Diş açma

Mechanical desktop ile bir silindire diş çekelim.

DİŞ CEKME

Mechanical desktop icersinde Hertür dişli sistemini tasarlamak oldukca kolaydır.Basit bir örnek ile diş acma sistemini inceleyecegiz.

1-) İlk olarak 40mm çapinda ve100mm boyunda bir silindir çizerek işe baslayabiliriz.(Diger derslerde bunu incelemiştik ayrıca anlatmama gerek yok detayli bilgi için bkz.´´ http://www.tr3d.com/index.php?islem=goster&id=dokuman&r=128 ´´

2-) Simdi yapmamiz gereken´´ Work Features´´acilir menüsünden ´´Work Axis´´ butonuna tiklayarak silindirimizi seciyoruz.

3-)Silindirimizin merkez noktasinda Bir cizgi belirecektir iste bu bizim ´´Work Axis´´imizdir.´´Profile´´Acilir menüsüne uzun basıp´´3D Path´´ butonuna tikliyoruz

4-)Sag tiklayip ´´Helisal´i seciyoruz ve karsimiza ´´Helix´´ dialog kutusu cikiyor.Asagidaki ayarlari yapiyoruz ayarlari yaparken dialog´un en sagindaki semadan hangi isaretlemenin ne anlama geldigini anlamamiz mümkündür yada ayarlari degistirdikce ekranda Silindirimiz üzerinde beliren dis yollarininda degistigini göreceksiniz.Ancak ben isinize yarayacagi düsüncesi ike ilgili resim üzerinde gerekli isaretlemeleri yaptim.

5-)Okey diyoruz ve ana sayfamiza geri dönüyoruz.Simdi calisma düzlemimizi belirlemek için Mausemiz ile Sol tiklayarak ´´X ve Y ´´Koordinatlarimizi belirtiyoruz.Sag tiklayip komuttan cikiyoruz.

6-)Simdi ´´Sketch View´´Butonuna tıklayarak cismimize karşıdan bakiyoruz.

7-)Simdi Sira geldi kesici aletimizi yapmaya.Cismimizin resimde görülen Sag alt kösesine kücük bir ´´Rectangle´´Ciziyoruz ve ´´Profile´´ yapip gerekli ölçülendirmeleri yapiyoruz.17 olarak gördügünüz ölcü bıçağımızın malzeme icerisine 3mm girdigini gösteriyor yani dis dibi yüksekligimiz 3mm.

8-)Simdi gecen dersimizde inceledigimiz ´´Sweep´´Komutunu Kullanmaya bu sayede bicagimizin dis icin belirttigimiz yolu takip etmesini saglayacagiz.Extra bir ayar yapmaya gerek yok aynen Okey diyoruz.

Kısa bir süre bekledikten sonra Sonuç aşağıdaki gibi olmalidir. (Ben kısa bir süre beklemek icin bukadar geniş bir diş açtım Nekadar sık diş okadar fazla zaman)

Hadi bakalım cümleten kolay gelsin.
Ekleyen: reques

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!