Morph komutu ile Yüz ifadesi

Morph komutu ile karakterimize yüz ifadesi verelim. Karakterin suratına mimik ve ifade ekleme.

.  
Ağız ve göz çevresindeki bağlantı noktalarının çok karışık ve iç içe olmamaları gerekir. 
Yapacağımız her yüz ifadesi için orijinal kafa meshinden bağımsız bir kopya alıyoruz.  
Tekrar orijinal kafa mesh ini seçip "morpher" komutu veriyoruz. 
Açılan penceredeki empty yazan slotların her biri bir yüz ifadesi için ayrılmıştır ,istediğimiz kadar ekleme şansımız var, bunlardan en üsttekini seçelim. 
kopyaladığımız mesh örneklerinden birini polygon halinde iken serbest modelleme araçları ile istediğimiz ifadeyi veriyoruz , burada önemli olan asla yeni bir kenar eklemeyin ya da çıkarmayın. 
Tekrar orijinal mesh e dönüyoruz, üstteki slotun hala seçili olduğundan emin olun. 
 Paneli biraz aşağı kaydırırsanız "Pick object from scene" tuşunu göreceksiniz , ona tıklayın ve ilk yüz ifadesini verdiğiniz kopya mesh üzerine tıklayın.
 Şimdi orijinal mesh e ait boş slotta kopya mesh e ait yüz ifadesinin olduğunu göreceksiniz , slotun yanındaki sayısal değeri hareket ettirerek yüz ifadesini değiştirebilirsiniz.
 Her yüz ifadesi için diğer kopya meshler ile çalışıp yeni yüz ifadelerini farklı slotlara yükleyerek , sonrasında bunların değerleri ile oynayıp istediğiniz kadar çeşitli yüz ifadesine sahip olabilirsiniz.
Eğer bu yüz ifadelerini bir animasyonda kullanacaksınız , zaman çubuğunu hareket ettirip , slotun yanındaki sayısal değeri yukarı ve aşağı hareket ettirmeniz gerekiyor, sayısal değerin etrafında kırmızı bir çerçeve çıktığı anda animasyon çubuğunda anahtar tuşuna basarak hareketi yükleyebilirsiniz , bu farklı bir ders konusu olabilecek kadar ayrıntılı bir konu olduğu için bu kadar bilgi verebiliyorum,kolay gelsin.   
   Ozan ERTUGRUL "Problem" 04 Aralık 2005

Ekleyen: Problem

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !