perganon Son Forum Mesajları

  Teşekkür ederim detaylı bilgi

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Teşekkür ederim detaylı bilgi için Ali Hocam. SSD Takılı render farm`da hepsinde 8`er GB ram mevcut, q6600 cpu var. Bekleme süresinin geç gelmesini az biraz tahmin ettim, çünkü log ekranında detayları aktarırken gösteriyor. Sizin de belirttiğiniz gibi; Dosya boyutu büyüklüğü, kaplamalalar, vb. etkenlerin diğer client`lara ulaşması zaman alıyor.

  Şener hocam C:\ yi paylaşıma açıp bir deneyeceğim bakalım bir sorun olacak mı. Forest Pack`in Maps kısmını olduğu gibi çalışma klasörü olan z:\Ağ Sürücüsü kısmına kopyalamıştım ama sonuç alamadım. Tekrar C:\ sürücüsünü paylaşıma açıp bir deneyeyim.

  Tekrar teşekkürler.

  2016-10-23 02:55:42

  Forest Pack DR Sorunu

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Merhaba dostlar,

  Distributed rendering alırken, mevcut kaplamaları ağ üzerinden çalışma klasörüm olan (z:\) klasörü içerisinde gösteriyorum. Buraya kadar sorun yok. Asıl sorun Forest Pack`e ait kaplamalarda. Render esnasında diğer client`lar render alırken kaplamalar gözükmüyor. Acaba Forest Pack Pro\maps klasörünü z:\ ye kopyalamış olsam sorun çözülür mü?

  Bir soru daha; Distributed rendering biraz geç başlıyor, 220Mb civarı bir sahneye yaklaşık 7-8 dakika sonra client`lar geliyor, bu sorun dosya boyutundan kaynaklı olabilir mi ?

  2016-10-22 22:18:25

  Olayı çözdüm biraz geç

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Olayı çözdüm biraz geç oldu ama en azından açıklama yapayım.
  Işık problemi birinci sorunmuş, ikinci sorun ise duvar kaplamasını gri tonlarda kullandığım için yoğun noise oluşturuyormuş, bunların dışında hiç bir sorun kalmadı. Işığı çok güzel ayarlamak gerekiyor. Birde kaplama da ki glossy olayını çok fazla yüklememek gerekiyor çok iyi orantılamak gerekiyor ki noise oluşturmasın.

  Şöyle yaptım, Daylight ekledim ve ardından CoronaSun ekleyip onu da environment`a ekledim. Işığı biraz yoğun tuttum ve sonrasında noise ile ilgili savaşımızda bitmiş oldu. Çok teşekkür ederim Serdar bey. Aslında kaplamalar güzel uğraşılırsa süper sonuç veriyor. Çok yoruldum bu akşam ama yarın sahneyi paylaşacağım. Tekrar teşekkürler selamlar.

  2016-03-23 02:38:16

  Bakacağım Serdar hocam, eğer

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Bakacağım Serdar hocam, eğer bir çözüm bulabilirsem mutlaka buraya da eklerim nasıl çözdüğümü. Çünkü aşırı derecede kafayı taktım bu işe. Sizin dediğiniz gibi de bir deneyeceğim bakalım ne olacak merak ediyorum.

  2016-03-22 14:43:31

  İşlemci 4790K. Şu anda

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  İşlemci 4790K. Şu anda yüklediğim sahne corona`ya ait test sahnesinin ışıklarını kullandığım bir sahne, sadece modeli yükleyip kaplamaları düzenledim o kadar. Şu anda ki mutfak sahnesinde herhangi bir noise yok gibi. Diğer çalışmasını yaptığım sahne evde. Onu eve geçtiğim zaman paylaşırım. Ama ben Corona`nın sitesine girip baktığım projelerin %99`u neredeyse sıfır noise. Bu insanlar gerçekten 400-500 pass bekliyorlar mı acaba merak ediyorum doğrusu.

  Bu arada yine de kaplamalarımda ki yansımalarda az birşey noise var dikkat edilirse belli oluyor noise. Kaplamalarda Glossy az miktarda mevcut ama dediğim gibi noise gitmiyor sinir oluyorum

  2016-03-22 13:54:16

  Corona Renderer Noise

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Merhaba değerli arkadaşlar.

  Corona ile bitmek bilmeyen bir savaş içerisindeyim, bu savaşımız Noise ile alakalı. Anlayamadığım birşey var yoğun ışık Noise`ı yok eder mi? Sahneye ışık koyuyorum tam istediğim gibi olmuyor, Corona Sunlight ile ekliyorum bu sefer de ışık az düşüyor. Işık giren duvarı komple kaldırmak mantıklı mı?
  Yoksa 250 pass ve üstü bekleyeceksin arkadaş noise için başka çözümü yok mu?

  2016-03-22 12:44:20

  Öncelikle anakart seçimini mutlaka

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Öncelikle anakart seçimini mutlaka profesyonel ürün gruplarından yapın.

  Örneğin; Z97-PRO(Wi-Fi ac) Çok iyi bir seçim olacaktır.
  İşlemci grubunda 2011p seçmediğimize göre 1155p 4790K mutlaka olmalıdır.
  Yeni çıkan Skylake tabanlı işlemci seçmek isterseniz 6700K kesin öneridir ve DDR4 den başlamış olursunuz işe. Ayrıca bizim yaptığımız donanım testinden de başarıyla geçmiştir. 1 Hafta önce bir müşterimize topladığımız Skylake tabanı gayet iyi. Skylake olursa tabii anakartınız da değişecektir. ASUS Z170-Deluxe olabilir.

  Belleklerinizi mutlaka soğutuculu OCZ yada Kingston HyperX seçin. SSD`de Samsung ve Kingston fiyat ve performans açısından mantıklıdır. Soğutucu olarak, Corsair H100i sağlamdır. Zalman`da kullanabilirsiniz. Ekran kartı seçimine gelince tercihinizi mutlaka Nvidia taraflı yapın Lumion vb. kullanacaksanız çok etkili olacaktır. 980Ti alabilirseniz çok iyidir. Marka önemli midir, kesinlike onemlidir. Ucuz olan elinizde kalır unutmayın. Şans işidir diyip geçeyin, ASUS gibi, Msi, gibi sağlam üreticileri tercih edin. Diğer markalara bulaşmayın. 15 Yıllık tecrübe ile sabittir paylaştıklarım.
  Selamlar.

  2015-12-16 15:19:23

  Değerli yorumlarınız ile beni

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Değerli yorumlarınız ile beni aydınlattınız arkadaşlar. Hem bir birimizin fikirlerini dinleme, konuyu iyice irdeleme fırsatı bulduk. Buna benzer konular daha önce çok kez tartışılmış.

  Bu işi Freelance olarak yapmıyorum. Bir Bilgisayar firmam var, asıl mesleğim Elektronik Hab.Müh.liği. 1996 Yılından beri ise Bilgisayar ve BT konusunda bir çok çalışma yaptım. Linux, Unix gibi işletim sistemlerine bir çok Ağ platformlarında geliştirmeler yaptım. (Bülent Taşdelgen) üstadın imzasında bulunan "“Eğer içinizden ‘sen resim çizemezsin’ diyen bir ses duyarsanız, herşeye rağmen çizin. O ses susacaktır.” Vincent van Gogh" bu kelimeler beni o kadar net anlatır ki o kadar olur. Asıl mesleğimi çok severek icra ediyorum. Bunun dışında ise çok sıkı bir (Arcade) Bilgisayar oyuncusuydum. Karakter tasarımı, mekan tasarımları vb. konuların ilgimi çekmesi üzerine tasarım ve animasyon konularına merak duymaya başladım. 3D ile tanışıklığımız buradan oldu gelişti. Herkes gibi bir kare ile başladı :) Sonra da bu iş Ek gelir amacı ile devam etti. Yarı profesyonel bir iş yaptığımı sanıyorum bu taktir tabii ki siz değerli arkadaşlarındır.

  Diğer bir husus; Ticari olarak yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum, galerimde olmayan bir çok çalışma mevcut. Genelde fiyat teklifi sunarken, projenin büyüklüğüne, işin kalitesine, sadece ruhsat projesi olup olmadığına bakıyorum. Buna göre de fiyat veriyorum. 4 Katlı düz bir binayı iş kalitesine bağlı olarak 650 - 700 bazen 1200 civarında fiyatlar dengesinde gidiyorum. Sizlere çok pahalı, diğer profesyonel çalışan arkadaşlara çok ucuz gelebilir. Ancak elimden geldiğince hakkını sonuna kadar vermeye çalışıyorum. Son tasarladığım halini de siz değerli dostlar ile paylaşmayı uygun buldum.

  Allah herkesin işine, ekmeğine kolaylık versin. Kimse kimsenin payını yiyemez, yiyen ise haram yer. Burada ki herkes çok değerli ve bir çoğunuz işinde çok başarılı çizerlersiniz.

  Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
  Selamlar.

  2015-09-21 23:39:07

  Bir test aldığım renderı

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Test aldığım render, kalitesini de ayrıca sizler ile paylaşmak istedim arkadaşlar.

  Galeriye şu an için eklemiyorum, eski revizyon edilmeden önce ki hali galeride mevcut. Sadece işin kalitesi bu bazda demek için. Çok kaliteli bir render olduğu söylenemez ancak yine de elimden geleni yapmaya çalıştım diyebilirim.

  2015-09-15 02:54:40

  Cevaplar için teşekkür ederim.

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Cevaplar için teşekkür ederim.

  Açıkcası ortalama bir fiyat var kafamda bulunan. 15.000 TL ederi gibi düşünüyorum. Çünkü emek gerçekten çok fazla, aşırı derecede poligon, ağaçlar, kot problemleri vb. var. Bunun dışında cephe tasarımı dahil herşey benim tarafımdan yapıldı. Herşey ölçü bazında olacak. Bu yüzden 15.000 vereceğim fiyattır. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

  Bazı işler vardır sizler de bilirsiniz, kaldırmıyor. Sürekli iş yaptığım bir müşteriyi kaçırmaktansa bu şekilde bir fiyat ortalaması düşündüm.

  Tekrar teşekkür ederim.

  2015-09-14 21:44:55

  3D Tasarım ve Animasyon ücreti hakkında

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Merhaba değerli arkadaşlar,

  Bir firma için teklif vereceğim.

  5 Adet villa tek tip toplam 4 kat, yaklaşık 3.500 m2 peysaj alanı, kat planları, asansör iki adet, dublex daire iç mekan tasarımı ve son olarak 3 - 3.5 dakika animasyon.

  Bu şekilde bir çalışma için ne kadar ücret talep edilmelidir? Galerimden çalışma kalitemi inceleyerek bir yorum yaparsanız çok memnun olurum.

  Siz değerli dostlardan fikir edinmek isterim.

  Selamlar.

  2015-09-12 01:34:20

  Furkan Bey haklı. HP

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Furkan Bey haklı. HP iş istasyonları render için cidden çok iyi aletler, ancak bunun yerine benzer deneyimleri sunabilecek ve daha da uygun toplama ürünler yapabilirsiniz. Bu fiyata bu cihazdan çok daha iyi ürünler toplanabilir. HP`ye biraz da marka parası ödüyorsunuz.

  2014-07-06 03:44:18

  Disk veya boş alan

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Disk veya boş alan kaynaklı bir problem değil aslında sorun. Farklı bir çözümü var ancak burada Crack konularının paylaşımı yasak bundan dolayı da link veremiyorum.

  2019-01-23 01:09:16

  Extensions bölümünden veya; C:\Users\Kullanıcı

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Extensions bölümünden veya; C:\Users\Kullanıcı Adınız\AppData\Roaming\SketchUp\SketchUp 2015\SketchUp\Plugins klasöründen silebilirsiniz.

  2016-03-09 19:44:17

  Kendileri ne kadar vasıflı

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Bu konuyu biraz da kendilerine sormalı. Siz ne kadar vasıflısınız? Yani vasfınız bir mühendis ya da mimar çalıştırabilecek kapasitede mi?
  Diye sormalıdır. :)

  Sahibinden satılık vasıfsız, aslı olmayan, dümdüz mühendis. Bkz: Ajdar. :)

  2014-07-06 03:40:43

  X99 Chipset serisi Xeon

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  X99 Chipset serisi Xeon ve i7 Extreme işlemciler için uygun. Çoğunlukta kullanılan Xeon modelleridir. Huananzhi firması Çin'de oldukça başarılı olan bilinen bir firmadır. Anakartları bir çok üreticiye göre oldukça başarılıdır. 2678-V3 işlemcisi Dell ve HP için özel olarak sunuculara üretilmiş olup Intel'in resmi web sitesinde ürün hakkında bilgi bulunmamaktadır. Bu işlemciler ES (Engineering Sample) serisi değildir. Ürünler tarafımızdan getirtilmektedir. Talep ettiğiniz fiyatı mail adresinize gönderim sağladım.

  2020-11-23 15:43:58

  SATILIK X99 Anakart 2678 V3 48 Çekirdek

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Merhabalar,
  Bilgisayar firmasından satılık X99 Anakart ve Xeon 2678 V3 Çift işlemcili render sistemi. Render sistemimiz 48 çekirdek olup oldukça üstün performanslıdır.

  Sistem paketi içerisinde
  Anakart: Huananzhi X99-F8D
  İşlemci: Xeon 2678-V3 Çift İşlemci (48 Çekirdek)
  Bellek: Tanbassh 2400Mhz Ram (Talebe göre arttırılabilir)
  Soğutucu: Deep Cool

  Sistemlerimiz sıfır olup firmamızda test ederek satın alabilirsiniz.
  Firmamız 14 yıldır hizmet vermekte olup sistemlerimiz 1 Yıl garantilidir.
  Fiyat için bayidestek@ yandex . com adresine mail atabilirsiniz.

  2020-11-23 07:38:18

  Fiyat aşırı yüksek

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  https://www.hepsiburada.com/seagate-backup-plus-4tb-2-5-usb-3-0-tasinabilir-disk-stda4000200-p-BD501517?magaza=Yenisepet&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=EAIaIQobChMIh9e35O6-4QIVCrHtCh0JiQ-IEAYYASABEgJlOfD_BwE

  Bu ürün zaten 999 TL alacak adam niye buna bu parayı versin ki? Vatan Bilgisayar da olmayan ürünlerin fiyatları eski stok fiyatı zaten... İstediğiniz fiyata satabilirsiniz ama şahsen fiyatı aşırı derece yüksek. 300 - 350 bandında satılabilir.

  Edit:750 TL'ye bile var.

  https://www.amazon.com.tr/dp/B01127CY26/ref=asc_df_B01127CY2658073187/?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B01127CY26&linkCode=asn

  2019-04-07 23:56:15

  Aynı ürünü bende kullanıyorum,

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Aynı ürünü bende kullanıyorum, yoğun yükte bile 40-50c üzerine cıkmıyor ancak fan kontrollerini buna göre ayarlaman gerekli. Fabrikasyon ayarlarda fan 60c den sonra açılmakta. Asus GPU Tweak üzerinden elle ayarlama yapabilirsiniz. Silent mod ve OC modda kullanmayın. Aşırı yük ekran kartını oldukça yorar.

  2017-10-26 01:54:28

  3. Nesil i7 gayet

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  3. Nesil i7 gayet başarılı bir işlemci aslında. 4 Çekirdekli 8 iş parçacıklı çok iyi bir ürün ama sizde takdir edersiniz ki yeni model işlemcilerde fark çok fazla. Dün bir teste şahit oldum, corona render ile alakalı paylaşmak isterim.

  Deneme sahnesi var corona`ya ait adam i7 birinci nesil ile 15 dakika da almış render`ı. Ben aynı render`ı 100 pass da 8 dakika da aldım. 4790K ile. Arada ki farkı aşağı yukarı siz hesaplayın. Saatler yok yani farklar arasında ama dakikalar var

  2016-03-23 02:53:05

  Rica ederim Mehmet bey,

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Rica ederim Mehmet bey,

  Siz OC olayına ilk başlarda girmeyin derim, stok fanı ile her türlü işiniz görülür. OC olayına daha sonra girerseniz H110 sıvı soğutma alırsınız 350 - 400 TL arası bulunabilir.

  2016-03-23 02:34:25

  ASUS X99-PRO/USB 3.1 Intel

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  ASUS X99-PRO/USB 3.1 Intel X99 Soket 2011V3 DDR4 3300Mhz (O.C) Anakart
  Intel Core i7 5820K Soket 2011V3 6 Çekirdekli 3.3GHz 15MB Önbellek 140w İşlemci
  THERMALTAKE CORE V51 80PLUS BRONZE 750W PENCERELİ MidT ATX SİYAH KASA
  GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z DDR4 3200MHz CL15 1.35V Dual kit Ram
  Zotac GTX970 AMP! Extreme Core Edition GDDR5 4GB 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı

  İşlemci 6 Çekirdek diye kafanızı karıştırmasın, 12 Thread`dır..

  5.563,13 TL Tutuyor.. Bir tek SSD eksik onu da siz seçeceksiniz...

  2016-03-23 02:28:58

  Serdar bey haklı aslında.

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Serdar bey haklı aslında. Lumion vb. Octane render, yada Interactive rendering işiniz çok yoğun değilse Ekran kartı render çok müthiş sayılmaz. Ekran kartı yerine 5960X Cpu ve X99 anakart olayına yönelebilirsiniz.

  2016-03-23 01:40:24

  Anladım Mehmet bey,

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Anladım Mehmet bey,

  Faturası var arkadaşın getirttiği ürünlerin, bilginiz olsun. Garantisi de var ancak yurt dışı tabii. Vektron Elektronik ben ürünleri tanımam diyor :) Haklı olarak... Tabii ne zaman isterseniz ben arkadaşın telefonunu veririm İstanbul`da ikamet ediyor. İşiniz görülsün problem değil. Bende Ekran kartı alma vasıtası ile tanıştım daha yeni yani. Bir bağlantısı var o arkadaşın sanıyorum gümrük ile getirtebiliyor. Ben kendim getirtmiş olsam risk var, gümrük vergisi vb. sıkıntı hep.

  2016-03-23 01:30:57

  Hayır ben mevcut soğutucusu

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Hayır ben mevcut soğutucusu ile kullanıyorum. Sıvı soğutma konusu için ise çok yoğun OC yapılmadıkça çokta gerekli görmüyorum. HighEnd sistemler için sıvı soğutma doğru seçim olabilir. Tasarım için 2 gpu kısmen mantıklı ancak güç kaynağını da aşırı yüklemeniz gerekecektir. En az 800w güç kaynağı ihtiyacınız olacak. Ben de ilk alım yapmayı düşündüğümde aynı şekilde yol almak istedim ancak 970`i test etme fırsatım oldu iş yerimde, 2 adet denedim ve beklediğim sonucu alamadım. Bu yüzden 980 ti tercih ettim. Size önerim yüksek kapasiteli gpu çözümü kullanmak için 980 ti iyi bir seçim. Ekran kartını getirttiğim vatandaş ile sizi tanıştırabilirim dilerseniz, 2500 TL - 2350 TL gibi rakamlara EVGA temin edebiliyor.

  2016-03-23 01:16:31

  Daha yeni EVGA 980

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Daha yeni EVGA 980 Ti (384 Bit 6 GB) ACX 2.0+ aldım , 2500 TL`ye, çokta memnunum açıkcası yurt dışından getirttim. Türkiye garantili sahibinden.com da da bir tane vardı 2500 TL Bursa`da ona da bakabilirsiniz. Kapalı kutuymuş indirim hiç yapmıyordu. Diğer bir husus; Lumion`da ve Octane render`da deneme fırsatım oldu hakikaten çok yüksek performans aldığımı söyleyebilirim. Lumion için konuşmak gerekirse eğer 720p 3 Yıldız seçeneği 30Fps`de saniye başı 1.03 gibi ilerliyor. Neredeyse çok yoğun bir sahnemde şıkır şıkır ilerliyor. 60c de fanları devreye giriyor ama ben EVGA PrecisionX 16 ile 40c den sonra fanlarını ayarladım. Hiç OC`ye gerek yok gayet stabil. Ekran görüntümü de paylaştım, buzzzzz gibi aslan parçası :)

  2016-03-22 23:56:35

  Sorma Serdar Bey,

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Sorma Serdar Bey,

  Hakikaten gerek yok yani, boş yere konuşuluyor. Teknik konuda her gün elimizde olan ürünlerden bahsediyoruz. Boş yere kalp kırmaya gerek yok basit bişey için. İkinize de sevgiler...

  2016-03-20 00:20:13

  Daha da kaynak verip

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Serdar bey, bilmediğim bir konuda yazmıyorum yazdıklarımı. Arkadaş bilgisizdir bilgilidir. Ben tartışma çıkmasın dedikce zorluyor. Araştırmak mı istemiyor ne yapıyor bilmiyorum ki. Sizde kusura bakmayın sizi kırmak istemedim sevgiler...

  2016-03-20 00:11:35

  Can bey, olur öyle

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Can bey, olur öyle ;) Takmayın fazla bunlarda geçer gider... Bakın ben takmıyorum... Sizde takmayın...

  http://www.anandtech.com/bench/product/697?vs=1261

  Şunu da bir yere not edin kenarda köşede dursun... Ağrınızı alır burada ki sonuçlar

  2016-03-20 00:08:18

  Can bey, Yanlış yönlendirme

  perganonEmre ÇETİNKAYA

  Can bey,
  Yanlış yönlendirme yok. Kaynak google`da milyon adet var yahu!
  https://www.youtube.com/watch?v=FsZGLoXo4WI << Alın size 3D dolu dolu kaynak!..
  Girin sonuçlara bakın bakalım işlemci nerede.
  Bilinçsiz bir şekilde intenretten gördüğünüz şeyler ile kafanıza göre yorum yapın.

  http://forum.donanimhaber.com/m_102425733/tm.htm << Buradakilerin hepsi bilinçsiz...
  Girin donanımhaber`e bakın kimler ne önermiş... AMD İNTEL TARTIŞMASINA DÖNMÜŞ konu boş yere!...

  Siz haklısınız, hatta bir numaralı uzman olarak soyadınız ile birlikte sizi birinci kılıyor daha da uzatmıyorum. Benim hatam yok testler ortada. Kaynak yok diyip durmanıza şu üstte ki videoyu hediye ediyor. Uzayacak çünkü sayın uzman beyefendi...!!! Bilinçsizlik kötü birşeydir araştırmadan yazmayın yazık boş yere.!

  2016-03-20 00:00:29