Bilgisayar Donanım : İ7 6700K ile hangi ram kullanılmalı?

İ7 6700K ile hangi ram kullanılmalı?
alper-ozyurtAlper Özyurt

Arkadaşlar orta seviye bir render pc toplamak istiyorum ev için.

i7 6700K serisi işlemcinin özelliklerinde DDR4 için intel sayfasında şunlar belirtilmiş:
DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V
Max Bellek boyutu 64gb
Max Bellek kanal sayısı 2

1-Ancak uyumlu z1700 O.C. anakartlarda bellek değeri 3600 mhz gibi gösterebiliyor. Burada anakartın desteklediği değere ulaşmak mümkün mü?

2-Maksimum bellek boyutu 64 gb denilmiş ancak kanal sayısı iki. Burada iki soket olduğu ve 32x2 gb ram ile mümkün olacağı mı kastediliyor. Yani ikili ram kiti mi takılabilir demek bu?

2016-11-02 11:54:29
  • Erkek
i7 6700K
alisengunAli ŞengünAvatar

İlk öncelikle tavsiyem intelin tavsiye etmiş olduğu ram hızlarını kullanmandır. Stabil çalışma için 2133 yeterlidir. Ama elindeki anakartın ram hızını artırma gibi özelliği varsa XMP diyorlar kullanabilirsin bir nevi overclock yaparak ram hızını artıyor. birde ram hızı artıkça CL değerleri artmakta CL değerleri düşük olan ramlara bak 2133 yeterli O.C yapamayacaksan.

İkinci olarak 64 gb kanal sayısı 2 derken ramlerin 2 kanala takılacağını kast etmiyor. Elindeki anakartın 4 adet ram slotu varsa 2x16-2x16 veya 2x32 dual ram kullanılması gerektiğini anlatmak istiyor. Kısaca bu senin alacağın anakartın özelliklerine bağlı burada anakart ram desteği önemli olan.Sadece dual olması yeterli

https://www.behance.net/alisengun
2016-11-02 12:31:21
  • Erkek
Anakartın üreticisinin sayfasına gidip
johonwayniMehmet KALAMANAvatar

Anakartın üreticisinin sayfasına gidip kartını seçerek ram destek listesine bakmalısın.
Burada Ramların çalışma frekansıları kaç slotta kaç gb çalışabileceği ram markasına modeline göre yazmaktadır sistemle uyumsuz bir ram kullanırsan sistemde performans stabilesi pek mümkün olmaz ayrıca bol bol kilitlenmeler mavi ekranlar görebilirsin.

Ayrıca bazı ramların timming`ini ve voltajını yine anakartın destek sayfasından faydalanarak liste dışında olan ramlarini kullanabilirsin.

©Mehmet KALAMAN | DXF
2016-11-02 13:30:59
  • Erkek
Ben 3ds max için
halkaFurkan YILMAZ

Ben 3ds max için söylüyorum, çeşitli ram hızlarını oc yapıp denedim, bazen render hızında azalma bile oldu, en uygun değeri bulmak lazım. 1600mhz den sonra artan cl değerinden dolayı oluşturduğu etki yazılımdan yazılıma değişim göstermekte

www.furkanyz.com
2016-11-02 13:34:04
  • Erkek
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür
alper-ozyurtAlper Özyurt

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Benim gibi daha çok detay merak edenler varsa 5820K işlemci (2133mhz) işlemciye XMP ile 2400 mhz ayarlaması videoda mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=_P-T4SmPU1c

2016-11-02 17:15:26
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!