Photoshop ile Alpha Kanal

Photoshop ile herhangi bir resim için alpha kanalı oluşturalım.

Photoshop ile bir resme alpha kanalı yapacağız. Yaptığımız kaplamayı tüm 3D programları ile kullanmak mümkün. Öncelikle kullanacağımız resmi açıyoruz. resimde arkaplan modelden farklı bir renkte olursa işiniz çok kolaylaşır. aksi halde seçim işlemi uzayacaktır.

Öncelikle resim üzerinde seçim araçlarını kullanarak resimden çıkaracağımız yerleri seçiyoruz. Alt resimde gösterdiğim sağdaki Magic Wand isimli aracı kullanarak aynı renkteki yerleri kolaylıkla seçebilirsiniz. resimdeki bayan modelin arkasındaki tüm alanı seçiyoruz.

Magic Wand bazı noktalarda yetersiz kalır. Örneğin aşağıdaki gibi bir durumda gölge arkaplan rendi olduğu halde otomatik seçilmez. yukarıda yuvarlak içine aldığım diğer seçim aracı ile istemediğiniz noktaları seçimden çıkarabilirsiniz (Lasso Tool). Shift tuşu basılı iken seçim yaparsanız seçtiğiniz yeni alan öncekine eklenir. Eğer herhangi bir alanı seçimden çıkarmak isterseniz Alt tuşu basılı iken seçim yapabilirsiniz.

Seçim işlemi bittikten sonra Ctrl-I tuş larına birlikte basarak sadece bayan modeli seçili hale getirin. seçili olan alan beyaz oalcak yani max ekranında sadece seçtiğimiz bölgeler görünecektir.

Seçim işlemi bittikten sonra sağ alt taraftan Channels düğmesine basın, alttaki Save Selection As Channel (seçili alanı kanal olarak ata) düğmesina bastıktan sonra bu bölümde Alpha1 isimli yeni bir kanal oluşacaktır.

Kanal oluşturma işlemi bu kadar basit fakat dosyamızı kaydetmeden önce bir ayrıntıya daha bakalım.

Kanal oluşturduk fakat alt resme dikkat ederseniz. bayanın eteğinde tülden oluşan bir kısım var. bunu alpha kanalına eklersek sanki orası yokmuş gibi işlem yapılacaktır. Eğer hiç dokunmadan bırakırsak o zaman da max ekranında o bölge aynı renk olarak görünecektir.

Bu ufak ayrıntı için Önce Channels kısmından Layers kısmına geçin (hemen solundaki çentik) . Magic Wand kullanarak tül kısımlarını seçiyoruz.

Tül kısımları seçtikten sonra elimize fırçayı alıp renk olarak da gri bir ton seçiyoruz. Amacımız resmi boyamak değil alpha kanalını boyamak.

Sağ tarafta Channels kısmına dikkat edin. RGB , Red , Green ve Blue isimli kanalların yanındaki göz işaretini iptal ettikten sonra ekranda sadece alpha kanalı kalıyor. artık rahatça boyama işlemi yapabilirsiniz. tül kısımlar seçili olduğu için kazayla başka bir yeri boyamanız mümkün değil. Sadece alpha kanalı aktif iken Tül kısımlarını gri tonda boyuyoruz.

Dosya > Farklı kaydet ( File >Save As...) diyerek resmimizi TIF formatında kaydediyoruz. TIF, PNG veya PSD formatlarında kaydederseniz resmin alpha kanalı resimle birlikte kaydedilir. Fakat JPG veya GIF formatlarında alpha kanalı silinir.

Max ekranına geçtik ve iki adet plane çizdik. Plane üzerine resmi kaplayıp Opacity kanalına´da aynı resmi kaplayıp birde spot koyuyoruz. Opacity kanalı ile ilgili ayrıntı sitemizde kaplama>>alpha konusunda anlatılmıştır. (o derse ek olarak: Işık kaynağında Ray Traced Shadows seçeneğini işaretlemeniz gerekebilir.)

Sahneyi render ettiğimizde çok gerçekçi olmasa bile birçok RPC modelinden daha iyi olduğunu görüyoruz. en azından gölgesi var :)

Ayrıca resme yakından baktığımızda tül olan kısımların gölgesinin de gerçekçi şekilde oluştuğunu görüyoruz.

Resmin kenar kısmında sarı arkaplan rengi belli oluyor. eğer en baştaki seçim işleminde dikkatli olursanız bu tonlar da görünmeyecek ve çok gerçekçi bir kaplamanız olacaktır.

Ekleyen: drekon

hocam elinize sağlık ben
chesirecatDeniz YılmazAvatar

hocam elinize sağlık ben size birşey sormak istiyorum burda spot ışık kullanarak gölgenin oluşmasını sağlıyoruz peki ben yaptığım modellemede vray light kullandığımda yine bu alpha resmin gölgesini oluşturmak için ayrıca bi spot kullanmam gerekiyor mu yoksa vray light ile gölge oluşturmam mümkün mü?


tanrı zar atmaz!
2011-09-28 19:13:36
  • Offline
  • Bayan
elinize sağlık
RiMoRyXÇağrı BaşkanAvatar

güzel anlatmışsınız elinize sağlık...


Şeytanın bize çevirdiği tek numara; bizi gerçekte varolmadığına inandırmasıdır...
2014-11-24 22:32:57
  • Offline
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!