vrayi geçemedi hiçbir zaman geçemedi, iç mekanlarda mental ray biraz iyi (üzerinde epey uğraştım güzel şeyler çıkıyor) ama vray kadar genede olamadı. (tabiki bu kıyaslamam genel üretilen sahneler, evermotion aynı sahneleri aynı şekilde render ediyor. Kişisel bakışta önemli olabilir.)

Marek denkoda vray üstadıdır sanırım yanlışınız var. Ya da iyi çalışmalarının altında hep vray gördüm.

2012-07-06 17:57:51 Edit:2012-07-06 17:59:25
  • Erkek
Profesyonel
emrebuyukbayram

gerçekçilikle render motorunun ne ilgisi var anlamadım pixar rendermanle toon render alıyor ilm aynı render motoruyla starwars u render alıyor, böyle bir kıyas yapmayın arkadaşlar boşa zaman kaybı, hangi render motoru size cazip geliyor kullanışlı geliyorsa onu kullanın uzmanlaşmaya bakın.

ancak gözlemlediğim bir şey var, mimari işler yapan arkadaşların hedef tahtası olacağımıda biliyorum, mimari işler yapan arkadaşların çoğunda bu durum mevcut, doğru düzgün bir ışık kadraj ve produksiyon yapamadan, sürekli render motoru kıyaslıyorlar, veya vrayi takıntı haline getirip vray kullanıyorlar, sonra ülkede şu izlenim var mimarlar vray kullanır, cg artistler mental ray... içler acısı...

lütfen mimari işlerle uğraşan arkadaşların şu videoyu izlesinler,
ne kadar geride olduklarını anlasınlar sonrada vray mi mental ray mi kavgalarıda sona ersin, belki işten feyz alırlarda ülkemizde de böyle işler göremeye başlarız...

https://vimeo.com/34741214

herkese kolay gelsin...

sert yazımdan dolayı şimdiden herkesten özür dilerim...

2012-07-06 18:03:22
Algoritmalarını inceliyorum. Mr kullanıyorum
ulasdenizulaş deniz

Algoritmalarını inceliyorum. Mr kullanıyorum ama Vray`i inceliyorum. Vray daha çok parametre ile çok daha fazla özelliği kontrol etmede kolaylık sağlıyor. Algoritma yapısı MR e göre kat kat iyi. Eğer Vray`de uzmalaşılırsa, kesinlikle Mr den çok daha etkili sonuçlar üretir. Pek çok algoritması gerçekten kendine hayran bırakıyor. Dezavantajı kontrol parametrelerinin kafa karıştıracak olması. Eğer parametreleri tam olarak tanırsanız, Vray kesinlikle üstün. Mr Eğer importonce ve Irradiance Particles algoritmalarını geliştirmeyi başarırsa birşeyler olabilir. İnce işçilikler için Vray. Tüm özelliklerini tam olarak tanıyan bir zat için MR den çok daha hızlı bile olabilir. Bu hız meselesi tamamen kullanıcı ile alakalı. (BENCE) (bence diye yazmayı ihmal etmişim, sonradan ilave ettim, çünkü bazı beyinsizler, bunun mutlak bir bilgi olduğunu sanmakta ısrarcı. görüş ve bilgiyi ayırdedemeyip sağa sola saldırıyorlar.)

2012-07-06 18:27:05 Edit:2012-07-07 02:56:36
  • Erkek
son
aydınyürekliaydinyurekli

aslında bu kişinin tercihine de bağlı kıyaslama yapmak doğru değil hiç sormadım farzedelim bitmez bir tartışma ortamı çünkü en iyisi ben profesyonel bir araştırma içine girmeliyim herkeze teşekkürler

2012-07-06 18:56:01
  • Erkek
Ulas bey negüzel izah

Ulas bey negüzel izah etmis iste, bencede vray daha hizli ve daha iyi render alabilecek kapasitede, tabiki kullanana bagli, ayar yapmasini bilmezsen vray de kurtarmaz seni :-) bunu genel olarak söyledim yani

2012-07-06 19:00:29
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!