Derya Birinci Son Forum Mesajları

  http://www.tr3d.com/forum/oku/vray/render-i-kaydedince-renk-aciliyor/

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci
  2014-12-13 20:08:02

  Ivy generator` u araştırın.

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Ivy generator` u araştırın.

  2014-11-12 10:13:10

  Açmakta olduğunuz dosyanın ayarlarıyla

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Açmakta olduğunuz dosyanın ayarlarıyla uyumlu hale gelmesi için gamma/lut ayarlarınızı devre dışı bırakmak istiyor musunuz? diyor.

  2014-11-01 18:50:40

  Vray/settings/system tabındaki Dynamic memory

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Vray/settings/system tabındaki Dynamic memory limit ini yükseltmeyi deneyin. Bununla birlikte archmodels bitkileri genellikle yüksek yüzey sayısına sahip modellerdir. Objeleri instance proxy yapmanız işe yarayabilir. Yine de bitkileri tamamen kaldırıp render almayı deneyin, şayet hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız başka pek çok nedeni olabilir örneğin;

  Dosyanız herhangi bir hazır modelle gelen "note" objeleri tarafından istila edilmediyse (ki bu kayıt süresini de ciddi uzatır ve dosya boyutunu da şişirir) sahnenizdeki poligon sayısı milyonları bulmuyorsa, çok büyük ebatta map dosyaları ya da hazır material setup ları kullanmıyorsanız, makinanızdaki donanım birbiriyle uyumlu ve stabil çalışıyorsa (parçalar birbiriyle uyumlu olmayabilir bu da performansı etkiler, ya da makinanız toz vb. dış etkenler nedeniyle performans kaybedebilir)

  Buna benzer tüm fiziksel ve teknik problemlerin oluşmadığından eminseniz, max 2014` un buglarıyla başınız derttedir muhtemelen. 2014` te vray camera ile alakalı bir titreme problemi de vardı, başka bi takım sıkıntılar da yaşadığım için 2013 e geri dönmeyi tercih ettim, ya 2015 i bekleyip stabil hale gelince ona geçeceğim ya da 2013 kullanmaya devam.

  2014-11-01 14:34:08

  Pan yapmadan "I" ya

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Pan yapmadan "I" ya basılı tutarak mouse` unuzu çizim yönünde hareket ettirirseniz, ekran da mouse` unuzu takip eder.

  2014-10-29 13:12:17

  19 Mayıs Atatürk` ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Ata` sının mirasına sahip çıkan, cumhuriyet değerlerini özümsemiş herkesin 19 Mayıs Atatürk` ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.


  2017-05-19 14:25:00

  catmull rom da kullanılabilir

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  catmull rom da kullanılabilir tabi ki, ancak ışık ve render setupında başka ayarlamalar da yapmak gerek.. özellikle yoğun ışıklı sahnelerde catmull rom u tavsiye etmem, vray lancoz, ya da mitchell netravalli deneyebilirsiniz. bir de irradiance map subdivisionları düşük geldiğinde böyle lekelenmeler yapar..

  2013-06-27 12:52:56

  Catmull-rom AA filtresinden kaynaklı

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Catmull-rom AA filtresinden kaynaklı siyah konturler var, onun dışında modellerde yüzey anormalliği, vertexlerin weld olmamış olması gibi gibi modelleme ile alakalı sıkıntı olması yüksek ihtimal. Bu tür sorunlar genellikle texture yüzünden olmaz. aynı sahneye temiz başka bir model alıp onunla deneme yapın.

  2013-06-27 11:47:33

  Ergin Tezer gerekeni söylemiş,

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Ergin Tezer gerekeni söylemiş, çalışma kalitesi "makul" ücretlendirmeler için "makul" kalitede değil, makul olmayan bir fiyat vermeniz de kalite ayrımı yapamayan ve/veya yapmak işine gelmeyen "müşteri" kesimi için fiyat kırma kozu olmaktan başka hiç bir işe yaramaz.. zararını ilerde profesyonel olduğunuzda siz de görürsünüz. Halihazırda piyasa zaten tam da bu nedenlerle bu kadar kötü halde malesef..

  İlave olarak yukarıda da söylendiği gibi herhangi bir işi profesyonel olarak yapacaksanız, profesyonel yöntemlerle yapmalısınız, hiç bir sektörde ürün bedeli biçilmeden pazara sunulmaz. Hobi olarak, arkadaşa yardım olarak, emeğine bedel biçmek istemeden bişeyler sunuyor olabilirsiniz, sizin tercihinizdir saygı duyarız, ama sonradan buna bedel biçerim nasılsa diyerek yaptığınız iş üzgünüm ama "iş" değildir.

  Karşınızdaki sizi kullanmış, siz de bu işi yapan profesyonellere haksızlık ve hadsizlik etmiş olursunuz.

  Sözlerim sert gelmiş olabilir. Elbette zamanla iyi kalitelere ulaşırsınız eleştiri olarak algılayıp şevkinizi kırmayın, hepimiz bundan daha kötü işlerle başladık. Kimseye bir gecede ilham geldiğini sanmıyorum. Çalıştıkça gelişir kişi.Ancak sorun şu ki, önce çalışıp, gelişip sonra profesyonel oldum demek lazım.. Aksi cin olmadan adam çarpmaya çalışmak oluyor ki genellikle ters teper çarpılan siz olursunuz.

  Şahsi algılamayın, zira bu sözler bu tavır içinde olan ve bunu marifet sayıp bir de üstüne küstahlık eden gerçekten büyük bir kitleye hitabendir.
  O kitleye dahil olan herkes üzerine alınabilir ve hatta alınmalıdır da, keşke alınsalar..

  2013-05-05 12:04:16

  Render ayarlarınız

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Render ayarlarınız programı kapattığınızda resetlenir. Vray ya da mental olması birşey ifade etmez. Programı kapatmasanız dahi bir dosyayı kapatıp bir başka dosyayı açtığınızda render ayarları yine resetlenir.

  Render ayarlarınızı korumak istiyorsanız preset kısmından "save preset" diyerek istediğiniz bir yere kaydedebilir, daha sonra kullanmak istediğiniz dosyada yine preset kısmından "load preset" diyerek sahnenize çağırabilirsiniz.

  2013-04-13 23:25:14

  bilinçsizce yapılan parametre yükseltmeleri

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  bilinçsizce yapılan parametre yükseltmeleri gereksiz render süresinden başka bişeye yaramaz.. Işık subdivlerini tek başına artırmanız aydınlatmanın yetersiz olduğu mekanlarda sorunu çözmez. Sizin sahnenizdeki lekelenmelerin sebebi irradiance map ayarlarınızın doğru yapılmamış olmasından kaynaklı gibi görünüyor. Kaplama ve ışık subdivlerini gereksiz yere yükseltmişsiniz. LC ve irr.map ayarlarınızı yükseltip diğer tüm ayarları optimize edin.

  2013-02-07 17:40:10

  render setup menüsünde common

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  render setup menüsünde common panelinde "net render" in yanındaki tik` i kaldırın.

  2013-02-07 17:32:08

  biz ordu olmuyoruz digital

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  biz ordu olmuyoruz digital amele oluyoruz:)

  Tek başına da bişeyler yapılabilinir tabii, ya da ne bileyim 2-3 kişilik bir grupla da çok sağlam amatör işler çıkabilir, tek başına şahane şeyler yapan insanlar da vardır, ancak söz konusu "transformers gibi" olduğundan dolayı, bu yönde açıklama gereği duydum.

  Tek başıma transformers yaparım diyen varsa öne çıksın, yüksek maaşla işe alıcam kendisini:)))

  2013-02-07 17:28:39

  eskiden max ve ps

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  eskiden max ve ps kullanırdım, şimdi mudbox kullanıyorum.

  2013-02-06 13:31:10

  http://www.chaosgroup.com demo sürümünü

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  http://www.chaosgroup.com demo sürümünü indirip kurabilirsiniz.

  2013-02-06 13:11:13

  Transformers gibi bir animasyon

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Transformers gibi bir animasyon filmi "yapmak" için ps, illustrator vs programları kullanan consept artistler, max,maya,zb vb programları kullanan modelerlar, mudbox, modo, ps vs programları kullanan texture artistler, maya, max vs programları kullanan animatörler, after effects vs programları kullanan composit artistler, sahnelerdeki olası patlama, çatlama, uçurma efektleri için fume,realflow vs pluginlere hakim ve ısık, render setuplarını kuracak 3d generalistler` den oluşan bir ekip toplamalı ve onları kullanmalısın ;)

  bu kadar ucuzlatmayalım şu işleri..

  2013-02-06 12:56:37

  TR3D sadece Türklere hitap

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  TR3D sadece Türklere hitap eden ya da Türkiye dışında yayınlanmayan bir site değil, Bu sitenin yerli ya da yabancı konukları var.

  Ayrıca, öyle dahi olmasa, kişisel özgürlükler çerçevesinde site kurallarını ihlal etmeyen her türlü "nick" ya da çalışma ismini seçebilir üyeler. Bu yönetim dahil kimsenin müdahale edebileceği bişey değildir.

  Forum içinde elimizden geldiğince Türkçe` mizi düzgün kullanmalıyız ve bu konuda da sürekli hatırlatmalar yapmaktayız. Ancak iş kişisel tercihlere geldiğinde bu kadar haddimizi aşıp, kişisel alanları taciz etmememiz gerekir.

  Başkalarının kullandığı kelimeleri dert edinmektense kendi kişisel gelişimimize kafa yormak akıllıca olandır.

  Benzer konu daha önce de açılıp polemik haline geldiğinden ve bu durumun forumda gereksiz kirlilik yaratmasından dolayı konu kilitlenmiştir.

  Lütfen kişisel saldırı ya da kişisel alan ihlali içeren konu açmayınız. (bkz. site kuralları)

  2014-11-27 17:51:34

  Küçücük bir tavsiye (ki

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Küçücük bir tavsiye (ki bence program bilgisi, tecrübe, deneyim vs. den daha önemli) Hırslı yerine azimli ol. Hırs negatif, azim pozitif enerjiden beslenir. Hırs seni yer bitirir,çevrendekilere de çok ciddi zarar verebilir, azim ise seni hedefine ulaştırır ve bunu çevrendekileri kırıp dökmeden yapmanı sağlar.

  Aslında senin azimli biri olduğunu düşünmüştüm, sen "hırslı" tabirini kullandığın için böyle bişeyler söyleme ihtiyacı duydum. Kendine negatif etiket yapıştırmak kendine yapacağın en büyük kötülüktür bence.

  İstediğin herneyse ona kavuşmanı dilerim, bu küçük tavsiyeyi dikkate alarak.

  2014-11-23 14:08:23

  Hırpalamayın heyecanlı gençliği :)

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Hırpalamayın heyecanlı gençliği :) Ne ukalalar, saygısızlar, atarlılar gördük bu forumda. Onur` un ki pek naif kalır.

  Meslek ergenliği tabirini o nedenle kullandım, olgunluk için tecrübe, tecrübe için zaman lazım.

  2014-11-18 17:01:56

  Doğru yolda yürüyorsun zaten,

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Doğru yolda yürüyorsun zaten, birşeyi öğrenmenin en iyi yolu yapmaktır, uzun yoldan gitmeyi tercih etmişsin ki günümüzde yeni başlayanlarda pek bulunmayan bir özellik bu. Takdir ettim, aynen devam sadece bunu yaparken diğer alanların da derya-deniz bir mevzu olduğunu akılda tutmak lazım.

  Hazır modele render alanları (çakallık yapanlar hariç) küçümsememek lazım. O modeler ya da 3D generalist olmakla ilgilenmiyordur da sadece renderman olmaya çalışıyor olabilir. Ne diye yatak yorgan modellesin o zaman yavrucak, zamanına yazık o zamanda iki light setupı iki render settingi çözer. smiley 1 

  2014-11-18 12:20:07

  Modellemek başlı başına bir

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Modellemek başlı başına bir uzmanlıktır = 3D Modeler

  Işık düzeni ve render başlı başına bir uzmanlıktır= Renderman, Render Artist


  Rigging başlı başına bir uzmanlıktır= Rigger, rigging artist

  Script, yazılım başlı başına bir uzmanlıktır = Coder

  Animasyon başlı başına bir uzmanlıktır= Animatör

  Kaplama-texture başlı başına bir uzmanlıktır= Texture Artist

  Compositing başlı başına bir uzmanlıktır= Compositing Artist, CG Artist, VFX Artist

  Bunların hepsinin ayrı ayrı uzmanlık seviyeleri vardır, junior, senior vs. Hepsine "yeterli" seviyede hakim olmak komple bir uzmanlıktır, büyük tecrübe ve birikim ister= 3D Generalist.

  Hiç birine diğerinden daha önemsizdir denemez. Hala gelişmekte olan ülkemizde oturmamış olan sektör yüzünden herşeyden birazcık bilmek makbul sayılıp, hemen 3D Generalist kategorisine zıplanabildiğinden olsa gerek, genellikle bazı uzmanlıklar horgörülür, hiçe sayılır. Herkes animatör olmak ister, modeler olmak ister. Oysa ciddi bir projede sağlam bir rigger' ın rolü hiç de küçümsenecek birşey değildir.

  Bu konuda sayfalar dolusu şey söylenebilir. Ama genellikle mesleğe yeni başlayan herkeste görünen meslek ergenliği sendromudur bu. Render almanın ne kadar meşakkatli ve ne kadar çok bilgi gerektiren birşey olduğunu farketmediğimiz çaylaklık zamanında hepimiz benzer şeyler düşündük ve yaptık. Konuyu açan arkadaşa çok yüklenmiş gibi olmayayım, aynı şeyleri bundan on sene önce ben de düşünmüş, yapmıştım. Sırf bu nedenle  hazır modelsiz sahneler hazırlar, paylaşırdım. :)

  Zaman geçip öğrendiklerimiz arttıkça, herhangi bişeylerde uzmanlaştıkça hiçbirşeyi küçümsememeyi de öğreniyoruz. Ya da hiçbirşeyi küçümsememeyi öğrendikçe uzmanlaşıyoruz da denebilir bakış açısına göre. smiley 1

  2014-11-18 11:59:04

  Yüce Atamızı sevgi, saygı

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Yüce Atamızı sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.. İlke ve devrimleri bu ülkenin üzerinde batmayan güneş olarak sonsuza dek ışıldasın.

  2014-11-10 13:09:17

  iş ilanlarınız için sitemizin

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  iş ilanlarınız için sitemizin ilan bölümünü ya da keno` nun dediği gibi freelancem.com sitesini kullanabilirsiniz.

  2012-12-27 01:45:20

  UI ayarlarını bozmak istemiyorsan,

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  UI ayarlarını bozmak istemiyorsan, kendi temanı değiştirmeden, eklediğim imajdaki işaretli kısmın tikini kaldırırsan da sorunun düzelir, max güncellemeleri sonucu aynı sıkıntıyı yaşamıştım bu kısmın güncellemeden sonra default olarak işaretli olduğunu gördüm.

  2012-10-30 12:42:22

  DOF özelliği render sürenizi

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  DOF özelliği render sürenizi artırabilir, alternatif olarak vray kullanıyorsanız "zdepht" kanalı ile photoshop` da da alan derinliği verebilirsiniz. "zdepht" ile ilgili vrayin kendi sitesinde örnekler mevcut.

  2012-10-10 18:08:37

  Bağımsızlığımızın 90. yaşı kutlu

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Bağımsızlığımızın 90. yaşı kutlu olsun. Yurdumun her köşesinde barış ve özgürlük hakim olsun.

  "Benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır"

  Mustafa Kemal ATATÜRK.

  2013-10-29 15:22:38

  SGK nın yayınladığı 2013

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  SGK nın yayınladığı 2013 yılına ait meslek kodları listesinden bulabildiğim kadarıyla

  4132.06 Bilgisayar Operatörü (Çizim Proğramları)

  2163.07 Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri

  2166.05 Görsel İletişim Tasarımcısı

  2166.06 Grafik Tasarımcısı

  2166.07 Grafik Teknisyeni

  2166.08 Grafik Teknikeri

  2166.09 Tasarım Ve Basın-Yayımcılık Teknikeri

  2166.10 Grafik Animasyoncu

  2166.11 Çoklu Ortam (Multimedya) Tasarımcısı

  2166.10 Grafik Animasyoncu

  bunlardan size uygun olanını seçebilirsiniz sanırım, listenin tamamını incelemek isterseniz http://www.merkezmalimusavirlik.com/downloads/meslek-kodu-ve-meslek-adlari.pdf burada.

  2013-10-03 22:39:05

  30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun, başkomutan Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının ruhu şadolsun, ülkemizi düşman işgalinden kurtarıp bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

  2013-08-30 00:48:48

  hayırlı olsun Mehmet, bol

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  hayırlı olsun Mehmet, bol kazançlar.

  2013-08-22 19:17:59

  Umarım kağıt üzerinde pasif

  Derya BirinciDerya Birinciderya-birinci

  Umarım kağıt üzerinde pasif bir örgütlenme olarak kalmaz, gerçekten güçlü bir meslek birliğine dönüşür, elbette bunun için bizim destek olmamız gerekiyor, derhal üye olacağım, üyelik aidatı iki bardak çay fiyatına, hiç birimize ağır gelmez.

  3D nin ayrı branş olmasına gelince, CG dediğiniz şeyin açılımı zaten computer graphics, yani 2 boyutlu 3 boyutlu tek renkli, çok renkli, hareketli, hareketsiz diye bir ayrım yok.. Elbette her mesleğin kendi altında uzmanlık alanları ve branşlaşmaları var, 3D nin de kendi altında branşlaşmaları olduğu gibi, grafik sanatlarının kendi içinde pek çok bölümü branşı var.

  Ancak her biri için ayrı bir oda kurulsa Ertuğ` un verdiği örneğe benzer mesele. "sarışın mavi gözlü mental rayciler " derneği iyiymiş:) Ben de "kızıl, ela gözlü vrayciler derneği" kurayım:)

  Buna en güzel örnek şöyle verilebilir sanırım, Beyin cerrahları odası, kardiyologlar odası, Dahiliyeciler odası diye bölünmek yerine neden tüm hekimler "Tabibler Odası" altında birleşiyor?

  bizim ana meslek dalımız da "Grafik Sanatları" dır.

  2013-07-31 16:55:13