osman_2626 Son Forum Mesajları

  teşekkürler

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  erdemgorkeem, yanıtınız ilginiz için teşekkür ederim.
  şifre sorunu olmaz merak etmeyin asıl sorun şu olabilir ; farklı ip adreslerinden girdiğimiz için sorun olabilir mi ? sizin hesabınızda banlanmasın :)
  şöyle : bende size netflix,youtube premium üyeliklerimden verebilirim. bana güvenmeniz için , hem de bunun karşılığında sizde bu şekilde faydalanırsınız.

  Mahmut bey, teşekkür ederim.

  2021-08-20 23:52:52

  teşekkür ederim cevap için

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  teşekkür ederim cevap için

  ya bu işin en iyisi bu site. yapacak başka birşey yok ki .puanımı düşürseler bile , konulara bile bakmam veya pluginler v.s. iyi oluyor.

  internette var bir kaç site, login için kullanıcı adı ve şifre yazmışlar ama hiçbiri işe yaramıyor

  size davetiye gönderebiliyor musunuz ? bakabilir misiniz benim için ?

  2021-08-19 13:20:29

  Cgpeers üyeliğini benimle paylaşacak var mı

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Mrb. Cgpeers e yaklaşık 1,2 aydır hergün bakıyorum ama üyelik açılmadı. En azından üyelikleri açılana kadar hesabını benimle paylaşacak var mı

  2021-08-15 10:45:11

  Erman bey, Firma

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Erman bey,
  Firma ismi veya tasarımcı ismini belirtmek benim tercihimde olan birşey.
  Şöyle ki :

  https://www.etkinpatent.com/tasarim-hakki

  Buradan anladığım kadarıyla tasarımda benim de payım veya hakkım olduğu için ortak tasarımcı olarak tanımlanıyor.
  Alıntı :
  2.Tasarımın birden fazla kimsenin yaratıcı ortak çaba ve katkılarıyla meydana getirilmiş olması halinde, taraflar arasında aksine bir anlaşma yoksa, tasarımcıların tasarım üzerinde ortak hak sahibi oldukları kabul edilir. Bu durumda tasarımcıların tasarım üzerindeki hakları tasarımın tamamına yaygındır. Tasarım üzerinde bir paylaşma yapılamaz.


  3. Ortak hak sahipliğinde, ortaklardan her biri, diğer ortakların haklarını ihlal etmemek şartıyla, tasarımın kullanılması konusunda bağımsız olarak hareket edebilir.


  4. Tasarım hakkı üzerindeki tasarruflar için hak sahiplerinin oy birliği gereklidir. Ancak tasarımın kullanılması amacıyla üçüncü kişilere lisans verilmesi söz konusu olduğunda mahkeme mevcut şartları göz önünde tutarak, hakkaniyet düşüncesiyle bu yetkiyi hak sahiplerinden yalnız birine verir.

  Geriye sadece sözleşme kalıyor. İşveren ile patronum arasında..ikisi arasında yapılan sözleşmeler var ise, ona göre paylaşımlarımı kaldırabilirim. Onun dışında ama hukuki yaptırımı yok olarak algılıyorum ben.sizce durum nedir?

  2020-08-04 01:57:51

  hakkı yok aslında :

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  çok teşekkür ederim ilginiz için.
  Necmi hocam, bir sürü çalışma var ki hepsini tekrar tekrar bakamam maalesef.köşe bir binada köşeden değilde farklı açıdan yada cephenin önemli kısmı değilde farklı açıdan almak pek istediğim birşey değil

  Sahnemde hazır model evermotion v.s. de kullanıyorum. bunlar sorun olacak mı ?
  Şuanda beni bağlayan herhangi bir sözleşme yok , tabi benim mimar olan patronumun öyle bir bağlayıcı bir madde var mı bilmiyorum fakat tahminimce yok.

  Asıl sorun, işveren benim eski patronumun sorun etmesi. Yoksa müşteriler yani müteahhitler v.s. sorun edeceğini pek düşünmüyorum.

  Tasarımı bana ait olanda dediğiniz gibi sorun olmaz. Fakat tasarımı bana ait olmayan ve benim sadece render aldığım işler için durum nedir ?


  https://www.startupnedir.com/eser-sahibinin-haklari-nelerdir/

  Kanunun 8. maddesinde eser sahibi; “Bir eserin sahibi onu meydana getirendir. Bir işlenmenin ve derlemenin sahibi, asıl eser sahibinin hakları saklı kalmak şartıyla onu işleyendir.” biçiminde tanımlanmıştır. Eseri meydana getiren kişinin adının veya kendisini tanıtacak bir takma adın eser üzerinde belirtilmesi durumunda aksi ispatlanıncaya kadar bu kişi eser sahibidir. Eser sahibinin adının eserde belirtilmemesi durumunda yayınlanmış eserlerde yayımlayan, o da belli değilse, eseri çoğaltan eser sahibine tanınan hakları kullanma yetkisine sahiptir.

  Asıl tartışmanın en çok çıktığı soru şu: eseri birden fazla kişi yaptıysa ne olacak? Eser sahibinin birden fazla kişi olması durumunda öncelikle eser sahiplerinin meydana getirdikleri kısımların birbirinden ayrılıp ayrılamayacağı tespit edilmelidir. Burada herkes eserin farklı modüllerinin tamamını meydana getirebileceği gibi bir kişi kod yazarken bir diğeri veritabanını tasarlamış, bir başkası ise görsel tasarımı üstlenmiş olabilir. Eğer bir eserin meydana getirilmesinde her emeği geçen eserin belirli bir kısmını meydana getirmiş ise her emeği geçen kendi meydana getirdiği kısım üzerinde eser sahibine tanınan haklara sahip olacak ve bu haklarını tek başına kullanabilecektir. Eserin tamamına ilişkin maddi ve manevi hakların kullanılmasında ortak eser sahiplerinden her biri diğerlerinin iznini talep edebilir ve diğerlerinin bu izni vermekten kaçınmaları durumunda mahkemeye başvurarak bu iznin alınması yoluna gidebilir.

  Eser birden fazla kişi tarafından meydana getirilmişse ve bu kişilerin meydana getirdikleri parçalar ayrılmaz bir bütün oluşturmuşsa eseri meydana getiren kişiler eser üzerinde müşterek(ortak/birlikte) mülkiyet sahibi olurlar. Bu durumda eser sahipliğinden kaynaklanan hakları birlikte kullanacaklardır.  Burada yazanlara yani kanuna göre , eser sahibi benim. Doğru mu ? Sizin fikriniz nedir ?
  Benim düşüncem de bu yönde. Tasarımı bir başkasına ait olsa bile, görselleştirme bu işin can alıcı noktası. Yoksa 3d 'ye ne gerek var.autocad 3d de sunum yapalım.


  2020-07-21 11:58:53

  Telif hakları hakkında :

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Mrb. Ufak bir sorum olacak.
  Sorunum şu ki, İnternet siteme eski çalıştığım ofiste ki çalışmalarımı koymak istiyorum.
  Eski çalıştığım yerde ki patronum pek sevmez, bu şekilde paylaşmayı. Ondan izin almam gerekir mi?
  Sonuçta benim de emeğim var, 3d modeli bana ait yada görseli zaten ben oluşturdum.mimar olan ve 3d programını Bilmeyen eski patronum bu çalışmalar için hak talep edebilir mi?

  2020-07-20 23:13:48

  İşverenlerin İşçi Üzerinde ki Hakları

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Mimari bir şirkette çalışan biri olarak, bu meslekten bıktım, bıktırıldım.

  Bir proje çizmek kolay, bir projenin dış cephesi veya iç mimarisi bir şekilde yapıyoruz. Kötü de olsa ofisin kalitesi, zamanın azlığı-çokluğu neyse duruma göre bir şekilde o iş oluyor fakat o işi yaptıktan sonra uğraşması, getir götürü, insanların nazları, dilleri. Bu insanlarla uğraşması mesele

  Arkadaş bu insanlara toplum içinde nasıl konuşulacağını ben mi anlatayım. İnsanların işlerini ben mi öğreteyim.Projenin çizimini yaptık, getir götürünü yaptık, yapı denetim gibi belediyeye girişini yapıp yapı denetimin takibini de ben mi yapayım. Belediyenin bir projeye hiç bakmayıp başka bir projenin 30 yerini incelemesinin suçlusu ben miyim patron mu başkası mı ?

  Patrona ne demeli, sene 2015 olmuş sigorta doğru dürüst yatmıyor.
  İşverenden izin istenmiyor.Patronun ağız burun kıvırmasını geçtim, senede 1 hafta izin kullanabilecek mişiz. Diğer 1 haftayı özel izinlerimiz oluyormuş, onların yerine sayıcakmışız.

  Kağıt üzerinde işçi haklı, Yok arkadaş işcinin ufacık bir hakkı bile yok , işverenler bu şekilde cebini para doldurmayı düşünürse işcinin hiç bir hakkı yok.

  2015-07-12 02:16:58

  çok teşekkür ederim.bir türlü

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  çok teşekkür ederim.bir türlü yapamıyordum, çok sağolun

  2012-09-25 20:08:52

  Spot Sorunum

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Merhaba arkadaşlar,
  dış mimaride herşeyi geceye göre ayarlıyorum.omniler le çoğu yeri aydınlatıyorum fakat spotları bir türlü koyamıyorum.Şöyle ;
  Bir hazır model yada kendi modellediğim spot modelini koyuyorum.İçine standarttan target spot veya vrayies koyduğum zaman istediğim görüntü elde edemiyor, sanki orada spot yokmuş gibi gösteriyor.
  Modeli veya spotu üste veya aşağıya aldığımda ise bu seferde spot ışığının başlangıç yaptığı yer modelin çok çok gerisinde veya ilerisinde.Spot ayarlarından başlangıç yerlerini değiştirmeme rağmen istediğim yerdende başlamıyor.

  Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

  2012-09-24 20:19:42

  Dış Mekanda Cam sorunu

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Merhaba arkadaşlar,
  dış mekan çalışmalarımda cam ın tam olarak etkisini bir türlü istediğim gibi yapamıyorum.
  Daha önceki bir villa projesinde camın etkisini çok iyi yaparken,bazı projelerde sorun oluyor.sizin nasıl yapıyorsunuz ?
  birde
  http://www.tr3d.com/?id=forum&f=24&oku=6485
  bu konudaki gibi camda yapamıyorum.reflection kısmına resim attığımda kimi yerde çok iyi görünürken kimi yerde çok kötü. Bir türlü ayarı tutmuyor.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim, kolay gelsin herkese

  2012-07-05 21:31:42

  vue ci olarak için

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  vue ci olarak için mental rayci de olmak zorundayız bildiğim kadarıyla.
  malesef mental im vray kadar iyi değil
  birde luminon sanırım bu tarz render lerde çok iyi.ama onu da öğrenecek kadar vaktim yok :(

  2012-06-23 22:07:15

  pc donanımları dediğiniz gibi

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  pc donanımları dediğiniz gibi i7 k2600, ekrankartı 2gb ati serisinden, 8gb de ram var.
  multiscatter i deneyeceğim , daha çok proxy değilde, object özelliklerinden display a box ı seçerek kullanıyorum.Sanırım çok etkisi olmaz ?
  Bunun dışında şu yeşillik ve diğer site için gerekenleri (havuz v.s.) yapmak için daha kısa bir yöntem yok mudur ?

  2012-06-23 20:46:04

  Büyük,Eğimli,Bol Peyzajlı Arazi

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Merhaba arkadaşlar, elimde büyük bir site projesi var. Sitenin modellemesi, tasarımını şuan için bitti fakat görselleştirmeye takılıyorum.
  Benim yapmak istediğim ;
  http://www.a10.eu/magazine/issues/18/ski_jump_oslo.html
  bu tarz bir render.
  Bu resimdeki peyzajı en kolay,bilgisayarıda kasmayacak şekilde hangi yöntemle yaparsam daha kolay ve kaliteli olur ?

  2012-06-22 21:41:48

  neden xeon işlemci ?

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  neden xeon işlemci ?
  https://www.cpu-monkey.com/tr/compare_cpu-intel_xeon_e5_2650_v2-80-vs-intel_core_i9_9900k-890

  tek çekirdek performansı düşük diye biliyorum xeonların. milyar poligonlu sahnenin, deneme rendırının sadece başlamasını 10,20 dk beklemeniz heleki böyle bir sistemde olabilir mi ? başladıktan sonra işin kalitesine göre tabi veya xeon işlemci farkı yani çekirdek sayısına göre değişiyor


  3080 mi 2080mi ?üstte 2080 yazıp 3080 iyi mi olur diye sormuşsunuz. bir de quadro p5000 le karştıraştırma yapabilir misiniz, baktınız mı ?
  anlamadım ki quadro ekran kartları bu işler için fakat 3080 veya 2080 fark atıyor

  hocam viewportta düzgün haraket etmek için, kasmamasını sağlamak istiyorsan ekran kartı önemli.
  Ram için söyle birşey söyleyebilirim, 500 milyon poligonlu sahnem 3200 mhz li 30 gb ram tüketiyor. render sonrası photshopta işlem yaptığımda 60 gb a otomatik çıkıyor. yani photoshop işini sonraya bırakmam gerekiyor. ayrıca render işlemi başlarken ram tüketimi 45,50 e kadar çıkıyor.

  sonuç olarak, biraz daha araştırırsan, parçaların üzerinde konuşalım. vaktin olsa bakayım ama maalesef vaktim yok. işlemci soğutucusunu kaliteli , ssd ise ekstra yüksek hızlılar var. onlara bak.

  bir de , bu kadar ağır sahnede neler yapıyorsunuz merak ettim ?
  masa , sandalye zaten proxy . bina , kütle hem iç hem dış yapsanız m2 baya büyük olması lazım. araziyi de katsanız zaten ağaç,çiçek v.s. proxy düşündüğüm zaten milyar poligon zor. bilmiyorum, ben mi yanlış düşünüyorum. özel değilse çalışmalar yada işte kısıtlama yoksa birkaç örnek gösterebilirmisiniz ?


  2021-08-21 00:38:44

  yapmayın böyle arkadaşlar :

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  yapmayın böyle arkadaşlar :
  https://www.sanalmarketim.com/Urun/Asus-Z10PE-D16-WS-16x-DDR4-M-2-6x-PCIe-2x-Soket-Lga2011-v3/2581

  5,638 tl fiyatı var , 7700 tl istiyorsun. ayıp ya

  ekleme :

  2680 değilde 2620 yi buldum
  https://www.cimri.com/islemci/en-ucuz-intel-xeon-e5-2620-2-1ghz-2011pin-islemci-fiyatlari,492045

  830 tl..

  dostum fiyatı abartmışsın ya. insan uygun fiyata yazar yada ne bilim topladığın için mi yüksek fiyat veriyorsun ne anlamadım. yapma böyle


  konu yazarına değil de , forum yöneticisine lafım :
  böyle konular gördüğünüz zaman silin ya, gerçekten ayıp günah .

  2021-08-17 11:29:22

  i7 6 çekirdek v.s.

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  i7 6 çekirdek v.s. yazmışsınız ama marka model yazarsanız iyi olur. K serisi alman gerekiyor,mesela 9900K baya işini görür.
  Ekran kartı için oyun kartları yerine nvidia quadro ekran kartına bi bakın derim
  muldimedya işleriniz nasıl bilmiyorum ama yoğun ise ssd nin hızına,ram hızına dikkat edin , yüksek olanlardan almanızı tavsiye ederim. ben sadece tek bir iş yapacağım dersen , bunlarda kısabilirsiniz.

  2021-08-17 10:52:23

  Xenon lar performans vermedi

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Xenon lar performans vermedi mi. Nasıl viewport ekranı kasma yaptı mı?
  Bir de 2670 lerin sıfırı kasayla birlikte 8 bin e satılıyor. Yüksek fiyat veriyorsun

  2021-07-18 22:45:21

  Soner bey öncelikle yardımınız

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Soner bey öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.
  Konuya gelicek olursak , materiallerim de sorun yok.Eski sahnede olan materialleri yeni sahnede de kullanıyorum.Değişen sadece dış cephe renk boyası.
  Geçen günlerdede bu tarz sorunla baya uğraşmıştım, taslak aşamasında yaptığım cepheyi mimari projesi çizilirken ufak tefek değişiklikleri yüzünden projeyi baştan modelleme yapmam gerekti ve aynı rengi bir türlü tutturamadığım oldu.Belki başınıza gelmiştir ama gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

  2012-05-04 21:58:15

  Max`in standart sahnesi yok mu ?

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Merhaba arkadaşlar,
  ben 3d max içersinde standart , hep kullanabileceğim bir sahne yapmayı deniyorum fakat yapamıyorum. Yani şöyle açıklamak gerekirse,

  bir dış mekan çalışıyorsunuz ve yansımalar, camlar v.s. ayarlarında hiç bir sorun yok + renderlarda ne ışık patlaması ne başka bir şey hiç bir sorun olmuyor.Bu sahneyi farklı kaydediyorsunuz.
  Yeni bir dış mekan çalışacağınız zaman bu sahneyi açıyorsunuz, yeni sahneyi buna entegre ediyorsunuz(yeni duvarlarla eskilerinin gerek yüksekliklerini gerek rengini değiştiriyorsunuz)
  İşte bu şekilde yaptığımda benim renderım eskisi gibi güzel olmuyor, beraberinde değişiklikler yapmak zorunda kalıyorum.Yani her sahnede illaki ışık,gölge v.s. uğraşmak zzorunda kalıyorum.

  Bu sorunumun çözümü var mıdır ? Neler yapabilirim ?

  Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim

  2012-05-04 19:26:34

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Boolean konusunda iki komut denedim, multires ve optimize.sanırım başarılı oldu ;

  http://imageshack.us/f/441/nesne.png/

  http://imageshack.us/f/252/optimize.jpg/

  2012-04-15 14:22:39

  hocam programın setupunu bulamadım

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  hocam programın setupunu bulamadım ? :S

  2011-11-20 10:34:46

  nereden başlamak lazım ?

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Teşekkür ederim cevaplarınız için ama bir ipucuda nereden başlamam gerektiğini söyler misiniz ?Yani yönlendirebilir misiniz ?
  Mimari,ev-araba,eşya,karakter ?
  Örnek olarak bir model söyler misiniz ?

  2011-08-30 00:56:51

  kapı-pencere-balkon, bunlardan gerçekten sıkıldım.internette

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  kapı-pencere-balkon, bunlardan gerçekten sıkıldım.internette her taraf bu modeller üzerinde anlatılmış. Sizden edit poly hakkında daha çok eğitim videosunun olduğu daha farklı şeylerin modellendiği bir site ve ya anlatım seti linkini vermenizi istiyorum
  Bazı sitelerin Tutorial bölümlerinden bakıyorum ama onlarda resim anlamakta güçlük çekiyorum :/

  2011-08-29 19:21:43

  modelleme yapamıyorum ? :S

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Merhaba arkadaşlar, bugün kafamdan kanape,koltuk,dış mekan v.s. modelledim fakat bir kola şişesi,çakmak, monitör,kültabağı gibi şeyleri modelleyemedim.

  Modellememide geliştirmeyi düşünüyordum , eğitim setlerine baktım edit poly ile modelleme hakkında ama onuda yapamadım.Şuanda kendimden utanıyorum o derece :)
  Önerebileceğiniz video yada püf noktalar var mıdır ?

  2011-08-29 18:55:48

  herkese teşekkür ederim

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  sorun çözüldü dedikleriniz gibi sahnedeki cisimlerden.tekrar arşivi kontrol edince tek tek elle düzelttim ve poligon sayısıda ona göre büyük düşüş gösterdi

  2011-08-24 23:07:16

  sahnede tam olarak :

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  sahnede tam olarak :
  hazır modeller (kaplamalarıyla beraber) : yatak
  masa
  ranza
  küçük masa
  halılar
  insan
  kanepe
  line ile çizilmiş mutfak nişi
  kapılar pencereler

  bunların hepsini yeni sahneye kopyala yapıştır yapıyorum

  2011-08-24 09:50:01

  dirext v.s. güncel ayarları

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  dirext v.s. güncel ayarları yapılı fakat yinede kasıyor. Sahnede hazır nesneler var fakat önemli olduğunu için (hazır kalıplar) çıkartamam.
  Bu sorunu sahne için nasıl düzeltebilirim ?

  2011-08-24 09:25:02

  polys:517,969 verts:261,725 fps:17 ve

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  polys:517,969
  verts:261,725
  fps:17 ve 20 arası ?

  2011-08-24 07:36:49

  Çok kasıyor sahne

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  Merhaba arkadaşlar,
  3d max üzerinde çalışıyorum. Sadece çok büyük olmayan, çok segment atanmayan bir sahne üzerinde çalışıyorum fakat nedense sahne her defasında kasıyor.Çalıştığım sahne dış mekan , iki duvar bir kaç masa, bir kaç yatak...
  i5 laptop da da evdeki masaüstü bilgisayarımda da. Büyük sahneler olsa belki şaşırmayacağım ama dediğim gibi büyük bir sahnede değil.

  Kasma sorunu sahne de çok etkiliyor.Farklı pencerelere geçerken (top-front v.s.) acayip kasma oluyor. Buna çözüm olarak yapabileceğim bir şey var mı ?
  Vray kullandığım için kasabilir mi ?
  Önerileriniz nelerdir ?

  2011-08-24 02:50:55

  standart omni lightta da

  osman_2626Osman Arslanosman_2626

  standart omni lightta da aynı sorun devam ediyor hocam.kimi duvarların yanında baya bir gölge gözüküyor, kimi duvarlarda hiç gölge gözükmüyor.Bunun yanında wc tefrişleri ve yatakta çok ışık patlaması oldu.

  Ekstradanda çimlerin koyu yeşil sanki ps de boyama yapılmış gibi gözükmesi,kanepelerde ki ince ayrıntıların gözükmemesi işi berbat ediyor.:(

  2011-12-30 21:23:48