Oyun yapımı dersi - Unity3D ye giriş

Oyun yapımı derslerine en kolay başlangıcı yapıyoruz. Programlama bilmek gerekmiyor, Unity3d ile sahnedeki bir cismi sürükleyip bırakmak kadar kolay.

Derse başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli konu; Unity ile oyun veya program yapmak; 3dsmax veya maya3D veya Blender ile model çizmekten daha kolay. Tek problem bu kadar karmaşa içinde hangi düğmeye basacağınızı bilmek. Tıpkı bir 3D programı gibi, bilmeyen biri için japonca haber izlemek kadar sıkıcı oluyor.

Ben size işi en basit hali ile başlayıp oyun yapmaya kadar ilerleyeceğim. Tabii aşağıya ne kadar çok yorum gelirse o kadar hızlı yeni ders eklerim ;)

Kimse yorum yazmazsa üzülmem elbette, gidip oyun yapıp, hedefim olan 100.000$ kazanmak için çalışırım.

 

Unity3D Nerden indireceğiz, Nasıl hack ve crack yapacağız ?

 

İşin en güzel kısmı burası; Unity3D bedava. Aşağıdaki linkten şimdi bedava indireceksiniz,

https://unity3d.com/unity/qa/lts-releases/

 

unity-torrent.jpg

Torrrent listesi kalabalık ama siz şimdilik gösterdiğim üç dosyayı indirin:

download-unity3d-free.jpg

1- Unity64bit

2- MonoDevelop Editor

3- Android Support (bu acil değil ama siteden kaldırılırsa başkayerde aramayalım, Macintosh kullanıcıları listeden kendi ihtiyacını indirsin)


Ama ana sayfasından indirmeye kalkmayın, pro-ve-stüdyo kullanıcılar için yazılmış ücret konularını görüp şaşırmayın. Tek şartı aşağıdaki resimde gösterdim: Yılda 100000 $ kazanırsan ücretli sürümü alman gerekir. Bu parayı ben henüz kazanmadım ama kazanırsam orjinal alcam.

unity-crack.jpg

 

Unity ile oyun yapalım

 

Unity3d 64 bit sürümünü kurduktan sonra Açılan üyelik işlerini halledin ve aşağıdaki resimdeki gibi yeni proje oluşturun. 3D bir proje yapıyoruz.

unity-game.jpg

Projenizi masaüstüne atmayın. Türkçe harf sorunu görmedim ama C:/ içine bir klasör yapın, sorun çıkmasın.

unity-oyun-yapmak.jpg

Resimde gösterdiğim gibi; Game-Object menüsünden Sphere ve Plane yapıyoruz. 3D bilenler için çeviri gerekmiyor, Sphere:küre, Plane:Düzlem. resim aşağıda.

unity-game-making.jpg

Şimdi sahnedeki kameraya dikkat etmenizi istiyorum. 3D programlarında Render yaparken gördüğünüz çıktı gibi, Unity ile oyun yaparken sadece kameradan bakabilirsiniz. Yani son kullanıcı sizin Editör üzerinde ne yaptığınızı bilmez. Hadi kameraya tıklayın ve onu çevirerek yerini değiştirin.

unity-dersleri.jpg

Sahnedeki topu ve zemini de istediğiniz gibi taşıyın. Böylece oyunu oynayan birisi tam olarak topa baksın.

oyunity-oyun-yap.jpg

Yukarıda bir PLAY butonu göreceksiniz. istediğiniz bir aşamada buna basarak oyunu çalıştırabilirsiniz. Unity3D ile en sevdiğim özellik bu, oyunu derleme veya paketleme gibi bir sınır yok, tıkla ve oyna.

Oyunu başlattıysanız topun havada asılı kaldığını göreceksiniz. Tam olarak bir 3D programı gibi herşey sadece grafikten ibaret, onlara can vermek ve fiziksel etkileşime girmek için topu seçin ve aşağıda gösterdiğim yerden bir COMPONENT ekleyin.

 

Dikkat: Unity3D püf noktası tam olarak burası

Unity ile iki çeşit özellik öğreneceksiniz.

1- Game Object (Hammadde)

2- Component

(3DsMax bilenler için şöyle özetleyeyim. component=Modifier gibi)
3D programlarındaki mantık aynı sistemle çalışıyor... bir cismin üzerine istediğiniz kadar component ekleyebilirsiniz ve eklendikçe başka özellikler kazanır.

unity-components.jpg

Bu işlemi yaptıktan sonra PLAY tuşuna basarsanız topun aşağı doğru düştüğünü göreceksiniz. Bu düşme olayının niçin olduğunu sonraki derste anlatırım, çünkü component çeşitleri çok fazla ve bir günde hepsini öğrenmeniz imkansız.

Biri Script mi dedi ; İmdaat

Tüm 3D programlarında script yazmak mümkün, bunca zamandır ertelemiş olabilirsin. Ama Unity ile bu işlem de çok kolay. Sırası ile öğreteceğim. sadece sakin ol ve okumaya devam et.

Resimdeki gibi aşağıdaki gösterdiğim boşluğa sağ tıklayıp CREATE -> C# Script kısmına tıkla.

unity-torrent-indir.jpg

Şimdi alt bölümde oluşan dosyaya bir isim ver, ben "kodYaz.cs" dedim. Bırda sınır yok, istersen "AHMET.cs" yazabilirsin. Tek limit Türkçe kullanma "ÇıĞIR.cs" yazmayı çok istediğinizi biliyorum ama , maaalesef. yapamıyoruz. Aşağıdaki gibi bir CD dosyası gördüğünüz anda evin dış kapısını tekmeleyip koşabilirsiniz. "Si-ŞARP BiLiYORUM ULEEEEN" diye bağırmak serbest.

unity-bilen-eleman-ariyoruz.jpg

 

Bu dosyaya çift tıkladığınızda garip yazılar göreceksiniz, içiniz ürpermesin. hepsi programcı amcaların uydurması, Şimdi bunların yarısını sileceğiz. Burayı görmemiş gibi yapıp aşağıdaki resime doğru geçin:

csharp.jpg

 


Elimizde olması gereken üç satır yazı bu; aşağıda bunu metin hali ile ekledim, kopyalayıp kullanın.

unity-dollar.jpg

Dosya ile yazma işiniz bittiğinde kaydedin ve aşağıda gösterdiğim gibi C# dosyasını sahnedeki Top`un üzerine sürükleyin.

unity-game-developer.jpg

 

Sürükledikten sonra oyunu çalıştırabilirsiniz, Artık mouse ile topa tıklayıp ne olduğunu görebilirsiniz.

3D programına başlamak kadar zor bir durum. Ama 3D programında RENDER tuşuna basmak kadar eğlendeli.

 

Unity öğrenmek için 3 ay uğraştım, Yukarıda size öğrettiğim COMPONENT herşeyin özü. 5 yıldır Unity3D kullanıyorum. Şu anda oyunlarımı cep telefonunda oynayan insanları gördükçe mutlu oluyorum.

Apple ve Google öyle söylüyor, ilginizi çekerse derslerin devamı gelecek ve para kazanmanın yollarını da göstereceğim. Şunu düşünün; Kimsenin nazını çekmeden para kazanabiliyorum :)

Oyunlarım buradaki linkte: http://www.gamikro.com/

Bu aşamada derslere yorum istiyorum. Kim benimle birlikte. Kim hareket eden top yapabildi ?

 

12-12-2018 Aralık-Çarşamba

Hazırlayan: drekon (Necmi Demirkeser)

Necmi Hocam zahmetine değdi.
okitoErdem TürkoğluAvatar

Necmi Hocam zahmetine değdi. Benim top zıplıyor. Şimdi bu topu uzayda istediğimiz gibi nasıl hareket ettireceğiz. Onu da öğrensek smiley 2


2x Intel Xeon E5-2670 Asus GTX 980ti 32GB RAM
2018-12-13 10:20:58
  • Offline
  • Erkek
Teşekkürler...
ayergrafikayer grafikAvatar

Hocam vermiş olduğunuz 3d dersleri ve verecek olduğunuz Unity dersleri için öncelikle teşekkür ederiz. İki haftaya kadar güzel bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Unity programını çok merak ediyorum lütfen derslere devam edin. Birde Unity hakkında herşeyi merak ediyorum doğrusu. Programı öğrenmem iyi hazırlanan biri için ne kadar süremi alır, android oyun için ne kadar para kazandırır ? Orta seviyeli 3ds max kullanıcısıyım. Kendimi geliştirmek istiyorum. 3ds max bilmem Unity için kolaylık sağlar mı? Unityde oyun hazırlayıp bunu kullanıcılara sunabilmek kolay mı ve gerçekten iyi para kazandırır mı?
Çok teşekkür ederiz hocam verdiğiniz emek takdire şayan...


http://ayertasarim.blogspot.com/
2018-12-16 20:34:14
  • Offline
  • Erkek
sağlam
selamm25rahim albayrakAvatar

iyi bir başlangıç


sevgi ve nefret düşünmeyi tetikler www.rahimalbayrak.blogspot.com
2019-04-04 00:53:44 Edit:2019-04-04 00:54:22
  • Offline
  • Erkek