mrShaderElement ile Ambient Occlusion

3dsmax 2009 versiyonuna eklenen yeni özelliklerden mrShaderElement in etkileri.

Merhaba arkadaşlar. Ben Adem Percem. 3dstudioMax 2009 ile birlikte, eski sürümlere nazaran birçok yeni özellik gelmiştir. Bunlardan en önemlilerinden biri, pass render konusunda yapılan eklemelerdir. Sizlere bu eklentilerden sadece bir ayrıntı olan "mrShaderElement" i anlatmaya çalışacağım.

Başlayalım;

öncelikle sahnemizi veya animasyonumuzu hazırlıyoruz.

 

F10´ a basıyoruz ve render motorunu mentalray olarak seçiyoruz.

Render Elements kısmına geçip, buradan istediğimiz elementleri seçiyoruz. Sahnenizdeki kaplama ve shaderlerin durumuna göre istediğiniz elementi seçebilirsiniz. Biz buradan diffuse, lighting ve asıl konumuz olan mrShaderElement ´ i seçiyoruz.


Seçtiğimiz elementlerin ayarlarını istediğimiz gibi yapıyoruz. Diffusenin ayarlarındaki lighting sekmesini kaldırmak daha iyi sonuçlar verecektir.

Lighting elementine ben herhangibir müdahalede bulunmuyorum. Bu kısım size kalmış.


Burada "mrShaderElement" için kaplamamızı hazırlıyoruz. "mrShaderElement" material değilde, shader seçtiği için burada mentalray'ı seçmesenizde , yani standart materiale shader atadığınızdada aynı sonuç elde edilecektir.


Aşağıdaki gibi shader seçilir.


Shaderin ayarları isteğe göre yapılır. Aşağıdaki ayarlar kullanılabilir.


Şimdi geliyoruz "mrShaderElement" elementinin ayarlarına. Aynen aşağıda olduğu gibi shader seçiyoruz. (ayrıca istediğimiz shaderide ekleyebiliriz.)


Son olarak sahnemizi seçiyoruz ve render diyoruz.


Aşağıdaki çıktı bir seferde alınan çıktılardır.


Peki "mrShaderinElement" in önemi nedir?

"mrShaderElement" özellikle animasyonla uğraşanlar için bir kolaylık olacaktır. Pass render alırken hiç uğraşmadan bir seferde çıktı almamızı sağlar. Normalde bilindiği üzere Material Override ´ den de Ambient Occlusion çıktısı alınabiliyor. Fakat sahneyi en az iki kere render etmek gerekiyor. Ve ayrıca bu durum render zamanınıda uzatıyordu. Bu yüzden "mrShaderElement" zaman konusunda bize güzellikler sunuyor.

... Bitmedi ;

"mrShaderElement" diğer yönteme ek olarak bump atanan kaplamalarla kaplanan objeleri bump değerinde gölgelendirme yapıyor. Aşağıdaki çıktı buna örnektir.


En son olarak kompozisyonlu çıktımız. Bu kare yaptığım kısa animasyon filminden bir kesittir. Animasyonu izlemek için profilimi ziyaret edebilirsiniz. adres ; www.tr3d.com/adempercem

Ayrıca daha kaliteli halini indirmek için www.adempercem.com  adresini ziyeret edebilirsiniz.

Umarım yararlı bir makale olmuştur.
Herkese kolaylıklar,başarılar diliyorum. 

Ekleyen: adempercem

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !