tosawi88 Son Forum Mesajları

  Teşekkürler. Ben de bu

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Teşekkürler. Ben de bu linkten yararlanıyordum aslında. Ancak benim belirtmediğim husus, benim amaçladığım video stop motion olacaktı, yani kamera hareketi yok. Dolayısıyla "batch" render işimi gördü, animasyon ayarı yapmadan arka arkaya render almış oldu yani. Aslında bunu arıyordum ama aynı zamandda Light Cache ayarlarını kaydetse iyi olacaktı. Onu yapamadım bir türlü.

  2017-12-19 14:28:39

  Bir fikri olan yok

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Bir fikri olan yok mu? :(((

  2017-12-13 18:25:43

  Max kullanmıyorum malesef ama

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Max kullanmıyorum malesef ama teşekkürler yine de.

  2017-12-11 15:08:14

  SketchUp Vray Animasyon Ayarları

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Merhabalar. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. SketchUp Vray kullanıyorum. Daha önce birkaç kez Vray ile animasyon yaptım ancak aynı adımları takip etmeme rağmen şuan birşeyler ters gidiyor, nedenini anlamadım. Takip ettiğim adımlar Vray`in kendi sitesinden:
  https://docs.chaosgroup.com/display/VRAY2SKETCHUP/Basic+Animation

  Benim sorunum ise Light Cache ve Irradiance Map`i kaydedememem. Kaydet dememe rağmen kaydettiğim yerde görünmüyorlar. Aynı adımları defalarca denedim. Arada bir kez denememde başarılı oldum fakat bu sefer de Vray her bir sahneyi render alıp sırayla kaydedeceğine sadece ilk sahneyi render alıp durdu. Lütfen yardım :(( Acil demeyi sevmeme ama malesef acilll :(

  2017-12-11 14:16:05

  Yorumlar için teşekkür ediyorum.

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Yorumlar için teşekkür ediyorum. Yararlı oldu. Gözüm her ne kadar maxte olsa da şimdilik SketchUp`ta devam edeceğim sanırım. Gün gelir kendi ofisim olursa, SketchUp`ın lisansı daha ucuz sonuçta :)

  2017-01-06 20:10:32

  Bu da renderın ham

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Bu da renderın ham hali. Ben şimdi alışık olmadığım için maxin vray menülerini karışık buluyorum tabi. Ama sketchup vray yetersiz diyorsanız işte o tam da benim merak ettiğim, tartışmak istediğim kısım. Hangi açılardan yetersiz mesela? Işık olabilir mi? Bu arada SketchUp kullanacağım diye bu kadar kasmam sonucu bitki olayına bi çözüm buldum. Skatter plugini ve Laubwerk ağaçlarını kullanıyorum, o çimleri sketchupta yaptım. Ha yine de biraz kasıyor tabi. Bu örnekte belki ayarları ço iyi yapamamış olabilirim. Galeriye eklediğim bir mutfak tezgahı çalışmam vardı, o beni iç mekan açısından biraz daha umutlandırmıştı açıkçası.

  2017-01-06 16:03:46

  Anladım sanırım:) Yani evet

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Anladım sanırım:) Yani evet daha çok mimari projelerle işim olduğundan modellemede yetiyor da artıyor. Bunun dışında maxte alınmış özellikle iç mekan renderlarında farkettiğim çok doğru ve detaylı modellenmiş objelerin sahnelerde kullanılıyor olması. SketchUp`ın derya deniz bir model arşivi var ancak o derece detaylı ve kaliteli modeller bulunmuyor pek. Belki bu bir eksik olabilir. V-Ray`in sitesindeki örnekleri biliyorum, evet iyiler ama yıllardır aynıları duruyor orada. Bu da beni düşündürüyor, neden daha iyileri, yenileri yapılmıyor diye. Ha bir de genel bi algı var SketchUp`ı yeterli bulmama yönünde. Freelance verilen işlerde ilk soru hangi programı kullanıyorsunuz oluyor, bir iki kere kalkışmıştım.
  Ben bu SketchUp+Vray`i ilerletip göğsümü gere gere söylemek istiyorum :) Belki siteye benim renlerlardan koyarlar :D

  2017-01-06 13:50:32

  SketchUp V-ray`in Neyi Eksik?

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Saygıdeğer forum üyeleri. Forumda daha önce genel olarak tartışılmadığını düşündüğüm bir soru ile sizi rahatsız ediyorum. Ben yeni üyeyim. Yıllarca SketchUp kullanıp, daha iyi renderlar alabilmek için 3dsMax`e geçmeye karar verdiğimde üye olmuştum. Yaklaşık bir ay oldu ama hala SketchUp`tan vazgeçemiyorum. Elim bir türlü gitmiyor Max`e. Alışkanlığımdan vazgeçemiyorum. SketchUp bana göre çok pratik, pluginler sayesinde modelleme anlamında yapmak isteyip de yapamadığım bir şey olmadı bugüne kadar.(Profesyonel olarak görselleştirme yapmıyorum, mimari projelerimin sunumunda kullandım renderlarımı bugüne kadar) E V-Ray`i de var. "Bari bu tecrübemi heba etmeyeyim, SketchUp+Vray`de uzmanlaşayım." diyorum ama max+vraylerle karşılaştırdığımda hep geride olduğunu görüyorum. Bu, model kalitesiyle mi ilgilidir? SketchUp`ın V-rayinin yapabilecekleri kısıtlı mıdır? İyi kullanıldığında aynı seviyede renderlar alınabilir mi? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?
  Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

  2017-01-06 12:54:32

  Sadece boyuttan kaynaklı sanırım,

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Sadece boyuttan kaynaklı sanırım, koordinatla ilgili bir sorun yok. Yaklaşık 20 dk`da açıyor. Teşekkür ederim.

  2017-03-20 00:52:07

  sketchup dosya boyutu sorunu()

  tosawi88Neslihan Şafak Bilge

  Merhaba. 280 Mb`lık bir skp dosyası var elimde. Bilgisayarımın özellikleri epey iyi olmasına rağmen açamıyorum. Önerisi olan var mı? Teşekkürler

  2017-03-14 20:31:51