V-Ray : SketchUp V-ray`in Neyi Eksik?

SketchUp V-ray`in Neyi Eksik?
tosawi88Neslihan Şafak Kızıltuğ

SketchUp V-ray`in Neyi Eksik?

Saygıdeğer forum üyeleri. Forumda daha önce genel olarak tartışılmadığını düşündüğüm bir soru ile sizi rahatsız ediyorum. Ben yeni üyeyim. Yıllarca SketchUp kullanıp, daha iyi renderlar alabilmek için 3dsMax`e geçmeye karar verdiğimde üye olmuştum. Yaklaşık bir ay oldu ama hala SketchUp`tan vazgeçemiyorum. Elim bir türlü gitmiyor Max`e. Alışkanlığımdan vazgeçemiyorum. SketchUp bana göre çok pratik, pluginler sayesinde modelleme anlamında yapmak isteyip de yapamadığım bir şey olmadı bugüne kadar.(Profesyonel olarak görselleştirme yapmıyorum, mimari projelerimin sunumunda kullandım renderlarımı bugüne kadar) E V-Ray`i de var. "Bari bu tecrübemi heba etmeyeyim, SketchUp+Vray`de uzmanlaşayım." diyorum ama max+vraylerle karşılaştırdığımda hep geride olduğunu görüyorum. Bu, model kalitesiyle mi ilgilidir? SketchUp`ın V-rayinin yapabilecekleri kısıtlı mıdır? İyi kullanıldığında aynı seviyede renderlar alınabilir mi? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

N.Şafak KIZILTUĞ Intel Core i7 6700 CPU 3.40 GHz 16 GB RAM
2017-01-06 12:54:32 Edit:2017-01-06 12:55:34
  • Bayan
Vray`in hiçbir eksikliği yok
koccAdnanAvatar

Vray'in hiçbir eksikliği yok sadece sketchup kullanicisi fazla vray ile render almadigindandir.

Eger karakter modelleme + animasyon yapmayacaksan max , maya'ya hiç gerek yok aksine kati modelleme bana göre cad tabanli programlar daha dogru seçimdir. Bende max , maya kullandim üstelik maya'da usta seviyede oldugum halde son durak Rhino oldu çünkü işlerim genelde ölçülü ve kati modelleme ve bu konuda NURBS gerçekten polygondan daha pratik ve detaylı ölçülü , rhino'da Vray var onunlada max'ta alınan render'in aynısı alabilmekteyim zaten vray kendiside söylüyor her bir plug-in (yama) aynı kodlama ile ve aynı imkanlar tanımaktadır. Vray sitesinde örnekler var bakabilirsin : Tikla

Eğitim hayata hazırlanmak değildir ; Eğitim hayatın kendisidir.
2017-01-06 13:29:38
  • Erkek
Anladım sanırım:) Yani evet

Anladım sanırım:) Yani evet daha çok mimari projelerle işim olduğundan modellemede yetiyor da artıyor. Bunun dışında maxte alınmış özellikle iç mekan renderlarında farkettiğim çok doğru ve detaylı modellenmiş objelerin sahnelerde kullanılıyor olması. SketchUp`ın derya deniz bir model arşivi var ancak o derece detaylı ve kaliteli modeller bulunmuyor pek. Belki bu bir eksik olabilir. V-Ray`in sitesindeki örnekleri biliyorum, evet iyiler ama yıllardır aynıları duruyor orada. Bu da beni düşündürüyor, neden daha iyileri, yenileri yapılmıyor diye. Ha bir de genel bi algı var SketchUp`ı yeterli bulmama yönünde. Freelance verilen işlerde ilk soru hangi programı kullanıyorsunuz oluyor, bir iki kere kalkışmıştım.
Ben bu SketchUp+Vray`i ilerletip göğsümü gere gere söylemek istiyorum :) Belki siteye benim renlerlardan koyarlar :D

2017-01-06 13:50:32
  • Bayan
Bu da renderın ham

Bu da renderın ham

Bu da renderın ham hali. Ben şimdi alışık olmadığım için maxin vray menülerini karışık buluyorum tabi. Ama sketchup vray yetersiz diyorsanız işte o tam da benim merak ettiğim, tartışmak istediğim kısım. Hangi açılardan yetersiz mesela? Işık olabilir mi? Bu arada SketchUp kullanacağım diye bu kadar kasmam sonucu bitki olayına bi çözüm buldum. Skatter plugini ve Laubwerk ağaçlarını kullanıyorum, o çimleri sketchupta yaptım. Ha yine de biraz kasıyor tabi. Bu örnekte belki ayarları ço iyi yapamamış olabilirim. Galeriye eklediğim bir mutfak tezgahı çalışmam vardı, o beni iç mekan açısından biraz daha umutlandırmıştı açıkçası.

2017-01-06 16:03:46
  • Bayan
Yansıma ve saydamlık
Seke

Yansıma ve saydamlık ta başarısız sketchup vray.Çimenleri sketchte render alabilmiş olman güzel hazır model falan olsa kaldirmazdi.Dediğim gibi yüzde 10-20 arası farkeder.Ancak sen sketchte daha rahatsan diyecek birşey yok.

2017-01-06 16:19:12
Yorumlar için teşekkür ediyorum.

Yorumlar için teşekkür ediyorum. Yararlı oldu. Gözüm her ne kadar maxte olsa da şimdilik SketchUp`ta devam edeceğim sanırım. Gün gelir kendi ofisim olursa, SketchUp`ın lisansı daha ucuz sonuçta :)

2017-01-06 20:10:32
  • Bayan

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!