Hüseyin Karaarslan ile Röportaj

Hüseyin Karaarslan ile güzel bir söyleşi yaptık, buyrun okuyun lütfen..

 

Hüseyin(Asp!r!n)Karaarslan

Tr3d - Merhaba Hüseyin öncelikli olarak Röportajımızı kabul ettiğin için Tr3d camiası adına çok teşekkürler.Sonrasında hemen sorulara geçiyorum..

Asp!r!n -Asıl ben teşekkür ederim Hazar

Tr3d - Ben şahsen seni tanıyorum.Fakat bir çok arkadaş seni merak etmekte.Bu merakı kısaca kendini tanıtarak giderebilirmisin?

Asp!r!n -1986 da Ankara da doğdum, ilk okulu ankarada okudum, aynı okulda orta1`de kaldım daha sonra başka bir okula yazıldım sınıfta kalmanın şoku ile oldukça başarılı bir sene geçirdim (: Daha sonra bir süprizle Bulgaristan`a geldim.Liseyi burada okuduktan sonra dönmeyi çok düşündümsemde üniversiteyede burada başladım. Bizim gibi Türkiye`den gelen bir arkadaş sayesinde 3d ile tanıştım. Okuldan kalan zamanlarda freelance çalışıyorum yada özel çalışmalarımla uğraşıyorum, kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

 

FerrariF430

Tr3d - Dijital grafik üzerine çalışmaya nasıl ve ne zaman başladın.?

Asp!r!n İlk sorudada söylediğim gibi bulgaristanda bir arkadaşım vesile oldu.Uzun bi süre oyun dünyasında kaybolduktan sonra arkadaşımın tavsiyesini dikkate alıp oyunu oynayanlar yerine yapanlardan olma hayali ile 3ds max öğrenmeye başladım.2003 sonlarında 3smax 5 kullanarak başladım ve ilk üye olduğum site Tr3d idi.İlk uyguladığım ders Fatih Özen`in mouse yapım dersiydi (: Halâ öğrenmeye çalışıyorum...

Tr3d - Eserlerini yaparken ne gibi araç ve programlar kullanmaktasın.?

Asp!r!n Öncelikte 3ds max var tabi..render motoru olarak v-ray kullanıyorum, son zamanlarda mental-ray`i incelemeye çalışıyorum.Yanı sıra düzenleme için photoshop kullanıyorum, projeleri okumak için autocad kullanıyorum.

Tr3d - Birçok yabancı ve yerli sitede Eser ve ders olarak yayınlanan "Sarı Ev" konusunda bize neler söyleyebilirsin.?

Asp!r!n - Sarı ev (: ..aslına bakarsanız gerçekten yaparken en çok zevk aldığım çalışmalardan birisi diyebilirim, aynı zamanda yapım süresi olarakta bir çok çalışmamdan kısadır, yaklaşık 9 günde tamamladım ancak çalışma saati olarak ne kadar sürdüğünü bilemiyorum.Sarı evi uzun bi durgunluk sürecinden sonra yapmıştım belkide bu kadar zevk almamın sebebi budur diye düşünüyorum.Unutmadan çalışmada fikir ve destek olarak Özgür hocanın payı büyüktür (Özgür Saral)

 

Mercedes300SlGull

Tr3d - Sarı Ev i yaparken bu kadar yayılacağını ve ünlenebileceğini tahmin ediyormuydun.?

Asp!r!n - Kısa bir cevap olsun...Hayır (: ancak bana kalırsa kısmen ünlü olmasının ana sebebi çalışmanın çok güzel olması değil yaptığım dersti diye düşünüyorum.

Tr3d - Senin genelde araba modellemeyi sevdiğini biliyoruz.En azından şahane yapıtlar yaptığını düşünürsek öyle sanıyoruz.Bunun sebebi nedir.?Nasıl bu kadar güzel işler çıkartabiliyorsun.?

Asp!r!n - Araba yapmaktan artık nefret ediyorum (: İşlerin güzelliğinin önce fikrin orjinalliğinden daha sonra detayından kaynaklandığına inanıyorum... Araba modellerken her zaman bir öncekinden daha detaylı olmasına dikkat ettim..Ferrari F430 modelinin detaylı olmasının sebebide budur.

Tr3d - Bulgaristan`da kardeşinle beraber Bilgisayar mühendisliği bölümünde okumaktasın.Okulu bitirdikten sonra ne gibi planın var.Bölüm üzerine mi devam edeceksin.Yoksa Dijital grafik konusunda planların mı var.?

Asp!r!n - Bu son senem...Okul bittiğinde Türkiye`ye kesin dönüş yapmayı planlıyorum.Malesef Türkiye`deki birçok insan gibi okuduğum bölüm üzerine çalışmayı düşünmüyorum, dijital grafik dalında çalışmak istiyorum ve boş vakitlerimde kendimi buna hazırlamaya çalışıyorum.

 

SarıEv

 

Tr3d - Kardeşin Hasan (Azrail_Turk) da senin gibi 3d ye meraklı ve senin gibi kaliteli işleri mevcut.Fakat ikinizin birlikte pek çalışması yok.Yapmayı düşünüyormusunuz.Yoksa didişmekten vakit bulamıyormusunuz.?

Asp!r!n - Hehe aslında bir çok kez niyetlenmiş olsakta sonuca eremedi malesef. Sonuca ermemesinin sebebi fikir ayrılığı yada anlaşmazlık olmadı hiç bi zaman, ama nedenini bende pek bilemiyorum (:

Tr3d - Uzun süredir modelleme üzerine çalıştığını biliyoruz.Ve son zamanlarda animasyon üzerine gitmeye başladın.Sebebi nedir.?

Asp!r!n - Evet, bunun sebebi Türkiye`ye kesin dönüş yaptığımda daha çok prodüksiyon dalında çalışmak istememden kaynaklanıyor, ayrıca kendimi geliştirip ilerlemem lazım diye düşünüyorum.

Tr3d - Sence bu konulardan hangisi daha çok zevkli ve daha zorlayıcı bir yönü var.ve neden.?

Asp!r!n - Modellemekten çok zevk alıyorum ancak son zamanlarda animasyonada yöneldim ve oda oldukça zevkli görünüyor ancak modellemeye göre bence daha zor..Bunun sebebi yeni başlamam olabilir sanırım (:
Bu sorunun cevabı tamamen kişisel sanırım.

GT

 

Tr3d - Sitemizin yöneticilerinden biri olarak görev yapıyorsun.Bu konuda bizlere neler söyleyebilirsin.Gidişat nasıl.?

Asp!r!n - Bildiğin gibi sitenin üye sayısı 40 000`i geçti buda dijital grafiklerin giderek yaygınlaştığını gösteriyor.Tabi 40 000 aktif üyemiz yok ancak aktif üyelerimizin sayısı ile bu rakamın orantılı olduğunu düşünüyorum.
Sitenin gidişatı benim görüşümce iyiye gitmekte, daha iyi olabilirmiydi? Tabiki evet.. (:

Tr3d - Bildiğin üzere Türkiye`mizde dijital grafik konusunda gözle görülür bir gelişme var.Ama halen istenilen çok altında ilerlemekte.En iyi sanatçılarımızın bir çoğu yurt dışında sanatlarını icraa etmekte.bunun sebepleri nelerdir.?Ve neler yapılmalı.?

Asp!r!n - Hazar`ım bu çoook uzun bi soru oldu ancak kendimce kısa cevap vermeye çalışacağım.
Sanatcılarımızın yurt dışına çıkmalarının başlıca sebebi tabiki de maddi imkanlardır, bunu aşmanın başlıca yolu sanırım yatırımdır.Bize düşen tabiki yatırım yapılmasını beklemek değildir, kalitemizi arttırmak ve kalitemiz yönünde maddi imkan beklemeliyiz.Bu tarz işlerin belirli standarta kavuşması olduka uzun bir süreç diye düşünüyorum çünkü en büyük sermayemiz beynimiz, tecrübelerimiz.Standarta ulaşması için en güzel destek eğitim sanırım.
Fazla uzatmak istemiyorum (:

Tr3d - Dijital sanat yapan biri olarak bu kavram genel olarak sana neler çağrıştırıyor.?

Asp!r!n - Dijita sanatlar bana kısaca Hayalleri göz önüne sermeyi çağrıştırıyor...Bazen kendi hayallerimizi bazen başkalarının hayallerini.

Tr3d - Son olarak Tr3d Camiasına ne gibi önerilerde bulunabilirsin?

Asp!r!n - Aynı işi yaptığınız insanlara rakip değil meslektaş gözü ile bakın, sadece kendi gelişiminizi değil sektörün ve Türkiye`nin gelişimini, ilerlemesini göz önüne alın demek istiyorum.
Bir kaç kez "neden insanlara karşılık almadan yardım ediyorsun? Senin önüne geçebileceklerini düşünmüyormusun?" gibi sorularla karşılaştım...tabiki benim önüme geçebilirler, belki benim sayemde benden daha çok kazanabilirler ama asl olan kişiler değil toplumlardır diye düşünüyorum.

Üşenmeden sonuna kadar okuyanlara teşekkür ederim.


TR3D

Her zaman bu şekilde güzel işler çıkarman Dileğiyle..Çalışmalarını Bekliyoruz…Hayırlı Çalışmalar…

Hazırlayan : Hazar Değirmenci

 

Ekleyen: Hazaro

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!