Avensis modelleme 2

Avensis modelleme bölüm-2 (modelleme)

Bu bölüm aracın baştan sona modellemesini anlatmamaktadır. Sadece modelleme aşamasında işimize yarıyacak bazı yöntemleri anlatmaktadır.

Front penceresine bir plane çiziyoruz. Plane´i sağ tıklayıp Convert to > Convert to Editable Poly seçeneğini seçiyoruz. Artık plane´i Editable Poly´e çevirmiş olduk. Selection kısmından Edge düğmesini tıklıyoruz. Modelimizin sağ kenarını seçip shifte basılı tutarak sağ tarafa doğru çekiyoruz ve yeni bir polygon oluşturuyoruz. Bu benim en çok sevdiğim modelleme yöntemlerinden biridir. Arabanın modellemesini tamamen bu yöntemi kullanarak yaptım.

Modelleme yaparken arkadaki referans resmimizi görebilmek için modelimizin görünürlüğünü birazcık düşürmemiz gerkir. Modelimize sağ tıklayıp properties´i seçiyoruz Object Properties penceresi açılacak buradan Visibility değerini düşürüyoruz

Selection bölümünden Vertex alt nesne modunu seçip modelimizin bağlantı noktalarını referans resmimize göre konumlandırıyoruz. Bağlantı noktalarımızı konumlandırırken diğer referans resimlerimizi de kontrol ederek hareket etmeliyiz.

Bazı durumlarda polygonlarımızı kesmemiz gerekir. Bunu yapabilmek için polgon alt nesne moduna geçiyoruz, Edit Geoetry bölümünden cut aracını seçip polygonumuzun bağlantı noktasından diğer kenara tıklayarak kesme işlemini tamamlıyoruz. Eğer gerekirse iki kenar arasında da kesme işlemi yapabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak sol çamurluğu tamamlıyoruz.

Arabamızın köşeli görünmemesi için yapmamaız gereken modelimize MeshSmooth uygulamaktır. Modelimizi seçip Modifier List kısmından MeshSmooth modifier´ini seçiyoruz . Bu işlemden sonra Iterations değerini artırarak modelimizin daha da düzgün görünmesini sağlayabiliriz. Iterations değerini fazla tutmamız bilgisayarımızın yavaşlamasına neden olabilir

Modelimize MeshSmooth uyguladığımızda göze hoş gelmeyen ve arabanın gerçeğinde olmayan durumlar meydan getirebilir. Bunun nedeni bazı bölgelerde polygon sayısının az olmasından kaynaklanır. Modelimizin soldaki gibi olmasını istemiyorsak, keskin olmasını istediğimiz kenarların hemen yakınına kesme yöntemini uygulayarak yeni kenarlar oluşturuyoruz. Bu sorun özellikle kapı kenarlarında sıkca görülür aynı yöntemi uygulayarak iyi sonuçlar elde edebilriz.

Sıkça sorulan sorulardan birisi de "arabanın gövdesi tek bir model olarak mı yapılıyor?" Ben önce modeli tek bir parça olarak yapıyorum fakat tamponlar, kapılar ve diğer parçaların ek yerleri referans resme göre ayarlanmış durumda.

Proje ilerledikçe örneğin tanponu yaptıktan sonra seçip modelden ayırıyorum.

>>Polygon düğmesine tıklıyoruz Edit Geometry bölümünden Detach aracını seçip açılan pencerede isimlendirip işlemi tamamlıyoruz.

Son olarak tamponun kenar içi bölgelerini oluşturuyorup tekrar modelimize ataçlıyoruz.

>>Gövde modelimize geri dönüp polygon düğmesine tıklıyoruz Edit Geometry bölümünden Attach butonuna tıklayıp birleştirmek istediğimiz modeli seçiyoruz.

Kapı ve diğer açılıp kapanmasını istediğimiz parçaları modelden ayırdıktan sonra tekrar gövdeyle birleştirmemize gerek yok

Modelimizin yarısını modelledik peki diğer yarısını tekrar mı modelleyeceğiz, tabiki hayır. Öncelikle modelimizin pivot´unu ayarlamamız gerekiyor.

>> Sağ taraftaki pencereden Hierarchy > Pivot > Affect Pivot Only butonuna tıklıyoruz ve pivotu resimde görüldüğü gibi modelin sol ucuna yerleştiriyoruz.

>> Modelimizi seçip Modifier List kısmından Symmetry´yi seçiyoruz. Parameters bölümünen z´yi seçiyoruz.

Modelleme süresince işimize yarıyabilecek diğer araçlar ise Break, Weld ve Cap.

Bazı durumlarda bağlantı noktalarını birleştirmemiz veya kırmamız gerekebilir. Noktalarımızı aynı koordinata taşıyıp Vertex aracını seçiyoruz ve Weld´e tıklıyoruz artık bağlantı noktalarımız birleşti. Kırmak için ise bağlantı noktasını seçip Break düğmesine tıklıyoruz.

Modelimizde silinmiş polygonlar olabilir veya beğenmeyip biz silmiş olabiliriz. Bunların yerine yenilerini oluşturmamız mümkün. Border düğmesine tıklayıp silinmiş polygonun kenarını seçiyoruz ve cap düğmesine tıklıyoruz.

Ekleyen: ozgur

Özgür..
Monkcan gercikAvatar

Güzell çalışma özgür tebrik ediyorum seni paylasım sunumda da kusursuz denebılır.. Bende bu araba modellemesi isine kafayı takmıs durumdayım herhangi bir iletişim adresin vb varsa seni bir eklesem karsılıklı paslaşşak bende bir deneme yanılma yolu ile araba modellemesi yapsam.. 2-3 baslamaya nıyetlenıyorum puruz cıkıyor resetlerıyorum sıl bastan canım sıkıldı... yardımcı olursan sevinirim..


[IMG]http://i1234.photobucket.com/albums/ff408/cangerck/seniseviyorumharibofurm.gif[/IMG]
2012-01-06 23:15:30
  • Offline
  • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !