scorpiuss Son Forum Mesajları

  Cevap için teşekkürler. Çözünürlük

  scorpiussYamaç BULUT

  Cevap için teşekkürler. Çözünürlük aynı ama tüm kameraların frame`leri ayrı ve birbirini takip ediyor. Render layer hiç kullanmadım. Biraz meşakkatli olacak galiba, 6dk.`lık Animasyonlar yapıyorum ve onlarca kamera var. Hepsini tek tek ayarlayıp render alıyorum çok zor oluyor. Uber cam`i denedim çok ama oda bir çok kamerada problem çıkarıyor. Tam çözemedim.

  2014-06-27 11:59:32

  Multi Camera Render

  scorpiussYamaç BULUT

  Arkadaşlar selam;
  Sahnede 10-15 kamera kullanıyorum. Tüm kameraları aynı anda render nasıl yapabilirim. 3ds Max ta batch render bu görevi görüyor. Tüm kameraları key frameleri ayarlayıp rendera basıp çıkıyorum. Fakat maya da böyle bir seçenek göremedim.

  Sequneces`ta sorunu çözmeye çalıştım. Fakat ubercam render yaparken kameraların bazılarında sorun çıkarıyor.

  Bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler.

  2014-06-23 16:24:40

  View Port Selection Problemi

  scorpiussYamaç BULUT

  Arkadaşlar, belli bir süre çalıştıktan sonra selection toolları (Move,rotatae,scale) kullanamıyorum. Mause`la tutamıyorum, aktif olmuyor. Objeyi seçebiliyorum fakat. Sizce bu ekran kartındanmı kaynaklanıyor yoksa başka bir durumdanmı? Böyle bir sorunla karşılaşıp çözen varmı..

  NOt: Ayarları default yaptım + Win7 Aero temalarıda kaldırdım. Yinede düzelmedi. (Bazı viewport takılmaları Win7 Aero temalardan kaynaklanıyor bilginize)

  Birde arkadaşlar aynı bilgisayarda Maya`da herhangi bir problem yokken motion builder`da ekran (viewport) devamlı takılıyor. İkiside aynı versiyon.

  Teşekkürler..

  2013-05-20 10:58:59

  Hocam önemli olan ne

  scorpiussYamaç BULUT

  Hocam önemli olan ne istediği bilmek. Önemli olan Maya veya 3D öğrenmek değil. Zaten bu zor bir zanaat. İstesenizde herşeyini öğrenemezsiniz (Herkez için aynı şey bu). Benim nacizane tavsiyem önce bir dal belirleyin kendinize. Animasyonmu yapacaksınız, karaktermi modelliyeceksiniz yoksa mimarimi yada intro, fragman, görsel efect vb. Aslında bunu mimari veya organik olarak ta ayrılıyor (ama bence daha detaylı). Yani şu kadar para kazanırım demekde pek doğru değil.

  Zaten herkes başlangıç aşamasında iki küpten masa yaptığında ben her şeyi yaparım la başlıyor. Ondan sonra uçuk fiyatlar çekiliyor. Bakıyorsunuz iş patlamış. Bu sefer sağlam projelere ucuz fiyat veriyorsun o zamanda bu işi yapamaz diye verilmiyor.

  Yani hocam iş zor.. Çünkü daha ülkemizde bu sektör tam oturmadı. Onun için 10 liralık işi 3 kuruşa yaptırmak isteyenlerle dolu. Birde buna ne yaptınızki bu kadar bedel istiyorsunuz diyenlerde katılınca vay babam vay..:) Ülkemizde malesef Gfafik ve CG sanatçlığı yeterince değer görmüyor. 7-8 yıldır 3D`nın içindeyim, nacizane karşılaştığım ve gördüğüm şeyleri yazdım. Belki çok iyi işlerde yapabilirsin, belki de karşılaştığım onlarca işin erbabı kişi gibi bırakabilirsin. Birazda sanş lazım. Ama öncelikle çok çalışmak ve üretmek lazım.

  Saygılar  2013-05-16 11:14:57