Tuna_ Son Forum Mesajları

  Max`in üretiminin duracağını zannetmiyorum.

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Max`in üretiminin duracağını zannetmiyorum.

  Burada bir konu açılmış ve konu nerelere gitmiş.Resmen blender daha iyidir konusu gibi olmuş.Bu konu hakkında bende birkaç şey söylemek istiyorum.

  İlk önce hiçbir yazılım iyi değildir.Her yazılımda eksik,gedik birşeyler vardır.Her yazılımda yeri geldiğinde çıkmazlarla karşılaşır ve bunun için farklı yöntemler aramaya başlarsınız.Belki diğer yazılım sizin sorununuza çok kolay bir çözüm üretiyor olabilir ama sırf o çözüm içinde farklı yazılıma geçmek,herşeye yeniden başlamak mantıksız.Tamamen çıkmaza girdiyseniz veya bu işi hobi olarak yapıyorsanız sıkıntı yok.

  Yazılımların birbirinden üstün yönleri olsada,asıl üstünlük yazılımı kullanan kişidedir.Buna en iyi örnek vray yazılımıdır.Vray`de kaliteli bir kullanıcının elinde başarılı sonuçlar vermekte.Hangi yazılımı kullandığınızdan ziyade,ne kadar yazılıma hakim olduğunuz daha önemlidir.Sonuç olarak isterseniz 3ds max-mental ray kombinasyonu ile iş yapın,isterseniz blender-cycles kombinasyonu ile sonuç farketmez.Önemli olan sizin harcadığınız zaman,emek ve bilginizdir.

  2015-01-20 01:14:33

  Korsan sürüm kullandığınız için

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Korsan sürüm kullandığınız için göçüyor.Daha yeni sürüm Vraye geçerek sorunu çözebilirsiniz.gtx980 nin performansı nasıl?

  2014-11-21 00:44:01

  Goga ekran kartılarını milyonluk

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Goga ekran kartılarını milyonluk sahnelerde test etmen kartın kalitesini belirlemez.Sen çalıştıkça kartın iyi olup,olmadığına karar versin.

  2014-11-14 15:04:00

  Alt kısımda bir ampül

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Alt kısımda bir ampül simgesi var o işlevi görmekte.ORadan yapacaksın menü gelmiyor artık.

  2014-09-22 14:03:17

  http://teknoseyir.com/bozuk-sabit-diskten-veri-kurtarma-nasil-yapilir İlk

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  http://teknoseyir.com/bozuk-sabit-diskten-veri-kurtarma-nasil-yapilir

  İlk önce verilerinizi kurtarın.Daha sonra harddiskde problem olmadığını hdtune ile tarama yapabilirsiniz.

  2014-09-19 18:56:27

  Yukardada belirtim sli yapılınca

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Yukardada belirtim sli yapılınca ramler 2-4 le çarpılmıyor.Hatta hangisi en düşükse onun değerlerinde çalışıyor.
  4 tane 780 ti 6 gb,6 gb olarak çalışır(yani 24 gb olarak çalışamaz).Ama hepsi ayni anda çalıştığı için performansda ciddi bir artış olur.Burdada bir sorun var,tamam performans artar ama 4 tane 780 ti performansında bir artış olmaz.

  İray birden fazla ekran kartına destek veriyor.Coronada ayni şekilde destek veriyor.Aslında gpu olanların çoğunun destek vermesi lazım.

  2014-09-18 12:37:30

  İlk önce Sli yaparsanız

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  İlk önce Sli yaparsanız modeller ayni olmak zorunda.Hatta ram miktarlarıda ayni olmak zorunda.Örnek vermem gerekirse 12 gblık bir ekran kartı ile 3 gb lık bir ekran kartı sli yapılırsa ram olarak 3 gb kullanmak zorunda kalırsınız.Kart kendini düşük olana göre çalıştırır.Bunun haricinde 2 kartında cuda corelarını kullanabilirsiniz.

  Bence eniyi çözüm tesla kart alıp ekran kartı haricinde takmak,en iyi çözümü getirir.Tabi tesla kartları türkiyede bulmak ve fiyatları konusunda pek bir fikrim yok ama araştırabilirsiniz.Yurtdışından getirme şansınız bile olabilir.

  2014-09-17 20:22:55

  g700 ile 3 seneyi

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  g700 ile 3 seneyi devirdim,3 senenin sonunda çift tıklama sorunu oldu.Onuda güzel temizliyerek halletim şu an için.Eğer tamamıyla arızalanırsa Razer Ouroboros veya g700s almayı düşünüyorum.Önceliğim razer olacak.Kaliteli bir mouse`un yanına 3d connexion serisi bir ürün konabilir.Ben en üst seviyesini kullandım,sunduğu özellikler,kullanım kolaylılığı filan çok iyi.Benim çok ihtiyacıma yaramadı,en azından ev kullanıcısı için aşırı gerekli birşey değil.

  2014-06-17 01:12:31

  Realistik render alabilmek için

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Realistik render alabilmek için bellirli kurallar vardır.Maddeler halinde yazayım

  -Oran-orantı çok önemlidir.Bir binasnın veya iç mekanın gerçek ölçleri ile çalışılması gerekir.Unit setup cm olmalıdır.Mesela kat yüksekliği 300 olan 500-700 bir odayı,3000-5000-7000 oranında çizerseniz,gözümüze kötü gözükmez.Ama bu sahnenin aydınlatılmasıyla ilgili çok büyük sorunlar çıkar.
  -Modeldeki her detay,çalışmanızı daha kaliteli olmasını sağlar.Ne kadar detay eklerseniz o kadar iyi olur.
  -Diyelimki 10 saatte modelleme bitti ise,bi 10 saatte kaplamalar üzerine yoğunlaşın.Modelledeki detaysızlıkları bile,iyi bir kaplama ile çözebilirsiniz.Kaplama ve kaplamalara verilen bump gibi detaylar çok önemlidir.Kaplama arşiviniz olmalı ve kaplama ayarlarını iyi bilmek gerekir.
  -Son olarakda ışık,ışık konumları,ışık sıcaklıkları önemlidir.Işık konumlarını gündelik hayatı inceleyerek ve onu bilgisayarda uyguluyarak yapabilirsiniz.

  2014-06-05 11:37:48

  Realflow derslerini izleyin.Simulasyon

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Realflow derslerini izleyin.Simulasyon yapılmamasının sebebi nodeların birbiriyle ilişkisi olmadığındandır muhtemelen.

  Max`e otomatik aktarmıyor,yapmış olduğunuz bin dosyalarını,import edeceksiniz.

  2014-05-21 18:45:07

  Alamet render motorunda değildir,kaplama

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Alamet render motorunda değildir,kaplama ve ışık ayarındadır.Render motorları ekstra seçenekler sunarak,sizin onu kullanmanızı sağlar.Corona render vb render motorları çok başarılı olabiliyorlar.Corona kullanım olarakda çok zor bir render motoru değil.Bence mental`dan vray`e geçemk yerine mental rayi çözün,üstüne vrayi çok rahat kavrarsınız.Hatta corona,maxwell,octane gibi motorlarda sizin için kolay gelir.

  2014-05-19 00:50:02

  Nvidia yalan söylemiyor aslında

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Nvidia yalan söylemiyor aslında :),Karşısında rakip olmayınca,ayni kartlara biraz upgrade yapıp sürüyor önümüze.

  Quadro profesyonel bir kart ve standart işler yapan bir kişinin almaması,alacaksada en üst seviyelerdeki bir quadroyu alıp gücünü görmeli.Quadroya viewport performansı veya cuda performansı için paralar dökmeyin.Gtx 760 ve üstünde bir kart alırsanız işinii görecektir.

  2014-05-11 22:51:20

  Saçma fikirlerin olduğu saçma

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Saçma fikirlerin olduğu saçma site,hem bedavaya 3d yaptırmak varken 10 lira niye verilir hiç anlamam :)

  2014-04-27 01:35:13

  Vray rt ile render

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Vray rt ile render alırken bucketler çıkmaz.Noktacıklar atar.(unbiased render motorları genelde böyle çalışır)Ekran kartı ile render alacaksanız,nvidia`nın kartlarından biri olmalı.Alırken cuda çekirdeği sayısına önem verin.

  Vrayrt ayarlı değilse,ekran kartını kullanmazsınız.Şu an için hybrid destek vermiyor vray.Ancak Vrayrt`de cudayı seçip ekran kartlarınıza render işlemini yükleyebilirsiniz.Vrayrt`de render alırken tüm ayarların yapılı olduğuna dikkat edin,gi açık değilse renderda ışık hesaplanmaz.Bunun sonucuda kötü bir render çıkar.

  Vray`de render alırken render ayarlarınız önemlidir,Vray rt ile render alırkende render süresi önemlidir.Render süresini ne kadar artırrırsanız o kadar kaliteli ve noise`suz render alırsınız.

  2014-03-18 22:40:20

  Vrayrt ile render alabilirsiniz.Cuda

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Vrayrt ile render alabilirsiniz.Cuda işlemcisi üzerinden render almanız kolaydır.Sadece önizleme yapmanızıda sağlamaz.

  Onun haricinde iray,octane,arion,bunkspeed gibi yazılımlarda cudaya destek verir.Maxwell cuda ya daha destek vermedi diye biliyorum.

  2014-03-17 23:14:55

  Max herşeyi yapar,ama sen

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Max herşeyi yapar,ama sen max`te yapana kadar plugin ile işi halleder,hatta render bile alırsın.Her sene max çıkadıkları için,doğru dürüst geliştiremiyorlar yazılımı,muhtemelen şu an ellerinde geliştirmekte oldukları bir çok araç mevcut fakat 2015`in yetişmesi için onları göremeyeceğiz.2017`e görürsek iyi :)

  2014-02-26 00:20:20

  Dispalecemnt kullandıysanız,o render süresini

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Dispalecemnt kullandıysanız,o render süresini artırır.

  2014-01-16 20:10:47

  Sanalöğretimin seti ile başlamaya

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Sanalöğretimin seti ile başlamaya çalışmıştım.Fakat hiçbir yol kat edemedim.Boolen ile lathe`yi öğrenebildim ancak.Birde wall komutu hakkında bir kaç bilgi.3değitim sitesindende vue eğitim setini aldım.Set fiyatlı olduğu gibi,ekstradanda 14 lira kargo parası ödedim.Anlaşma yapmaları lazımdu.Velhasıl onlardanda birşey öğrenemedim.Theakademi nasıldır bilemiyorum almadım.Ama çokda iyi olacağını sanmam.
  Cgacademy`nin ve eat3d`nin setşerini gittigidiyordan getirtim.Onlar sayesinde çok hızlı yol kat ettim.Türkçe eğitim setlerine yaklaşmıyorum artık.

  2013-12-31 13:58:19

  Değerler ayni ama,göçme sorunu

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Değerler ayni ama,göçme sorunu oldumu yine?

  2013-12-14 21:20:12

  Hasan bey hata almanızın

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Hasan bey hata almanızın sebebi muhtemelen quadrodan değil.Belki aldığınız kart arızalıdır.

  2013-12-14 18:55:19

  Ümit bey çok güzel

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Ümit bey çok güzel bir açıklama olmuş.10 bit veriyi işlerken,10 bit görüntü verende monitör olması gerekiyor diyebiliyorum.

  Burada sorun nvidia`nın bize bu kartları satarken bir sürü özellikten bahsetmesi.(satan firmalarda dahil)Detaylı sitede inceleme yapıldığında 3d performans`tan bahsedilmez/Bahsetmez.Resimler yanıltıcı olabiliyor.En önemlisi ismi yanıltıyor.

  Benim anlamadğım olay ekran kartı vb donanımlarda üst seviyelere geçildikçe çok uçuk performanslar bekleniyor.Uzun süre pc değiştirmeyen bir kişi işlemcisini yeni nesil işlemcilere veya ekran kartına değiştirdiğinde hissedilir performans artışı olacaktır.Fakat çok hızlı donanım değiştirip yüksek performanslar beklemek bence yanlış.

  2013-12-14 01:36:04

  Kim için olduğu belli

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Kim için olduğu belli :).

  Amd ile active shade özelliğini nasıl çalıştırmayı planlıyorsunuz?

  Tesla testlerde karşımıza çıkmıyor.Sadece tutorial vb durumlarda görürsek görüyoruz.Tesla cuda ile render işleminde performans`ı çok yüksek olacaktır.Zaten onun dşında bildiğim kadarı ile viewportta etkisi olmuyor.

  2013-12-13 22:36:29

  Ümit bey ilginiz için

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Ümit bey ilginiz için teşekkürler..

  2013-12-13 01:20:41

  Ümit bey ilk testte`ki

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Ümit bey ilk testte`ki resimde,ekran kartlarının ne tür özellikleri test edilmiş?

  2013-12-13 00:27:16

  5-6 tane xfrog ağaçı

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  5-6 tane xfrog ağaçı ,çok rahat 4-5 milyon polygona çıkarır sahneyi :)

  Ekran kartının yanıt vermemesinin sebebi muhtemelen windows`dan kaynaklı bir sorundur.Bir ara bende yaşamıştım.Format sorunu çözmüştü.Quadro ve gtx kartı iray ile test ederseniz.Cuda performanslarını daha iyi anlamış oluruz.Test işlemi sırasında ekran kartını devre dışı bırakın.
  Quadro kartlardan beklenti çok yüksek oluyor,fakat eskisi gibi çok yüksek performanslar vermiyorlar.En azından max`te vermesi gereken performansı vermiyorlar.

  2013-12-01 23:07:59

  Quadro performance driver 2011`den

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Quadro performance driver 2011`den sonrasına yok.Yani yüklemeye çalışsanız bile olmayacaktır.

  2013-11-23 20:45:16

  Şaşırılacak fazla birşey yok.20

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Şaşırılacak fazla birşey yok.20 tl`ye yaptırırlar.20`tl ye yaptıracakları iş o radaki resimden daha kötü olacaktır.

  2013-11-10 12:35:58

  Mutfak başına 500 tl

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Mutfak başına 500 tl otel odalarıda 1000 tl

  10 adet mutfak 5000 tl
  5 adet banyo 2000 tl
  otel odalarıda 2000 tl ben olsam bu fiyatı çekerdim.İş gelmezsede gelmesin.

  2013-11-05 01:31:41

  Sahneye override mtl atıp

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Sahneye override mtl atıp deneyin ozaman.Gene sorun devamedecekmi görmüşü olursunuz.2011yerine 2013`e geçmenizi tavsiye ederim.Yaklaşık 1.5 senedir kullanmaktayım.Hata mesajı ve göçme sorunu ile karşılaşmadım.

  2013-10-06 14:45:25

  Framework veya max ile

  Tuna_Tunahan Avsallıtuna_

  Framework veya max ile ilgili sorun olsa.Hiç render etmemesi lazım ki.Anadığım kadarı ile farklı sahnelerde ve ayni sahne boşaltıldığında render edebiliyor.
  -İsimlendirme hataları(türkçe karakter)
  -sahnedeki yardımcı şeyleride temizleyin.

  2013-10-06 12:59:08