Oyun Yapımı : Hangi Oyun Program mı?

Okuduğunu rahatça anlayacak kadar
GibraltarBilgehan KorkmazAvatar

Okuduğunu rahatça anlayacak kadar İngilizce öğren.
Daha sonra C++ ve nesne yönelimli programlama öğren.
3d matematiği öğren. (lineer cebir, geometri, kalkülüs, vektör, matris vs.)
opengl veya directx ile temel bir oyun motoru yaz. (model yükleme, sahne organizasyonu, ışık/gölge vs.)

Bu noktadan sonra hayal gücün de yeterliyse gayet iyi işler çıkarabilirsin. Veya iyi iş çıkarabilecek insanları ölçebilirsin, insanların tecrübelerinden faydalanarak takım kurabilir ve oyun geliştirebilirsin.

Yapacağın işte ciddiyesen bu işin daha kısa bir yolu olduğunu sanmıyorum.


2012-08-31 20:55:08
 • Offline
 • Erkek
bilgiler için teşekkürler benim
50c3ntsercan ağbabaAvatar

bilgiler için teşekkürler benim amacım kücük mobil oyunlar yapmak.sırf merak ettiğim için oyun dünyasına bi göz atmak istedim.az çok ing var.code yazmaya zaman ayıramam cunku ben daha çok sinema da görsel effekt düşünüyorum :)ama belki "pyhton" dili olabilir.pyhton kullanacağım oyun motoru olarak blener ı biliyorum sadece :)


http://www.sercanagbaba.blogspot.com "Yardım Etmek Can Yakmaz"
2012-08-31 21:16:41
 • Offline
 • Erkek
Programlama bilmeden iyi işler
halkaFurkan YILMAZ

Programlama bilmeden iyi işler çıkarılabilir mi acaba?


www.furkanyz.com
2012-08-31 21:17:27
 • Offline
 • Erkek
açıkçası bende merak ediyorum
50c3ntsercan ağbabaAvatar

açıkçası bende merak ediyorum :) en azında küçük mobil oyunlar için oluyordur diye düşünüyorum.örnek vermek gerekirse "Angr Birds" gibi bir oyun yapmak için gerekmiyordur diye düşüyorum.(not:sadece düşünüyorum oyun yapımı hakkında cahilim :))


http://www.sercanagbaba.blogspot.com "Yardım Etmek Can Yakmaz"
2012-08-31 21:28:52
 • Offline
 • Erkek
benimde oyun yapımları hakkında
halkaFurkan YILMAZ

benimde oyun yapımları hakkında bilgim yok ama angry birds basit değil bence, aslında 3 boyutlu oyun düşünüyorum, deneyelim bakalım nolacak :) udk indiriyorum.


www.furkanyz.com
2012-08-31 21:45:41
 • Offline
 • Erkek
hehe :D bende şuanda
50c3ntsercan ağbabaAvatar

hehe :D bende şuanda UDK indiriyorum :Dbulduğun güzel bir başlangıç eğitimi de varmı? ben "Unreal Development Kit Complete Video Tutorial Pack" diğe bir eğitim buldum başlangıç için en ideal bu gibi geldi. istersen sanada link atayım bulması biraz zor oldu :)


http://www.sercanagbaba.blogspot.com "Yardım Etmek Can Yakmaz"
2012-08-31 22:05:59
 • Offline
 • Erkek
yok ben daha ders
halkaFurkan YILMAZ

yok ben daha ders araştırmadım, link atarsan çok memnun olurum :)


www.furkanyz.com
2012-08-31 22:06:59
 • Offline
 • Erkek
Oyun yapım süreci çok
GibraltarBilgehan KorkmazAvatar

Oyun yapım süreci çok karmaşık ve zordur. Üstelik gerçekten ciddi tecrübe gerektirir. Farklı alanlarda yeterli tecrübeniz ve bilginiz varsa ve bunu kanıtlayabiliyorsanız oyun yapımı ekiplerine katılmanız en doğrusu.

Kanıtlamak derken, daha önce yaptığınız bireysel çalışmalardan, başlayıp bitirdiğiniz projelerden, takım çalışmalarından falan bahsediyorum elbette. Ciddi oyun yapımı takımları acemilerden oluşmaz. Bu işte genelde bireysel yeteneklerini kanıtlayabilen tecrübeli insanları seçerler. Seçimler de ciddi mülakatların sonunda gerçekleşir.

Programlama bilmeden de bir "oyun yapan" olabilirsiniz. Örneğin doğru hikayeyi, doğru sanatsal içerikle sunabilen bir eser "devasal gelişmiş oyun motoru" saçmalıklarından daha fazla şey ifade eder.

Yüz binlerce dolarlık son derece gelişmiş oyun motorları var. Şimdi bir tanesini lisanslayıp alsanız, programlama dahi biliyor olsanız hayal gücünüz, sanatsal yeterliliğiniz yoksa hiç bir şey yapamazsınız. Peki tamam bir şeyler yaparsınız ama sonuç büyük ihtimalle hüsran olacaktır.

Flash oyunlarına yönelmeniz konusunda sizi anlıyorum. "Daha basit görünen bir yapı ile mini oyunlar yaratır ve yüz binlerin oynadığı oyunlar üretiriz..." gibi geliyor. Ama malesef orada da işler öyle yürümüyor.

Üstelik ülkemizde bu işin kuralı, zemini neredeyse yok gibidir. Her şey sizin bireysel çabanıza ve ciddiyetinize bakıyor.

Ben neredeyse onbeş senedir "Türk oyun yapımı sektörü" lafını duyuyorum ama bir iki zayıf deneme dışında hiç bir şey yok ne yazık ki. Bu da yukarıdaki "bireysel çaba" fikrimi doğruluyor esasında.


2012-08-31 22:15:22
 • Offline
 • Erkek
Bilgehan Korkmaz Bu işten
halkaFurkan YILMAZ

Bilgehan Korkmaz
Bu işten anlıyorsunuz sanırım, kendim için konuşmak gerekirse oyun sektörüne, karmaşık oyunlara vs girmeyi düşünmüyorum, ekip çalışmasıda düşünmüyorum, sadece hobi amaçlı, boş zamanlarımda zevk alabileceğim birşeyle uğraşmak istediğimden oyun yapma gibi bir düşüncem var. Programlama yapılmadan oyun yapılabildiğini bilmiyordum, ama yapılıyormuş. Ufak şeylerde yapsam benim için başarı olacaktır. Küçük şeyler için tavsiyeleriniz varsa alabilirim.


Not: Modelleme yapmayı biliyorum, temelde düşüncem büyük alanlar modelleyip serbestçe gezmek veya çok basit macera oyunu yapmak, tabi programlama olmadan mümkün olursa... olmazsa 3d ile uğraşmaya devam :)


Not2: Üniversite de Matlab öğrendik, eğer exe yapabileceğim bir programala öğrenseydim herealde oyun işine çoktan girmiş olurdum :)


www.furkanyz.com
2012-08-31 22:23:56 Edit:2012-08-31 22:27:05
 • Offline
 • Erkek
Bilgehan aynı düşüncedeyim teşekkürler
50c3ntsercan ağbabaAvatar

Bilgehan aynı düşüncedeyim teşekkürler önerilerin için zaten dikkat ettiysen bizde 3d ile ilgileniyoruz söylediklerin tüm 3d için geçerli ve bunun farkındayız.belirtmiştim yeniden yazayım tek başıma iyi ve da kötü küçük mobil oyun yapmak amacındayım.bu kadarı bana yeter yoksa bir crysıs yapmak gibi bir amacım yok:)


http://www.sercanagbaba.blogspot.com "Yardım Etmek Can Yakmaz"
2012-08-31 22:35:56
 • Offline
 • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!