kalimba Son Forum Mesajları

  Render motorlarının işlem aşamalarını

  kalimbaMahmut BAYRI

  Render motorlarının işlem aşamalarını detaylı şekilde (seviyesi ayarlanabiliyor) gösteren günlükleri var.

  Örneğin: Vray -> http://help.chaosgroup.com/vray/help/200R1/render_params_system.htm -> V-Ray log

  2014-08-04 09:06:12

  Güzel bir portfolyo ve

  kalimbaMahmut BAYRI

  Güzel bir portfolyo ve iş tecrübesi şart. Portfolyosu hedeflediği iş dalına uygun olmayan arkadaşlar 2500-4000 TL hayalini unutsunlar. Gerisi iyi bir yer bulmak için fazla acele etmeyip fırsatları kollamak.

  Hangi ücret aralığınında iş bakıyorsanız o aralığın malı olup çıkıyorsunuz. Lütfen 3d yi program bilgisi olarak değil istenilen iyi görselli üretmek olarak algılayıp ona göre arz / talep oluşturmaya çalışın.

  2012-07-17 10:34:19

  Öğrenmek için yeterli olabilir.

  kalimbaMahmut BAYRI

  Öğrenmek için yeterli olabilir. Ben ileride iddalı işler çıkarmak istiyorum, kendime ve kullanacağım alet edavata yatırım yapmak istiyorum diyorsan https://www.boxx.com/systems buradaki workstationlara göz atabilirsin.

  Taksitle maksitle bir şekilde doğru dürüst bişey almak lazım. İleride profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünen insanların 4000 küsür dolarlık fiyattan çok korkmaması lazım. Başka çözümlerle kaybedilen vakitleri pek hesaba katmıyoruz genelde. Bu vakitleri paraya vurunca çok daha fazla kaybediliyor. Acıtacak bir para vermek lazım ki iş yaparken ciddiyete varılabilsin.

  Örnek vermek gerekirse çok uzun yıllardır windows makinelerin çalıştığı notebooklarda yazılım işi yapmaya çalıştım. Onca zaman geçtikten sonra geldiğim nokta Apple Macbook. "Fiyatı yüksekti bilmem upgrade edilemiyordu" gibi polemikler şimdi çok boş geliyor.

  2018-11-29 13:41:45

  @Gigantus-3d farklı bir

  kalimbaMahmut BAYRI

  @Gigantus-3d

  farklı bir konuda da benzer şeyler yazmışsın. Web sitesi var web sitesi var. Sen diyor musun sabahtan akşama kadar çamaşır yıkayan bir kadın günde 2$ alıyor, akşama kadar oturan güvenlik görevlisi 50$ alıyor?

  Gerekiyorsa bir web sitesinin ayakta durması için yüzlerce kişi senelerce finanse ediliyor. Kısaylaman da olumsuz yönlendirici. Her web sitesi için 1500-5000$ arasında mı isteniyor. 200-300 tlye site yapan var. Hatta bir çok firmanın kurumsalına web sitesi dahil olduğu için fiyat bile biçilmiyor. Her 3d için 500tl-1000 tl araslığında mı fiyat veriliyor?

  Her iki sektörü de biraz bilen birisi olarak diğer konudaki ve bu konudaki ana çıkış mantığını doğru bulmuyorum. Serbest piyasa ekonomisi böyle oluyor. İyisine sen karar verirsin. 10 tl ye 1 kg elma almak da delinde, 1 tl ye 10 kg elma almak da.

  2012-08-24 16:18:14

  Demek istediğini iyi anladım.

  kalimbaMahmut BAYRI

  Demek istediğini iyi anladım.

  Wordpress bir içerik yönetim sistemidir. Kullanıcının göreceği yeri istediğin gibi düznleyebilrisin. Fikrine yakın bir tema seçtikten (gerekiyorsa satın aldıktan sonra) gerekiyorsa yazan kişiye istediğin şeyi tam olarak yaptırabilirsin. Bu işler için harcayacağın para 100-150$ civarında.

  web sitesini yaptın ama kodlaması kaldı öyle mi? :) Sadece arayüz grafiğini çalıştım demek istedin sanırım.


  5000$ parayı nasıl versin demişsin. O kadarlık hizmet alıyorsa ve buna değeceğini düşünüyorsa paşa paşa verecek. Araba, ev, tatil, bilgisayar almak için para biriktir miyormusun?

  2012-08-24 12:08:34

  Neresi size uygunsa orada

  kalimbaMahmut BAYRI

  Neresi size uygunsa orada yaptırın, neden bu kadar büyüttüğünüzü anlayamadım. Hatta Almanya'da dirsek temasıyla çalışacağınız bir yer var ise daha iyi olabilir.

  Birde Almanya`da asgari ücret 1300-1500€ civarinda, Türkiye`de asgari ücret 800TL, yani normal bir vatandas 4+5 maasi`ni hic yemiyecek, icmeyecek ama bir websayfasina sahip olacak :-)).

  Türkiyede asgari ücret düşük gözükebilir. Ama iş bilen kişilere ve sektöre göre çok iyi ücretler alınabiliyor. Yani asgari ücret Almanya'da Türkiye'nin 4 katı diye, aynı web sitesini 1/4 fiyatına Türkiye'de yaptıramayabilirsiniz. Bazı müşteriler Necmi Hoca'nın da dediği gibi "beni zengin et ama 500tl den fazla vermem" diyebiliyorlar. Bir de bazen içeriği bile belli değil, açıklama yok, fotoğraf yok "üst sıralarda çıkmak istiyorum, 1000 TL ye iyi bir web sitesi istiyorum" diyorlar.

  Ayrıca işi bilen bir kişi elinde yeterince veri olmadan fiyat vermez. Sizin belkide yaptırmayı düşündüğünüz 500-1000 tl arası işlerle vakit kaybetmez.

  İşinizi uyguna getirmek istiyorsanız wordpress sistemini kullanabilirsiniz. 30-50$ arasında çok güze temealar var isteğinize yakın olanını seçersiniz. Daha özel şeyler isterseniz beğendiğiniz temanın yazarı ile iletişime geçip 100-200$ karşılığında istediklerinizi yaptırırsınız. Wordpress SEO araçları fena değildir.

  SEO konusunda kısaca değinmek istiyorum. Çoğu insanlar bu kavramı saçma sapan şekillerde çözmeye çalışıyorlar. SEO'da altın kural kullanıcının sitenize girmek istemesini, sitenizde dolaşmak istemesini sağlamaktır. Eğer içeriğiniz az bulunan, lisanslandırılmış ve insanların çok ihtiyaç duyduğu bir şeyse zaten standart prosedürleri takip etmeniz yeterli.

  2012-08-24 10:28:53

  şehadet kavramını islami yönden

  kalimbaMahmut BAYRI

  şehadet kavramını islami yönden incelemen gerekiyor. BAsit bir caminin hocasına bile gitsen sana gerekli açıklamayı yapar.

  Evet bu kardeşlerimiz Allahın izni ile şehittirler. Her ne kadar senin kafana yatmasada...

   

   

  Şehit de geç, şehitlik mertebesine yükseldi de geç. Ne hoş. Sen de islami yönden incele bakalım Türkçe "şehit" ile "şehadet" aynı mı? Ne kadar bozulmuş, ezber olmuş.

  Aklımı işletmek için cami hocasına ihtiyacım yok, kalsın. Benim kafama vahşice, haksız, politik sebeplerle ölmüş olmaları yatmadı, senin için için şehit olmaları yeterli olabilir.

  2012-08-22 11:25:02

  Şehit mi?

  kalimbaMahmut BAYRI

  @Avatar

  "Gaziantep`te hayatını kaybeden 8 şehidimize Allah rahmet eylesin yakınlarına da sabır versin. "


  Şehit mi?

  2012-08-22 10:07:11

  @burocknroll render = sunum

  kalimbaMahmut BAYRI

  @burocknroll
  render = sunum olarak kullanılması doğru değil.

  Bu gördüğünüz internet sayfasının HTML,CSS kodlarını kullarak, resimleri ekleyerek son şeklini verme işlemine de "render" deniyor.

  Bu bir fiil ise fiil olarak karşılık kullanmak gerekir, "sunum" bir isimdir (sun fiil kökünden türetilme).

  2012-06-12 11:36:14

  Sample: örnek

  kalimbaMahmut BAYRI

  Sample: örnek

  Sampler: örnekleyici

  Sampling: örnekleme

  Adaptive: uyumlu

  Subdivision: alt küme

  Flickering: titreme

  Noise: parazit

  Cache: Saklama yeri

  Final render: Son oluşturma

  Test render: Deneme oluşturması

  Texture: Doku

  depth of field: Alan derinliği

  area light : Alan ışığı (noktasal olmayan ışık kaynağı)

  translucency: Saydamlık

  motion blur: Hareket İzi

  2012-06-12 09:50:12

  Çalıştığın ilgili gelişmeleri takip

  kalimbaMahmut BAYRI

  Çalıştığın ilgili gelişmeleri takip edecek kadar İngilizce öğrenmek istiyorsan çok derine dalmana gerek yok. Temel bir eğitimden sonra (ingilizce kursundan bahsediyorum), sevieyeye uygun okuma yapmak derken gerisi gelir. SedData1`ın önerdiği LOST dizisini ben de aynı amaçla kullandım. Çok faydalı oldu.

  Kendi dilinin zarf, zamir, özne, yüklem vs. gibi temel şeyleri de eksik ise onları da tamamlanaman gerekiyor. Örneğin zarfın ne olduğunu kendi dilinde anlayamadığı için diğer dilde öğrenmekte de zorluk çeken kişilere şahit oldum.

  Daha derin İngilizce öğrenmek isteniyorsa Türkçeden uzaklaşma şart. Ama ihtiyacınızdan buna gerek olmadığı anlaşılıyor. Yutulan kelimeleri anlamanın nasıl bir yolu olabilir ki karşı taraf söylemiyorsa. Daha önceden o söz kalıbını biliyor olacaksın, bir yerden yazılı okuyacaksın vs. Günlük konuşmada da insan bilerek veya bilmeyerek bu şekilde kullanıyor.

  2012-06-01 11:26:12

  Aceleniz olmak zorunda çünkü

  kalimbaMahmut BAYRI

  Aceleniz olmak zorunda çünkü öyle ya da böyle yazılımla ilgili bir konuda daha hızlı, ciddi ilerlemek istiyorsanız öncelikle iş görecek kadar ingilizce şart.

  İyi bir ingilizce kursu (orta seviyeyi geçene kadar alabileceğiniz) çok iyi bir yatırım. Parasını sonradan fazlasıyla çıkararsınız.

  2012-05-31 15:34:34

  Öncelikle ortalama bir kursa

  kalimbaMahmut BAYRI

  Öncelikle ortalama bir kursa gitmen faydalı olur (yakşalık 6-12 ay sürer). 5-10 günde ingilizce öğrenme olayı yalandan ibaret.

  Temel eğitimi aldıktan sonra gerisi ihtiyacına göre öğrenmeye kalıyor. Sektördeki ingilizce dersler genele hitap ettiği için anlamak için ileri seviyede olmana gerek yok.

  Eğitim sistemimizdeki bozukluktan dolayı aslında kursa ihtiyacımız yokken (kendi ilgili alanımızadaki bir yazıyı, videoyu anlamak için, araştırma yapmak için) sonradan para vermek zorunda kalıyoruz. Dışarıya karşı ikinci dil ingilizce gözüksün (otoritenin göstermeye çalıştığı) gerisini boş ver. Gösterişi seviyoruz.

  2012-05-31 14:44:13

  Ben de Monk`la oynuyorum.

  kalimbaMahmut BAYRI

  Ben de Monk`la oynuyorum. Çok acele etmeden oynanırsa oldukça rahat. Kalabalığın ortasına dalıp ortalığı dağıtabiliyorsun. Ama çıkamayacak şekilde bir yerde olursa malesef gidiyor. Bosslarda da kolay geçtim. Güç doldurma skil çok işe yarıyor. Şimdi Normal seviyede oynuyorum, Nighmare seviyesinde kaçarak oynamaktan başka çare yok sanırım. Hell`i düşünemiyorum bile :/

  2012-05-28 12:30:35

  D&R dan aldım ben.

  kalimbaMahmut BAYRI

  D&R dan aldım ben. Oyun cdleri arasında yoktu. Sorunca tezgah altından veriyorlar. Aslında sitesinden de çekebilirdim ama elimde orjinal bir şey olsun istedim.

  Kutunun içindekileri de yazayım (koleksiyon seti değil):

  1- DVD kutusunun dışında güzel bir karton kapak
  2- 2 adet ücretsiz demo anahtarı (denemek isteyen arkadaşlarınıza verebilirsiniz. beğenirlerse satın alırlar)
  3- Türkçe olarak hazırlanmış, konuyu anlatan güzel bir kitapçık.
  4- World of warcraft için "guest pass key"
  5- Oyun DVD si
  6- DVD kutusuna yapışık yetki anahtarı.

  2012-05-15 17:59:18

  Çalıştırabilirsin. http://us.battle.net/support/en/article/diablo-iii-system-requirements burada gereksinimler

  kalimbaMahmut BAYRI

  Çalıştırabilirsin. http://us.battle.net/support/en/article/diablo-iii-system-requirements burada gereksinimler var.

  Diablo2`de oyun motorunun özelliği gereği işlemci ve belleğe abanıyordu. Diablo3`de ise ekran kartı ön planda. Eğer değeri ~150$ civarında bir ekran kartın varsa problem olmaz.

  Bendeki sorun dizüstü olması, i3 olması ve dandik ekran kartlı olması.

  2012-05-15 14:10:37

  Kutu elimde . Diablo3

  kalimbaMahmut BAYRI

  Kutu elimde smiley 62. Diablo3 malesef yüksek sistem gerektiriyor. intel i3 işlemcili, intel hd ekran kartlı bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Ayarlar en dipte ve yavaşlık var :/ Kaliteli ve akıcı oynamak için masaüstü şart gibi.

  2012-05-15 13:43:50

  Bu yazılımları üreten firmaları

  kalimbaMahmut BAYRI

  Bu yazılımları üreten firmaları fazla küçümsüyorsunuz.

  Eğer lisanssız yazılım kullandığınız için çalıştığınız firmaya çay içmeye gelirlerse "zaten bunları siz dağıtıyorsunuz, ne işiniz var burda" dersiniz! Eğer bu yazılımları lisansız kullanan firmalar var ise yazılım üreticilerinin tam bir lisanslandırma baskısı henüz uygulamadıklarını veya sıranın kendilerine gelmesini bekliyor olduklarını bilmeliler. Autodesk, Adobe, Microsoft ürünlerini kullananların az da olsa tırsmaları gerekiyor.

  2012-04-14 20:45:40

  Çok temel özelliklerini destekleyerek

  kalimbaMahmut BAYRI

  Çok temel özelliklerini destekleyerek bildiğimiz anlamda swf çıktısı üretiyor. Ama flash`ın zaten desteklemediği bir özellik kullanacak olursanız video oluşturmaktan farkı kalmıyor.

  http://ptgmedia.pearsoncmg.com/images/0735711445/samplechapter/0735711445.pdf burada bir kaynak var.

  "after fx working swf" diye aratabilirsen bir çok kaynak var.

  2012-03-27 22:19:26

  bahsettiğim mantıkla yapılmış bir

  kalimbaMahmut BAYRI

  bahsettiğim mantıkla yapılmış bir plugin.

  http://wordpress.org/extend/plugins/audiobar/

  örnek -> http://carlocapocasa.com/#/master-plan/

  2012-03-23 12:10:37

  Sitenin arama motorunda çıkmayla

  kalimbaMahmut BAYRI

  Sitenin arama motorunda çıkmayla ilgili bir kaygısı varsa yani sayfaların indekslenmesi isteniyorsa ileri bilgi sahibi olmadan istediğin şeyi yapman mümkün değil. Her sayfa geçişinde müzik yeniden başlayacak.

  2012-03-22 21:28:10

  Eğer sitenin arama motorları

  kalimbaMahmut BAYRI

  Eğer sitenin arama motorları tarafından taranmasıyla ilgili bir kaygınız yok ise frame mantığı ile istediğinizi yapabilirsiniz.

  sayfanız
  |
  |
  |___ wordpress içeriği
  |___ müziğin çaldığı yer (burasının yüksekliğini düşük turabilirsiniz.)  örnek kod

  <html>

  <frameset rows="100%,30"><!- 30 değeri müzik çalan yerin yükksekliği. çok daha da düşük verilebilir. 1 gibi-->
  <!--wordpress içeriği-->
  <frame src="http://www.tr3d.com/" frameborder="0" noresize="noresize"/>

  <!--müzik çalacak yer . youtube embed autoplay fonksiyonu olmadığı için çalmıyor.-->
  <frame src="http://www.youtube.com/embed/wagn8Wrmzuc" frameborder="0" noresize="noresize" scrolling="no"/>
  </frameset>

  </html>

  2012-03-22 20:53:27

  Öncelikle http://www.viewwhois.com/tr3d.com adresinden alan

  kalimbaMahmut BAYRI

  Öncelikle http://www.viewwhois.com/tr3d.com adresinden alan adını yazıp sorgula. Orada ip adresi göreceksin.

  Daha sonra başlat -> çalıştır-> cmd yazıp "enter" bas.

  ipconfig /displaydns

  yaz. Bu komut adres çubuğuna alan adını yazdığında yönlendirdiği ip adreslerini vs tutan listeyi çıkartacak. Orada kendi alan adında http://www.viewwhois.com adresinden sorguladığında ip adresi farklı ise bilgisayarındaki dns çözümlemelerini yine komut satırından ipconfig /flushdns ile silebilirsin.

  Emin değilim ama modemi de sıfırlaman gerekebilir.

  2012-03-18 11:23:06

  Kursa gidip vakit kaybedileceğine

  kalimbaMahmut BAYRI

  Kursa gidip vakit kaybedileceğine internet üzzerinden eğitime ağırlık verilmesi daha iyi olabilir. Bu konudaki kaynakların neredeyse hepsi ingilizce, eğer eksikse çok büyük dezavantaj. Eğer yenilikler ve gelişmeleri takip edemeyecek ingilizce anlama bilgisi şart.

  Şu anki eğitim kurumları mantığı x bir programın araçlarını öğretmektir. Programla yapılabilecek şeyleri öğremezler. Zaten kursu veren kişi de genel de araç bilgisine sahiptir. Hatta tamamına yakınının eğitim verme sertifikası dahi yoktur. Düşünün ki hedefinize yakın üreten bir eğitmene sahipsiniz. Acaba bilgisini karmaşa yaratmadan size aktarabilecek mi, bilgi ağırlığını tespit etmiş mi, anlatılanlar zamanla doğru orantılı mı karmaşıyor yoksa seviyenize uygun olmayan bilgiyi yığıp "bunu zaman geçtikçe, pratik yaptıkça daha iyi anlayacaksınız" deyip olası istediğinizi alamamanızı mı paylaşmak istemiyor?

  Ha eğitmen ideal olabilir, birşeyler vermek isteyebilir. Hatta başarısızlık durumunda aynı seviyeyi tekrar aldırmanızı bile önerecek kadar iletiye gidebilir. Ama kurum buna izin verecek mi? Kurum öncelikli olarak eğitim/öğretim amaçlı mı yoksa ticari mi?

  Özellikle grafik eğitimleri konusunda seviye farkı da sağlıklı bir şekilde belirlenebilmiş değil. Örneğin üç seviye olduğunu varsayalım. 1. seviyeyi bitirip 2. seviyeye geçmiş olsun. Burada 2. seviyeye gitmenin şartı 1. seviyeyi bitirmiş olmak mı, yoksa 1. seviyedeki bilgileri tamamen kavrayıp 2. seviyeye hazır olmak mıdır?

  Yazı çok uzayıp gidecek, burada kesmek iyi olacak sanırım :)

  2012-03-16 23:13:03

  Dünya Emekçi Kadınlar Günü

  kalimbaMahmut BAYRI

  Tüm emekçi kadınların günü kutlu olsun!

  Bu vesileyle en kısa şekilde bir kaç durumu belirteceğim.

  İlk olarak kadınlara (veya kızlara) uygulanan şiddetin en yaygın şiddet olması ve bunu neredeyse doğal hale getiren, hatta dini unsurlarla da destekleyen zihniyeti kınıyorum.

  Medyanın veya sırası geldikçe kendi aramızda bilgi alışverişi yaparken konuştuğumuz kadına şiddetin sanki bütün ülke aynı düzeydeymiş gibi yalnızca büyük şehirlerde yaşanan 3-5 şey ile sınırlandırılmaması gerektiği; özellikle kırsal veya kadına dolaylı da olsa ikinci sınıf muamelesi yapılan yerlerde daha şiddetli ve daha sık yaşandığını bilmeli ve ona göre bilinçlenmeliyiz.


  Kadın hakları/kadına şiddet konusu aslında güçlü/güçsüz arasındaki durumun doğrudan kendisidir. Orman kanunlarına göre yaşamayıp; insanlığın geldiği gelişmeden bir güzel faydalanıp, arkasını dönüp orman kanununlarını tek taraflı olarak uygulamaya çalışan asalaklarla sohbet etmeyin, işe almayın, iş yapmayın. Sadece bilinçsiz bir anına geldiği için ve daha sonradan it gibi pişman olan kişilerden bahsetmiyorum. Bununla övünen insandan (inanamayabilirsiniz ama asıl problem bunlar ve çok varlar) bahsediyorum.

  İş veren veya işçi olara çalıştığınız alanlarda bayanların rahatlıkla yapabileceği işler olduğu ve istenen yetenekte olduğu halde buna rağmen önceliği erkeklere vermeyin.

  Ev hanımı olmak yerine çalışmayı tercih eden kadınların aslında ev hanımı + çalışan kadın olduğunu samimiyetle kabul edilmeli ve bunununla da kalınmamalıdır.

  Kadınların haklarının aslında doğuştan var olan; almaları, dilenmeleri, elde etmeleri gerekmeyen bir gerçek olduğunu öncelikli olarak kadınların farkına varması gerekmektedir.


  Özetlemelerim genelde gündemde olduğu için kadına şiddet konusunda. Ama yazımın özünün özü her yerde kadın/erkek eşitliğidir. Ayrıca, erkeklere yönelik en ufak pozitif ayrımcılığa sıcak bakmadığım gibi, bayanlara yönelik yapılan pozitif ayrımcılığa da sıcak bakmıyorum. İnsanın aslında sadece boydan postan ibaret olmadığının anlaşılması yeterli olacaktır.

  2012-03-08 20:45:29

  tayyip Erdoğan`a da çok

  kalimbaMahmut BAYRI

  tayyip Erdoğan'a da çok benzeten var.

  2012-03-06 16:10:56

  Programın kurulum dosyasının boyutu

  kalimbaMahmut BAYRI

  Programın kurulum dosyasının boyutu ufak olunca hızlı olacak diye bir garanti yok ki. Hızlı çalışması donanımı iyi kullanması, yazılım teknolojisi, çok iyi test sürecinden geçmiş olması vs. bir çok unsura bağlı. Örneğin Photoshop`a yakın alternatif gimp kurulumu photoshop`un 1/20 si ama yavaş. Open office, microsoft office`in 1/10`u kadar ama yavaş.

  "Lisans, kullanım, uyumluluk olayı tamam ama MB`ı şu kadar" isteğinizi mantıklı bulmadım.

  2012-03-05 09:29:37

  Staj yapacağız yerde gerçekten

  kalimbaMahmut BAYRI

  Staj yapacağız yerde gerçekten okulda öğrendiklerinizi mi uygulayacaksanız, yoksa sandalye mi işgal edeceksiniz bu çok önemli. "Ben şunu şunu yapabiliyorum, bunlar yaptıklarım, okulum şu, şu yönde kendimi geliştirmek istiyorum" deseniz şansınız artar.

  Bir de insanlarla iletişim kurarken (özellikle ilk yazışmalarda) burada yazdığınız gibi yazmıyorsunuzdur umarım. İş yapabilirlik kadar ifade de iş sektöründe önemli. Sırf CV`si, yazışması düzgün olmadığı için elenen olaylara şahidim.

  Foruma pek yazı yazmıyorum. Genel olarak düşündüklerimi yazayım dedim. Açılan konuyla ilgili kızgınlığım yok.

  2012-02-15 12:27:09

  Karışıya geçmeye üşeniyorsunuz, bu

  kalimbaMahmut BAYRI

  Karışıya geçmeye üşeniyorsunuz, bu işi nasıl yapacaksınız? Ajansların çoğu avrupa yakasında. İyi bir yere stajyer aramasalar bile baş vurun, belki kabul ederler. Hatta cazip olacaksa para bile talep etmeyin.

  Web tasarım konusunda yazılım/grafik seçimini okul bitmeden yapmakta fayda var. Birini seçip onda çok iyi olmaya çalışmak diğerinde ortalama iyi olmak şu anın piyasasında değerli (rahatlık ve kazanç açısından).

  Ayrıca "tasarım" kavramını sadece bilgisayarda üretilen grafik ve kodlar olarak değerlendirmemek gerekiyor. Grafik/animasyon sektöründe her önüne gelen tasarımcıyım dediği gibi aynı durum web konusunda da devam ediyor. Bir ihtiyaca çözüm üretecek sistemi rengarenk grafikler üretmeye, program için kullanılan kelimelere odaklanan bir tasarım öğretimi mevcut. Akademik çevrenin (eğitim kurumları) baş döndürücü tanımlamalarla verdikleri bir önceki cümledeki uyduruk eğitim yüzünden bir çok şey kişisek çabaya kalmış durumda. Elbette ki kişisel çaba her koşulda olması gereken olmazsa olmaz bir unsur ancak; diploma/sertifika tutuşturup ortalığa salmak eğiticiler açısından da (eğitim/öğretim sistemi ve eğiticiler) acilen terkedilmesi gereken bir unsur. Eğer eğiticilerin bu durumu düzeltecek birikimleri yoksa (ki asıl sorun bu) ne yapılabilir, şimdilik bilemiyorum.

  Eğer ingilizcen varsa (mevcut eğitim sistemine göre lise mezunu herkes orta seviyede ingilizce eğitimi verildiği kabul ediliyor!!! Programlama kısmına eğilimin varsa mutlaka gerçekten bu seviyede olmalı) vaktiniz web üzerinden sağlam kaynakları bulup okumakla geçirebilirsin. Staj yapacağın yerde hiç kimse sana zaten bilmedikleri temeli anlatmayacak, bilen kişi de sistemin patlaklığı yüzünden önünde çok yol olduğu için zaten çok meşguldür ve sana vakit ayırmaz. Stajda sadece iş tecrübesi kazanabilirsin.

  2012-02-14 10:02:56

  Yazıyla karşı tarafa bir

  kalimbaMahmut BAYRI

  Yazıyla karşı tarafa bir şeyler anlatma ihtiyacı duymamış veya karşı tarafın yazdığı şeyleri yarım yamalak yapsa bile yaptırım uygulanmamış kişilerde (evde, çalıştığı yerde vs.) yazarken daha dikkatli davranma alışkanlığı gelişemiyor. Bu alışkanlık özet dil bilgisi kurallarına göz atarak gelişemez, bir öğrenme süreci ve sürekli kullanma gerektiriyor.

  Sitede buna benzer konular açıldığı zaman çoğu zaman sık yapılan hatalar üzerine (de/da bitişik meselesi, nokta/virgül/büyük harf meselesi) kısır döngülü yazışmalar ilerliyor. Sanki onları yerine koysa 4/4, 5 yıldız olacak yazısı! Daha düzgün anlaşılma isteği (kendi anlattığı şeye değer vermeyen ve karşı tarafı süper zeka sanıp yazan tipler için söylüyorum.) bile yeşermemiş birine de/da nasıl doğru kullandıracaksınız? Nasıl olsa bir zararını görmüyor. Bu yüzden iş/para kaybı yaşamamış; çıkardıklarıyla (düşündüğü şeyi yazılı veya sözlü ifade etmesi) hayat görüşü, kafasının çalışmasını sorgulayan insanlara toslamamış.

  Kasıtlı olmayan dil bilgisi hataları ve anlık yazışmalar dediklerimin dışında. Yalap şap yazan, konuşan; en mükemmel dili bile verseniz bir milyon baloncuk bahane üretip içine etme potansiyeli olan tipler içindir. Bunlara cevap verip vakit harcayanlara yazık. Hem burda, hem sokakta.

  2011-11-30 00:20:35