Ömer Zeren ile Röportaj

3D dijital ve geleneksel figür heykeltraş Ömer zeren ile yaptığımız röportaj, Bilgisayar ile Figür çalışması yapmak isteyenler için faydalı bir yazı

ÖMER ZEREN İLE RÖPORTAJ

omer-zeren.jpg

Ömer Zeren: dijital ve geleneksel figür heykel traşı

TR3D:  Ömer bey röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. üyelerimizin çoğu sizi tanıyor ama biraz kendinizden bahseder misiniz ?
Ömer Zeren: Ben teşekkür ederim. Gazi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde Görsel İletişim Tasarım okudum. Bitirme projemde geleneksel ve dijital yolla karakter modelledikten sonra bir daha zbrush`ı bırakmadım ve bu yönde kendimi geliştirdim. Şu anda freelance olarak karakter tasarımı ve modellemesi yapıyorum.

 

2- TR3D: Çalışmalarınızı yaparken ne tür yazılım ve bilgisayar donanımı kullanıyorsunuz ?

Ömer Zeren: Zbrush, 3ds Max, Photoshop ve arasıra Topogun kullanarak işlerimi yapıyorum. Kullandığım sistem i7-950, 6gb ddr3 ram ve 9600 gt ekrankartı. Tablet olarak Intuos4 large modelini kullanıyorum.

 

3- Bilgisayar grafiklerine başlamanız ne zaman ve nasıl oldu ?

Ömer Zeren: 2000`lerin başına kadar karakalem, mürekkep ile karakter çizimleri yapardım. Çizgiroman hayranı olduğum için o tarzı örnek alıyordum. Daha sonra internette dijital illüstratörlerin işlerini keşfetmemle birlikte dijital sanatlara ilgi duydum. Zamanla bu işlerin grafik tabletle yapıldığını öğrenip, uc-logic marka grafik tablet alıp denemelere geçtim. Sonra internetin hızlanmasıyla beraber çizim ile ilgili videolar izleyerek kendimi geliştirdim. Bu arada hobi olarak model hamuruyla figür heykelleri yapıyordum. Okul bitirme projesinin bahanesiyle geleneksel metodu baz alan 3d modelleme programı Zbrush`ı öğrendim. Programı görüp deneyince çabuk alıştım çünkü elde modelleme tecrübem vardı. Galerim
resmen zbrush öncesi ve sonrası diye ikiye ayrıldı. Elde modellemeye devam etsem de asıl ağırlığı dijital modelleme aldı.

omzer-zeren-3.jpgomer-zeren-4.jpgheykel-omer-zeren.jpg
Ömer Zeren tarafından yapılmış elde yapılmış figür örnekleri

venom-omer-zeren.jpg

skull-licker-omer-zeren.jpg


tasarim-omer-zeren.jpg4- Leman ve Gırgır gibi mizah dergilerinden bilinen karakterleri çiziyorsunuz. acaba çizerleri ile tanışma imkanı buldunuz mu ?

Ömer Zeren: Bizzat tanışma durumu olmadı. Birkaçıyla mail veya mesaj yoluyla kısa görüşmeler yaptım sadece. İşleri beğendiklerini falan yazdılar.


5- TR3D: Çalışmalarınız üretime yönelik gibi görünüyor. Modellerin üretimi yapılıyor mu, yani gelecekte hediyelik eşya marketlerinde bulacak mıyız ?
Ömer Zeren: Şimdilik hayır :) Üretmek isteyen çıkmadı.6- TR3D: Çalışmalarınızı yaparken ne tür fikirlerden esinleniyorsunuz ?

Ömer Zeren: İzlediğim, okuduğum, dinlediğim herşeyden olabiliyor. Genel bir formülüm yok açıkcası. Terminator, Robocop, Mad Max, Evangelion, Conan, Alien, Predator gibi filmlerle büyüdüm. Asıl bu işlere merak salmam ise Ahmet Kocaoğlu`nun 90`larda yayınladığı Superman, Spiderman, Batman ve Xmen çizgiroman dörtlüsü ile olmuştur.


weapongirl-sculpt-omer-zeren.jpg

7- TR3D: Sevdiğiniz yerli ve yabancı grafik sanatçıları isimleri verebilir misiniz ?

Ömer Zeren: Frank Frazetta, Simon Bisley, Takayuki Takeya, H.R. Giger, Shiflett Brothers, Simon Lee, Kenan Yarar, Oky, Kerem Beyit... uzar gider.


8- TR3D: 3D Grafik sektörü hakkında bugünkü durumu ve geleceği değerlendirir misiniz, sektör nereye gidiyor, sizce nasıl olması gerekir ?

Ömer Zeren: İşin açıkçası bi fikrim yok, ben daha çok sanatsal yönüyle ilgileniyorum. Gelişen teknoloji ve programlar sayesinde kullanıcı dostu programlar artıyor. Daha önce "3b modelleme" ve "konsept sanatçı" pek dost değildi, aradaki buzlar yeni programlar ve teknolojilerle eriyor.

omer-zeren-5.jpg

9 -) Çizim tableti  kullanmak ne gibi avantajlar getiriyor, olmazsa olmaz dediğiniz farkları var mı ?

Ömer Zeren: 2b illüstrasyon ve zbrush gibi hamur bazlı modelleme programlarında olmazsa olmaz aletdir bence. Kalemin basınç hassasiyeti çok kullanışlı oluyor ayrıca esnek kullanım sağlar. Fare ile olacak iş değildir. Tabi biri çıkıp fare ile harikalar yaratırım diyebilir ama gereksiz zorluk yaşar. 3ds max gibi polygon modelleme programlarında işinize yaramaz. O tarz programlarda tableti bırakıp fareye geçiyorum. Dijital resim ve highpoly modelleme ile ilgilenenlere şiddetle tavsiye ederim.

jinn-mistress-omerzeren.jpg

10 -)  Dijital heykel yaparken izlediğiniz işlem basamaklarından bahseder misiniz ?

Ömer Zeren: Geleneksel yöntemle aynı mantıkla çalışıyorum. Kabaca modelin silüetini bitiriyorum, detaylarla sonra ilgileniyorum. Yaratıcı süreçte çok fazla düzeltme, fikir değiştirme veya bulma durumu söz konusu. Detaya erken girilince yaptığınız kısmı bozmak işinize gelmiyor ve bu daha iyi bir tasarımı denemenizi engelliyor. Sık sık anatomy kitabından oranları ve kas gruplarını kontrol ederim, hatalar ilk göze çarpan yerler olur genelde ve işinizi olumsuz etkiler. Hataları minimuma çekebildiğim zaman detaylandırmaya geçiyorum. Tasarım kişiye özgü ama teknik sade basit, aynı yöntemle insansı karakterler ve robot da yapıyorum.

great-armor-omer-zeren.jpg

11- TR3D: 3D grafik ve çizim işine yeni başlayan gençlere tavsiyelerde bulunur musunuz ?

Ömer Zeren: Karakter tasarımı için tavsiyede bulunabilirim, sanatsal anatomiyi çok çalışsınlar. Olmazsa olmaz konu canlı anatomisi. Tabi arkaya referans resmi atıp modellemekten bahsetmiyorum. Her kıvrımı her bölgeyi bilerek anlayarak şekillendirmekten bahsediyorum. Programlar sadece araç, iyi işi belirleyecek şey sizin birikiminiz ve yeteneğiniz.

en-kahraman-ridvan.jpg

12- TR3D: Zaman ayırdığınız için Teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Ömer Zeren:Ben teşekkür ederim.

 

Ömer Zeren`in TR3D üzerindeki çalışmalarını şu sayfada görebilirsiniz: Ömer Zeren Profil Sayfası

İletişim için şu adresi kullanabilirsiniz: Site içi mesaj

Hazırlayan: drekon (Necmi Demirkeser)

Ömer beyin 3d çalışmalarını
TalikaOkan EyüpAvatar

Ömer beyin 3d çalışmalarını yakından takip ediyordum ama yaptığı figürlere bayıldım gerçekten örnek alınacak bir kişi süper süper :)


- Hiç...
2012-01-07 15:04:55
 • Offline
 • Erkek
harika figürler
ereen2Eren KayaAvatar

Yazı için Teşekkürler.

Çalışmalardan yetenek akıyor. Elinizze sağlık.


2012-01-07 15:14:34 Edit:2012-01-07 15:15:02
 • Offline
 • Erkek
Çalışmalarıyla başarılı bir arkadaşımız
rotfireCemil T.Avatar

Çalışmalarıyla başarılı bir arkadaşımız yaptıklarını görüyoruz zaten. Ömer kardeşimize işlerinde başarılar diliyor röportaj için Necmi hocam sana da teşekkür ediyorum...


Rotfire
2012-01-07 16:08:45
 • Offline
 • Erkek
Güzel Röportaj olmuş gerçekten
ColdplayyEnes Demirok

Güzel Röportaj olmuş gerçekten herkeze teşekkürlerimi iletiyorum sevgiler saygılar iyi çalışmalar.


2012-01-09 23:53:52
 • Offline
 • Erkek
iyi bir röportaj olmuş
PixiesAli Ekber ÖzgenAvatar

iyi bir röportaj olmuş ortada çok kaliteli bi işçilik var


Where is my mind FB:http://www.facebook.com/rakbenadam01
2012-02-02 15:41:47
 • Offline
 • Erkek
Türkiye de daha iyisni
mikayil

Türkiye de daha iyisni görmedim desem yeridir.


2013-03-29 20:24:51
 • Offline

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!