2D Displacement Vray

Photoshop`ta Displacement Map Hazırlama ve Vray´de Kullanımı

Displacement Map Hazırlama ve Vray´de Kullanımı ;

Kullanılan Programlar ; PhotoshopCS, 3D Max 7.0 / Plugin;Vray

Displacement olayı bump´a benzer ama çok daha güçlüdür. Bazı durumlarda Displacement´le modellemeye gerek kalmadan çok iyi işler çıkarılabilir.

Yukarıdaki asıl resmi photoshopta açıyoruz. tuğla´ları Magic Wand Tool yardımıyla shift´e basılı tutarak seçiyoruz, daha sonra Select>Invert dediğimizde resmimizin boşlukları seçilmiş alan haline gelir.

Şimdi Brush tool ile boyama yapacaz. renk olarak siyahı seçer ve boyarız. böylelikle çukur kalacak yerleri belirlemiş oluyoruz.

aslında burada işimiz bitmiş olmuyo, çünkü hala sarımsı ton resmimize hakim, tonlar koyulaştıkça map´ımızda istediğimiz etkiyi alamayabiliriz, bunu aşmak için seçimi ters çevirdikten sonra Image>Adjustment>Level fonkiyonunu kullanacağız.

ayarları üstteki resimdeki yaptığınızda sonuç map´ımız hazır sayılır.

Biraz bulanıklık etkisi veriyoruz Filter>Blur>Gaussian Blur veririz. [ 0.3 ]

son olarak resmimizde temizlik yapıyoruz. ( Eraser Tool )

Photoshop´ta işimiz bitti 3D Max´a dönüyoruz.

Sahnemizde 316*256 boyutunda bir plane oluşturalım.[Hazırladığımız örnek için geçerli değer] x ekseninde 90º döndürelim. Plane´imiz hazır şimdi material editor´deki ayarları yapıyoruz.

Displacement map´ımızı material editore normal kaplamalardan farklı şekilde yüklüyoruz. Material > Get Material [1] dedikten sonra bitmap kanalına displament map´ımızı yüklüyoruz. Malzememiz şekil [2] de olduğu görünür. Daha sonra diffuse map´ımızı [3] yükleyerek material editor´deki işimizi bitirdik.

Plane´imize Modify´den VrayDisplacementMod ekliyoruz.

Son olarak üstteki resimdeki gibi parametreleri ayarladığımızda işlemlerimiz bitiyo. [Mapları sürükleme yöntemiyle belirtilen konumlara taşıyabilirsiniz]

Basit bir sahne ayarı yaparak renderimizi alıyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi olur. [Üstteki ayarları tercihen örnek alabilrsiniz]

Render . . . .

Parametrelerle ve map´la değişiklik yapılmış test render´leri  

Ekleyen: tuncays

Emeğinize sağlık

Teşekkürler bilginiz paylaşımınız için..


Tesekkürler
2012-12-18 16:56:41
  • Offline
  • Erkek
tsk
SmegoM.MustafaAvatar

tsk


OZ TALEYINI OZUN YAZ
2013-05-18 08:58:17
  • Offline
  • Erkek
paylaşım için teşekkürler. ancak

paylaşım için teşekkürler. ancak materialde ince bir duvar var onun tekrarını nasıl engelleyebiliriz? photoshoptaki düzeltmeler gerçekçi olmuyor


2013-12-13 12:38:23
  • Offline
  • Bayan

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !