Editable/Edit Poly Bölüm:2

2.Soft Selection Menüsü

2.Soft Selection(Yumuşak Seçim)

Poly nesnesine çevirdiğimiz objemiz üzerinde bulunan sub-object(alt-obje) aktif edildiğinde soft selection menüsünü kullanabiliriz.Alt objeyi seçtikten sonra soft selection menüsünü aktif etmemiz için Use Soft selection(Yumuşak Seçimi Kullan) butonunu işaretlemeliyiz.


Örnek olarak; Vertex(Nokta) alt objesini kullanalım.Seçmiş olduğumuz vertex´in etrafı aşağıdaki renk tablolarındaki gibi çevrilecektir.Yumuşak geçin kuvveti turuncudan koyu mavi´ye doğru küçülecektir.Bu işlevi aşağıdaki alt komutları öğrendikten sonra daha iyi anlayacaksınız.

Falloff: Seçilen alt obje´yi merkez yani 0(Sıfır) noktası kabul ederek dışa doğru yumuşatma etkisini arttırabilmemizi ve arttırdığımız değeri küçülterek etkiyi daraltmamızı sağlayan komutttur.Bu işlemi klavyeden değer girerek yapabileceğimiz gibi spinner´larıda kullanarak yapabiliriz.Default olarak 20 birim değer olarak gelir.(-) eksi yönü yoktur.

Falloff 1
Değer: 20


Falloff 2
Değer: 30

Pinch(Sıkıştırma): Falloff değeri ile etkilediğimiz alt objeyi dikey düzlemde (+) artı yönde alt objenin kendisine doğru daraltarak etki alanını küçültür ve keskin bir etkialanı oluşturur.(-) eksi yönde ise etki alanını falloff değeri içerisinde genişletir ve bu genişletmeyi tepedeki rengin kuvvet alanını genişleterek yaptığından yumuşak bir etkilenmeden farklı olarak daha keskin bir etkileme gerçekleştirecektir.
Bubble(Kabartma): Falloff´un etkilediği alt objenin etki alanı falloff değeri içerisinde bubble(kabartma,şişme)etkisi vermemizi sağlayan komuttur.Bu komutun değerini (+) artı yönünde arttırdığımızda alt objenin etki alanı şişerek genişleyecektir.(-) eksi yönde artırdığımızda ise alt objenin etki alanı yumuşak bir şekilde küçülecektir.Bubble´ın etki alanı falloff´un etki alanından küçük olacağından transform araçlarını kullandığımızda bubble etki alanı ile etki alanı dışında kalan bölüm transform aracında 180 derece ters etki verecektir.

 Grafik Gösterge:
Falloff etki alanı değeri içerisinde kalan ve falloff,pinch,bubble etkilerini görebileceğimiz grafiğin bulunduğu bölümdür.0(Sıfır) noktası alt objenin merkezidir.

Shaded Face Toggle:Yüzey ayrıntı butonudur.Etkileri yüzey üzerinde 2 farklı şekilde görmemizi sağlar.

1.Görünüm:Yumuşatma etkilerini vertex(nokta)lar üzerinde görmemizi sağlar.

2.Görünüm:Yumuşatma etkilerini yüzeyler üzerinde görmemizi sağlar.Lock Soft Selection:
Yumuşatma seçimini kilitleyerek işlem yapılabilmesini engeller.Komutlar pasif duruma düşerler.


Paint Soft Selection(Boyayarak Yumuşatma Seçimi)
Bu menüde seçimi mause kullanarak yapabiliriz.Mause´u kullanarak boya fırçası gibi kullanarak seçim işlemini gerçekleştiririz. Boyayarak seçim yapma işleminde 3 çeşit uygulama yapabiliriz.

a) Paint(Boyama):
Seçim işlemini boyayarak yapmamızı sağlamaktadır.
b) Blur:
Paint ile yapmış olduğumuz seçimin hatlarını yumuşatmamızı sağlar.
c) Revert:
Paint ile yapmış olduğumuz seçimin yüzeylerini yumuşatma işlemini yapar.

Selection Value(Seçim Değeri): Seçimde yumuşatma değerini arttırıp yada azaltmak için kullanılır.

Brush Size(Fırça Genişliği): Bu değerleri değiştirdiğimizde yatığımız boyama imlecinin etki alanını arttırıp azaltabiliriz.

Brush Strength: Renk kuvvet değeridir.0-1 arasındaki değerlerle fırçanın kuvvetini belirleyebiliriz.Strength değeri 0,2 değerinde iken oluşturduğumuz seçim kuvveti daha az olacaktır.Eğer strength değerini 1´e çekersek seçim kuvvetini en yüksek değerde yapmış oluruz.

Brush options(Fırça Seçimleri): Fırça ile ilgili ayarları yapabileceğimiz tablodur.

Ekleyen: polana

?

Ne amaçla kullanabiliriz bunu ?


Tesekkürler
2013-01-30 16:10:40
  • Offline
  • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !