Rebellion Son Forum Mesajları

  3ddesigner Ben iddialı

  RebellionTolga Demir

  3ddesigner

  Ben iddialı konuşmadım sadece ya ben anlatamadım derdimi ya da siz anlamadınız.

  El çizimi yapmayan karakter modellemeciler var demem Projenin eskiz olmadan tamamlandığını anlamına gelmez. Hiç eskiz çizmeyen-çizemeyen karakter modelciler var olduğunu söylemem size iddialı laf geldi.

  Ben anatomi bilgisini vb şeyleri sormamıştım zaten. Eskiz çizmeden modellemeden bahsettim.

  Meydanı size bırakıyorum nasıl olsa sadece siz araştırıyorsunuz, siz görüyorsunuz bütün sektöre tam hakimiyetiniz var.

  2014-03-11 18:39:23

  Ümit ülker Sanırım

  RebellionTolga Demir

  Ümit ülker

  Sanırım yazdıgım iletilerde baya acemi göründüm çünkü benim bahsetmek istediğim 2d çizim yapmadan modellemek.Eskiz çizmeden direk modelleme yapmak ki bahsettiğim buydu yoksa anatomi bilmeden de modelleme yapanları gördüm gibi bir şey söylemedim. El çizimi konusunda iyi olmayıp karakter modelleyenlerdir kastım.

  2014-03-11 14:30:37

  emrah_red Bende Bülent

  RebellionTolga Demir

  emrah_red

  Bende Bülent Kalkan`nın 3ds max eğitim setini almıştım ve yeni başladığım için bana baya faydası oldu. Daha öncede belirttiğim gibi seviye yükseldikçe yetersiz kalıyor. Size gelen hediyenin aynısının geleceği fikrindeyim ve iletin benim için bu konuda önemli artık:)

  2014-03-11 11:14:34

  3ddesigner El çizimi

  RebellionTolga Demir

  3ddesigner

  El çizimi yapmadan karakter modelleyen ve büyük projelerde çalışanları gördüm. Yani araştırdım şahsen görmüşlüğüm yok :)


  3ds maxde basit karakter modeller çıkartabiliyorum ama daha ileri seviye için bir eğitim seti arayışındaydım. Türkçe kaynak olması hızlı öğrememi sağlıyor. İngilizce seviyem çok çok ileri olmasada var bu nedenle yabancı videolar izliyorum ama belli bir süre sonra baş ağrısına neden oluyor:)

  Birde Türkiyede karakter modelleme alanındaki piyasa değeri nasıl merak içerisindeyim. Bir kaç kişiyle konuştum ama çok mutsuzlar ya da beni kandırıyolar. İş yooook diye aglıyorlar sanırım türkiyenin temel sorunu bu.

  2014-03-11 11:10:59

  3ds Max Karakter Modelleme

  RebellionTolga Demir

  Merhaba Arkadaşlar

  3ds max ve Zbrush ile karakter modelleme üzerine çalışıyorum. Zbrush ile türkçe kaynak sıkıntısını hepimiz biliyoruz. Konu Zbrush değil elbette, konu 3ds max`de karakter modelleme.

  3ds max`de modellediğim karakteri Zbushla detay vermek vb herkesin bildiği mevzular..

  Konuyu uzaattım farkındayım direk sorumu sorayım.

  3ds max`de karakter modelleme ile ilgili Bülent Kalkan`nın eğitim seti mevcut. Bu eğitim setini kullanan arkadaşlar varsa ve eğitim setini yorumlarlarsa sevinirim çünkü daha önceki setlerini aldım çok işime yaradı ama işi iyice öğrendikçe yüzeysel anlatımlar olduğunu ve sadece yeni başlayanlar için faydalı olduğunu anladım. Eğer karakter modelleme setide böyleyse almayacağım. Örnek videosunuda bulamadım açıkcası.


  Basittden zora giden bir karakter modelleme seti aramaktayım. Basitten daha az basite giden setlerden gına geldi :)

  2014-03-08 13:26:28

  Bu tür ilan başlıklarında

  RebellionTolga Demir

  Bu tür ilan başlıklarında ilanı verenleri çekingen ya da direk savunanların bu tarz ilan verdiklerini veya vermeye niyetli olduklarından kıllanıyorum azıcık :)

  İşveren algısıyla düşününce elbette çok niteliğe az-çok para vererek çalıştırma hissiyatı olabilir, bu konuda bir sıkıntım yok ama sıkıntı hala çalışan olduğu halde işveren paradigmasıyla olayları yorumlamak bence.

  2014-02-12 00:59:10

  The Akademinin eğitim setlerini

  RebellionTolga Demir

  The Akademinin eğitim setlerini ben 6 ay önce almıştım. Yeni başlayanlar için çok iyi ama detaylı değil fazla. Bana faydası olmuştu bu setlerin ama ilerledikçe, öğrendikçe aslında çok fazla detaya girilmediğini göreceksiniz zaten. Uzun lafın kısası yeniyseniz bu set faydalı olur ki Bülent hocanın anlatımı çok iyi bence,ileri seviye setleri çıkarırsa kesinlikle alırım.

  Diğer eğitim setlerini bilmiyorum ama duyduklarıma göre aralarında çok iyi eğitim setleri mevcutmuş. ( Bir arkadaşımın tecrübesi) Yani kısa videoları izleyip karar verebilirsin. Kısa bir not yazayım çünkü ben bu notları dikkate almamıştım:) Disiplin kesinlikle önemli, evde disiplin zor ama imkansız değil. Zaman zaman motivasyonumu kaybetsemde belirli bir seviyeye geldiğimi düşünüyorum. Herşeyin başı disiplin:)

  2014-01-01 17:19:06

  Hala araştırıyorum ama uyguladığım

  RebellionTolga Demir

  Hala araştırıyorum ama uyguladığım yöntemler işe yaramıyor. Hala modelim yok oluyor.

  2013-11-14 17:45:57

  Biped birleştirme

  RebellionTolga Demir

  Merhaba arkadaşlar.

  Bir çok sitede aramama rağmen çözüm bulamadığım bir konu var. Belki inanılmaz derecede basit bir sorundur ama çözemedim açıkcası.

  Karakter animasyonu için Bipedi modelin içine fitledikten sonra Physique Modifiers uyguluyorum ama bazen Biped parçaları seçenekte hiçbir şekilde görünmezken bazen görünüyor. Görünürken pelvis kemiğini veya bütün kemikleri seçtikten sonra uyguladığımda Karakter modelim yok oluyor, biped kalıyor sadece.
  Kısacası modelime physique uygulayamıyorum.Karakter yok oluyor.

  Skin işlemide yaptım ama orada farklı sorunlarla karşılaştım.

  Nasıl düzeltebilirim bunu?

  2013-11-13 00:40:54

  Para için yapılmaması gerekiyor

  RebellionTolga Demir

  Para için yapılmaması gerekiyor gibi cümleleri duyunca bir garip oluyorum gerçekten. Herkes para için bu işi yapar, para vermeden ya da asgari ücretle bu işi yaparım diyen insan çıkar mı bilemem ama her şey de olduğu iyi bir yaşam için gerekli maddi imkanları sağlamak için çalışır insan.
  İyi bir maddi gelir ve yaptığın işi sevmek başarı getirir. `` Önce işini sev, iyi şeyler yap ardından zaten para gelir`` vb cümleler doğru olabilir ama bir insan maddi sıkıntılar içerisinde kişisel zevklerinin doğrultusunda gidip müthiş şeyler çıkaramaz. ( İstisnalar olabilir, gerçekçi olmak istedim)

  Paragöz gibi göründüğümün farkındayım ama gollum gibi eserlerin yapımındaki insanların ay sonunu getirebilme kaygılarının olduğunu düşünmüyorum. Yaratıcı fikirlerin belirli bir yaşam standardıyla beraber güçlendiğinin farkındayım bu nedenle belirli bir seviyeden sonra bu tür yaratıcı düşüncelerin gelişeceği kanaatindeyim. Zor koşullarda elbet müthiş işler çıkabilir ama bu sektörün genelini kurtaracak bir güç olamaz bu nedenle sektörün düzelmesi, eğitimin düzelmesi, yaşam standartlarınında bu doğrultuda artması gerekir aksi takdirde müthiş işler çıkaran istisnai insanlara umut bağlayabiliriz.

  2013-09-23 15:13:40

  Teknik boyutunu bilmek,

  RebellionTolga Demir

  Teknik boyutunu bilmek, gerçekçi render almak oparetörlüğe benzer. Seriye bağlamış şekilde aynı renderler, çizimler sanatçı yapmaz insanı bence. Tarzı olmalı, farklılığı olmalı bence. ( Halox`un ilk cümlelerinde belirttiği gibi)

  Nasıl yazar olurken etkilendigin tarzlardan yeni bir şey çıkarırsan tanınmış, başarılı yazar oluyorsa insan bu işte böyle bence.

  Bu arada sanat halk içindir :)

  2014-03-03 15:26:09

  Ben hazır modeller kullanıyorum.

  RebellionTolga Demir

  Ben hazır modeller kullanıyorum. Belki aranızdan birkaçınızın modellerinide almış olabilirim. ( belkide almamışımdır bilemedim şimdi :) ) Bu modelleri animasyon öğrenmek için kullanmaktayım ve projem bitince açıklama kısmına modellemenin bana ait olmadığını elbette belirticem. Amacım modelleme olmadığı için hazır modellerin kullanılması bana doğal geliyor. Burada sözkonusu rahatsızlık hazır model-sahne alıp kendisi yapmış gibi gösterenler.

  2013-12-03 18:07:49

  Kimsenin zorla bir durumun

  RebellionTolga Demir

  Kimsenin zorla bir durumun içine sokulduğunu düşünmüyorum. Maaşını, işini söylemeyenin tercihi elbette kimse aksini iddia edemez.

  Piyasa koşullarını bilmek bu işe girecek bir çok insanın hazırlıklı olmasını sağlar. Rekabet nedeniyle piyasayı ``çok kötü gösteren`` ile ``toz pembe gösteren`` kişiler elbette olabilir. Aman çok kötü, açız vb şeyler söyleyip o işi yıllarca yapan insanlarla hepiniz karşılaşmışsınızdır. Terside var elbette hiçbir sorunu anlatmadan sadece güzel anıları anlatıp insanların hayatlarından yılları çalanlarda var.

  Bu nedenle tecrübeleri rekabet ortamı olmadan anlatabilmeliyiz ve bu tecrübelerden hangileri doğru o da dinleyen kişiye kalsın:)

  2013-09-28 21:51:02

  `` 3ddesigner `` evet

  RebellionTolga Demir

  `` 3ddesigner `` evet geç kalmak görecelidir bunun elbette farkındayım ama insan ister istemez bu duygulara kapılıyor. 3d dünyasına girmeyi çook uzun zamandır istiyordum ama bir türlü adım atamamıştım ama artık bu alana adım atmış bulundum. Diğer insanlara yetişebilmek için çok daha hızlı hareket etmem daha fazla emek göstermem gerek.

  `` ilhan-m `` önerilerin için teşekkür ederim. Bende bu alanda ilerlemek istiyorum. Sinema eğitimimden dolayı sinema-tv alanında 3d işine girmek istiyorum. Bütün 3d alanına hakim olamayacağımın farkındayım çünkü bunun için çoook uzun yıllar gerekir. Bu nedenle bir alan seçip bütün enerjimi zamanımı buna ayırmak istiyorum. Anismasyon kolay gözüksede çok zor bir alan ama içimden geçen bir alan. Animasyonda tek bir parça değil elbette. İstediğim karakter animasyon, anlatamıyorum ama misal araç-uçak vb animasyonları ve görsel efektler alanı. 3d ile birlikte iyi bir after effects kullanıcısı olmak gerek ki AE de 0 noktasında değilim.

  Örnek olarak vermek gerekirse mimari modelleme vb alanların üzerinede düşmelimiyim? Bunları soruyorum çünkü zamanı iyi değerlendirmek ve istediğim alanda ``can alıcı `` olmayan noktaları öğrenerek zaman kaybı yaşamak istemiyorum.

  2013-09-24 15:27:34

  Yeni kariyer planı

  RebellionTolga Demir

  Merhaba Arkadaşlar


  Başlıkta belirttiğim gibi yeni bir kariyer planlıyorum. Bu yeni kariyer planımın benim için karmaşık ve zor olduğunu söylemek istiyorum. Yeni planımın zor olduğunu bildiğim için tecrübeli insanlardan bir kaç yöntem almam gerektiğini düşündüğüm için böyle bir başlık açma gereği duydum.

  Öncelikle kendim ile ilgili bilgiler verirsem bu konu daha net anlaşılır diye düşünüyorum. İstanbul üniversitesi Radyo-Tv-Sinema mezunuyum ve yaşım 29. Daha önce basın sektöründe çalıştım ama bu işim 3d ile ilgili değildi. Sektörün zorluklarını anlatıp işte bu nedenle yeni kariyer planladığımı söylemeyeceğim çünkü yıllardır istediğim 3d işine atılmaya karar verdiğim için işimden ayrıldım.

  Bu sektöre girmek için geç kaldığımın farkındayım elbette ama kariyerimi bu minvalde yürütmeye kararlıyım. Aldığım bu karar nedeniyle eğitim sürecimi yaklaşık 1 ay önce başlattım. 3ds Max Eğitim setleri aldım ve bir kursa yazıldım. İnternet üzerinden İngilizce ve Türkçe eğitim videolarını izliyorum. Kısaca hem dışarıdan bir eğitim hemde kendi içimde bir eğitim sürecine başlamış durumdayım.

  Burada sizlerden isteyeceğim tavsiye ve yöntemler benim için çok önemli. Mezun olduğum bölüm itibariyle Sinema-Tv sektöründe 3d ile ilgili bir alanda çalışmak istiyorum. Modelleme, animasyon ve görsel efektlere ilgim çok fazla-elbette diğer alanları öğrenmemezlik yapmayacağım ama temel ilgi alanım bunlar.

  Sizce sektöre geç girmeye karar veren biri olarak ne gibi bir yol izlemeliyim?

  -Sektöre geç giriyorum farkındayım ama sinema eğitimim var ve bana bunun katkısı olacağını düşünüyorum.

  Herkese şimdiden Teşekkür Ederim.

  2013-09-23 18:17:08

  Ağustos ayında bir kursa

  RebellionTolga Demir

  Ağustos ayında bir kursa kaydımı yaptırdım ve eğitim başlayınca size haber vereceğiz dediler ama aralık ayına giriyoruz hala aramadılar. Bugün arayıp ödeme yapmamışsınız dediler. Yani ödemeyi istiyorlar ve bende 5 aydır hiçbir bilgi verilmeyen bir kursa gitmeyeceğimi söyledim ama bunu ödemeniz gerekiyor dediler. Bu kurs herkes tarafından bilinen bir kurs.

  Hiçbir kursa paramı ve zamanımı ayırmam artık. Bu 5 aylık süreçte ben 3ds max konusunda ilerlediğimi düşünüyorum. Bunu evde eğitim videolarını izleyerek yaptım. Çok fazla ilerledim mi? Cevap hayır ama disipline girdiğim zamanlar gayet iyi öğrendiğimi gördüm. Bence kurslara vakit ayırmana gerek yok.

  2013-11-29 17:44:36