Uğur Ulvi Yetişkin(pixi) ile Röportaj...!!!

Tr3d Lunapark yarışmasının 1.si Uğur Ulvi Yetişkin(pixi) ile Hoş bir Sohbete nedersiniz...

UgurUlviYetiskin

Merhaba Arkadaşlar ;
Tr3D Lunapark Yarışması birincimiz Uğur Ulvi Yetişkin(pixi) ile yaptığımız bu hoş söyleşiyi gelin berabercene okuyalım..;

Merhabalar Uğur bey Bizlerle Röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için öncelikli olarak teşekkürlerimizi Sunarınız.

 

Redkit

TR3D - Açıkçası Yarışma öncesi sizin bu şekilde yetenekli ve gayretli biri olduğunuzu bilmiyorduk. Bu bağlamda Kendinizi Kısaca tanıtabilir misiniz?

Pixi - Aslında yarışma öncesinde yurt içi ve yurt dışı forumlarda aktif üyeliğim yoktu diyebilirim. Forumlara sadece insanlar ne güzel şeyler yapıyor diye bakarken paylaşımın güzelliğinin farkına vararak ilk TR3D sitesindeki üyeliğimi gerçekleştirdim ve girer girmez yarışmayı gördüm. Yarışmayı ödülden çok sunduğunuz imkanlar için kazanmayı çok istedim. çünkü aranıza bu kadar geç katılmışken kendimi en hızlı bu şekilde herkese tanıtabileceğimi düşünmüştüm. Bu yüzden bütün hırsımı ve hayal gücümü bu yarışmayı kazanmaya zorladım ve bu sayede pek çok arkadaş edindim sizlerle tanıştım benim için önemli olanda buydu. Yarışma sonucunda bana bu röportaj imkanını sağladığınız için tüm TR3D ve yarışmadaki jüri üyelerine ayrıca teşekkür ederim.

Kısaca kendimi tanıtmak gerekirse 28 yaşındayım, 8 senedir 3d ile iç içeyim ve Marmara üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği mezunuyum. Küçükken çizgi filmleri videoya kaydeder sonra kaydı pause ile dondurup tv üzerine kağıt koyarak üzerinden çizerdim. O zamanlardan bir animasyoncun basit bir cizim sehpasıydı benim yaptığım şimdilerde fark ediyor insan. Sonra commodor ilk evimize girdi abim sayesinde sonra amiga 500 ler 1200 ler. Sonra PC sistemler bu sayede oyun demolarıyla ve çizgifilmlerle büyüdüm. Tek hayalim bir cizgifilm yapmak olmuştu. İlk 2d animasyonumu 20 yaşımda flashın ilk versiyonlarında daha karete kamiller ve flash siteler ortada yokken yapmıştım. Sonra 3d ile uğraşmaya başladım çünkü daha iyi animasyon yapmalıydım ve dergilerde gördüğüm kadarıyla 3ds release 4 diye bir program vardı dos ortamında çalışıyordu böyle başladı 3d sevdam diyebilirim. Mezun olduktan sonra pek çok iyi reklam ajansı, tv şirketi, ve prodüksiyon şirketinde çalıştım. Türkiye´nin en bilindik markalarına basılı işler, tv reklamları, video klipler, 3d tasarımlar, web siteleri yaptım. Kendi ajansımızı 3 ortakla kurduk 1 sene işlettikten sonra kapamak zorunda kaldık. Daha sonra freelance 1 seneye yakın çalıştım sonra maaşlı düzene geçtim şu anda özel bir şirkette tv prodüksiyon işi yapmaktayım. Şu zamana kadarki yaptığım bütün işleri görmek için sitemi ziyaret edebilirsiniz: www.uguryetiskin.com

TR3D - Yarışma esnasında ve çalışma hayatınızda hangi programları nasıl bir bilgisayar sistemi ile kullanıyorsunuz?

Pixi - Yarışma esnasında modelleme ve render için (vray toon) 3DS Max9, kaplamalar için Photoshop CS2 yi kullandım. çalışma hayatımda HP bir sistem olan çiftçekirdek tek işlemcili, 512mb ekran kartlı, 2 gb ramli normal bir bilgisayar sistemiyle çalışıyorum. İş yerinde Freehand, Illustrator, Dreamweaver, Flash, Photoshop, 3DS Max, After Effects, Combustion, Premiere programları en sık kullandıklarım ve bununla birlikte pek çok programa da hakimim diyebilirim. çalıştığım şirkette art director olarak tv prodüksiyon işleri, web işleri ve tasarım işleri yaptığım için çoğunlukla bunları kullanıyorum, diğerleri biraz daha destekçi proje bazlı kullandığım programlar olarak nitelendirebiliriz.

Lunapark

TR3D -Bu kadar çok program kullanmak size bir avantaj mı oluyor dezavantaj mı? En çok kullanmaktan hoşlandığınız program hangisidir?

Pixi - Aslında benim için bir avantaj oluyor çünkü bir işin brief bilgisini aldığımda çoğu programları bilmemden dolayı o işin olabileceği en kısa yolu hangi programlarla çözebileceğimi kafamda oluşturabiliyorum ve sonra da gerisi uygulamaya kalıyor.

Dezavantajı ise bazı iş başvurularımda bütün bunları bir kişinin bilebileceğine inanmayan işverenlerle karşılaşmamda oluyor tabi referansları gösterince herşey açığa çıkıyor J

Maalesef Türkiye´de daha mesleki branşlaşmayı bile beceremediğimizden bir çalışandan pek çok bilgisayar programı bilmesi bekleniyor. Şahsım adıma buna karşıyım tek dalda ilerleyen işinde uzman insanlara ihtiyacımız var. Ben artık bundan sonra sadece karakter animasyonu üzerinde ilerleyip branşlacağım bu konuda iş bulup bulamamam önemli değil sadece kişisel huzurum için bile bunu yapmaya değer görüyorum. Bu yüzden en çok sevdiğim program Maya dır. Mayada karakter rigleme ve animasyon işleri bana daha keyifli ve kontrollü geliyor. Yapmış olduğum bir riglemeyi www.youtube.com/watch?v=AugbXjXGK4I linkinden izleyebilirsiniz. Bundan sonraki günlerde yeni karakter animasyonları yolda diyebilirim ;)

TR3D -Yarışmaya hazırlanırken ne gibi sorunlarla karşılaştınız. Ve bu sorunlara nasıl bir çözüm uyguladınız?

Pixi - Birinci ve benim için en büyük problem zamandı yarışmaya 15 gün geç katılmıştım. 30 unda son teslim tarihi oldugunu bilerek son 15 günüm kaldığını bildiğimden çok paniklemiştim daha sonra işi bitirince teslim süresini uzadığını öğrenmiştim J. Bu zaman problemini aşmam gerekliydi araştırmalar konsept arayışları 3-4 günümü aldı işin kesinlikle yetişmeyeceğini düşünüyordum ama kazanmayı çok istiyordum. çoğu katılımcı çok yol kat etmiş işleri yarılamıştı bile. Ben çalıştığımdan iş çıkışım 7-8 gibi oluyordu eve varışım yemek yiyip dinlenmem 10:30 u buluyordu ertesi gün tekrar iş oldugundan uyumam gerekiyordu yani 1-2 saat ile yetişecek bir şey değildi. Son haftaya girdiğimizde elimde sadece karakterler vardı diyebilirim son 1 hafta ve yapılacak onca şey vardı. Eşimden izin isteyerek patronumdan rica ederek 5 iş günü boyunca iş yerinde sabahlayarak işi yetiştirebildim. İki gece uyumadan güne devam ettiğim oldu ama işi yetiştirebilmiştim. Toplamda 1 hafta gibi bir sürede bunu gerçekleştirdim geceleri sabahlayarak. Burdan eşime anlayışı için ayrıca teşekkür ederim.

İkinci problem ise render esnasında yaşadım bütün modelleri ölçekli olarak ayrı ayrı max dökümanlarında yaptığımdan bunlar birleştiğinde bir türlü render almadım. Son gün olarak bildiğim ayın 30 u sabahı 6 saat render almak için uğraştım. Bu gidişle artık render alamayacağımı, yarışmaya son halinide yükleyemeyeceğimi düşünürken max içinde parça parça render aldıktan sonra save as diyerek dökümanı kaydettim tabi bundan önce hdri aramaklada çok zaman kaybettim çünkü zemindeki matte painting e uyacak renk tonunu bulmam gerekiyordu. Sahnenin renderda kasmasını sebebi vray toon la render almam, sahnede sis olması ve yüzey sayısının çok olmasıydı. Ama parça parça render aldıktan sonra photoshopta çok işim yoktu bunu making of kısmında anlatmıştım

TR3D - Yarışmayı kazanacağınızı tahmin ediyor muydunuz?

Pixi - Yaptığım kosepte güveniyordum ama tahmin edemiyordum. çünkü yarışmadaki diğer arkadaşlarında çok iyi yaptığını düşündüğüm işleri vardı. Yaptığım işin biraz çocuksu kaçacağını düşündüğümden de emin değildim sonuçtan bu yüzden ama benim içime çok sinen bir çalışmaydı her gün forumu takip etmekten her aşamayı yazmaktan keyif aldım kazanmasam bile benim için çok güzel bir tecrübeydi diyebilirim.

TR3D - Bu tarz farklı bir lunapark yapmak nereden aklınıza geldi?

Pixi - Yarışmayı öğrenip yapılan işlere bakınca tekrardan yarışmayla ilgili açıklama yazınızı bir kere daha okudum ve bir cümlede takılı kaldım "farklı bir lunapark" çalışması isteniyordu. Ama forumda gördüğüm bir kaç çalışma dışında lunaparklarda bir farklılık yoktu yani görmeye alışık oldumuz türdendi. Alışık oldugumuz türdende olsa çok iyi çalışmalar vardı itiraf etmeliydim ama istenen farklı bir lunaparktı. Bende karakter animasyonunu çok sevdiğimden çizgi film tadında, cıvıl cıvıl renklerle bir oyuncak dünyasıymış gibi yaşayan bir sahneden alınmış görüntü gibi olsun istedim. Karakterlerin türünü ne zamandır modellemeyi düşündüğüm bir türden baz alarak yaptım ve bu karakterlerin bindiği lunapark aletleri karakterlerin sahip oldugu konseptten yola çıkılarak yapıldı kısacası.

Snoopy

RedKit

TR3D - Bu çalışmaya başlamadan önce eskiz aşamaları olmuş muydu? Veya her şeyi kafanızdan doğaçlama bir şekilde mi yaptınız.?

Pixi - Kesinlikle doğaçlama olmadı diyebilirim. Konsept için birkaç arkadaşımdan yardım istedim fakat işleri çok yogun oldugundan birlikte fikir alış verişi yapamadık bu yüzden kendi başıma karar verip ilerledim. İlerledikçe daha sonra yorumlar aldım diyebilirim. Ama ilk işin çıkışında kafamda ne düşündüysem bir kağıda karaladım makinelerin yerleri nasılsa son renderda öyle oldu. Kamera açısına kadar ilk etapta düşünerek başladım diyebilirim. Makinelerin eskizleri bana aittir ama karakterleri baz aldığım için orjinalleri bana ait değildir. Doğaçlama çıkan tek şey arkadaki dağın üstünden atlayan bir karakter ve onun suratını yakın açı gösteren bir ekranın atlı karınca üstünde olmasıydı. Bu fikride Emrah Tümer arkadaşımız verdi ve ayrıca zemindeki matte paintingdeki emeği ve fikirleri için ayrıca teşekkür ederim kendisinede buradan.

TR3D - Artık Yarışmayı bırakalım ve sizden söz edelim. Gerçek hayatta çalışmakta olduğunuz sektör hangisi.Ve ne tarz işler yapmaktasınız?

Pixi - Grafikle ilgili tüm sektörlerde çalıştım diyebilirim. Referanslarım arasında logolar, kurumsal kimlikler, illustrasyonlar, borşür katolog, gazete dergi ilanları, P.O.P malzemeleri, basılı pek çok iş, web siteleri, bannerlar, multimedia cd leri, tanıtım filmleri, tv jenerikleri, tv reklamları, tv kanal kurumsalları, video klipler, uzun metrajlı iki adet film, 3d standlar, 3d ürün modellemeleri, 3d mimari sunumlar, 3d karakterler gibi çok geniş bir yelpaze bulunmakta. Yaptığım tüm işleri görmek için sitemi ziyaret edebilirsiniz: www.uguryetiskin.com.

Şu anda tv prodüksiyon sektöründe çalışmaktayım tv program jenerikleri, reklamlar, kanal tanıtımları yapmaktayım az da olsa web ve grafik işi yapmaktayım ama ağırlık olarak motion graphics diyebiliriz. Aslında tek yapmayı istediğim şey karakter animasyonu konusunda çalışabileceğim bir yer bulmak ama bunu için daha çok şey yapmayı planlıyorum basit karakter animasyonları zaten yapabiliyorum fakat istediğim ve üstünde çalıştığım şey pixar tadında karakter animasyonları ve kontrolleri yapmak. Biraz iddalı bir laf oldu ama kesinlikle amacım budur. yüz ve mimikteki gerçekçilik komik ifadeler ve karakterin karakteristiğine uygun hareketler ile iyi birşeyler çıkartmak. Bununla ilgili tüm temel bilgi ve deneyimim var sadece uygulama yapmak için bana gerekli olan şey zaman olacaktır.

TR3D - Anladığım kadarı ile Karakter Animasyonunu seviyorsunuz..size şans verilse en çok Hangi Karakteri Anime etmek istersiniz?Neden?

Pixi - Evet karakter animasyonu dünyada en çok sevdiğim ve keyif aldığım meslek dalıdır. En çok anime ettirmek istediğim karakter ise Shrek olurdu diyebilirim. Nedeni ise yüz mimikleri çok komik şekilden şekile giriyor, çok şirin bir dev ayrıca, tarzıda eğlenceli koşuşlar aksiyon sahnelerindeki vücut formları çok hoşuma gidiyor bu yüzden shrek gerçekten çok güzel bir deneyim olurdu J

TR3D - Bu tarz çalışma yapmak isteyen arkadaşlarımıza ne gibi önerilerde bulunmak istersiz.

Pixi - Kesinlikle araştırmak en önemli şey bence yani dünya tasarımda nerelerde, ne tarz işler çıkıyor, ne tarz karakterler üretiliyor, yeni çıkan 3d animasyon filmlerinde kulanılan teknikler, programlar, ekipmanlar neler bunları bir kültürel bilgi olarak beynimize kazımak ve hergeçen gün yeni bir şeyi öğrenmeye açık olmak gerekiyor. Daha sonrası kullandığınız herhangi bir 3d program aracılığıyla deneyim kazanmaktır. Kendize ufak çaplı projeler belirleyin daha önce neyi modellemediyseniz onu modellemeye çalışın kendinizi bu konuda zorlayın taki herşeyi modelleyebilir hale gelene kadar. Animasyon konusunda ise iyi bir gözünüzün olması gerekiyor bunun için benim gibi bütün cg filmlerin dvd arşivini oluşturmakla başlayın defalarca izleyin karakterleri mimikleri ve bir aynanın karşısına gecerek kendi suratınızı ve konuşmalarınızı benzer karakter stilleriyle yapmaya deneyin bu sayede 3d deki karakterinize daha fazla hayat vermiş olacaksınız. Hayattaki herşeyi gözlemlemeyle başlayabilirsiniz; mesala yağmur sonrası caddede oluşan su birikintisi etrafı nasıl yansıtır, geceleri far ışıkları efrafı nasıl aydınlatır, esneyen bir kedi ön ayaklarını ne kadar gerer eğer herşeye bu gözle bakabilirseniz animasyon ve renderda bence çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

TR3D - Bütün Tr3d Ailesi adına bizlere vakit ayırdığınız İçin Teşekkür ederim.

Pixi - Bende sizlere bu imkanı bana sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Sayenizde çok değerli insanlar tanıdım. Bu yarışmalar bence yurtdışındaki gibi bilgi paylaşma bazlı olmalı; aşamalar yazılmalı, bilmeyenler yeni şeyler öğrenmeli, yoruma açık insanlara yorum yapıp işler daha güzel şekillenmeli diye düşünüyorum.

Bir sonraki yarışmayı heyecanla bekliyorum kişisel projelerimde ilerlemekle birlikte yeni yarışmayıda bekliyorum. Benim önerim olabilir bu konuda yurt dışındaki gibi rigleme yada animasyon konularıda bence değerlendirilmeli bu sayede işverenlerde kafalarındaki elemanları rahat bulmaları kolaylaşır. Sonuçta bu yarışmalar ve referans işler sayesinde iş bulan hatta yurtdışına giden pek çok arkadaşımız var. Bu konuda da bizlere öncülük ederseniz şahsım adına çok sevinirim.

 

Her zaman bu şekilde güzel işler çıkarmanız Dileğiyle..çalışmalarınızı Bekliyoruz

Hayırlı çalışmlar

Hazırlayan : Hazar Değirmenci

 

 

 

Ekleyen: Hazaro

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!