Cemre Özkurt ile Röpörtaj

Türkiye´den yurt dışında çalışan 3dsektöründe çalışan kişilerden bir tanesi.

gentlemansDuelSelects3.jpg

TR3D : Dünyada genelde 3D sektöründe tanınan isimlerden birisiniz, hatta dergilerde makaleleriniz de çıktı. Sizi tanıyoruz, fakat okurlarımız için kendinizden bahseder misiniz?

Cemre özkurt: Ben hem 2 boyutlu hem 3 boyutlu çizimler ve animasyonlar yapan bir sanatçıyım. San Francisco da yaşıyorum, İstanbul da büyüdüm, Mimar Sinan üniversitesi Grafik bölümüne gittim, ondan önce de karikatür çiziyordum. Spiderman, xman, Fight club, Sonic, Warhammer, Zodiac, Disney Mickey mouse Twice upon christmas ve Oscar adayı kısa film Gopher Broke filmler de ve Oyun sinematiklerinde çalıştım. Su anda da Electronic Arts da Sims 3 de Karakter tasarımcısı olarak çalışıyorum.

 

gentlemansDuelSelects1.jpg

TR3D : Herkesin bir çalışma ortamı vardır. Sizin çalışma ortanız ve malzemeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cemre özkurt: Electronic arts daki masam Bilgisayar, monitörler Wacom tablet, çizim masam scanner im, kitap ve dergilerim, xbox ve oyuncaklarım, birde anatomi figürüm var. Ama evdeki ortamımda da bunların benzerleri ve bunun 20 misli daha çok figürlerim var. Daha çok çizim malzemesi ve onların dışında gitar, Midi keyboard, mixer, mikrofon, gibi müzik aletlerim de var.

 

BAsoldierFinalRigging.jpg

TR3D : Bildiğimiz üzere siz fistik.com’ un yaratıcısısınız. Böyle bir site oluşturma fikri nereden geldi?

Cemre özkurt: Bu fikir 7-8 sene önce İstanbul da Artnet Animasyon Studiosu’nda çalışırken cıkmış bir fikirdi.
O zamanlar Flash animasyonlar daha yeni çıkıyordu, programı öğrenirken bir kaç deneme yaptım ve bunları fistik.com a koydum, Sonra ilgi çok artınca animasyonları da arttırdım. Ancak daha sonra 3d animasyonlarıma ağırlık verince ve Amerika’daki çalışma ortamı da yoğunlaşınca fistik.com a yeni animasyonlar ekleyemedim. Aklımda bir kaç yeni fikir ve animasyon var umarım vakit bulabilirsem onları da yapıp, siteye eklememeyi düşünüyorum.

 

 

TR3D : Karate Kamil’in de bu konuda ayrı bir yeri var ve çok sayıda izleyicisinin olduğunu biliyoruz. Bu karakterin yeri sizin için de ayrı mı? Ya da sizde yeri ayrı olan bir karakteriniz var mı?

Cemre özkurt: Karate Kamil in yeri ayrı evet, Kendi fikirlerimi ve kendimi en iyi anlattığım animasyonum Karate Kamil, animasyon kalitesi olarak çok iyi değil, çünkü söylediğim gibi fistik.com benim ilk flash denemelerim di, denemeler olarak kaldı, hala daha yapmak istediğim bir animasyon sitesi, eğer sponsor bulabilirsem tekrar canlandırmayı istiyorum.

FrenchbotMoreDestroyed0106092006.jpg


 

TR3D : Sadece 2D değil 3D işlerinizde var ve portfolyonuza baktığımızda çok sayıda referansa sahipsiniz. Bu aşamaya gelene kadar neler yaşadınız?

Cemre özkurt: 3d işlerimin profesyonel düzeye gelmesi Blur studio da iken oldu, ondan öncesi biraz gelişme ve öğrenme düzeyinde idi. Blur da profesyonel çalışmayı, grup halinde kaliteli is bitirmeyi öğrendim. çok ağır bir çalışma ortamı olmasına rağmen bir dönem o ağırlık da çalışmanın da sanatçılara faydalı olduğunu düşünüyorum. çünkü bir şekilde zorlamadan iyi isler çıkmıyor.

 

 

TR3D : Genel olarak çalışmalarınıza baktığımızda daha çok oyun projeleri animasyonlarında yer aldığınızı görüyoruz. Neden film sektörü değil de daha çok oyun fragmanları? Film sektöründe çalışmak istediniz mi?

Cemre özkurt: çünkü blur studio oyun fragmanları yapan bir stüdyosu idi, Bir iki filmde de çalıştım, Zodiac, Aliens of the deep, gibi ve Blur studio´nun yaptığı kısa filmler gibi ama onun dışında film işinde çalışma şansım olmadı.

itrdream.jpg

 

TR3D : Sitenize baktığımızda çok başarılı çalışmalarınız var. Bu çalışmaların hepsi 3D değil, 2D tasarımlarınız da var. İkisi arasında size göre bir bağ var mı?

Cemre özkurt: Benim için var, hatta bana göre 2d de iş yüzde 70 bitiyor, sonrası modellemeye kalıyor en azından benim kafamda bitiyor, ama hiç 2d eskiz çizmeden direk 3d modelleyen sanatçılarda var. Bu sanatçının kafasının nasıl çalıştığına bağlı bir durum. Eğer görsel sanatlara el çizim ile başladıysanız kafanız ilk seferinde o yönde çalışmaya başlıyor. Bunun bence kesin bir kuralı yok ama bana göre iki boyutlu çizim üç boyut modelden önce olması gereken bir şey, çünkü birçok eskiz çizip tasarımı kâğıtta bitirmek üç boyutlu program ile modellemekten çok daha hızlı. Düşündüğünüzü kâğıtta gördüğünüzde aslında bazen kafanızdaki ile uyuşmadığını görebiliyorsunuz. Bunu eskiz sırasında görürseniz çok vakit kaybetmiyorsunuz ama model bittik den sonra gördüğünüzde saatleriniz geçmiş olabiliyor.
Profesyonel ortamda zaten konsept sanatçıları olmadan çalışmak imkânsız, ben sanatçının kendi kendine yaptığı çalışmalardan bahsediyorum.

 TR3D : Kişisel çalışmalarınıza başlamadan önce neler yapıyorsunuz? Hangi işlemleri gerçekleştiriyorsunuz, kurguyu nasıl yaratıyorsunuz?

Cemre özkurt: Eskiz çiziyorum, çizebildiğim kadar çok, bazılarında detay giriyorum bazılarında sadece formları çıkarıyorum. Detay görmenin heyecan vermesi acısından önemi var ama detaylarda vakit kaybetmenin de geneli görme acısından zararları var. İkisini iyi dengelemek gerekiyor.
Taslaklar bittikten sonra modele geçiyorum. Kendi çalışmalarımda 3dsmax kullanıyorum Electronic arts da maya kullanıyoruz.

 

 

gorillaz.jpg

TR3D : Blur Stüdyoları’nda çalıştınız. Orası hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

Cemre özkurt: Blur studio oyun cinematicleri ile meşhur bir studio, asıl amaçları uzun metrajlı animasyon filmi yapmak; bu amaçla da her sene bir kısa film yapıyorlar. Ben Oradayken Oscar adayı olan filmlerinde çalışma fırsatı buldum, O acıdan şanslıyım.

 TR3D : çalıştığınız projelerde görev paylaşımları nasıl oluyor?

Cemre özkurt: Konsept sanatçıları, karakter modelcileri, mekan ve obje modelcileri, Kemik giydirenler, Animatörler, efekt sanatçıları, Montajcılar, Producerlar şeklinde bir görev paylaşımı var. Ben oradayken, Konsept, Karakter modelleme, obje, araç ve mekân modelleme, animasyon ışıklandırma ve montaj da çalıştım.

 

 

TR3D : En son EA Games oyun firmasına girdiniz. EA Games’teki pozisyonunuz ve göreviniz tam olarak nedir?

Cemre özkurt: Karakter tasarımı.

SHShadowfull.jpg

 

TR3D : Yapmayı çok istediğiniz bir proje hiç oldu mu, “keşke bu projede ben de olsaydım” diyecek kadar hoşunuza giden bir iş veya işler var mıdır?

Cemre özkurt: Evet, Toy Story de çalışmak isterdim, 3d animasyon sektörünü başlatan film. Ama şu an sanırım en çok istediğim, kendi fikirlerimin olduğu bana ait bir filmde çalışmak.

TR3D : Türkiye’ye baktığınızda yurtdışına göre 3D sektörünün gelişimini nasıl buluyorsunuz? Eksik gördüğünüz yerler varsa bunlar nelerdir ve sizce nelerin yapılması gerekli; fikirlerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Cemre özkurt: Son zamanlarda pek Türkiye deki 3d sektörü ile ilgilenmiyorum, fırsatım olmuyor. Türk kanallarını buradan izliyorum, bir kaç güzel reklam filmi var ama görüntüde beni çok etkileyen, vay be dediğim bir çalışmaya daha rastlamadım. Bu benim cahilliğim belki de, ben görmemiş olabilirim.
Türkiye de animasyon sektörünün olmaması utanılacak bir şey değil, olmasa da olur. Amsterdam da animasyon sektörü var mı acaba? Orda da başka bir sektör var. Bizim de belki de gerçekleri kabullenip Futbol, halı dokuma, Deri, oto sanayi, giyim sektörü gibi sektörlerde profesyonelleşmemiz lazım.
Animasyon yapmak isteyen varsa da sektör nerdeyse oraya gidebilir. Göç etmekten korkan, annemi özlerim ben diyen varsa, Sektörün şu anki hali ile yetinmek zorunda.
Animasyon sektörü kurulamaz demiyorum, ama o sektörü kurmak için alıcıya ihtiyaç var, alıcı olmayınca yatırımcı olmuyor. Ben yapayım belki alıcı çıkar da denilebilir ama onun için yinede yatırımcı lazım, O yatırımcının da bu risk e girebilecek düzeyde bir görüşü olması lazım.

Targetbotfull05.jpg


TR3D : Yeni başlayan arkadaşlara hangi önerilerde bulunursunuz? Kendilerini nasıl geliştirmeleri, hangi yolları izlemeleri gerekli? Mesela bir dal seçip o dal üzerinde gelişmeleri mi gerekli?

Cemre özkurt: Bir dal seçip o dalda ilerleyebilirler ama o dalı seçmek için çok dala konmak lazım, Her şeyi denesinler her programı, her yöntemi, hangisi daha kendilerine yakın gelirse yada hangisinde başarılı olurlarsa o yönde ilerleyebilirler. Ama ben karakter çok seviyorum diyip 50 deneme sonunda da bir şey çıkmıyorsa belki kendilerine daha uygun bir dalı seçebilirler.

Bilgisayar başında çalışmak çok riskli bir iş, Marangoz olsan marangozun masasında tahtalar ve aletler var ama bilgisayar sadece 3d yapılan bir alet değil, internet, facebook, msn zırt pırt birçok şey var. Ne kadar süre aslında yapmak istedikleri için ciddi çalıştıklarını düşünmeleri gerek, çünkü Bilgisayar başında oturmak çalışmak değil.
Yapmak istedikleri hakkında araştırma yapmak çok önemli, internet bu araştırma için çok faydalı, özellikle 3d konusunda müthiş kaynaklar var, yapılanları inceleyip benzerlerini yapmaya çalışmak iyi bir yöntem. Başkalarını 10 saatte öğrettiğini, bakarak bir saate öğrenebilirler. Bakıp, inceleyip, yapmak en önemlisi.

Onun dışında çalışmak ve incelemek kadar yaşamak da önemli Bir odaya kapanıp da güzel işler yapmadan önce yaşamak da gerek, Sanatçı dostlar edinmek, gezmek görmek, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, eğlenmek ama hepsini yaparken aslında yaşamanın da araştırma olduğunu bilmek gerek, hepsi kapanıp da çalışmanın bir parçası.
Başarılı sanatçılara bakarsanız aslında çoğu çok çalışmalarının yanında, çok yönlü insanlar.

 

TR3D : Son olarak arkadaşlarımıza neler söylemek istersiniz?

Cemre özkurt: Heyecanı kaybetmeyin, sürekli araştırın ve bol bol ıspanak yiyin.

treeman.jpg

Cemre özkurt : www.deluxepaint.net

 

Ekleyen: Legolas

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!