mutasyon Son Forum Mesajları

  Bilgilendirici bir konu teşekkürler.

  mutasyonKemal YARARmutasyon

  @Sweeper ve @gokhan3d nin yorumları gerçekten bilgilendirici ben onlara teşekkür ediyorum bilgilenme mizi sağladılar.

  Benim daha çok dikkat çekmek istediğim konu şu, Trt 3d için eleman ALMIYORMUŞ evet öğrendik bunu, alanlar Tv lere animasyon hazırlayan firmalar, peki firmalar alım yaparken niçin yok şu kadar sene deneyimli yok bilmem kaç tane animasyon hazırlamış bilmem kaç programı kullanmayı bilen terminator vari bir 3d ci arıyorlar.

  Türkiye de durum orta da yetişmiş eleman yok bunu biliyoruz dışarısı ile rekabet edecek elemanımız yok, durum bu iken bunca kastırmanın sebebi ne?

  Ben biliyorum ki Türkiye de 3d ile uğraşanların yaklaşık %90 ı modellemeci belki %5 i kaplamadan anlıyor, geriye kalan ise biraz ışık, biraz render, biraz camera ayarlarından anlıyor, yani profesyonel anlamda söylüyorum. Bunun sebebi ise piyasanın talebi bu, şimdi piyasada yeni yeni animasyona girildi fakat firmalar sanki 40 yıldır varmış gibi hemen yok şu kadar deneyimli yok bu kadar animasyon hazırlamış, yahu kimse de demiyor ki bu insanlar nerede deneyim edinecek öğrenecek, biz bir ekip kuralım da bir firma ruhu oluşsun, önce biz verelim sonrada geri talep edelim, batıda tüm sistemler bu şekilde, bizde alışılmış param var en iyi elemanı da en iyi aleti de alırım, yok işte öyle olmuyor. paranla en iyi arabayı alırsın yapan yapmıştır çünkü ama en iyi elemanı yetişmemişse alamazsın.

  Yapılan yapımlar ortada en iyi işimiz keloğlan, pepe onları da kınamıyorum yanlış anlaşılmasın sakın, ellerine sağlık arkadaşlarımızın ama bu bizim seviyemizi gösteren bir ölçü, dünya nerede bizim de acilen oralara gelmemiz gerek ama bence sorun 3d cilerde değil firma sahiplerinde önce onların biliçlenmesi gerek, bir SHREK filminin sonunda neredeyse 5 dk süren bir isim listesi çıkıyor. yuh dedirtiyor insana bir iş için kaç kişi çalışıyor. Bizde isteniyor ki 5-6 elemanla dünya çapında iş yapılsın. biz bu düşünceyi kırmadan pek umutlanmayalım piyasanın açılacağına firma sahiplerine bilinçlendirici seminer verecek ustalara ihtiyaç var.

  2013-09-17 04:07:54

  DCPFLICS Hatası alıyorum diyenler..

  mutasyonKemal YARARmutasyon

  Yakın bir tarihte DCPFLICS.exe çalıştırılamadı şeklinde durduk yere gelen bir hata almaya başladım.

  Aslında DCPFLICS in tam olarak ne olduğunuda veya hangi programla ilgili olduğunuda bilmiyorum, hata mesajını incelediğimde Win7 için uyum problemi yaşayan bir program uzantısı olduğunu anladım. Nette araştırdım bir çözüm bulamadım, dosyayı silmeye çalıştım işletim sistemim müsade etmedi. görev yöneticisinden kapatmaya çalıştım onuda kabul etmedi. Sonuç itibariyle 5-10 dakikada bir gelen gıcık edici bir uyarı mesajı ve çalışan programları simge durumuna küçülten bu durum ile başbaşa kaldım.

  -- PROBLEMİ ÇÖZDÜM aynı hatayı alan başka arkadaşlarda olabileceği düşüncesiyle çözümü paylaşıyorum..

  Şöyle ki;
  - Bilgisayarınızı güvenli kipte başlatın,
  - Problemli DCPFLICS dosya konumuna gidin ve gönül rahatlığıyla silin,
  ---Dosyanın bende ki konumu-- C:\Program Files (x86)\DCPFLICS\

  ::Güvenli kipte nasıl başlatacağını bilmeyen arkadaşlar için pc nizi yeniden başlatın, F8 sürekli basın, açılan siyah ekranda Güvenli kipte başlat komutunu seçin,

  Bu sorunla karşılaşan ve çözüm bulanlar buradan yazarsa, aynı problemi yaşayan başka arkadaşlar için de bilgilendirici olur,
  herkese iyi çalışmalar..

  2012-07-04 17:06:58

  cvp

  mutasyonKemal YARARmutasyon

  Merhaba, sizin sorunuz biraz kişiye özel olduğu için yani bu sorunun cevabını ancak benzer bir problemi yaşamış olan kişi verebilir.

  Bence bu konu oldukça önemli sizin sorunuzu şöyle değiştirip bilen arkadaşlardan fikir almak gerçekten bu konunun aydınlanması için oldukça faydalı olur. Aslında merak edilen şu autodesk/3ds max 2012/Change Graphics Mode da açıldığında karşımıza ekran kartı ayarları çıkıyor. burda 4 seçenekle ekran kartımızı max için ayarayabiliyoruz -nitrous -openGl -direct3D birde software, peki bunlardan hangisini seçmek gerek veya bunların tam olarak sağladığı fayda nedir. Bilen arkadaşlar bildikleri kadarıyla anlatabilirlerse yararı olur.

  2013-03-31 04:18:34