3D Printerlar İçin Dosya Hazırlama

3D Printer teknolojisi için model dosyası hazırlama dersi. 3D printing yapmak için ipuçları

3D Printerlar (Üç boyutlu yazıcılar) adına aşina olduğumuz bir teknoloji. Hatta geleceğin de teknolojisi diyebiliriz. ileri gelen mühendisler, 3D printerların gidişatı yönünde hemfikir. Büyük ihtimalle, günün birinde; evinizdeki yazıcıdan, kendi parçanızı imal ediyor olacaksınız. Şimdilik fiyatları dudak uçuklatsa da, günün birinde sizin de bir yazıcınız olabilir. Hatta DIY (Do it yourself(Kendin yap)) olarak, kendi yazıcınızı daha ucuza imal edebilirsiniz. Eğer bu yolu seçtiyseniz, büyük bir emek sarf etmeniz gerekiyor. Ben bu günlerde 3. yazıcımı üretmeyi düşünüyorum.

Öte yandan, 3D yazıcıya sahip olmadan da ürün çıkarmanız mümkündür. Çıkacak ürüne göre firmalar gram veya zaman üzerinden hesap yapmaktadırlar. Elbette firmadan firmaya değişse de, sizi soymak isteyenler olacaktır. Dikkatli olmanızı önermekteyim.

Rhino 3D için printer tanıtımı: http://www.youtube.com/v/CeilZ067vM0


Peki 3D printerdan çıkacak ürün için, model dosyası nasıl hazırlanır?

Printerlar, içine yüklenen GCode ile eksen hareketlerini gerçekleştirir; ürünlerinizi bu kodlar üzerinden çıkarır. GCode çıkaracak birçok program ".stl veya .obj" uzantılarını desteklemektedir. Yani; model dosyanızı bu iki uzantıdan birisi olarak göndermelisiniz. Hatta özellikle .stl olarak göndermelisiniz. Ayrıca export edilen dosya Binary olmalıdır. ASCII vs aksiyonlara girmenizi tavsiye etmiyorum. 

Şimdi, çıkaracağımız dosyayı biliyoruz. Peki modelimiz nasıl olmalı?

Bazı temel unsurlar dışında, modelinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Peki nedir bu temel unsurlar?

-Saç, saçak düzeni. 
screenshot-6.jpg

Kesinlike dolgun saçlar kullanmanızı öneriyorum.
screenshot-7.jpg

fotoğrafta gördüğünüz üzere, saç kalınlığı olmayan yüzeylerden değil, dolu ve saçak barındırmayandan kullanılmıştır. Bunun sebebi ise, kalınlığı olmayan yüzey, çıkan parçaya musallat olacak, iğrenç görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır. Kısacası, tek tek saç teli çizseniz de, onu yazdıramazsınız.

-Parça kalınlığı
Yazacağı minimum kalınlığı, yazacak kişi size söylese de şunu bilmelisiniz; zaman üzerinden yazıyorsa, zarardasınız. Fakat bahsettiğim kalınlık; insan uzuvları gibi şeyleri kapsıyor.

screenshot-8.jpg

Anlatmak istediğim, parçanın etli durmasıdır. Yazılmaz değil, yazılır fakat tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Kaç figürün eli, kolu kopmuştur sayamam :) Kalınlaştırmakta fayda var.

-Parça havada durmasın!
Modelin, yazılacak alana basması gerekiyor. yüzeye ne kadar çok temas ederse, çıktı o kadar ucuza gelir ve sağlıklı olur. Örnek vermek gerekirse;
adsiz.png

işaretlediğim küçük çıkıntı modelin tabla ile temasını doğrudan, çok fena etkilemektedir. Yazmak mümkün olsa da zaman ve enerji hatta hammade kaybı da çok büyük olacaktır. Çıkan yüzey ise sizi tatmin etmeyecektir. Figürlerin ise altına bir tabla yerleştirmenizde fayda vardır. Onun için de örnek vermek gerekirse;
screenshot-9.jpg

Özet olarak; Yazacağınız model küçük ise, modelinizdeki ince yerleri kalınlaştırmakta fayda var. Model büyüdükçe, ince alanlar sorun çıkarmayacaktır. Kaba ve detaysız modeller işinizi çok rahat görecektir. Detaysızdan kastım, saç gibi unsurlar. Onun dışındakilere içiniz rahat olsun.

Başka bir derste görüşmek üzere. Yazıcılar ile ilgili herhangi bir sorununuzda veya yazdırmak istediğiniz bir parça olduğunda, benimle iletişime geçebilirsiniz.

www.3dbaskim.net

iletisim@3dbaskim.net

İyi çalışmalar

Hazırlayan: Pixies (Ali Ekber Özgen)

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !