Bilgisayar Donanım : AMD FX8, FX6, FX4 serisiyeni şlemciler hakkında

AMD FX8, FX6, FX4 serisiyeni şlemciler hakkında
Seyhan_EFENDILERSeyhan EFENDİLERAvatar


Merhaba arkadaşlar, AMD FX8 serisi işlemciler hakkında bilgiye ihtiyacım var. Danıştığım birçok kişi ve yaptığım araştırmalar FX serisi işlemcilerin Intel I5 serisi işlemcilere anca denk düştüğünü söğlüyor. Bu gerçekten doğrumu?

FX serisi işlemcilerin perfonmasının düşük olması yapısı itibariğle gerçek 8 çekirdekli mimariye sahip olduğu için halen kullanılan yazılımların bu mimari yapısına sahip işlemcilri desteklememesi nedeniyle performansının bukadar düşük çıktığını yazan test siteleri var. Donanım ve yazılım performansı hakkında pek bilgim yok, diğer programları gözardı ederek konuyu sadece 3dMax açısından değerlendirmek istiyorum ama program ve işlemci ile ilgili yapılmış herhangi bir teste ulaşamadım malesef.

AMD işlemcilerin soket yapısının intel işlemcilere göre pek değişmiyor olması benim açımdan artı bir puanı hak ediyor. Intel işlemcilerin farklı soket yapıları nedeniyle işlemci değiştirirken extradan bir anakart değiştirmek zorunda olmak işlemci fiyatları göz önüne alınınca büyük bir külfet. Fiyat performans açısından AMD işlemcilerin Intele fark attığını biliyorum yinede iş profesyonelliğe gelince üç kuruş kyar edilecek diğe zarar etmekte istemiyoru. Dolar fiyatı 1.5 altına düşmediği sürece Intel işlemciler satın almada pek kyarlı gözükmüyor.

Siz ne diyorsunuz?


http://deman3d.blogspot.com/
2012-03-06 12:24:34
 • Offline
 • Erkek
sen yapacağın araştırmayı yapmış
ErkanErkan ÇALIŞKANAvatar

sen yapacağın araştırmayı yapmış paylaşmışsın
paylaşım için teşekkürler
yazdıklarının hepsi doğu
win7 amd8 çekirdeği tam performansına çıkaramıyor
ben aynı max sahnesini 3 bilgisayarda denedim

amd fx8120 36dakika

amd 1100t 28 dakika

i7 930(anakatı diğerlerinden daha iyi ve ramları triple cahannel dı bide raidli hdd vadı) 33 dakika

win7 fx serisi performansını arttıran güncelleme çıkarmıştı bir ara onuda stablitesounlarından geri çekmiş.

bence şimdilik fiyat performans amd 1100t yada 1090t özellikle render için vazgeçilmez
modelleme yapmak için intel olbilir bana daha stabil çaılışıyor gibi geliyor.

birde yukarıda amd soket yapısı değişmiyor demişsin ama fx yada f1 serisi soket yapısı değişmediği halde 32nano metre oldukları için 45nanometre destekleyen eski anakartlarda çalışmıyor (belki eski işlemcin takılıyken bios güncelleyip sonra yeni işlemciyi takarsan olur ama her zaman ucuz etin yahnisi yavan olur :))


ANIMASYONA GÖNÜL VERENLERLE TANIŞALIM
2012-03-06 13:30:43
 • Offline
 • Erkek
Cevap için teşşekür ederim,
Seyhan_EFENDILERSeyhan EFENDİLERAvatar

Cevap için teşşekür ederim, aklım ve mali bütçem FX serisi işlemcilere daha yakın. Sizin dediğinizi araştırdım ve windows 7 işletim sisteminin FX işlemcileri gerçek performansını göstermediğini doğruladım kendi açımdan. Araştırmam neticesinde yeni çıkacak windows 8 işletim sistemi FX işlemcilerin gerçek performansını ortaya çıkaracak diyor. Bir başka nedende Intelin yüksek performansı işlemcilerini almak için harcıycam para ile AMD işlemci alıp aradaki maddi farkı diğer donanım bileşenlerini güçlendirmeye harcarım örneğin bir SSD.


http://deman3d.blogspot.com/
2012-03-06 15:03:23
 • Offline
 • Erkek
ssd olsun çamurdan olsun
ErkanErkan ÇALIŞKANAvatar

ssd olsun çamurdan olsun büyük projeler için şart


ANIMASYONA GÖNÜL VERENLERLE TANIŞALIM
2012-03-06 15:27:59
 • Offline
 • Erkek
fx işlemcilerde fpu sayısı
maxkemalkemal DEMİRTAŞAvatar

fx işlemcilerde fpu sayısı işlemci sayısının yarısı kadardır. onun için render işlemlerinde phenom serisine göre dezavantajlıdır.phenom işlemcilerde fpu sayısı çekirdek sayısıyla aynıdır.


2012-03-06 15:28:23 Edit:2012-03-06 21:49:59
 • Offline
 • Erkek
fx lerle ilgili bir
ErkanErkan ÇALIŞKANAvatar

fx lerle ilgili bir tespitim daha var

hiç ısımıyor
3ghz işlemciyi 4 ghzye over clok ettim yükaltında (render alırken)
kutusundan çıkan stok fanıyla 60 c° yi geçmedi stabil çalıştı sanırım 32nanometre olduğundan

aynısını 1090t ile denemiştim 4ghzy asla çıkmadı
3.8ghzde 78 c° de çalıştı arada keyfe keder kaapnıyor diye 3.6ya düşürdüm

birde i7 930un soğutucusu üzerindeki üzerinde 12lik fan ve ince yaprakların arasından geçen 8 tane boruya ramen over cloksuz 70 c° çalışıyor. yükaltında (render alırken)


ANIMASYONA GÖNÜL VERENLERLE TANIŞALIM
2012-03-06 18:46:02 Edit:2012-03-06 18:51:31
 • Offline
 • Erkek
Bu çok iği, intel
Seyhan_EFENDILERSeyhan EFENDİLERAvatar

Bu çok iği, intel işlemcilerde ısınma daha fazla oluyor diye biliyorum. Yanılıyor olabilir ama şuan kullandığım intel işlemci aldığım ilk günden beri ısınma problemi yaşatıyor bana, artık emekli etmemin zamanı geldi. Biraz daha zaman geçsin yeni bir kasa ve ekranla kızıma bir bilgisayar toplamış olucam yani eskilerde çöpe gitmemiş olacak. :D


http://deman3d.blogspot.com/
2012-03-06 19:20:14
 • Offline
 • Erkek
merhaba arkadaşlar. modelleme
50promilad soyad

merhaba arkadaşlar.

modelleme işinden anlamamçonu öğrenmek için siteye üye oldum ama bilgisayardan anlarım.ben hem intel hem amd kullanıyorum.arada performans farkını ben göremedim.var olduğunu iddia ettikleri fark anca hız ölçen programlar sayesinde görülebiliyor.kullanımda bu farkı anlamak zor,anlasanız bile intel ve amd arasındaki fiyat farkını imkanı yok karşılamaz.çünkü biri 300 tl ike diğeri 600 tl üzeri.onun yerine bir ssd alsanız olay çözülür.ayrıca intel `in güncelleme desteği kötü.benim o kadar para verip aldığım quadcore intel işlemcim sırf mimari değiştiği için 2 sene sonra tamamen çöpe dönecek. AMD Phenom II X6 1075T ye bakabilirsiniz.Fx işlemciler alacaksanız şimdi almayın yaza kadar bekleyin.fx revizyonlu işlemciler çıkacak.onlarda stabilite bir miktar daha artar.


2012-03-06 21:11:05
 • Offline
 • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !