Genel Konular : 3D modelleme, görselleştirme ve animasyon şirketi kurmak

3D modelleme, görselleştirme ve animasyon şirketi kurmak

Tanıdığım biri geçenlerde ne iş yapabilirim falan diye bana danıştı. Elinde iyi miktarda nakit para var. Tabi ben de 3d işine meraklı olduğum için 3d modelleme, görselleştirme ve animasyon ile ilgili bir iş olabilir diye düşündüm fakat kendisine henüz söylemedim çünkü getirisi - götürüsü nedir bilmiyorum. Ben tecrübeli biri değilim hatta daha yeniyim. Birçok şeyi yeni yeni öğreniyorum. Fakat bir arkadaşım var bu işlerde iyi olan. Gerçi kendisi daha çok mimari ve iç mekan projeleri yapıyor ama en azından işi bilen biri. Onunla da sık sık görüşürüz ilerde ofis açmayı falan konuşuruz hep. Tanıdığımdan da böyle bir arayış olunca şimdiden değerlendirmek istedim. Fakat böyle bir şirket nasıl kurulur, ne kadar eleman çalıştırmak gerekir, aylık sabit gideri nedir, uzman olarak çalışacak elemanların maaşları ne kadar olur ve en önemlisi başlangıç için ve iş çıkartıp ücreti alana kadar da ne kadar bir sermaye gerekir bilmem gerekiyor ki bu kişiyi bu iş için ikna edebileyim. Bu arada animasyon diyince işte mimari projelerde sadece kamera açılarıyla oynayarak animasyonlar yapmak değil başlı başlına kısa 3d animasyon filmler ortaya çıkarmak. Bildiğim kadarıyla da TRT çocuk kanalı yerli yapımlara kucak açmış durumda. Bu tür kanallara ürün satılabilir diye düşündüm. Tabi bu kanallar ne ücret veriyorlar onu da bilmiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan, sektörü bilen kişilerden ayrıntılı bir yorum alırsam sevinirim. Bir de son olarak Bakanlığın Teknogirişim desteği altında 100.000 TL hibe ettiğini duydum. Neye göre hibe veriyorlar, ne arıyorlar tam olarak bilen varsa yazarsa herkes için de faydalı olur.

2012-10-23 01:20:22
  • Erkek
Ben de bu konuyu
dragutTarkan ASLANAvatar

Ben de bu konuyu merak ediyorum.Bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini bizimle de paylaşırlarsa çok sevinirim.

http://3de-Studio.com 0 505 939 93 09 https://www.behance.net/TarkanAslan
2012-10-23 11:53:51
  • Erkek
100.000 TL hibe ha.
kenokenanAvatar

100.000 TL hibe ha. hemde türkiyede...

2012-10-24 00:38:19
  • Erkek
arkadaşlar işe yarar fikriniz
melkor_Erkan YILDIRIMAvatar

arkadaşlar işe yarar fikriniz ve elle tutulur bir ürününüz varsa ki ihracata yönelik olur ise miktar artmakta 500.000 tl ye kadar kosgep destek kredileri (bir miktarı hibe) sağlamakta, gireceğiniz iş için araştırmanızda fayda var.

yetişmiş teknik elamanlarınız (üniversite mezunu veya gerekleri şartları sağlayan) için ödediğiniz maaş, stopaj vs. gibi harcamaların bir miktarını yanlış hatırlamıyorsam 1 yıl süre ile karşılıyor.

MODO, rhino
2012-10-24 09:00:37 Edit:2012-10-24 09:03:02
  • Erkek
TRT Çocuk Kanalı Yerli
ETezerErgin TEZERAvatar

TRT Çocuk Kanalı Yerli yapımlara Kucak açmış durumda değil. Çinden çizgi film al. Türkçe seslendir tamamdır ;) Kanunları iyi okumak lazım. Normalde Meclise , Avrupanın bastırmasıyla En az %15 Yerli Yapım kanunu gelirken, son anda bir kalem oynatışıyla "Türkçe" olarak değiştirilip onaylandı.

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2012-10-25 18:55:11
  • Erkek
bence oturun iphone application
Peter SalvatorePeter SalvatoreAvatar

bence oturun iphone application gelistirin yapabiliyorsaniz

p.s
2012-10-25 19:45:33
  • Erkek
Trt ye Animasyon yada
SweeperErkan Turgut

Trt ye Animasyon yada herhangi bir program şu şekilde satılıyor..

Öncelikle tüzel kişilikle satamazsınız malesef. Bir firmanız olması gerekiyor. Üstelik Firmanızın patentinde de Tv ye yayın satabilme tanımı olması gerekiyor.
Her Prodüksiyon şirketi yayın satamıyor bu sebebten dolayı..

Eğer bu gereksinimleri karşıladıysanız sırada proje hazırlama safhası başlıyor..
Trt nin 3 ay da bir toplanan komisyonları var. Bu komisyonlara hazırlayacağınız program hakkında bir proje dosyası sunmanız gerekiyor.
Tabi bu proje dosyasının belli şartları var. Eğer eksik bir proje dosyanız olursa projeniz komisyona dahi çıkamıyor.

Dosyanız tamam ise ve Trt Komisyonunda da kabul edildiyse Sizden belirli bir bölüm Promo isteyeceklerdir.. İlk 3 bölüm, ilk 10 bölüm vs...
Bu bölümleri izledikten sonra programınız onaylanırsa yayın izni veriliyor ve yayın akışına dahil oluyorsunuz..

Peki onaylanmazsa;

Merak etmeyin Trt Hazırladığınız Promo bölüm sayısı kadar paranızı ödüyor. :)

Peki ücretleri nelerdir?

Değişiyor. Trt çocuk genelde 5.000 ile 10.000 Tl arası bütceli programları onaylıyor... Tabi ki bu ücret, bölüm başına ödenen ücrettir. Eğer bütceniz bu rakamları geçerse sizden bazı kalemlerde fiyat değişikliği isteyeceklerdir.

Trt Belgesel; 5.000 - 15.000 aralığına kadar ödediğini duydum.
Trt Okul; 3.000 - 10.000 arası değişiyor.

Ayrıca yayınlayacağınız belgesel yada programlarda kullanılan her dökümanın telifini olduğunu da belgelemenizi isteyeceklerdir...
(bir uzay belgeselinde nasadan aldığımız görüntüler için yine nasa dan belgeli onay istediler bizden düşünün)

Peki bu zahmete değer mi?
Tabi ki değiyor.
Ödemeleriniz asla gecikmiyor.
10 bölüm için anlaşıp 100 bölüm bile yapsanız paranız ödeniyor.
Eğer yaptığınız animasyon yada programın yan ürünleri yapılabiliniyorsa Trt bu gelirden sadece %10 alıyor... Pepenin oyuncak gelirlerinden Trt nin kazancı senelik 1.4 milyon diye biliyorum. Bu sadece yüzde 10 luk dilimin kazancı. Size kalanı hayal edin

www.designizmir.com
2012-10-26 15:42:11 Edit:2012-10-26 15:44:57
  • Erkek
Sweeper verdiğin bilgiler içi

Sweeper verdiğin bilgiler içi çok teşekkürler. Sen bu işlerin içidnesin anlaşılan. Peki bir animasyon ve modelleme işiyle ilgili bir iş kurmak için ne kadar bir sermaya ve ekip gereklidir ?

2012-11-01 18:54:12
  • Erkek
Güzel düşünceler fekkkat... Türkiye`de
AR6AHMET ÖZKANTARAvatar

Güzel düşünceler fekkkat... Türkiye`de şirket kurmak bile başlı başına bir iş iken :D biraz sıkıntılı bir sektöre girmeye çalışıyorsunuz gibime geliyor. Çok riskli görüyorum anlattıklarınızı ama umarım şansınız yaver gider ve başarılı olursunuz. :)

Animasyon için gerekli branşlarda sıkı bir ekibe ihtiyacınız olacak.. En büyük sorun bu bence. Maddi boyutu illa ki çözülür. Bunu çözebilirsen işleri sancılı mancılı da olsa yürütebilirsiniz. Yani başka bir deyişle ekibin gerçekten iyi ve işe hakim olursa, olası sıkıntıların üstesinden gelebilir ve ihtiyaçları karşılayabilirsiniz. X bir kanala istediğin kadar proje kabul ettir; devamını getiremeyip altından kalkamadıktan sonra; oturup evde çay-kahve ya da alkol eşliğinde sigara içmek, çizdiğin bir karakterin kıçıyla başıyla oynamak daha iyi.

2012-11-01 19:17:34 Edit:2012-11-01 19:26:44
  • Erkek
elimde 100 bin tl
kenokenanAvatar

elimde 100 bin tl nakit para olsa 3D macera oyunu yapardım. 1 seneye kalmaz 5 kat kar ederdim. Pc oyunlarında olan para ne çizgi/animasyon filmlerinde var ne de belgesel yapımında.

2012-11-02 00:08:26
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!