genuine Son Forum Mesajları

  Hoşgeldin İsmail, sana bir

  genuinegenuinegenuine

  Hoşgeldin İsmail, sana bir şarkı hediye etmek istiyorum. Lütfen kabul et :D

  http://www.youtube.com/watch?v=80QWi-rtsl4

  Sıra sıra siniler, hasta olan iniler :D :D :D

   

  2014-11-16 10:44:33

  Yav bu Evren e

  genuinegenuinegenuine

  Yav bu Evren e yazık olacak gelmesin bizim memlekete sakın. Amanın biri dur desin. Adam GTX den girdi C++ dan fırladı. Ne cevhermiş arkadaş :D Dilim dişim kitlendi yeminle :D

  Burada paylaştığı 2 çalışmanın birisi maalesef hiç iyi değil, diğer paylaştığı ve beğenileninden ise ülkemizde bir çok daha iyi örneği zaten mevcut. Ayrıca yurtdışında işi iyi olan, kendini gerçekten kanıtlamış tanıdıklarım var ama asla ordaki olanakları bırakmazlar. Tabii kendini dev aynasında görenler olabilir yinede.
  Ancak gerçek dünya başka elbet.

  2014-11-15 23:44:00

  Timu cin kardeş :)

  genuinegenuinegenuine

  Timu Cin kardeş :)

  Bu anlattıkların iyi güzel de bizde öyle işlemiyor. İşeverenler sanattan anlamadıkları için kim ucuz yaparsa ona sap oluyorlar. Çoğu zamanda bedava bekliyorlar. Bu forumda çalışmasının karşılığını alamayan ya da zar zor almış perişan olmuş sürüyle insan var.

  Teklif bekliyorlar fiyat veriliyor, efendiler beğenmiyor. Gidip hintlilere bile iş yaptırıyorlar. Sırf ucuz olsun diye. Tabii çoğu zaman paralarından oluyorlar o da ayrı bir konu. Yani özetle bizim memlekette seviye yerlerde geziyor. O yüzden kendimizi fazla kasmaya ve üzmeye değmez.

  Haa, sen de bir patron ol bakalım gözün nasıl açılıyor :)

  2014-11-13 15:59:46

  O zaman senin gibi

  genuinegenuinegenuine

  O zaman senin gibi ağzı olan konuşsun değil mi ? Tam bizim memleketlik iş. Benim de uzmanlıklarım var ancak hiçbir zaman ben şuyum ben buyum, şunları bilir şunların kursunu veririm demedim. Çünkü böyle bir derdim yok. Ancak içinde bulunduğum duruma göre eleştiri yapabilirim.

  Cahilce konuşmak yerine karşınızdaki kişinin bir işveren olabileceği ihtimalini düşünseniz daha akıllıca olurdu. Yerli yabancı projeler için aklı başında işini bilen kimseleri tanımak gerekiyor. Ancak limon sıkanlar da eksik olmuyor.

  Senin çalışmalar hakkında da yorum yapabilirim ancak o derecede üzerinde durulabilecek çalışmaların yok maalesef Erkan. İstersen bu konuda muhattap aldığım İsmail bey cevap yazsın yazacaksa artık. Sen de gazeteni oku. İddia ettiği referansları görürsem belki iyi bir teklif sunabilirim kendisine ;)

  2014-11-11 12:29:10

  Defalarca anlattım ama asla

  genuinegenuinegenuine

  Defalarca anlattım ama asla anlayamayanlar var :D Yapacak bir şey yok potansiyel meselesi. Vermeyince mabud...

  Burada yok şunu bilirim yok bunu bilirim diye ortalıkta cirit atan ben değilim. Atanlar da bunu ispalayamadan ve asla yüz kızarması yaşamadan halen yazıyorlar. Diğerleri de olmadık şekilde sazan balığına özenip laf edecem diye atlıyorlar :D Eğer benim de iddiam olsaydı gerekeni yapardım. Kaldı ki bu konularda yeterince yorum yapabilirim.

  Seviyesizlik peşinde koşanlara sesleniyorum. Yazılanları doğru okuyup anlayalım. Gerçi eğitim ile de ilgili sıkıntılar olabilir taaa küçülükten ama kendilerini biraz okuma ve anlama konularında geliştirmeliler.

  Tekrar edeyim yine anlayamayanlar olmuştur muhakkak :D Ortaokul eğitiminde bunu öğretmiş olmalılar zaten.

  "Müddei iddiasını ispatla mükelleftir"

  2014-11-11 10:24:41

  Timuçin şinci süper referans

  genuinegenuinegenuine

  Timuçin şinci süper referans çalışmalarını (Maya, Houdini) sergiler ve bizi susturur Evren :)

  Aynen İsmail gibi, demedi deme :D

  2014-11-10 17:39:26

  Dostum sen kitap yazarı

  genuinegenuinegenuine

  Dostum sen kitap yazarı mısın, modeler misin, rigger misin, görsel efekt artisti misin, animatör müsün yoksa lighting,rendering uzmanı mı??? Bahsettiğin işi yapman için bunların hepsinden anlamalısın.

  Laflarım direkt sana değil ona göre;
  Bence asıl işine bak, senaryonu, kitabını yaz, işin teknik kısmını ciddi sanatçılara bırak. Biraz da başka garibanlar ekmek yesin. Hintli sazanların yaptığı gibi sanatın içine tükürmeyelim.

  Bizim memlekette illa herkes her işten anlamak zorunda hissediyor kendini çoğu zaman. Müteahhit zihniyeti ile hareket edilince maalesef asıl uzmanlık alanlarındaki işler yolundan sapıyor, konu ve amaç kalmıyor. Eeee öyle olunca al sana sap, ahanda sana saman diyorlar.

  2 dk lık filmin maliyeti çok göreceli bir şey. Karakter sayısından ortamlara, model detaylarından animasyon ve render a kadar çok farklı boyutları var.

  2014-11-09 00:39:13

  @3ddesen: Üniversitelerde ilgili dersler

  genuinegenuinegenuine

  @3ddesen:
  Üniversitelerde ilgili dersler zaten veriliyor. Ancak dersle, üniversiteyle sanatçı olunmaz. Sen bekleyedur, ne zannediyorsun Dreamworks mü olacaklar ? Burası Türkiye. Yukarıdaki yazılanları hiç okumamış ve salataya ancak limon sıkmışsın :(

  2014-11-09 00:29:33

  Eveeeeeeeeet konu nihayet gelmiş

  genuinegenuinegenuine

  Eveeeeeeeeet konu nihayet gelmiş siyasete. Artık tadından yenmez. Tam bize göre, uzmanlık alanlarımızdan olan ana konu.
  Öyle değil mi uluslarararı ciddi referanlarını bir türlü göremediğimiz İsmail bey cim ?

  2014-11-06 20:51:11

  İsmail Allah aşkına gel.

  genuinegenuinegenuine

  İsmail Allah aşkına gel. Aşırı mükemmel çalışmaların var :) Ağzımız açık kaldı :D
  Gerçekten eksikliğin memlekette hissediliyor. Tabi korkuyoruz gelirsin de milletin işini elinden alırsın diye ama kalite artsın yeter bize :D

  Not: Burada şu şu şu programları kullanıyorum, ders bile verebilirim, adidas bana görücü geldi :) diyen şahıs ben değilim. Eğer deseydim ispatlardım.

  2014-11-06 14:23:49

  Helal Mustafa sana. Valla

  genuinegenuinegenuine

  Helal Mustafa sana. Valla yenice bir yorum geldi.

  Adidas, inşaat, holywood, almanya :D
  Gülmekten kırıldım.

  Kardeşim şu mükemmel iş tekliflerini almanı sağlayan referans çalışmalarını bir göster de içimiz rahat etsin. Buradakiler amatör sayılır.

  Tahmin ettiğim üzere geyik muhabbeti yapan biri var karşımızda. Sanat aleminde önce portföy konuşur sonra sahibi. Sen önce konuşma yolundasın ve bu bize zaten durumu epeyce açıklıyor :D

  2014-11-06 12:47:45

  Evet İsmail doğru dedin;

  genuinegenuinegenuine

  Evet İsmail doğru dedin; İstanbul ve memleketin neredeyse tamamı müteahhit kafalı. Ucuz olsun, gerekirse bedava olsun ama kalite olmasa da olur diyenler çoğunlukta. Kusura bakma seni tatmin etmez buralar.

  Ha bir de onca yazılım kullanıyorsun ya, tekrardan rica edelim şu referans çalışmalarını. Eminim çok iyidirler. Yani sıra Houdini ye bile gelmiş. Şimdiden çok heyecanlandık yeminle.

  Evet bekliyoruz, gördükten sonra teşekkür edecem özellikle.

  2014-11-05 22:48:14

  Biri ortaya bir laf

  genuinegenuinegenuine

  Biri ortaya bir laf attı, amma da konuşma meraklısı varmış be. Gerçi millet olarak asli vazifelerimiz arasındadır bu nokta değil mi ?

  @melkor_ : Kimi tanıdığın beni ilgilendirmiyor, soruya muhatabı da cevap verebilir, işine gidebilirsin muhterem.

  Tekrar ediyorum, bunca yazılıma hakim olduğunu ve yurtdışında yaşadığını öne süren biri böyle saçma şeylerden bahsedemez. Orada sanatçıya bizdekinden çok daha fazla değer verilir. Tabii ortadoğuda bir yerde yaşamıyorsa :) Muhtemelen adını duyduğu ve setup dan kurup kurcaladığı yazılımları listelemiş arkadaş. Bize referanslarını sunup olayı ciddi bir boyuta taşıyabilir tabi, bekleriz.

  2014-11-05 18:23:22

  Yine ilginç bir durum

  genuinegenuinegenuine

  Yine ilginç bir durum :) Neyse cevap yazalım.

  Biri demişki "ben şu şu şu programları kurs verecek şekilde kullandım, biliyorum hemi de yurt dışında ikamet ediyorum." Tamam burası normal.

  Anormal kısım ise bu denli birikimli (sözde) birinin daha sektörden bi haber olması... Nasıl oluyor yani bu kadar bilgi dünyadan, sektörden habersiz mi öğreniliyor ya da geyik için mi ?

  Alooo İsmail efendi sana soruyorum !

  2014-11-05 16:42:48

  Soru gayet açık ama

  genuinegenuinegenuine

  Soru gayet açık ama cevap yazmaya çalışan bazıları karıştırmış. Karakter animasyondan bahsediyoruz ama mimari falan demişler, kendini geliştirme demişler. Nerede yaşadığımızı unutmayalım. Bizim kaliteli işe ve sanata ihtiyacımız yok. Paraya ve köleye ihtiyacımız var.

  Ucuza çalışsın iş ortaya çıksın para gelsin. Yetişmiş elemanın işini daha düşük kalitede yapan eleman bulunca yetişmiş elemana tekmeyi basalım hesabı yapıyoruz. Tabi yenisi daha ucuza çalışacak. Ta ki o da bir diğerini yetiştirip aynı akibete uğrayana kadar.

  2014-09-18 16:16:09

  Yolladığın çalışma ile bu

  genuinegenuinegenuine

  Yolladığın çalışma ile bu konudaki fragmanın ilişkisini nasıl kurdun gerçekten ilginç. Biri tek karakterli kısa film diğeri uzun metraj çok karakterli bir film.

  Kastettiğim fragmanlar elbette yerli değil. Eğer yerli yapıtlarla bu sektörde söz sahibi olacaksak rakip çalışmaları da iyi bilmek gerekli. Daha tam anlamıyla ortada bir ürün yokken bunca çene boş. Onu belirttim.

  Ayrıca teknik meknik deyince biraz ağır olmakta fayda var. Lakin henüz tanışmıyoruz. Hele ürünü bir görelim. Tekniniği orada tartışırız. Ancak fragman video bile 240 pixel iken :D elalemi daha fazla şakşaklamanın anlamı yok.

  2014-05-09 22:21:40

  Fragmandan olayı bitirmiş millet.

  genuinegenuinegenuine

  Fragmandan olayı bitirmiş millet. Ortada değerlendirilecek bir sahne yok. Biz ne fragmanlar gördük. Umarım sonu da iyi olur diyelim.

  Bir de Keloğlan dizisinin animasyonlarını beğenip bu fragman ile ilişkilendirenler var. Eğer keloğlandaki gibi animasyonlar olacaksa aman kalsın.

  2014-05-09 12:22:33

  Hayırlı olsun diyelim ve

  genuinegenuinegenuine

  Hayırlı olsun diyelim ve daha verimli olması amacıyla birkaç şey yazalım. Aksi takdirde sadece tebrikle bu alanda yol alamayız.
  * body animelerde bazı sahnelerde mocap (motion capture) kullanılmış sanırım , neden ?
  * facial animeler zayıf duruyor.
  * yapımcı ekibi de paylaşsaydınız daha iyi olabilirdi.
  * aydınlatma, render, texture gibi unsurlar Türkiye standartlarında.

  kolay gelsin.

  2013-09-12 18:33:12

  @sitem : nesvunema nın

  genuinegenuinegenuine

  @sitem : nesvunema nın animasyon alanında bahsettiği çalışmalarını sitesinden göremedim. Ciddi manada taminkar bişeyler yapabileceğine kanaat getiremiyorum. Muhtemelen yeşillik olsun diye yazmış bazı şeyleri.

  Tekrar ediyorum : Fazla yüksekten uçmak yanlışşş. Zaten çalışıp iş üretenin para kazandığı nerde var. Aracı, patron ya da siyasi olmadan. sanatçılar hep kıt kannat geçinmiştir, bunu kabul etmeliyiz. Böyle geldi böyle gitsin demiyoruz ama işte .....

  2013-03-11 12:04:40

  Evet epey yazan olmuş.

  genuinegenuinegenuine

  Evet epey yazan olmuş. Ancak bu işlerde işveren veya para verecek olan kimseler şöyle düşünür : "Bu iş kaç gün/hafta/ay sürer ! Piyasada çalışanlar aylık ne kazanıyor. Hımmm o zaman günlük şunu geçemez."

  Mesele anlaşıldı sanırım. Yapılacak olan işin günlük bir maliyeti vardır her kategoriye göre ve kişiye göre. İyi ise yüksek vasat ise vasat kötü ise düşük. O kadar.

  Örnek olarak Türkiyede 10 günlük bir çalışmaya kimse 50.000 tl VE-RE-MEZ. Pixar da çalışan animation supervisor olsanız nanay !!!

  Yani Türkiye de bu işlerden aylık ne kadar temiz sabit geliri olan varki. TRT çocuk için çalışanların da aldıkları belli. Şimdi oturdukları yerden kimilerinin şu bu geyiğine girmesi anlamsız. Kolay gele...

  2013-03-09 17:07:16

  Bu iki kartın fiyatları

  genuinegenuinegenuine

  Bu iki kartın fiyatları arasında anormal fark var. Yani GTX 780 ile K5000 arasında. Böyle mukayese yapılacaksa ne güzel :)

  Elbetteki Maya için özelleştirilmiş quadro driver desteği ile bu farkı yakalayabiliyor. Ancak diğer 3D yazılımlarda maalesef bunu göremeyiz. GTX Quadro her halükarda yener demiyoruz ancak yapılacak işe göre maliyet kısmı açısından duruma bakıyoruz. O kadar parası olan GTX yerine onu alabilir. Ancak burada fiyat/performans a bakmak zorundayız elbette. Biz de video ekleyelim bari :)

  http://www.youtube.com/watch?v=Ow5ymFPwMgY

  http://www.youtube.com/watch?v=jjkjcepfGt8

  http://www.youtube.com/watch?v=VGP0ga6salw

   

  2014-11-17 10:18:09

  Birkaç dakikalığına bile ciddi

  genuinegenuinegenuine

  Birkaç dakikalığına bile ciddi olamıyorsun Evren. Halen aynı yoldasın. Bak sana defalarca dedik, ispatla bu aradaki farkı biz de eğer yanlışımız varsa görelim. Yoksa salata yapmayı bırak artık. Gerçekten zaman kaybısın.

  2014-11-17 08:44:23

  Tamam o zaman aşağıdaki

  genuinegenuinegenuine

  Tamam o zaman aşağıdaki gibi farzedelim durumu; 50 kere izah ettim olmadı madem. Bakalım şimdi olay nereye çekilecek.

  "Ben bir amatörüm diyelim ve pek bir şeyden anlamıyorum. Herkes bu bahsi geçen konularda bir şeyler söylüyor. Ben de ekran kartı alacam ve epey para sayacağım. Evren isminde bir zat bu konuda bir şeyler iddia ediyor, şunu bunu yaptım ben bilirim diyor ama benim gördüğüm kadarı ile ciddi uluslararası testler ve bunu tecrübe etmiş farklı kişiler zıddını söylüyor. Onca paraya değmez diyorlar. Benimde kafam karıştı."

  Şimdiki duruma göre bu konuda (partikül, fizik, simülasyon) ciddi deliller ve teknik cevaplar bekliyoruz. Elbette ben örnekler eşliğinde cevap vermiştim. Gelecek diğer cevapları görelim. Buyrun!

  2014-11-16 18:34:33

  Halis bey, konumuz "partikül,

  genuinegenuinegenuine

  Halis bey, konumuz "partikül, fluid ve fizik simülasyonu" ve hangi tür kartların bu iş için daha uygun olacağını tartışmak. Hem maliyet hem de performans olarak. Yok ben bunu yaptım, şunu yaptım değil! Herkesin yaptığı kendine. Burada çalışma sergileyenler illa daha mı haklı oluyorlar? Kaldı ki referans sergileyebilecek bir çok tanıdığım, çalıştırdığım var. Benim işim koordine ve kontrol.

  Eğer Quadro lar ile GTX ler arasındaki durumu açıklayacaksanız veya paylaşımda bulunacaksanız buyurun, bekleriz. Yoksa bu türden yorumlar doğru olmuyor. Bir şeyler görmüşüz tecrübe etmişiz ki yazıyoruz. Burada en amatöründen en profesyoneline kadar herkes bilgi paylaşabilir. Ancak kimse her konuda atıp tutamaz, "yaptıklarım var ben bilirim" diyemez çünkü yanlış olabilir. İddia varsa doğruyu bulmak için delil gerekli ki ben 2 adet uluslararası sonuç verdim. Kendi tecrübelerimi geçiyorum.

  Diğer zatı muhterem de zahmet edip test sonuçları paylaşabilir madem biliyorsa işi.
  Bu konuya ciddi deliller ve benchmark lar ile devam edebiliriz.

  Not : Dipnotunuzda "Düzgün Türkçe ile konuşmak hiç de zor değil." demişsiniz ama Evren beyi uyarmamışsınız. Çünkü epey eksiği var. Bir zahmet özelden uyarınız :)

  2014-11-16 12:24:30

  İkimizin de yazdıkları ortada.

  genuinegenuinegenuine

  İkimizin de yazdıkları ortada. Okuyanlar olayı çözer merak etme :)

  Asıl konuya gelince cevap alamadık efendi!

  http://versus.com/en/nvidia-quadro-k4000-vs-nvidia-geforce-gtx-980

  2014-11-16 10:16:45

  O zaman bir zahmet

  genuinegenuinegenuine

  O zaman bir zahmet elini bantalonundan cikar, ellerin nasirlanmistir simdi senin :D

  Daha cümle kuramazlar, ne okumadan anlarlar ne yazmadan. Sonra da ODTÜ lü profların İngilizce gramerini eleştirirler. Ayrıca aile terbiyesi de önemli tabii. Olmadığı açıkça ortada :) 

  Adam gibi bir referans ve adam gibi bir CG platformuna link verseydin komik duruma düşmezdin :D Onca saçmalamana rağmen halen bir şeyler ispatlama ve yazma çabasındasın. Bunu yine aile terbiyene ve eğitim düzeyine bağlıyorum. Normal artık :D

  http://versus.com/en/nvidia-quadro-k4000-vs-nvidia-geforce-gtx-980

  2014-11-16 06:32:24

  http://postimg.org/image/fe1lxw6mr/full/ Evren kardeş

  genuinegenuinegenuine

  http://postimg.org/image/fe1lxw6mr/full/

  Evren kardeş yukarıdaki verdiğin linkte gördüğüm cıbıldak avratlar nasıl referans ki anlamadım :D Yani başka da dikkat çekici bir şey yok zaten linkte:D :D :D

  Quadro 4000 yerine GTX 970 veya 980 acayip iyi bir tercih olacaktır. Biri yine bol keseden dağıtmış.

  http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

  2014-11-15 23:52:29

  GPU render konusunda paylaştıklarını

  genuinegenuinegenuine

  GPU render konusunda paylaştıklarını gördük Evren, sağol :D Gerekli ve yeterli cevaplar verilmiş zaten bu noktada, seni ciddiye alamayız. Tecrüben sana kalsın.

  Viewport işinde ise, ben mimari ile uğraşmıyorum, senin kastettiğin ciddi işlerle meşgul oldum. Sen sanırım kendinden başkasını göremiyorsun. Duyan da bir tek seni 3D ci sanacak. Yani ortada bahsettiğin türden bir çalışman olsa hadi tamam diyecez. Ama karakter modelleyip render almak değildir 3D.

  İsteyen Quadroya para verebilir. Herkesin kendi parası, Nvidia da para kazanacak elbette. Ancak ben daha Quadro ya para vermem!

  http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

  Şinci sen bu listeyi de beğenmezsin :D

  2014-11-14 16:49:27

  Yok canım biz birkaç

  genuinegenuinegenuine

  Yok canım biz birkaç tane küp, küre falan onlarla uğraştığımızdan dolayı anlayamıyoruz :D :D :D

  Quadro da kullandım diyorum, GTX de. Yani Evren sana neyi nasıl izah edecez gerçekten bilemiyorum. Ben de sana GTX serisi kullanmamışsın burada yazıyorsun diyebilirim. Bu forumda her iki kartı da kullanan çok kişi var. Hatta epey bir tartışılmıştı bu mukayese ve GTX ler yine ağır basmıştı.

  SLI GTX yapılsa bile ancak normal bir Quadro parasına mal oluyor. Herşeyi geçtim GPU render için bile tek adres GTX ler. Daha neyi tartışıyoruz ki ?

  2014-11-14 13:56:30

  Bazen insanları anlamakta güçlük

  genuinegenuinegenuine

  Bazen insanları anlamakta güçlük çekiyorum. Ne yani yeteneği olan herkes illa karşılığını alır mı? Katiyyen!

  Quadro alarak epey bir yanlış yapmıştım. GTX lerin benzer sahnelerde zemberek gibi çalıştığını görünce sinir küpü olurdum. Kaldı ki 3D viewport dışındaki CUDA gerektiren render veya işlemlerde zaten açık ara iyi GTX ler.

  Tavsiyem tüm arkadaşlara GTX 970/980 serisidir. Aman Quadro dan uzak durun diyorum. Hem daha düşük güç tüketimi hem daha iyi performans. 980 leri gözüme kestirdim alacam bi dene :)

  2014-11-13 15:50:34