Julianna Kolakis ile söyleşi

Vancouver Film okulundan yakın zamanda mezun olan Julianna Kolakis ile söyleşi.

Julianna Kolakis ile söyleşi çevirisi

Vancouver Film okulundan yakın zamanda mezun olan Julianna Kolakis Artistler ailesinde büyüme hakkında konuşuyor,
Artist olarak farklı çevreleri kullanmak ve 3d de kadının yeri.
4 Haziran 2007, by Raffael Dickreuter, Bernard Lebel, Ed Harriss

Bize, bir aile dolusu artist içinde büyüme konusundan bahsedermisin ?

Böyle artist dolu bir eğitim çevresinde büyüdüğüm için gerçekten çok şanslıyım. çok genç yaşlarımdan başlayarak çok değerli yetenekler kazandım. Diğer artistlerle birlikte nasıl çalışılacağını öğrenmek, yorum almak, fikirleri dinlemek ve arkadaşça yarışmalara katılmak. Erkek ve kız kardeşim , kuzenlerim hepsi çiziyor ve hepimiz filmlerden,oyunlardan,anime ve çizgi romanlardan etkilendik.

Farklı artistik sitiller ve tatlar ile birbirimize esin kaynağı olduk, ve bu gerçekten bakış açımızı genişletti. En güzel bölümü birbirimizden öğrenmek oldu, fikirlerimizi güçlendirmek ve takım olarak çalışmak. Annem de sanat sevgime tutunmam için çok büyük destek oldu ve beni yüreklendirdi. O bir ressam ve çok küçük yaşlarımda bana öğretmeye başladı, Farklı ortamları keşfetmem için beni cesaretlendirdi. Hatta bana yılbaşında eski Okul Tv tablet´i alarak dijital sanatla tanıştırdı. Eminim birileri daha önce bunlardan görmüştür... çocukların Televizyon ekranına çizim yapması için kullanılan 90´lı yılların başında gelen büyük tabletler. O en harika şeydi. Geriye baktığımda herşeyin kendimi bir yönde hazırlamamda bana yardımcı olduğunu görüyorum. Şimdi endüstride sevdiğim şeyleri yapmak için hep istediğim şansı yakalıyorum. çok yerinde oldu ve artistler arasında kendimi evimde hissediyorum.

"Şeytan Nöbetçi Portresi" ni yapman ne kadar sürdü ?

Temel mesh yapısını XSI ile oluşturdum. ve Mudbox programı ile detayları yaptım. yaklaşık 2-3 hafta vaktimi aldı. Kemik yapısı ve duruş işlemi için fazladan birkaç gün çalıştım. 1,5 hafta kadar kaplama işlemi sürdü. 2 hafta render için harcadım. Sabit resimleri birleştirdim. ve son çekimleri birlikte demoreel tanıtımıma koydum. toplamda 6 hafta diyebiliriz.

Bize oluşturma aşamalarından bahseder misin ?

Karakter ayarlamasını tek evren için hedefledim. Bir kahramana karar verdim, ve bayan kahraman olacaktı, Kötülük için de bir şeytan, ve dört ayaklı bir kurban. Karakterlerim için bir arkaplan hikayesi yapmam onların daha inandırıcı olmasında yardımcı oldu ve hepsini birleştirdim. Oluşturulan senaryoda şeytan bir gardiyan oldu ve Tanrıçanın eski evcil hayvanını tutukladı. Gizli amacı tanrıçayı tuzağa çekmek ve sonunda yok etmekti. Basit ve etkili. Bu karakter yapım aşamasını daha kolaylaştırdı. Ayrıca bu tanıtımımda bunları düzenli bir şekilde yerleştirmemde yardımcı oldu.


Birçok çalışmandaki bu "Resimleme" tekniğini nasıl başarıyorsun ?

Demo reel Tanıtım çalışmamda tüm kaplamaları el çizimi ile hazırlayıp arkaplan üzerine boyadım. ayrıca sis ve puslu bir boyama ile daha yumuşak bir görünüm elde ettim.

Şimdi tamamen dijital mı çalışıyorsun yoksa hala geleneksel yöntemleri kullanıyor musun ?

Son zamanlarda hepsi dijital, fakat bitirmek istediğim birkaç yağlıboya çalışmam ve heykel var.

XSI programının hangi özellikleri senin hoşlandığın bu tür çalışmalarda yardımcı oluyor ?

XSI genel olarak modellemede çok harika, tüm araçların modelleme sürecini daha hızlı ve etkili yapmak için bir arada olması çok güzel. Orantı aracı (proportional tool) büyük ihtimalle her modellemecinin aşkıdır.

Hangi bölümleri geliştirilebilir ?

UV texture editor ve procedural texturing.

 

çok kısa bir süre zarfında 3D´de ileri bir seviyeye geldin, 3D için yaklaşık bir yıl eğitim almak. Senin bu kadar hızlı ilerlemeni sağlayan şeyin ne olduğunu düşünüyorsun ?

Birkaç şey yardımcı oldu. En önemli şeyin sağlam bir 2 boyut çizim temeli olduğunu farkettim, 2 boyut öğrenmek detaylar ve estetik olarak hoş gelen bir tat için bakışımı geliştirmemi sağladı. Bu 3D öğrenmemi ve 3 Boyutlu uzayda oluşturduğum karakterleri etkiledi. ikisi arasında apaçık görünen bir paralellik var : Sanatın farklı alanlarında öğrenmenin ve keşfetmenin kişinin toplam yeteneğini arttırdığını düşünüyorum, detaylara odaklanmak, birleştirmeler ve renkler bunu sağlıyor. Hatta 3D bilgisi resim çizim konusunda yaklaşımımı değiştirdi. Vancouver film okulunda tanıştığım artistler ilerlemem üzerinde büyük etki yaptı. Birçok yetenekli kişiden esinlendim. ve her birimiz diğerinden birşeyler öğrendi. Bu kadar çok kaliteli çalışma görmek daha sıkı çalışma konusunda büyük motivasyon sağladı. İlerlememi sağlayan en son şey ise Azim ve kendimi adamak oldu. Tonlarca çaba harcadım ve bazı şeyleri feda ettim. Bu kadar kısa sürede istediğim sonuçları almak için uzun saatler boyunca çalıştım.

3D´nin kadınlar için daha az çekici olması konusunda ne düşünüyorsun örneğin normal resim çizmek gibi, ve senin için bunu değiştiren ne oldu. ?

Sanırım bu ilgi alanlarına bağlı, Etkilenme ve algılama seviyesine göre. Ben ise, karakterleri severek büyüdüm, yaratıklara hayranlıkla, bu güzelden iğrenç çirkinine kadar olabilir. Sanatta bir kariyer yolu seçerken bırak yapmayı düşünmek için bile küçük yaşlarda başlayan büyük bir tutkuya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Ben 3D ´yiseçtim çünkü bu karakterleri hayata geçiren bir sonraki basamaktı. öğrenmek için büyük istek duymak esastır. Fikirlerini çizim üzerinde çok uzmanlıkla uygulayabilirken model oluşturmayı sıkıcı bulan artistler tanıyorum. Bazıları için 2D ile çalışmak fikirlerini daha iyi ifade etme yoludur. Bazıları ise gerçekten sözünü bile etmez. Eğer video oyunları oynayarak ve 3D dünyaları görerek büyümediyseniz, ilginizi çektiğini nasıl bilebilirsiniz ? Eğer ortada birşey yoksa herhangi bir olası ilgi asla kıvılcımlanmaz. 3D ile erken tanışma bunu değiştirebilir, fakat bu genellikle başkalarının elindedir.

çeviri kaynağı:
XSI Base.com

İlgili Linkler:
Julianna Kolakis
Vancouver Film Okulu

çeviren :
Necmi Demirkeser
çeviride yardımcı olan Derya Zaim Geerts´e teşekkür ederim.
Teşekkürler Canan (felidae)

Ekleyen: drekon

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!