tumaylmz Son Forum Mesajları

  Hahaha :) çok

  tumaylmztumay yilmaz

  Hahaha :) çok güldüm. Süpersiniz.

  2018-03-23 18:46:02

  Motion Graphic "Mograph"

  tumaylmztumay yilmaz

  Modelleme animasyonu ile ilgili olarak yazıyorum. Mograph olarak adlandırılan bir tekniktir. Gerçi Furkan Bey manuel olarak yapmış bu projeyi, fazlaca emek var yani. Ellerinize sağlık.


  Basit Bir Örnek:
  https://www.youtube.com/watch?v=4736BeXxr_U&list=PL12EE7141C3699C11


  Tutorial:
  https://www.youtube.com/watch?v=sGqJ73Nfacg&index=2&list=PL12EE7141C3699C11


  Attığım örnekte Camera Mapping tekniği de kullanılmış ama. Saygılar.

  2017-10-17 00:23:24

  Merhaba green screnlı objeleri

  tumaylmztumay yilmaz

  Merhaba green screnlı objeleri 3d render sahneler eklemek için Cinema 4d ile hazırlanan sahnenin external compositing tag`ı ve cinema 4d den compositing after effects dosyası oluşturulup render alınarak. 3d sahnedeki external compositing tag ile işaretlenmiş objelerin olduğu yerlere motion tracking için after effects programı null obje olarak tanımlıyor. Bu şekilde istenilen yere green secrenli objeleri ekleyebiliyorsunuz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İsterseniz cinema 4d compositing after effects ve cinema 4d external compositing tag and after effects olarak aratıp örnek videolara bakabilirsiniz. Saygılar :)

  2018-09-03 21:07:51

  Merhaba. Bende Ankara`dayım. Gazi

  tumaylmztumay yilmaz

  Merhaba. Bende Ankara`dayım. Freelancer olarak çalışıyorum. Gerçekten bu konuda çok haklısınız. Ciddi bir sıkışıklık mevcut. Benim şuan en çok eleştirdiğim iki nokta var. Birincisi bizim sektörde ki bazı arkadaşların piyasayı ciddi oranda düşürmesi. İkincisi ise müşterilerin halen bizim sektör hakkında yeterince bilgisi olmadığı için verdiğimiz emeğin karşılığının ne olacağını bilememesi ve kaliteli iş yaptırmaktan kaçarak ucuz ve basit işleri istemeleri. Fakat bilmiyorlar ki reklam ne kadar sağlamsa o kadar çok müşteri çekebileceğini. Ayrıca benimde bir fikrim var. Youtube da tr3d ailesi olarak bir ekip oluşturup 1 veya 2 şer dakikalık animasyon filmler hazırlasak nasıl olur ? Örnek Larva animasyon film serisi gibi.

  2018-04-28 17:14:03

  Hayırlı olsun

  tumaylmztumay yilmaz

  Hayırlı olsun. Çok güzel bir sistem olmuş.

  2017-09-17 23:23:16

  Vrayin Distributed renderda

  tumaylmztumay yilmaz

  Vrayin Distributed renderda şöylede bir sorunu var ana bilgiyayara frameleri update ederken temp dosyası atıyor ve durmadan şişiriyor. Ayrıca Örneğin 2000 framelik bir animasyon render almak isterseniz sırf frameleri vrscene olarak yazdığı için sahnenin boyutuna göre updateti de uzun sürüyor.Bu konuyla ilgili Chaos Groupla iletişime geçtim ve böyle bir sorunun olduğunu söylediler ve vray nexte bir güncelleme getirerek bu sorunu çözdüler. Böyle bir sorundan kaynaklıysa vrayin son sürümünü denemelisiniz. Backburner ile render alındığında böyle bir sorun olmadığını okudum. Sorun yaşarsanız backburner ile render almayı deneyebilirsiniz. İnternette kullanımıyla ilgili bir çok tutorial bulunmakta. Ayrıca bazı yerlerin meterialinin görünmemesinin sebebi bazen diğer bilgisayarlar vrscene dosyasından textureleri okuyamıyor çözüm olarak. Distributed render kısmında Transfer missing assets seçeneği işaretli olursa yardımcı bilgisayarlarda bir sorun olursa eksik kısımlarıda diğer bilgisayarlar tamamlar böylece meteriallerin görünmemesi gibi bir sorun ortadan kalmış olur.Kolay gelsin.

  2019-02-21 09:44:53

  Tekrar merhaba.Bilgisayar ismi ile

  tumaylmztumay yilmaz

  Tekrar merhaba.Bilgisayar ismi ile de oluyor yada Render işlemine katmak istediğiniz bilgisarların hepsininde local ip adreslerini öğrenmeniz gerekiyor öncelikle. Başlat menüsüne cmd yazarak komut istemini çalıştırın. komut istemine ipconfig komutunu girin. Karşınıza program bilgisayarın ip adresini IPv4 Address.... : şeklindeki kısmın karşısına çıkaracaktır orada yazan 192.168.?.? adresi bir yere kaydediyorsunuz. Render alacagınız ana makinenin Vray render ayarlarındaki distributed render bölümündeki hatta sanırım sizin bilgisayarların ismini yazdığım yer dediğiniz bölümlere bu ip adreslerini giriyorsunuz.Rendera ortak olacak bilgisayarlarda ise başlat menüsünden chaos group klasörümün içerisindeki Launch render slave uygulamasını çalıştırıyorsunuz. Ana makineden renderı basşattığınızda diğer destekleyici bilgisayarlarda açtığınız render slave uygulaması harekete gecmesi lazım. Bu şekilde renderınız başlıyor. Hanhi programı kullanıyorsunuz? Aslında onu öğrenirsem daha net yarcımcı olmak isterim. Kolay gelsin

  2019-02-15 22:00:20

  Merhaba maya, 3dmax veya

  tumaylmztumay yilmaz

  Merhaba maya, 3dmax veya cinema 4d yüklü ana bilgisayarınızın vray ayarlarından distributed renderi açıp diğer bilgisayarların ipsini girmeniz gerekiyor. Ayrıca diğer bilgisayarlardan vray render slave uygulamasını manuel veya hizmetler bölümünden çalıştırmanız gerekiyor.

  2019-02-15 09:42:06

  Vrayforc4d'den .vrscene dosyasını vrayforUE4' e aktarmak.

  tumaylmztumay yilmaz

  Merhaba TR3D ailesi, VrayforC4d'den .vrscene dosyasını VrayforUnreal Engine 4 aktarmaya çalışıyorum. Cinema 4d den .vrscene olarak çıktı alıyorum fakat Unreal Engine import ettiğimde ışıkları, meteryalleri ve textureleri hatalı ve sorunlu bir şekilde alıyor. Metaryaller pembe görünüyor. Kamera ters açıyla duruyor.Yani doğru bir optimize sağlamıyorum. Google üzerinden yaptığım araştırmalarda bir çözüme ulaşamadım. Max ile aldığım .vrscene dosyasını ise sorunsuz çalıştırabiliyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı ? Şimdiden teşekkürler.

  2018-12-04 13:58:08

  Bindlediğiniz objelerin

  tumaylmztumay yilmaz

  Bindlediğiniz objelerin içerisinende Skin isminde çocuk obje var ise onları silin ve Bindleme işlemini tekrar yapın.

  2017-10-20 23:23:48

  Altuğ beyin de dediği

  tumaylmztumay yilmaz

  Altuğ beyin de dediği gibi objeleri Editable yapmakla ilgili bir durum gibi görünüyor. Symmetryi editable yapmadığın için olabilir. Modellemede eğer ki loft,sweep benzeri teknikler kullandıysan onları editable yapmadığın için olabilir. Ayrıca Bind etmek istediğin objelerin arasında null object olabilir. Aklıma gelen bunlar. Kolay gelsin.

  2017-10-19 16:14:54

  Eğer Cinema 4d bilginiz

  tumaylmztumay yilmaz

  Eğer Cinema 4d bilginiz varsa pose morph tagi ve Xpresso tagi ile güzel bağlantılar kurarak hem basit hemde kaliteli bir face rig işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  2017-08-15 02:40:32