Tolgahan GÜNGÖR ile Röportaj...!!!

Tolgahan GÜNGÖR ile hoş bir röportaj...

CG Challenge XVI -Grand Space Opera 6´sı

Tolgahan GüNGöR


Merhaba,
Biraz Kendinizden Bahsedebilirmisiniz..?
- Adım Tolgahan Güngör.İzmirde yaşıyorum.Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde okumaktayım.Şu an son senem ve Tez vermekle uğraşıyorum.Ayrıca Freelance olarak Mimari görselleştirme ve Matte painting yapıyorum.

Bu işlerle uğraşmaya ne zaman başladınız ?
- Valla ben 7´diyim siz 8-9´diyin yaklaşık olarak bu yaşlardan beri çiziyorum desem yeridir.Ama adam akıllı bu işi Güzel Sanatlar Fakültesine girdikten sonra yapmaya başladım.Daha sonra tabiki kendimi geliştirmeye başladım.Uzunca bi ara çizim yapmayı bırakıp 3d ile uğraşmaya başladım maya ile yatıp maya ile kalktım.Daha sonra işime yarıcak kadar kısmını öğrendikten sonra artık biraz çizim yapma zamanı gelmişti ve bu da GSO´ya denk geldi.

Yarışmaya katılmadaki Asıl Amacınız Nedir...Ve ileride ne yapmayı amaçlıyorsunuz...?
-Yarışmaya katılmakta ki asıl amacım profesyonel anlamda ne yapabilceğimi görmek ve onca yetenekli adamın arasında nerede olabileceğimi görmekti.(6.oldum:))

çevrenizden ne gibi tepkiler Aldınız...??
-Yarışma süresince forumdaki insanlardan gayet olumlu tepkiler aldım. Zaten çoğu kişi yardımı sever ve size yardımcı olmaya çalışıyor. Bu süreçte de yeni insanlarla tanışıyorsunuz. En büyük zevki bu aslında.

 

Bu Yarışmaya Hangi koşullarda Katıldınız...?
-Valla yarışma boyunca kimseyi görmedim desem yalan olmaz.Ama bana fikirleriyle ve desteğiyle yardımcı olan arkadaşım ALİ Yuvanç ve KAZIM doku´ya teşekkürlerimi borç bilirim.En zor anlarda en büyük yardımı onlardan gördm.:D ( Her ne kadar yarasaları sevmesemde :) )


Yarışma İçin Hazırlamış olduğunuz Projenin Yapım Aşamalarından Kısaca Bahseder misiniz..??
-Tabiki,öncelikle ilk olarak eskizlerle başladım , daha sonra kafamda ne yapmam gerektiğine karar verdikten sonra işin 3d kısmına geçtim, onuda bitirdikten sonra kompozisyonu oturtmaya başladım.Bundan sonraki aşamalarda sürekli değişiklikler yapmam gerekti.İşin özellikle 3d kısmı bana büyük kolaylık sağladı.En son bütün herşeyi bitirdikten sonra da atmosferi yakalamaya çalıştım ki bu en zor olan kısmıydı.İşin yüzde 70 i photoshop ta yaptım yaptım.Geri kalan kısmı maya ile.Photoshop ta çalışırken herşeyi kontrol etmek istiyordum.Bir ara layer sayısı 60´a çıkmış , baktım
olacak gibi değil bastım flatten image´a kurtuldum hepsinden.

 

Yarışmaya hazırlanırken çıkan aksaklıkları nasıl geçtiniz...??
- Güzel bir soru.öncelikle önümdeki en büyük engel ingilizceydi , hadi bunu bir şekilde atlattım sonra ki engel KENDİNİ BİLMEZ KAFASININ çOK çALIŞTIGINI KENDİNİ HACKER ZANNEDEN ARKADAŞLARIN benim cgtalk dosyamı makinamdan silmesi daha sonra da bu dosyayı Word klasorunun içine saklaması beni biraz zora soktu.Bu bana yaklaşık 1 hafta kaybettirdi.Hadi bunuda bir şekilde çözdüm yarışmanın son günü Dosya yüklemelerimi yaptım ondan sonra artık beklicem sonuçları , yarışmacılardan biri bana msj atmış ´´ en cok begendımgım çalışma senınkiydi ama sonladırmadın herhalde demiş ´´ yaklaşık 1 saat yazıştıktan sonra, bütün işlerin oylama sayfasına konulup test edildiğini öğrendim.Girip baktığımda benim çalişmam orda yoktu.Gece gündüz demeden uzunca yazışmalardan sonra oylamaya katılabildim.Ve oylamanın başlıcağı güne kadar diskalifiye edildiğimi zannediyodum.( Line Art kısmını koymamışım )

Yarışma için hazırlamış olduğunuz projenin tamamlanması ne kadar sürdü.?
-Yaklaşık 1 ay.çalışma saati olarak 150 saat fılan.

Yarışmaya hazırlanırken Hangi Programları kullandınız..?
-MAYA , PHOTOSHOP

Projenizi Yaparken Hangi Teknikleri kullandınız?ve Nereden İlham Aldınız..?:)
-Kullandığım teknik 2d ile 3d´yi güzel bi şekide harmanlama tekniğiydi.Web sayfası bittiğinde bi tutorial yapıcam.Kendi eskizlerimden cok esinlendim:)Kız arkadaşımdan ayrılmıştım oda bana başka bi ilham verdi tabi.:)

Kullandığınız bilgisayar özellikleri nelerdir Acaba? (bazı kişilere fikir verebilir) ?
-Pentium 4 / 512 mb ram /nvidia 128 mb ekran kartı / 17´´ monitor ve en önemlisi WACOM tablet.

www.ballisticpublishing.com/ çıkarmış olduğu son kitapta yerinizi aldınız..Hiç tahmin ediyormuydunuz.Hisleriniz nelerdir..?

-Yarışmaya başladığımda aklımın ucundan geçmiyordu,o kitabta yer alcağım ama sonradan baktığımda adamları gözümde fazla büyütmüşüm dedim kendi kendime.Ama kitapta olmak güzel birşey tabiki.Ben daha göremedim biri alırsa bana anlatsın nasıl çıktıgımı.Hatta daha ii bi fikrim var PDF yapalım :))

-Cgtalk´ın Yeni yarışması "CG Challenge XVII - Master and Servant" Katılmayı düşünüyormusunuz.?Ve bizi ne gibi güzellikler beklemektedir..?

-Evet şu an yarışmadayım genel olarak bi fikir buldum ama kafama tam yatmıyor bakalım ne çıkıcak gene bu yoğunlukta ( tez yaklaşıyor.bildiğiniz üzere..:()

Katılır Ve Kazanırsanız Neler yapmayı planlıyorsunuz?

-Bu sefer tezden vakit kalırsa iyi bişeyler yapmak istiyorum ama yarımda kalmasından korkuyorum.Ama kazanırsam güzel olur gerçekten.

Sizinde Bildiğiniz Gibi Türkiyemiz de sizin Gibi Yetenekli İnsanlar çok.Fakat Yarışmada Türkler çok azınlıkta. Sizce bunun sebebi nedir...?
-Bunun en büyük nedeni ekonomik kaygılardır başka hiç bir nedeni yoktur.Tanıdıgım çok yetenekli arkadaşlarım var bırakın tableti internete girmeye durumları yok.İşin üzücü kısmı da bu.İnşallah bi gün bu yetenekli insanları tek bi çatı altında toplayıp süper projeler yapabiliriz.


Son Olarak Tr3D.com Camiasına Ve Bu işlerde İlerlemek İsteyen Arkadaşlara Ne gibi Tavsiyelerde Bulunursunuz?
- Bütün arkadaşlara tek tavsiyem var sadece neyi kullanıcaksanız hangi tekniği ilerletcekseniz onda profosyonel olmaya çalışın diğer gerkesiz şeylerle uğraşmayın.Gerektiği yerde hırs yapın.Herkesden esinlenmeyin bu sizi içinden çıkılmaz bi kaba koyar ve diğerlerinden hiç bi farkınız kalmaz sıradan olmaya başlarsınız.Ve çok çalişın, ben yapmadım siz yapın :)

 

Bütün Arkadaslara Tessekkür Ederim.

 

 

Hazırlayan: Hazar DEĞİRMENCİ

hazaro @Hotmail.com

hazaro@tr3d.com

 

Not: Tolga GüNGöR´e bizi kırmadığı için Bütün Site Adına çok Teşekkür ederim... Başarılarınızın Devamını Dilerim...

07.04.2005


 

 

 

Ekleyen: Hazaro

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!