Bilgisayar Donanım : İ7 3970x ısı problemi yardım

İ7 3970x ısı problemi yardım
slayer_hellserkan toptaşAvatar

Merhaba arkadaşlar internette çok araştırma yapmış olmama rağmen bir türlü çözüm bulamadığım bir ısı probelemim var.

Çalıştığım firma için intelin en üst düzey i7 işlemcisi olan 3970x aldırdım fakat işlemcide inanılmaz bi sıcaklık sorunu mevcut, ne intelin sitesinde ne de başka bir forumda çözüm bulamadım.

Aramızda aynı işlemciden kullanan arkadaşlar varsa bana ısı değerlerini söyleyebilirler mi? ya da yardımcı olabilirler mi?

Boşta 65 yük altında 90-91 derecede çalışıyor ve i7 3770 işlemciden daha yavaş render alıyor. Normalde 4.0 GHz`e kadar turbo boost olması gerekirken maximum 3.7 ye kadar çıkıp daha sonra 3,5 ve 1,33 GHz lere kadar düşüyor.

90 derece ve üzerine çıktığı anda da işlemciyi soğumaya yani devre dışı bırakıyor.

1. aldığım soğutucu Thermalteak in en üst segment hava soğutma sistemi olan FRİO EXTREME di işlemci boşta 70 yükte 93 derecede çalıştı.( bu soğutucuyu kimseye tavsiye etmem çünki fanları tutan klipsler resmen 0,3 mm lik ataç telleri gibi ve bağımsız, fanlar tam hızda çalışırken sallanıyordu ve 250 TL gibi faiş bir fiyatı var.)

2. soğutucu CORSAİR H100i oldu o da sınıfının 2.en iyi soğutucusu boşta 55 yük altında 89 derece değerlerde çalıştı.
( en büyük hüsran bu olsa gerek hiç umduğum gibi çıkmadı bi ara sıvı taşıyıcı boruların eriyeceğini düşündüm elimi bile yakacak kadar ısındı ve kendinden geçti. 350 tl lik bir çöp bana göre ve fazla gürültülü.)

3. ve son olarak intelin 40 TL olan dandik hava soğutmalı işlemci fanını aldım ve hala değerler aynı boşta 65-70 yük altında 90-93 derece

ve bu değerler 23 24 derecelik oda sıcaklığının olduğu ortamda çıkıyor.

Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar çıkarsa çok sevinirim.

2013-07-23 23:09:14
  • Erkek
  • https://www.zeddesign.net
{islemler}
Teknik konularda cok bilgim
can_esit

Teknik konularda cok bilgim yok ama aynı işlemciyi kullanıyorum.Tam yükte(4.2ghz) su an 61 derece.boşta ise 34 derce civarı calısıyor.coolermaster sogutucu var.modelini bilmiyorum 50-60 dolarlık sıradan bir sogutucu.

Belki termal pastan sıkıntılıdır,kaliteli bir pasta kullanabilirsin.
ve tüm fanların çalışma yönünü kontrol edebilirsin.ters calısan olabilir.

2013-07-23 23:53:29 Edit:2013-07-23 23:57:02
{islemler}
soğutucunun yapışkanını yeteri kadar
KediEti7ümit ülkerAvatar

soğutucunun yapışkanını yeteri kadar sürdünüz mü?

2013-07-24 01:53:32
  • Erkek
{islemler}
Soğutucu ile işlemci arasında
Serdar_YAZlClSerdar YAZICIAvatar

Soğutucu ile işlemci arasında boşluk olabilir

yazicifx@gmail.com
2013-07-24 10:50:05
  • Erkek
{islemler}
Daha önce Tartışldı ama..
ETezerErgin TEZERAvatar

Daha önce Tartışldı ama.. Güç Kaynağın Kaç watt ?

ErginTezer02@gmail.com Sadece Hak Edenlere ...
2013-07-24 14:10:04
  • Erkek
{islemler}
arkdaşların söylediği gibi
50c3ntsercan ağbabaAvatar

arkdaşların söylediği gibi termal macun ile ilgili olabilir!! macunu ya çok fazla sürdünüz ya da az sürdünüz.bence işlemciyi temizleyip boşluk kalmayacak şekilde yeniden kaliteli bir termal macun kullanın. Birde bios a bi reset atın.(ana kart üzerindeki pili çıkarıp takarak.)

http://www.sercanagbaba.blogspot.com "Yardım Etmek Can Yakmaz"
2013-07-24 19:07:56 Edit:2013-07-24 19:09:32
  • Erkek
{islemler}
İlk olarak termal macunu
EnqinEngin Yiğit

İlk olarak termal macunu kontrol edin,birde içlemciyi taktıgınız sokette sıkıntı olup olmadıgına bakın yamulmuş teller kısa devre yaptırabilir başıma geldi zamanında.Sokete hava tutmanızıda öneririm toz pislik girdiysede yapabilir.Son topladıgım sistemdeki Amd x6 işlemcide açar açmaz 95-96 derecelere çıkıyordu soketteki tellerin birkaçının yamulmuş oldugunu gördüm igne yardımı ile düzeltip tekrar termal macun sürdüm şimdi en fazla 60-65 dereceleri görüyor.

2013-07-25 15:27:02
  • Erkek
  • http://www.cg-er.com
{islemler}
yardım isteyip sallamamak nedir
KediEti7ümit ülkerAvatar

yardım isteyip sallamamak nedir bu arada... dikkat ettiyseniz birileri birşey soruyor problemle ilgili.

2013-07-25 16:39:54
  • Erkek
{islemler}

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !