Oyun yapımı dersi 2 - Android ve IOS oyunu

Yaptığımız basit oyunu android telefonumuza atıp erkrana dokunarak çalıştıracağız. Telefonda mouse yok, bundan sonra parmak ile touch(dokunma) işlemi

Oyun`u Telefon`a atmadan bitti sayılmaz.

ilk derste bir top zıplatma oyunu yaptık,  şimdi bunu telefona atıp çalıştıralım. İşin en  eğlenceli kısmı tam olarak burası.

Eğer telefona oyunu attıktan sonda içinizde birşey kıpırdamazsa bu sayfayı kapatın, çükü ben  aşağıdaki işlemi bitirdiğimde NEVTON`un kafasına elma düştüğü  anda  yaşadığı duyguları aynen yaşadım...

Hadi elma düşürelim.

 

Önce gerekli programı indiriyoruz, bir önceki derste "ANDROID-SUPPORT" indirmiş olabilirsiniz.

Yoksa buradan indirin:

https://unity3d.com/unity/qa/lts-releases/

indirme resimleri ilk derste;

İlk ders: https://www.tr3d.com/dersler/ders/2n0/

 

game-developer.jpg

ANDROID-SUPPORT dosyasını kurduktan sonra "File->Build Settings" kısmından açılan pencereyi aşağıdaki gibi iki düğmeye tıklıyorsunuz:"Switch Platform"

android-support.jpg

Bu penceredeki listeye iyice bakın, Playstation, XBOX ve  IOS-TV oyunu yapmanız dahi mümkün. Unity3D ile işler çok kolaylaşıyor.

3.numara ile gösterdiğim düğmeye basınca en sağdaki menu değişiyor.

android-ikon.jpg

Sağdaki herşeyi doldurmanız gerekli değil ama "Firma ismi" ve "Oyun ismi" olmazsa olmaz. Bu bölümde aşağıdaki resimde sarı ile gösterdiğim kısma firma ve oyun ismini tekrar yazıyorsunuz.

googleandroid.jpg

Buraya kadar herşey kolaydı. Aslında pürüz çıkaran diğer firmalar, şimdi onlara bakacağız. Uzun sürüyor ama internetiniz hızlı ise 10 dakikalık işler.

 


SDK-JDK

Android oyun yapmak için bu kısım gerekli, yorucu ama olmazsa olmaz: İndirelim... Bir  kere indiriyoruz, 3 ayda bir güncelleme şartı var.

sdk-jdk.jpg


1-  ANDROID-SDK: Google tarafından sunulan, Android kütüphanesi, bu olmadan Android için  hiç birşey üretemeyiz. Download linki çalışmazsa şurdan bakın: https://developer.android.com/studio/

Linkteki "Android Studio" hiçbir işimize yaramayacak ama google bunu mecbur  gibi indirtiyor, promosyon. Biz oyunu Unity ile yapacağız. İndirelim de garip sevinsin.

 

2- JDK: JAVA-Developer paketi: Unity içersindeki link çalışmazsa şurdan indirin: https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/

Bu firma web sitesi yapmayı bilmiyor, 10 yıldır  bu site böyle,  "JDK" kelimesini ve "download" butonunu  arayın. En iyisi aşağıdaki resme bakın, o seçeneği tıklamazsanız indirmeye izin vermiyor,  sanki bu sayfaya  başka bir amaçla geldik :)

oracle-java.jpg

Listeden "Windows x64" seçeneğini bulup indirelim.

 

Buraya kadar bunalım yaşamadan ulaştıysanız gerisi daha kolay,

"File Settings -> Build -> isim Yaz"


Bu oyunu bir dosyada arşivleyip bu dosyayı telefona atacağız. Arşiv dosyasının uzantısı APK...  "APK=ZIP" olayın hiçbir ilginç tarafı yok, inanmazsanız bir APK dosyasının uzantısını ZIP yapın  ve herhangi bir ZIP programı ile açıp içine bakın.

 

Unuttuğum bir kuralı Unity3D hatırlattı. "Projenin ismi sayı ile başlayamaz", tabii çıkan pencerede böyle bir uyarı yok: "3Doyun" diye verdiğim ismi "oyun3D" diye değiştirip. sağ taraftaki iki bölümde değişiklik yapıyorum.

isimolmazz.jpg

 

File -> Build Settings-> Player Settings kısmından aşağıdaki sarı ile işaretlediğim ayarları yapın.

Önemli: INTERNAL yapmayı unutmayın.Yoksa Unity internete bağlanıp yaptığınız uygulama için onay almaya çalışıyor. Gerçek oyun yaparken de bunu seçin.Kimseden onay almaya ihtiyacımız yok.

Özellikle ücretli reklam verdiğiniz oyunlarda bu işlem o kadar uzun sürüyor ki, bilgisayarı  bırakıp gidersiniz. En iyisi INTERNAL diyip konuyu kapatalım.

internal-sexy-girls.jpg

 

Tekrar Build dediğinizde sorunsuz dosya üreteceğini umuyorum, aşağıdaki gibi.

apk-indir.jpg

Şu anda yazı yazdığım bilgisayara dün format atmıştım.  Android SDK bilgisayarımda D:/ sürücüsünde olduğu için o hariç  herşeyi baştan kurdum.  özellikle hata veren durumları sizin için resimle tespit ettim.

Sorun yaşayan forumda yazsın:

https://www.tr3d.com/forum/oku/oyunyap/oyun-yapimi-ders-1/

 

Şimdi ürettiğiniz APK dosyasını USB kablosu ile telefonunuza atıp kurun. çok kolay di mi :)

Benim ürettiğim birşey telefonda  çalışıyor... sorun olursa forumda veya burada yazın...

android-game.jpg

 


PEKİ YA iPHONE... iPhone kullanıcıları ne yapacak.

 

Bu kısımda biraz hayal kırıklığı olabilir;

IPHONE=PARA ; Eğer iphone için oyun yapmak isterseniz biraz masraflı olacak, çünkü iphone oyunu sadece MACINTOSH bilgisayardan  gönderilebiliyor.

Tamam,  Oyunu Unity3D ile yapacağız, ama firmanın web sitesinde basit bir form yok, XCODE isimli bir program kullanıp direkt bilgisayardan gönderiliyor. Bu program sadece APPLE-MACBOOK veya APPLE-MACINTOSH bilgisayarlarda var. O bilgisayarlarda program bedava, hazır geliyor.

Bunun yanında alternatif; kendinize bir APPLE bilgisayar buldunuz diyelim, yine iş bitmiyor. Yaptığınız oyunu test etmek için de APPLE-DEVELOPER lisansı satın almanız gerekiyor. (Bu işin basit bir yolunu bilen varsa bana da öğretsin.)

Ben Lisanslı bir APPLE yayıncısıyım: bunun  bedeli her yıl 100$

Oyunlarım bu linkte:

https://itunes.apple.com/us/developer/necmi-demirkeser/id770262963

Bir keresinde ödemeyi geciktirdim, bir hafta markette ismim kayboldu. Hatırladıkça cüzdanım sızlar.

Para konuları sonraki derste, yorumları bekliyorum.

Hazırlayan: drekon (Necmi Demirkeser)