Nihat İpekçi İle Röportaj.

İpekçi ile Dersvar hakkında Güzel bir röportaj yaptık..Buyrun hep beraber okuyalım.

Nihatxp

 

Tr3d - Merhabalar Nihat öncelikli olarak bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğin için teşekkürlerimi sunarım

Nihat - Ben Teşekkür Ederim Hazar Bey bu imkanı bize tanıdığınız için.

Tr3d - Klasik bir sorudan başlıyacak olursak Nihat.Seni tanımayanlar için kendini tanıtabilirmisin.?

Nihat - Evet çok klasik bir soru oldu, Röportaj okumayı çok seven bir insanım, ve okuduğum röportajların çoğunda, şurada doğdum, şurada şunu yaptım diye ifade kullanılırlar, halbuki benim özgeçmişim yok, özgeleceğim var. Bu bağlamda

2008-Türkiye`nin en büyük eğitim portalının yöneticisi
2009- Hem Dersvar.com yöneticiliği hemde basılı Dersvar Dergisinin yöneticisi
2010- Eğitim Danışmanı
2020-Milli Eğitim Bakan danışmanı
2030-Milli eğitim Bakanı

Zaten insanlar selam verdikten sonra benden duyacakları ilk şey Dersvar olacağını düşünüyor.Dersvar neyse bende oyumdur J

DersvarLogo

www.Dersvar.com

Tr3d - Birçoğumuz Dersvar Sitesine hazırladığın dersler ile seni tanıyoruz.Peki Dijital grafik olayına ne zaman ve nasıl bir giriş yaptın.?

Nihat - Lise yıllarında, aydın doğan olma sevdasıyla çıkarmış olduğumuz dergiden giriş yaptık,o zaman 4 tane kitap alınacak bütçe ile bu yolda, bir iş yerinin 4 aylık kirasını verebilecek bütçe oluştu, tabi daha sonrasında farklı telaşelerle dergi sevdasını bitirdi, hatta şu son zamanlarda çıkardığımız dergiler, o günlerimizden gelmektedir. Daha sonraları, Ahmet Sarısakal ve özellikle Gültekin Utancak`ın özel ilgilerinden bir giriş yaptık. Kendimi bu bakıma çok şanslı hissediyorum. Zira meyvesi en bol ağaçta doğdum diyebilirim bu mesleğe, tabi ben digital grafiği Dersvar`a bir malzeme olarak görüyorum, öğrendiğin öğreneceğim her şeyi Dersvar`a ders olarak aktarma sevdası var içimde, şimdi farklı branşlarda bilgilere sahibim, 2008`e girmeden bir hafta önce eve kampa çekilip yüzlerce ders hazırlayacağım, yani benim işim bu, ders hazırlamak, ders hazırlamasına yardımcı olmak,eğitim,eğitim danışmanlığı gibi.

Tr3d - Çok sevimli karakteriniz var, Dersvarı yansıttığını düşünüyor musunuz ?

Nihat - Dersvar karakteri, Uğur ulvi yetiştişkin tarafından tasarlanmıştır. Uğur üstatımızın bana verebilecek en güzel hediyesini verdi, kendisini buradan tekrardan teşekkür ederim. Bence olabilecek en güzel karakter, logo diyebilirim. Her ne kadar bazıları , digital tutors`da karaktere benzetse bile hiç alakası yok, konseptimize çok uygun bir karakter diye düşünüyorum.

Başarılı heykel tıraş Cengiz Yılmaz Tarafından dersvar karakterinin heykeli ve kumbara ve kalemliği yapılacak, böylelikle kurumsal bir yapıya bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Adem perçen tarafından yapılan çalışma

Gültekin utancak tarafından yapılan çalışma

Bu karakter bana çok benziyor mu, herkes bunu söylüyor

Tr3d - Biraz önce Dersvar sitesinden bahsettik.Biraz Dersvardan bahsedermisiniz.?

Nihat - Evet şimdi asıl soruya geldik, birisi bu soruyu bana sorduğu zaman en az yarım saat konuşurum, şu an olduğu gibi. Lise yıllarında bir devlet yıkıp bir devlet kuruyorduk hayallerde, bu yıkıp yeniden yapılandırma en önemli süreç eğitim kısmı alıyordu, yani bel kemiği burası değil miydi. Bize sık sık sorulan sorulardan bir tanesi şuydu

Kaliteli insan mı ?
Para mı ?

Tabi biz o zamanlar para diyorduk, ama şimdi baktığımız zaman kaliteli insan her şeyin ötesinde, işte bu anlamda bu insanlara ulaşmak, böyle insanlar yetişmek maksadı, uzun süren toplantılar sonrasında belirlediğimiz hedef takviminden sonra. Bu işe en ucuz birşekilde başlayacaktık. Zira bunları kurarken sıfır maliyetimiz vardı. Yapabileceklerimizin en iyisini yapmalıydık, ve hala yapmaya çalışıyoruz. Bu aşamada tüm emek ve gücümüzü buna sarfederek, ortaya bir ürün çıkarmaya çalıştık,

Siteyi kurarken www.pixel2life.com sitesinden etkilenmiştim, orada her ne kadar alıntı ders yapsalarda, farklı konularda onbinlerce dersler mevcuttu, neden böyle bir şeyin Türkçesi olmasın dedik, ve öyle bir zaman gelecek ki yabancılar Dersvar`da ki içeriği gördüklerinde Türkçe öğrenme düşünceleri bir an aklına gelecek. Bu bağlamda bundan 14 ay önce 12 ders ile giriş yaptık, şu an 600 üzerinde derse mevcut, ama hala amaçlarımıza ulaşmış değil, zira bu 600 ders bizlere çok az geliyor.

Siteyi kurarken araziyi geniş tuttuk, çok geniş yelpazeli bir web yayını yapmak istiyorduk, 3d`den web grafiğe, yazılımda`dan video editing`e oradan öss-öks sonrasında yabancı dil, ve hayat dersleri :)
Şu an bunun bir kısımını başarabildik. İşte bundan sonra bu yaptıklarımızı referans göstererek, ilgili kurumlarla içerik anlaşması yapacağız.

Herhangi bir ideloji olmayan ama tüm idelaojileri içerisinde barındıran bir kurum Dersvar. Adını bile duymadığım şehirlerden insanlar siteye bağlanıyor, ciddi bir duygu seli mevcut. Farkında iseniz konuşmamı hep ettik, yaptık diyorum, zira çok kaliteli insanlarla bu çıtayı yükseltiyoruz. İşin ilginç tarafı ekip arkadaşlarımı hala görmüş değilim. Birisi Mersin`de birisi İzmir`de birileri Ankara`da birileri Diyarbakır`da birileri ise Batman`da... İşte başarıya buradan ulaşıyoruz. Farklı mesleklerde, farklı düşüncelerdeki insanları bir arada tutmak.

Cocuğunu bir yere bırakıp Kurs`a gidemeyecek kadar zamanı olmayan annelerden, Batman da kursların yokluğundan dolayı imdatımıza yetiştin diyen insanlara "KURSLARIN GİDEMEDİĞİ YERLERE BİZ GİDİYORUZ." sloganı ile yolumuza devam ediyoruz.

 

Tr3d - Kaç kişilik bir yönetimle dersvarı idare ediyorsunuz.Yönetimdeki arkadaşları bizlere kısaca tanıtabilirsen çok sevineceğiz.

Nihat - Her ne kadar siteyi biz kursakta siteyi yönetenler aşağıdaki saydığım kişilerdir. Bu zamana gelmesinde en büyük katkıları bu sayacağım insanlar yapmıştır.
Nerde ise hepimiz farklı şehirlerde, farklı branşlarda, farklı uğraşlarda insanlarız, ortak noktamız olan Dersvar`da daha ileriye götürmek maksadı ile ciddi bir uğraş içerisindeyiz.

Fahri Üyeler;

a) Prof. Dr İsmail Ekmekçi
Kendisi Marmara üniversitesinde Enerji Ana bilim Dalı başkan yardımcısı,yapmak isteyip yapamadığımız bir çok faaliyette, bizlere yardımcı olan, bizlerin heyecanın anlayabilen, bu anlamda yolumuzu açan bir insan. Hayatımda hiç bu kadar tatlı bir proföser görmemiştim, her şeyden mütevazi kimliği, ve bizlere göstermiş olduğu ilgiden dolayı kendilerine buradan teşekkür ederim.
b) Gültekin Utancak
Bir web sitesinin yaşayabileceği her şeyi yaşadı Dersvar. Bir eğitim sitesi olmamıza rağmen gördüğüm muamaler sırasında özel ilgileri, katkıları ile Gültekin Utancak`ın ayrı bir yeri vardır.
1- Volkan Kaçar (SPY) - Cg Artist - Mersin
İstatistiklere baktığımız zaman karşımıza İlk Volkan kaçar çıkıyor. Nerde ise site kurulduğundan beridir kendisi ile birlikteyiz. En çok emeği geçenler arasında kendisini birinci sırada verebilirim. Ben kendisine daha çok SORULARIN EFENDİSİ olarak adlandırıyorum. Özellikle düzenli olarak yayınladığı “farklı” derslerle bir çok ihtiyacı gidermekte, www.freewebs.com/volkankacar/ buradan kişisel sitesine ulaşabilirsiniz.
2- İsmail Arslan (ASIM) Meb Bilgisayar Öğretmeni - İstanbul
Sitenin ilk müdavimlerinden, Ben kendisini Sitenin bereketi olarak adlandırıyorum, Hayatımda en çok değer verdiğim, en çok sevdiğim, en güvendiğim insanlardan bir tanesidir. Onu kahraman öğretmen olarak adlandırıyorum, hani ilkokulda kahraman öğretmenlerden bahsederlerle ya, işte onlardan, yaptığı her şeyi hizmet olarak görüp, her yıl onlarca insan yetiştiren bir insan.
3-Erkal Can Erkal (YORKSHİRE )
Kendini çok iyi geliştiren, kendini geliştirdiği gibi etrafındakileri geliştiren,çok başarılı bir arkadaşımız. Dersvar yönetiminin en küçük üyesi, ama gel gör ki hazırladığı onlarca ders, o kadar emeği ile, yaşın önemli olmadığı bir kere daha gösterdi. Çok iyi bir takım arkadaşı, ve çok realist bir kimliği var.

 


4-Murat Bilgiç
Hazırladığı yüzlerce dersle, ufkumuzu ufuk katan çok değerli bir hocamız daha, bize renk katan değerli bir hocamız.
5-Fatih Güneyli
İnşaat Teknikeri, hocamız, aramızda, Fatih hocamı İsmail hocama çok benzetiyorum, zira ikisinde çok samimi, yaptığı her şeyi bir hizmet gören değerli hocalarımızın, sitemiz bereketlerinden bir tanesi daha
6-Bülent Kılıç
Farklı bir bakış, farklı bir ufuk, farklı bir görüş. Fatih hocamızla aynı mesleği icra eden, Ankara`da ikamet eden değerli bir hocamız
7-Tarık Bellikli
Ve gelelim bizim kahranımıza. Kendisi şu an baku`de okuyor. Baku`de 64 kb internet hızı ile hazırladığı dersler ile bizlere birkaç gün sonra ulaştırıyor. İmkanlarını sonuna kadar kullanarak, imkansızlık içerisinde bizlere nelerin yapabileceğini öğreten bir hocamız.
8-Savaş Kayaalp
Evet, her insana genelde bu örneği veririm. Kendisi izmir`de ikamet ediyor, şu an web sitemizle programlama ile ilgili bölüm yöneticisi, Programlama ile ilgili hazırlamış olduğu 10 saat`ten dersler dersvar`da en çok hit alan 2. konuya sahip, hazırladığı dersler yaklaşık 25 000 kere download edildi,Ondan ziyade bir çok ihtiyac duyduğumuz programı yazdı.
işin ilginç tarafı ne biliyor musunuz, bu hocamız asıl mesleği Börekçilik. Onun için savaş hocama ayrı bir saygı ve sevgi besliyorum. Durum bu , programcılıkla yanıp tutuşan bir insan, istediği işle iştigal edemiyor,

Site yönetimi Yönetici (ben) Site yönetimi (Volkan Kaçar, İsmail Arslan ) paşa şu an saydığım kişiler
Generaller ise, Tansu Yılmaz, Ömer ekmekçi, Özgür kılıç, Enes Meydan , Mustafa Aydın, Hamdi Erdoğan
Bu röportajda herkese sayfalar dolu yazmak isterdim, ama röportajın sıkmaması için devam edemiyorum, buradan Site yönetimine, gönül verenlere sonsuz teşekkür ederim

Genelde Farklı meslek gruplarından, farklı şehirlerdeki insanlarla çok güzel bir diyalog içerisindeyiz. Belkide böyle bir sitenin bana kazandırdığı en büyük kar budur, bu güzel insanları tanımak oldu.

 

Tr3d - Uzun süre önce site adına bir seminer ve ufak çaplı tanışma toplantıları şeklinde etkinlikler düzenlediniz.Bu tarz etkinlikler birçok kişi tarafından güzel karşılandı.Bu konuda daha başka neler yapmayı düşünüyorsunuz.Etkinliklerin devamı gelecek mi?

Nihat - Bizim en çok yapmak istediğimiz zaten buydu. Ama bu gibi organizasyonlar, hem çok yorucu hemde maliyetli olduğundan dolayı,çok yapma imkanımız olamamıştı. Ama aklımızın bir köşesinde hep bu vardı. Bu aşamada imdatımıza Prof. Dr İsmail Ekmekçi yetişti. Bizlere Marmara üniversitesinde 150 kişilik bir amfi salonunu her ay bir kere kullanmak üzere ayarladı. Kısa bir zaman içerisinde aylık düzenli seminerlerimizi ilan edeceğiz. Bu bizim gücümüze güç katacağına düşünüyorum. Güzel günlere az kaldı.
Onun dışında ise her ay bir kere İstanbul ekibi ile , bir Pazar sabahı kahvaltı yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle sadece bir web sitesi özelliğinden çıkmış olacağız.

Tr3d - Uzun süredir Ana sayfanızda değişiklik olduğunu görmedim.Ders bazında geniş bir site olmanıza rağmen site içersinde bu tarz aşırı durgunluklar mevcut.Bunun sebebi nedir ve sizi nasıl etkiliyor.?

Nihat - Site uzun zamandır, ciddi bir durgunluk yaşadı, ama şu son zamanlarda hararetli bir çalışma mevcut, Ders sistemi geliştirildi, ve site içerisinde ki 350 tane var olan videolu ders buna göre revize edilip, upload edilip, linkler yenilendi, Derslere Caps uygulaması yaptık, böylelikle dersi indirmeden ders hakkında ön bilgi sahibi olacak insanlar, işte bundan dolayı ana sayfaya gereken özeni veremedik, zaten içerik olarak yeniden yapılandırmaya gireceğiz.

Ben şöyle düşünüyorum

Ders arazi gibidir, her geçen gün değer kazanır
İncelemeler, ev gibidir, üzerine bir şey inşa edemezsin ama her zaman değer kazanır
Haber, yarışma, son model cep telefonu gibidir, o an çok değerlidir bir zaman değerini yitirir.

Bunun dışında dergi uğraşımız oldu. Evet bunların hepsi güzel şeyler ama , bir şeye odaklanmayalız, diye düşünüyorum, şu saatten sonra dersvardaki içerik sadece derse göre inşa edilecektir, bizler her yere arazi kurmak, en sonrasında evler inşa etmek istiyoruz. Araba ve cep telefonu sonrasında gelecektir.

 

Tr3d - Site adına ilerisi için neler düşünüyorsunuz.?

Nihat - 2010-100 000 üye ile Türkiye`nin en büyük Eğitim kurumu
2011- Aydın doğan grubu Dersvar`ı satın almak isteyecek, ama biz satmayacağız
2012- Turkcell sosyal sorumluluk projesi kapsamında Dersvar`a Sponsor olacak
2013-Bülent Eczacıbaşı ile yapacağımız görüşmede, bizlerin faaliyetlerini takdir ederek, bizlere Toplantı salonu, 300 kişilik seminer salonu bizlere bağışlayacak
2014- Milli eğitim Bakanlığı ilgili görüşmelerimiz devam ediyor
2015- Milli Eğitim Bakanlığı en sonunda uzaktan eğitim kapsamdı, uzman ekip olarak danışmaklık teklifimizi kabul edecek
2020- Ve Dersvar Özel Üniversitesini farklı bir isimle açıyor
2030-Milli Eğitim Bakanı olmamla birlikte, içeriğe devlet desteği koyuyorum

 

Tr3d - Site için bir dönem Tanıtım Cd`si hazırlamıştın.Onun geri dönüşü sizi nasıl etkiledi.Ve mailime gelen en son duyurunuza göre demo hazırlamayı düşünüyorsunuz.Nedir bu Demo olayı?

Tanıtım cdsi biraz aceleye geldi, Eduturka eğitim fuarı için hazırladığımız tanıtım cdsini fuarda dağıtılmak üzere yapıldı, ama içerik ve malzeme eksikliğinden dolayı, sonuç alamadık.

Şimdi ise çok ciddi bir tanıtım içeriği hazırlıyoruz. Bu içeriğimiz bittiği zaman,
Ajanda takvimi oluşturup, kilit insanlarla görüşmeler yapacağız. Herkese Dersvarı anlatacağız bir nevi, Her hafta bir kişi ile, Site Yönetiminden Mustafa Aydın ve Hamdi Erdoğan birebir görüşerek, tanıtım yapma yoluna gireceğiz. Bir söz vardır, GÜZEL GÖZDEN KAÇMAZ diye, evet hak ettiği yeri bulacağını yürekten inanıyoruz. Kurulmamızın bir yılı aşkın bir süre olmasına rağmen reklam faaliyetlerine hiç önem vermedik, işte bu aşamada 2008 yılların başlarında, gazeteci, belediyeler, özel eğitim kurum başkanları ile birebir görüşelerek, büyük bir sinerji oluşturma çabası içerisinde olacağız.

 

Tr3d - Site içersinde zaman zaman farklı ufak yarışmalar düzenliyorsunuz.Sanırım sonuncusu da yılbaşı için özel bir yarışma...Büyük çaplı bir yarışma düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Sizler dünyanın en güzel konulu yarışmasını şeçseniz ve yüzbinlerce insana bilgilendirme mesajı atsanız bile Eğer ortaya bir ödül koymadısanız o yarışmanın katılımı çok düşük olacaktır. Sizlerde görüyorsunuz, insanın aklı almayacak derecede ŞAÇMA-SAPAN içeriğe sahip tv yarışmaları ödülleri sayesinde milyonlarca kişiyi kirletmekte. Onun için Ajanda takviminde ki kilit insanlarla görüştükten sonra maddi bir sirkülasyon sağlanacak.

Eğer düzenlediğimiz yarışmaya intel core tm(2) quad 6600 işlemci ödülü koysak, bakın yarışmaya kaç kişi katılacak.

 

Tr3d - Son bir kaç aydır Quest3d programını kullanıyorsun yanlış hatırlamıyorsam.Bu konuda bize neler söyleyebilirsin.?

Şu zamana kadar kullanmış olduğum tüm programları, quest3d ye malzeme üreten bir program olarak görüyorum. Artık benim yeni favorim bu, 2010 yılı İstanbul Dünya Kültür merkezi seçilecek, bu aşamada Tarihi yapıların sunumları çok önem arzediyor, bunun için bunun hazırlığı içerisine girdim.
Bigcity.rar buradan daha önceden yapmış olduğum bir çalışmayı görebilirsiniz.

Tr3d - Son olarak Nihat Tr3d camiasına bir yönetici ve Dijital Grafikle uğraşan biri olarak,bizlere neler söyleyebilirsin.

Aslında kendimi digital grafikle uğraşan birisi değilde, 2030 yılının milli eğitim bakanı olarak görüyorum. Şu an bunlarla uğraşmamın sebebi, fikirlerimizi, en iyi bir sunum şekilde karşı tarafa yansıtmak maksadı ile bu dalı seçtik. Yani kendime meslek olarak görmüyorum, gecici işcilik diyebiliriz.

Ama Tr3d sakinlerine şunları söylemek isterim.

Tr3d kendi alanında Türkiye`nin en büyük Kurumu, buna ciddi bir anlamda emek sarfediliyor, yayında olduğu süre içerisinde ortaya çıkan ürünü, tüm site sakinleri benimsemeli, Birileri bir şey hazırlıyor emek veriyor, binlerce insan görüyor, o görenler insanların yüzde biri katılım sağlıyor, hal böyle olunca sirkülasyon sağlanmıyor ve içerik yönetiminde ara ara problem yaşanabiliyor. Bu kuruma herkesin iştirakı ile emin olun herkes kazanacaktır, bizler ne kadar büyük oluşum içerisinde var olursak, Türkiye o kadar büyüyecektir.


Her zaman bu şekilde güzel işler çıkarmanız Dileğiyle.Hayırlı Çalışmalar…

Hazırlayan : Hazar Değirmenci

Ekleyen: Hazaro

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!