muratmtl Son Forum Mesajları

  Bunun gibi birşey mi:

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Bunun gibi birşey mi: https://www.youtube.com/watch?v=bg7HNA7VqoY

  2017-09-05 20:35:41

  Büyük ihtimal kullandığınız görsellerin

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Büyük ihtimal kullandığınız görsellerin bulunduğu klasöre erişemiyordur. Ya yer değiştirmiştir ya da isim değiştirmiştir. Yukarıda Ercan Bey`in verdiği yönteme alternatif olarak şu vidyoyu da izleyebilirsini:
  https://youtu.be/H7NqKwVj8UQ?list=PLRRBrU0pyuLY3H_RmEc9tdpqiBNenGG3k

  Max`i kapatıp açmadan çalışmanıza devam edebilirsiniz.

  İyi çalışmalar...

  2017-08-29 16:38:31

  Üst çubukta RENDERING altında

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Üst çubukta RENDERING altında PRINT SIZE ASSISTANT`a tıkladığınızda açılan pencere seze yardımcı olacaktır. Girdiğiniz veya seçtiğiniz ölçülerin DPI karşılıklarını size verir ve otomatik olarak atama yapar.

  2017-08-22 09:47:08

  Tam olarak konu nedir?

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Tam olarak konu nedir? Ahşap mı yoksa metal cnc mi?

  2017-07-19 19:56:11

  Selamlar...

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Arkadaşlar,

  Ben de bu programı Bülent Hoca`nın Temel Eğitim Seti`ni alarak kullanmaya başladım...

  Öncesinde bir eğitim kurumundan ders almıştım. V-ray bilgim yok denecek kadar azdı. Modelleme bilgim de çok kısıtlı idi. Bu bilgi düzeyinde tesadüfen Bülent Hoca`nın eğitimini YouTube sitesinde izledim. Anlatım şekli ve sesi çok iyiydi...

  Hocanın Temel Eğitim Setini satın aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. İşime yarayacak, işimi kolaylaştıracak birçok bilgiye sahip oldum. Düzenli olarak kurstaymışım gibi tek tek tüm dersleri sonuna kadar izledim.

  Burada bazı arkadaşlar olumsuz fikirleri yazmış. Doğrudur... Onlara da hak verebiliriz ancak, asıl mevzu şu arkadaşları mevcut ``bilgi düzeyiniz``

  Hocamız kimsenin bilgi seviyesini bilmediği için ve genele hitap eden bir set hazırladığı için bir çizgi takip etmek zorunda: Orta bir çizgi. Bu çizgi de kimilerine düşük, kimilerine yüksek, kimilerine de orta gelebilir. Bu gayet normal. Yoksa Hoca herkesi tek tek tanıyıp sınav yapıp öyle ders hazırlaması gerekir :)

  Ben setlerini almanı öneririm... Çok faydalı olacağına eminim... Çünkü sen de yeni başlamışsın. Bilgi düzeyin azdır. Setleri izlerken ki kriterin orada birşeyler kapabilmek olmalı. Zaten bildiğin şeyler mutlaka olacaktır.

  Zaten Bülent Hoca da talepler ve eleştiriler doğrultusunda daha profesyonel kullanımlar için anlatımlar hazırlayacaktır...

  Ben şahsen profesyonel anlatım tercih etmiyorum. Sıkılıyorum ve kafam karışıyor. Kullanıma odaklı nokta atışlı basit dersler daha faydalı. Araştırmacı kişilikler nadiren ihtiyaç duyduğu profesyonel çözümleri zaten bir şekilde internetten hallediyor...

  2014-01-10 09:59:15

  Çalışma nerede?

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Çalışma nerede?

  2013-11-10 14:52:15

  Bunu AutoCAD te de

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Bunu AutoCAD te de çok rahat modelleyebilirsiniz. Biliyorsanız tabi. Ben Autocad programına çok hakim olduğum için bu tarz şeyleri orda yapıyorum. Daha kolayıma geliyor.

  2013-11-10 12:04:47

  Uzun zamandır benim de

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Uzun zamandır benim de dikkatimi çekiyor. Arattığım ve sitelerde incelediğim ürünler nereye girersem gireyim reklam alanlarında bol bol görünüyor. Misal şu anda altta reklam çubuğunda sabah baktığım led spotlar var :) Satın alsam da reklamlar dönüyor. Baktığımı biliyorsun, satın aldığımı da bil bari..

  2017-10-27 15:10:50

  Öğrenciysen ücretsiz öğrenci sürümlerini

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Öğrenciysen ücretsiz öğrenci sürümlerini indirebilirsin. Senin gibi bu konulara ben de kafayı takıyorum. Ben öğrenci olduğumdan dolayı ücretsiz öğrenci versiyonunu kullanıyorum. Photoshop un da aynı şekilde ücretli öğrenci versiyonunu kullanıyorum. Aylık 20-30 tl sanırım bir ücret ödüyorum. Virüs programım windowsum orjinal. Ofis programları da aynı şekilde öğrenci mail adresin ile ücretsiz alıyorsun. Hatta okulun anlaşmalı ise windows 10 bile ücretsiz alabiliyorsun. Tek sıkıntım v-ray şu anda :) Bunun için de mentalrayi öğrenmeye çalışıyorum. İlerde arkadaşların dediği gibi blender programına geçmek istiyorum bende.

  Eğer öğrenciysen bu fırsatın nimetlerini sonuna kadar kullan bence...

  2017-09-12 17:39:07

  Bu konu her alan

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Bu konu her alan için geçerli. Bu iş ne yazık ki tam olarak algılanamıyor. İş yapanlar ucuza yaptırdığı gibi, iş verenlerde elemanlarını ucuza çalıştırmak istiyor. Bu iş sağladığı katma değerin hakkını alamıyor.

  Ne program satın alırlar ne maaş vermek isterler ama çizimin en hasını en kısa sürede istiyorlar.

  Şu programları da üretimlerine aldıkları makine gibi görmeleri gerekiyor. Tabi bununda sebebi yine bu tarz insanlar. Sonra birde çalışanları suçlarlar programları kaçak kuruyorlar diye.

  Oysa ki bu konuda çalışanlar tam bir kıskaç içinde. Kişi kendini bu alanda geliştirmiş. Çeşitli kurslara gitmiş. Eğitim setleri almış. Yani maddi bir yatırım yapmış. Bu alanda gelişmiş. Bir işe başladığında da bir bakıyor bilgisayarda program yok. İşverene söylüyor adam uzaylı görmüş gibi suratına bakıyor. Çünkü ondan önceki adam kaçak-köçek bir şeyler kurmuş... Sen kurmazsan senden sonraki kuracak iş verenin umurunda mı?... Başka yere gitsen piyasanın yüzde 90`ı bu şekilde. Bu adam taş mı yiyecek... Mecbur sektörü değiştirecek ve tüm yatırımı emeği çöp olacak. Ve haliyle piyasa çakala-çukala kalacak.

  Ben size bir bir olay anlatayım. Bir arkadaşım iş görüşmesine gidiyor. İş veren haliyle bir sürü talepte bulunuyor, Şunu bilmen lazım, bunu bilmen lazım. Onu yapman lazım. AutoCad biliyor musun, cnc den anlıyor musun, program aktara biliyor musun? Bir açık bulup yetersiz hissettirip maaşı düşürecek ya :) Bizim arkadaş da cnc den anlamıyor. İş veren de buradan yürüyor. İşte bu olmadı diyor. Cnc çok önemli diyor. Çizim yapmakla iş bitmez ki diyor. Bunu cnc ye aktarıp üretmek de gerek diyor vs vs vs... Sonuç olarak çocuk piyasanın efsane yalanı olan ``biz zamanla maaşını arttırırız sen işleri öğren de`` sözüyle iş başı yapıyor ve bir bakıyor ki iş yerinde cnc makinesi yok.

  Biz bu kafayla daha çok sürünürüz...

  2017-07-01 22:12:56

  İmkanları sağlamak bu kadar

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  İmkanları sağlamak bu kadar kolaylaşınca insanlar ticari zekalarını da ahlaksızlıkları ile birleştirdiğinde bu sonuç kaçınılmaz oluyor. Dediğiniz gibi bu Cin kitapları, dekorasyon dergileri ile insanlar tasarım ofisi açıyor :)

  Bu işleri ve emeğini bilmediği için program satın almayı, MAX kullanıcısı çalıştırmayı havaya gitmiş para sayıyor. Bu tarz yerlere bilmeden iş başvurusu yaptığınızda en ölü maaşı veriyorlar. İşin zahmetini de bilmediklerinden size en zor işi yaptırarak yıpratıyor.

  2013-11-10 12:26:05

  Program güzel ancak, lisanslıymış

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Program güzel ancak, lisanslıymış :) Peki ben bu programı nasıl kaldıracağım şimdi? Program Kaldır penceresinde yok. Autocad`i her açtığımda benden lisans anahtarı istiyor ve rahatsız edici bir durum.

  2013-08-17 09:45:43

  HALOX ve okito teşekkür

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  HALOX ve okito teşekkür ederim. Satın alma tecrübenizin olması beni baya rahatlattı. İlk defa bu tarz bir yöntemle bilgisayar alacağım için kafamda soru işaretleri vardı. Fiyatlar Vatan Bilgisayara göre iyi ve daha çok çeşit var.

  rocker_tr, bilgi için teşekkür ederim. Biraz bekleme sürem var aslın da ama, biran önce de almak ve aklından çıkarmak istiyorum. Bakalım hayırlısı.

  Ekran kartı konusunda bilgisi ve tecrübesi olan bir arkadaş bunları bizimle de paylaşırsa çok memnun olurum. Yukarıdaki 3 kart konusunda çok kararsız kaldım...

  2017-09-05 20:33:26

  İlgin için teşekkür ederim.

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  İlgin için teşekkür ederim. Tabi farklı sitelerde indirimler filan olduğunda avantajlı ürünlerin olduğunu fark ettim. Ama benim baktığım siteler kurulumu yapıp hazır paket olarak kasayı gönderiyor. Ben kendim toplamak istemiyorum. Toplamak belki de çok basittir ama daha önce hiç yapmadığım için başında dönüp durmak istemiyorum :)

  Tabi böyle fiyat avantajlarını görünce de insan bir durup düşünmeden edemiyor...

  Bir de seçtiğim parçalar doğru ve mantıklı mı bu konuda da yardımcı olursanız çok memnun olurum. Soğutucu ve ekran kartı konusunda çok kararsız kaldım. Sonuçta tecrübesi/deneyimi olan arkadaşlar daha doğru bir yönlendirme yaparlar...

  2017-09-04 19:16:42

  Toplama Bilgisayar Nasıl ve Nereden Alınır?

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Merhaba arkadaşlar...

  Çok uzun zamandır evime ortaşeker güzel bir bilgisayar almak istiyordum. Nihayet bu sefer alabileceğim. Bir ihtiyaç için kredi çekmem gerekti ve hepsi bir arada olsun diye 5.000,00tl fazla çektim. Bütçem 5.000,00 tl.

  Vatan bilgisayarda anladığım kadarıyla toplamak istedim ama bana fiyatlar pahalı geldi. Ben de internetten biraz araştırma yaptım. Birkaç toplama bilgisayar sihirbazı sistemi olan firmalar buldum. Gayet kullanışlı. Seçtiğiniz işlemciden başlayarak aşağıya doğru uyumlu tüm parçaları eleyerek size hata yapma şansı vermiyor.

  Aranızda bu tarz sitelerden alışveriş yapmış olan biri var mı acaba? Veya bildiği bir site ``buradan alabilirsiniz`` diye bileceğiniz. Ya da tanıdığınız bir arkadaşınızın firması ben gidip oradan da fiyat alabilirim birebir görüşerek (Bursa`da yaşıyorum).

  Benim düşündüğüm firma 3 firma var:

  TeknoBiyotik PC
  Nova Bilgisayar
  Sinerji Bilgisayar


  Düşündüğüm sistem ise aşağıdaki gibidir:
  İşlemci : Intel Kaby Lake Core 7 7700K 4.2GHz 8MB Cache LGA 1151 İşlemci - 355,00$ + KDV = 1.466,15 TL
  Anakart: Asus Z170-K Intel Z170 3466MHz O.C DDR4 O.C ATX Anakart - 145,00$ + KDV = 598,85 TL
  Bellek: Corsair DDR4 16GB(2x8) Vengeance LPX 2400MHz Ram Bellek (CMK16GX4M2A2400C14R) - 136,00$ + KDV = 561,68 TL
  Ekran Kartı: G gabyte GTX1050TI 4GB 128B t GDDR5 W ndforce O.C Ekran Kartı (GV-N105TWF2OC-4GD) - 219,54$ + KDV = 906,68 TL
  SSD: Tosh ba OCZ 120GB 550MB-530MB/s SSD (TL100-25SAT3-120G) - 65,97$ + KDV = 272,45 TL
  İşlemci Soğutucu: SilverStone Tundra Seris TD03-LITE Intel 775/115X/1366/2011/2066 AMD AM2/AM3/AM4/FM1/FM 2 Uyumlu Sıvı Soğutma Sistem (SST TD03LITE) - 64,00$ + KDV = 264,32 TL
  Kasa: S lverStone Kubla Ser s KL05B-Q USB 3.0 Ses Yalıtımlı ATX S yah Kasa (SST-KL05B-Q) - 71,00$ + KDV = 293,23 TL
  Güç Kaynağı: Cooler Master 700W 80+ Akt f PFC 120mm Fanlı Güç Kaynağı (CM-MPX-7001-ACABW-EU) - 95,55$ + KDV = 394,62 TL
  Optik Sürücü: LG GTC0N 8X SATA Kutusuz S yah Sl m DVD-RW 12.7mm - 15,00$ + KDV = 61,95 TL

  1 - Soğutucu ve ekran kartı konusunda çok kararsız kaldım. Sıvı soğutucuya çok da gerek var mı bilemedim. Bu fiyata sıvı soğutucu iş yapar mı endişem var. Bütçeden dolayı fiyatı da yükseltemiyorum.

  2 - Ekran kartları konusunda da çok kararsızım. Ben PNY Quadro P600 2GB 128Bit GDDR5 Ekran Kartı (VCQP600-PB) düşünmüştüm ama buna bu ücreti vereceğime şu iki karttan birisini alırım daha iyi diye düşündüm.

  -Gigabyte GTX1050TI 4GB 128Bit GDDR5 Windforce O.C Ekran Kartı (GV-N105TWF2OC-4GD)
  -Asus GTX1050TI 4GB 128Bit GDDR5 Expedition O.C Ekran Kartı (EX-GTX1050TI-O4G)

  Bu konulara ilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Yanlış veya gereksiz bir iş yapmış olmak istemiyorum.

  Amacım max canavarı bir makine değil de bütçemin alabileceği en doğru makineyi alıp evde max ile ilgili işlerimiz de idare ettiği kadar görmek.

  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim...

  2017-09-04 17:13:02

  Render alırken kare açılmaya

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Render alırken kare açılmaya başkadığında zaten bu şekilde açılmaya başlıyor...

  2015-01-15 15:29:10

  Tüm kareleri tekbir kameradan

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Tüm kareleri tekbir kameradan alıyorum. Düşük kalite olduğundan dolayı sağlam çıkan karelerde de çok fazla parlak nokta oluyor. Ancak esas sorun kararma...

  2015-01-15 13:11:20

  Benim önerim başka olacak.

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Benim önerim başka olacak. Duvardaki resim çok patlamış. Çok öne çıkıyor. Bakar bakmaz tüm dikkatleri kendine çekiyor ve mekan geri planda kalıyor. Daha sakin renkleri olan bir resim kullanmanda fayda var. İyi çalışmalar...

  2015-01-15 11:03:39

  render`da kararmalar

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Selam arkadaşlar. Karşılaştığım bir sorun hakkında bilgi ve tecrübelerinize danışmak istiyorum. Bu proje için 2 çalışmam. İlk çalışmamda da böyle olmuştu. İlkinde 18+ milyon poligon vardı. 2. revize de aynı sorun olmasın diye mekanı baştan çizdim ve objeleri baştan projeye ekledim. Bu proje ise 13+ milyon poligondan oluşuyor.

  İlk projede yüksek ayarlarda bırakabilmiştim ve 1-2 karede kararma olmuştu; ancak bu resimdeki son revizede yüksek ayar hiç bırakamıyorum. Düşük ayarda bırakıyorum ama yine olmuyor... Bir düzgün bir kararmış çıkıyor. Sizce sorun ne olabilir?

  Acaba diyorum bilgisayara ağır geliyor da sehaplama yapamıyor mu?

  Sistemim de aşağıdaki gibidir. Proje boyutu 1.8gb

  Sorun:
  https://drive.google.com/file/d/0B4PvkzTYov27Z1E0YXllSG9vbEU/view?usp=sharing

  Sistemim:
  https://drive.google.com/file/d/0B4PvkzTYov27RnFXMDVmakxuMlU/view?usp=sharing

  2015-01-15 10:54:56

  Duvarı oluşturan nesne poly

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Duvarı oluşturan nesne poly değilse polye dönüştür.

  2014-01-15 18:20:43

  Teşekkür ederim Tuna_... Bunu

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Teşekkür ederim Tuna_... Bunu da not aldım. Çok sıkıntıya girmiştim. Çok şükür hallettik şimdi.

  2013-12-29 16:47:14

  Arkadaşlar ilginiz için teşekkür

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim...

  KediEti7, dediğin seçeneği kapattım şu anda normal hızlarda render alıyor. Nasıl mutlu oldum bilemezsin...

  Çok teşekkür ederim... :)

  NOT: Sorun çözüldüğü için dosyayı kaldırdım.

  2013-12-29 12:52:18

  Aşırı Yavaş Render Sorunu

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Selamlar..

  Arkadaşlar 2 gündür başgösteren sorunum aşırı yavaş render... 2 projedir böyle oluyor. Sorun nerden kaynaklanıyor hiç bilemiyorum...

  Ben sahnelerimi hep autocad da modelleyip max`e atarım. Ama hiç böyle olmazdı. Çok hızlı renderlar alırdım çok büyük sahnelerde ve ortalama ayarlarda bile...

  Bu sahneyi de autocad de modelledim. Nesneleri çoğu autocad den alma... Acaba max`e aktarırken bilmeden bir ayar mı değiştirdim anlamadım...

  Şu anda render ayarlarım en ölü seviyede ama dün akşamdan beri hala 1 kareyi bitirmedi... Bugün müşteriye sunum yapacaktık... Ne kadar zor bir duruma düştüğümü iş yapanlar anlayabilir...

  Dosyayı buraya ekliyorum vakti olanlar bakabilirse çok sevineceğim...

  2. Sorum da autocad ten çizim alan arkadaşlar standart olarak hangi seçeneklerde aktarım yaptıklarını yazabilir mi acaba?..

  Dosya: https://drive.google.com/file/d/0B4PvkzTYov27Z3RjTnFoX2cySGM/edit?usp=sharing

  2013-12-29 11:59:49

  Plane ile yaptıysan camları

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Plane ile yaptıysan camları ``NORMAL`` komutunu uygulaman gerek. O zamanda işlem tersine dönecek. İçteki görüntü dışarda olacak. En iyisi camlar ``SHELL`` komutu uygulayarak kalınlık ver. Plane ile yaptıysan çözümü bu.

  2013-11-30 18:05:59

  Selamlar... Sorununu belki

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Selamlar...

  Sorununu belki çözmüşsündür ama ben yine de paylaşayım. Aşağıda verdiğim kombinasyonları deneyerek veya onları bir biri ile karıştırarak, değerler arasında boğulmadan güzel sonuçlar elde edebileceğini düşünüyorum.

  1- http://www.grafikerler.net/diyafram-ayarlari-t43595.html
  2- http://www.fotobelgesel.net/webler/dslr/enstantane/enstantanediyaframesdeger.html

  Estantane değerlerini ``shutter speed`` hanesine gireceksin.

  İyi çalışmalar...

  2013-10-14 17:59:59

  Hmmm, mevcut versiyonla yaptığım

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Hmmm, mevcut versiyonla yaptığım dosyalar da böyle açılıyor ama... Neyse, teşekkür ederim :)

  2013-08-07 14:52:35

  V-Ray Açılış Hatası

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Selamlar...

  Projelerimi açtığımda veya max programını açarken (öncesinde ``maxstart`` olarak v-ray`i ayarlamışsan) aşağıdaki hata pencereleri açılıyor. Sebebi nedir acaba?

  http://m1308.hizliresim.com/1d/7/r7q3f.jpg

  http://o1308.hizliresim.com/1d/7/r7q7n.jpg

  Max 2013
  V-Ray 2.40.04
  Windows 7
  Kullanıyorum

  2013-08-07 13:04:55

  Okadar hayranlık uyandıracak bir

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Okadar hayranlık uyandıracak bir durum yok. halka`nın dediği gibi basit. Teamviewer ile oluyor. Benim ve firmanın interneti fiber olduğu için çok rahat oluyor kontroller. :)

  2013-07-13 17:46:02

  Arkadaşlar, teşekkür ederim ilginiz

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Arkadaşlar, teşekkür ederim ilginiz için. Şimdi ofise geldim çıkan render`lara baktım sorun çözülmüş :)
  Hem sizin bahsettiğiniz ayarlardan hem de jpg kayıt ayarlarından kaynaklanıyormuş.

  2013-07-12 09:43:11

  Teşekkür ederim... Bilgisayara tekrar

  muratmtlMurat MUTLUmuratmtl

  Teşekkür ederim... Bilgisayara tekrar bağlanıp birkaç deneme yapacağım.

  2013-07-11 21:41:12