Mrkaya Son Forum Mesajları

  Ben zaten yazımda belirttiğim

  MrkayaBarışmrkaya

  Ben zaten yazımda belirttiğim gibi maaslarınızda gözümüz yok ya da calıstıgınız yere didinecek halimiz yok , sadece piyasa durumunu öğrenmek amacım, nette araştırıyorsun animatörü 2-4bin tl alması gerekiyor deniyor.Ama iş başvurusu yapıyorsun maaşlara bakıyorsun 1.500 - 2bin tl arası deniyor.Biz mi kazık yiyoruz acaba diyorum ? yani ne kadar alıyorsunuz nerdesiniz hangi sektör ne iş yapıyorsunuz durum nedir.Bilgilenmek amacıydı benım ki , benim gibi piyasa durumunu öğrenmek isteyenlerede yararlı olurdu. Ayrıca bazı arkadaşlar para için bu iş yapılmaz diyor , hayırdır cok mu zenginsin ? bu devirde kur-an-ı kerim dersi bile ücretsiz verilmezken sen neyin dersini veriyorsun ? işi para kazanmak için yapacaksın ha sevdiğin iştir zevkle para alırsın.

  Piyasa durumunu paylaşmak bütünleşmek kenetlenmek iyidir arkadaşlar ;)

  2013-09-28 21:23:11

  Hayırdır arkadaşlar , size

  MrkayaBarışmrkaya

  Hayırdır arkadaşlar , size küfür falan mı ettim? yada namusunuza el mi sürdüm ekmeğinizlemi oynadım ? ne bu sinirli tavırlı yada laubali cevaplar ? söylemek istemiyorsan msj atmazsın olur biter neden böyle bir cevap vererek hem kendinizi kücük düşürüyorsunuz hem de kişiliğinizi ortaya koyuyorsunuz ? belki yalnış bir soru sormus olabilirim ama böyle laubali ve kendini beğenmişçesine bir cevap vermenizi doğurmaz ;) beni bu siteden soğuttunuz ne diyim Allah`a emanetsiniz.

  2013-09-27 15:43:51

  Ne iş yapıyorsunuz ? ne kadar alıyorsunuz?

  MrkayaBarışmrkaya

  Evet arkadaşlar ,nerede ne iş yapıyorsunuz ne kadar ücret alıyorsunuz ?

  Herkez burada ,nerede ne iş yaptığını ve ne kadar ücret aldığını sosyal olanaklar vs.Paylaşırsa çalışmak isteyenler / gönül vermek isteyenler bilgilendirilmiş olur. ( ben dahil )

  Ayrıca , Türkiyede ne iş değil hangi işleri yapabiliyorsun demek lazım ama neyse :)

  2013-09-27 14:20:19

  Evet şimdi girebildim teşekkür

  MrkayaBarışmrkaya

  Evet şimdi girebildim teşekkür ederim Necmi hocam :)

  Hayırlı akşamlar dilerim.

  2012-04-08 22:44:24

  Necmi bey , verdiğiniz

  MrkayaBarışmrkaya

  Necmi bey , verdiğiniz bilgiler için münteşekkürüm enazından ona yakın cevap bulmuşum ve tahmin ettiğimde o yöndeydi :)

  bu arada verdiğiniz link kırık kontrol edermisiniz.

  Teşekkürler , iyi forumlar

  2012-04-08 21:59:53

  Vampirin hızlı koşması ?

  MrkayaBarışmrkaya

  Arkadaşlar merhabalar ,

  Bugün arkadaşlarımla bir cafede oturup sohbet ederken , ortaya bir anda vampir film ve dizileri geldi sohbet açıldıkça açıldı gırgır şamata vs vs.

  Arkadaşımın biri dizilerde yada filmlerde vampirlerin hızlı koşmaları , dişlerinin uzaması yüzlerinde ve gözlerinde değişikliği nasıl yapıyorlar kısacası vampirin yaptığı herşey :D nasıl oluyor diye sordu.Bende ona after effects ile yapıldığını söyledim pek emin olmayarak tabi.

  Sizin herhangi bir bilginiz varmı acaba ? bunların hangi programla yapıldığı ve zorluğunu ? arkadaşım benden önce araştırıp yada soruşturup yalnış cevabı verdiğimi anlarsa hem dalga geçer hem yalan söylediğimi sanar :)

  İyi forumlar :)

  2012-04-08 20:42:37

  Alakasız olacak ama ,

  MrkayaBarışmrkaya

  Alakasız olacak ama , yardım etmek isterim.

  Eğer düşünürsen Maya 2009 Unlimited kitabını satabilirim uygun bir fiyata (Maya 2012 ile pek bir fark yok , 1-2 tane menü değişimi o kadar)

  Bunun haricinde Allah yardım etsin kardeşim.

  İyi forumlar

  2012-03-30 23:44:07

  Aynen ufuk bey Türkiye

  MrkayaBarışmrkaya

  Aynen ufuk bey Türkiye yavaş yavaş ilerleme kaydediyor animasyon sektöründe.Umudumuz bu sektörün her ulusal kanalda olması.Sektörün ne kadar diri ve canlı olduğunu göstermek bizim elimizde.

  Dediğiniz gibi inşallah emsal teşkil eder.

  İyi forumlar

  2012-03-29 18:39:21

  @ Animetrik Uğur

  MrkayaBarışmrkaya

  @ Animetrik

  Uğur bey fiyatlandırma konusunda neredeyse denk gelmiş derken , hemen hemen animation mentorun istediği fiyat düzeyine gelecek demek istemiştim.Ama yalnış aksettirdiğim için ben özür dilerim. :)

  Eğitim konusuna gelince , sizi ve yaptığınız işlerin takipçisi ve hayranı olarak sizi çok taktir eden biriyim.Ve elimde imkanımda olsa sizden ve ekibinizden eğitim alacak kişilerde belkide 1.sırada olurdum.

  Tekrarlamakta fayda var , eğitim konusunda sizden hiç şüphemiz yok enazından benim şahsi adıma şüphem yok.

  Umarım yolunuz açık olur , gönlünüze göre bir yol çizersiniz.

  İyi çalışmalar , kolay gelsin.

  Saygılar.

  2012-03-27 20:04:41

  @ Ozan Ertugrul

  MrkayaBarışmrkaya

  @ Ozan Ertugrul

  Ozan bey , tabii ki bir eğitim alınacaksa şuanki sektörde tercih edilecek kişi uğur ulvi yetişkin beydir.Dediğiniz gibi teknik altyapısı `Animation Mentor` Altyapısı mevcuttur.Hazırladıkları içerik ve saatle eğitimimizin eksik ve faydasız olacağına dahir bir düşüncemiz yok. Aksine belki piyasada en iyi eğitim veren biryer olacaktır.

  Lakin , fiyat konusunda `Animation Mentor` un fiyat düzeyine gelmiş desek yeridir.Tabii ki , biz fiyatlandırmaya vs.karışamayız , verdikleri eğitim kalitesiyle ve altyapısı ile eşdeğer olabilir.Verdiğin para yazık olmaz karşılığını alabilirsin tabiki.

  Ama uğur bey bizim yorum yapmamıza izin veriyorsa , ve yorum özgürlük hakkımız var ise . Benim yorumum : Eğitim iyi olabilir , ama fiyat (Türkiye şartlarına göre) fazla.

  Saygılar

  2012-03-26 23:15:28

  Aynen izzet bey ,

  MrkayaBarışmrkaya

  Aynen izzet bey , baya bir gelişmemiz lazım.Ben gerçekten umutluyum , ileriki senelerde daha çok projeler ve yenilikler olacağına eminim.

  Allah utandırmasın bizi.

  2012-03-26 21:36:51

  Türkiye`nin İlk Anime Kanalı `Animex`

  MrkayaBarışmrkaya

  Animasyon & Görsel efekt , mesleklerine yeni bir ekmek kapısı `Sektör` Açıldı.Hayırlı olması dileğiyle.

  Animex, Türkiye’nin ilk ve tek çocuk animasyonu ve anime kanalı olarak yayın hayatına başlıyor. D-Smart ve Türksat üzerinden izlenebilecek kanal 7/24 yayın hayatıyla farklı yaş gruplarına hitap edecek içerik çizgisiyle, diğer kanallardan ayrışmakta.

  Tüm Yaş Gruplarına Hitap Edecek
  Kanalın içeriği 4-12 ve 7-14 yaş grubuna hitap edecek çizgi filmlerden oluşmasının yanında, akşam yayınında 14+ yaş grubuna hitap edecek anime dünyasına yer verecek. İçeriğin kız-erkek izleyici ayrımı gözetmeksizin oluşturulacak olması da Animex’in bir diğer önemli iddialarından.

  Yenilikçi ve Trender Çizgiye Sahip
  Animex’in böylesi dinamik hedef kitleye hitap etmesi, kanalın yenilikçi ve trendleri takip eden duruşundan kaynaklı olacak. Kültleşmiş çizgi film ve animelerinin yanında, gösteri alanındaki yenilikler ve en güncel anime serileri de Animex’de gösteriliyor olacak.

  Çocuklar için Sabah Kuşağı

  Sabah kuşağında 4-12 ve 7-14 yaş grubu için en popüler çizgi filmler yayınlanacak. Animex’in bu kuşağından yayınlanacak popüler çizgi filmler A Kind Of Magic, Shuriken School (Ninja Okulu), kültleşmiş çizgi film The Adventures of Tintin, Titeuf, Edgar & Ellen.

  Gündüz Kuşağı Tam 7-14 Yaş Grubu İçin
  Zoey 101 ve Patito Feo gibi 7-14 yaş grubuna hitap eden dizilerin yer alacağı bu kuşakta ek olarak sabah kuşağının tekrarı da yer alacak.


  Gençler için En Başarılı Manga ve Animeler Animex’te
  Animex 14+ yaş grubuna hitap edecek manga ve animelerle gençlere kendini izlettirecek. Japonya’da 36 milyon üstünde satan Bleach, dünyada 15 milyon adet kitabı satılan Deltora Quest, üçüncü kez en popüler karakter seçilen Shonen Jump, yılın animesi seçilen Anime Insider Animex’te yayınlanacak anime serilerinden bazıları olacak.

  Anime Filmleri de Yayınlanacak
  Animex çizgi film ve anime serilerinin yanında, anime filmleri de yayınlamayı planlıyor. Death Note, Fullmetal Allchemist gibi filmler Animex’in yayınlayacağı filmler arasında.

  Bu vesileyle ;
  ``Karakter animatörlerine,modeller,animasyonculara`` 2.bir sektör oluşmuş oldu.Umarım uzun vadeli bir proje olur.

  Şimdiden başarılar diliyorum Animex kanalına.

  Kaynak ; http://divxplanet.com/icerik/60/

  2012-03-26 20:29:19

  @Ufuk şen

  MrkayaBarışmrkaya

  @Ufuk şen

  Herşey para değildir , diyerek konuya girmek istiyorum.

  ``Herşey para değildir`` `den haricen , bu dersler için , işimden geri kalacam , hatta işten ayrılıpta bunu yapacam diye bir proje varsa , neden olmasın.Mesala siteye üye ile alırsınız her üyeden 20 tl alsanız (Aylık) 100 üye kayıt oldu diye düşünelim ki.100 olacağını sanmıyorum biraz daha fazla olur.Her ay , en az 5 yada 8 ders ekleseniz siteye sadece üyelerin görebileceği.Böylece ayda en az 1000TL kazanmıs olursunuz.Tabii ki , çevirileriniz 20 tl bile olsa verecek değerde olacak.``Sonuçta düzenli olarak verileceği için`` bu ay yetiştiremedim de şu kadar ekleyebildim sözü olmasa , bence para kazanabilirsiniz.

  Her video yada pdf ayrı ayrı ücretlendirlirse , piyasadakilerden bir farkı olmaz . Sonuçta 10-20-30 hatta 50 video ile öğrenelecek bireşy değil ``Maya`` Aylık uygun olabilir bence.

  Yapacak kişi video çevirilerini yetiştiremeyeeğini düşünüyorsa bu işe girmezse iyidir.Aksi halde , bir ay video ekleyemez ise , yada yarım ekler ise.Kopukluk elbet olacaktır.

  Son sözüm olarak yine başta kullandığımı kullanmak istiyorum.

  Herşey Para Değildir ;)

  iyi forumlar , saygılar

  2012-03-26 20:22:01

  @Hsatan Bedava tabirini

  MrkayaBarışmrkaya

  @Hsatan

  Öncelikle , maya ya yeni başlayanlar kafalarına her takılanı sorsalar millet bıkar . Kafana takılanı sor çevirsin dedin ya.İşte maya ya yeni başlayanların kafasına takılmasına gerek yok .Hiçbirşey bilmiyor , herşeyi tek tek soracağına topluca birşey hazırlanmalı.Orta seviyedekilerinde öyle , adamın kafasına o kadar şey takılır ki . Türkce eğitim olur anlamaz kafasına öyle takılır sorar kendinden eğitimli kişiye vs.

  Bedava tabirini kullanmam yerindemi bilemiyorum bazı yerlerde haklı bazı yerlerde haksız buluyorum seni.İngilizce kaynaklar neden cok fazla ? bunu hiç düşündün mü acaba.

  Çünkü adamlar , öğrendiklerini paylaşıyorlar,ders hazırlıyorlar insanlarıyla vatadanşlarıyla beraber öğrenmeye çalışıyorlar.Bugün 3ds max`inda Maya nında cinema4D zbrush , photoshop vs. programların en ince detayına kadar inmiş en iyi tutarialler hep ingilizce kaynaklarda.Bunun sebebini araştırmak gerekir.

  Ama tabii ki , hiç emek sarfetmeyipte oturduğu yerden ders beklemekte olmaz.Emek sarfedeceksin çabalayacaksın.İmkanı olan var olmayan var , imkanı olanlar yardım etmeli ,olmayanlarsa yardımı değerlendirmei , 2.yardım gelmeyecek kadar düşünmeli ve ona göre hazırlanıp calısmalı.Herzaman yardım gelmeyebilir.Onun bilincinde olunup ona göre calısılmalı.

  Dolayısıyla ülkemizin bu sektörde ilerlemesini istiyorsak , madem ki eğitmenler ellerini taşın altına koymuyorlar,makul fiyatta eğitim vermiyorlar.Ozaman bizler, öğrenmek isteyenler çaba sarfetsinler.Elimizden ne gelıyorsa yapalım . Olmadımı ozaman oturup neden olmadı diye konuşalım.

  Tekrarlamakta fayda var . (Zamanı olan , imkanı olan , yapmak isteyen vs.) ` kişilerden bekleniyor böyle yardımlar.Yardım etmek istemeyene yada etmeyene de bir kötü fikir yada düşüncemiz olmaz olamazda:)

  İyi forumlar

  2012-03-25 20:18:34

  @İzzet Aslan Bence

  MrkayaBarışmrkaya

  @İzzet Aslan

  Bence de iyi bir fikir gibi olabilir , diğer forumlardan bile gelenler fazlasıyla olur.Azçok ingilizce bilenler bile sizin yaptığınız derslere bakacaklardır.Türkçe çevirisi varken neden ingilizce mantığıyla :)

  Öyle birşey yaparsanız bence çok tutacaktır.

  İyi forumlar

  2012-03-25 17:58:53

  Rica Ederim Ozan bey

  MrkayaBarışmrkaya

  Rica Ederim Ozan bey , umarım öneriniz kulaktan kulağa gider :)

  2012-03-25 17:01:07

  Önerinin güzel olmakla beraber

  MrkayaBarışmrkaya

  Önerinin güzel olmakla beraber , diğer yandan zor gibi geliyor bana.

  Çünkü bu sitedeki arkadaşların çoğu değil hepsi . Günlerinin yarısından fazlasını ders calısarak geçiren insanlardır.Birde ingilizce videoyu çevirme & dublajlama işi biraz yük katabilir.

  Hem bir işte calısıp.Hem kendini geliştirmeye adayan insanlar üstüne üstün birde ingilizce kaynağını türkceye cevirme :) keşke öyle birşey olsa bende desteklerim gerçekten.

  Hemde dediğin gibi baya tutar , geniş çaplı araştırmama rağmen mayaya gönül veren öğrenmeye calısan 10.000 in üzerinde insan var.

  İyi forumlar

  2012-03-25 16:28:43

  @ Ahmet dartar

  MrkayaBarışmrkaya

  @ Ahmet dartar

  Öncelikle ahmet bey , ben bu konularda üstün bilgilere sahip değilim , kendimi cok bilmiş sıfatına sokmak istemiyorum ama yardım etmek farklı bir konudur ve yardımım dokunursa ne mutlu bana :)

  Öncelikle sen bir yandan mimari modelleme & animasyondan bahsediyorsun diğer yandan ezel dizisindeki jenerikten :)

  Mimari modelleme ve animasyon (Genellikle) 3DS MAX ile yapılır ve eğitimlerde 3ds max ile verilir.

  Mimari modelleme,animasyon yada görselleştirme alanında uzmanlaşmak ve o konuda eğitim almak istiyorsan , sana bu konuda önerebileceğim, sitedeki tüm arkadaşlarında bildiği gibi. Sayın Ergin Tezer hocamız var.Bildiğim kadarıyla 10 seneden fazla bir süredir bu sektörün içindedir kendisi ve sana cok yardımcı olabileceğini düşünüyorum , istediğin bölüm,sektör vb.Hem yardımcı olur hem gereken altyapıyı eğitimi sana verebilir.

  Dizi ve filmlere jenerik hazırlamak istiyorsan , after effects programını öğrenebilirsin. Bildiğim kadarıyla ve yüksek ihtimalle ezel dizisinin jeneriği ``After Effects`` programıyla ve kamera hareketleriyle yapıldı.Dolayısıyla after effects programını tercih eedebilirsin.

  After Effects konusudna ben kendim araştırmadığım için pek fazla bilgi sahibi olmadığım için sana biryer tavsiye edemem yalnış yönlendirmede yapmak istemem.Ama sitedeki arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

  Bol şanslar dilerim

  2012-03-24 20:45:41

  Aynen aytaç bey ,

  MrkayaBarışmrkaya

  Aynen aytaç bey , kesinlikle mayaya başlayanlar ve ilerlemek isteyenler için çok güzel bir kaynak.Benim işime fazlasıyla yaradı.

  Umarım sattığım zaman alan kişininde işine yarayacaktır.

  Yorumunuz için teşekkürler.

  İyi forumlar

  2012-03-24 18:13:10

  Maya 2009 Unlimited ( Nebi Yıkaroğlu )

  MrkayaBarışmrkaya

  Merhabalar arkadaşlar , yaklaşık 1 hafta önce aldığım ``Maya 2009 Unlimited`` 585 sayfalık maya kitabını satmak istiyorum.Kitapta hiçbir zarar yoktur ``karalama,yırtılma vb`` yanında verilen dvd de tertemizdir ve sadece bir kez bakmışlığım var.O da kitabın içinde olarak verilecektir.

  Satma nedenim ; Karakter animatörü olmak istediğim için bana bir nezlede olsa karakter animatörlüğüne başlangıç olarak temel atabileceğini düşünerek almıştım.Yaramadı diyemem , mayayı başlangıç seviyesinde tanımış oldum arayüzüne hakimiyet sağladım ve animasyon yapım süresini öğrenmiş ve bilgilenmiş oldum.

  Bir süre sonra karakter animasyonu dersi alacağım için eğitim alana kadar modelleme yada rigging üzerine calısmaya karar verdim.

  Kitabın içeriğini ve detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz ;
  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=453401

  Kitap 2009 sürümü olması aklınızı karıştırmasın bu sitede birkaç arkadaştada var kitap 2012 maya`dan farkı yoktur.Tek tük bir 2 menü yeri değişmiş o kadar.

  Kitabın fiyatını isteyene özelden vereceğim.Fiyatını sormadan önce internetten araştırmanızı tavsiye ederim.

  İyi forumlar dilerim.

  2012-03-23 21:25:34

  @ERay Öztürk katılıyorum.

  MrkayaBarışmrkaya

  @ERay Öztürk Beye katılıyorum.

  Karakter animasyonu toplam 48 hafta ve 12 ay sanırsam.Aylık 1000TL + %18 KDV toplamında 12000TL +%18 KDV.Bencede Türkiye şartlarına göre çok pahalı bir ücret eğitim içeriği güzel görünebilir birde buna yeni açılan bir kurum olunca henüz öğrenci çalışmalarıda yok referans vs vs.Eğitim verenleri ne kadar tanısakda sektörde iyi bir iş yaptıklarını bilsekte.Fiyatlar Türkiye şartlarına göre bence cok pahalı arkadaşın dediği gibi bunu verebilecek kişiler çok çok nadirdir.Ki fiyatlandırmaya biz karışamayız.Sizin taktirinizdir.

  Yinede başarılar dileriz.

  2012-03-21 21:21:48

  Sayın Ergin hocam

  MrkayaBarışmrkaya

  Sayın Ergin hocam

  Öncelikle yufka yüreğiniz için , tatlı sözleriniz için çok teşekkür ederim hocam.Sizin sözlerinizin yumuşaklığı bizim yüzümüze , karakterimize vurmuş hocam :) son mesajımın sizi incittiğine üzüldüm kusuruma bakmayın hocam.Amacım kimseyi rencide etmek değildi,ama ne demek istediğimi ne anlatmak istediğimi anladığınıza eminim hocam.

  Sizin zamanınızı sizin kadar yakından bilemesekte , şuanki durumdan bile kötü oolduğunu biliyorum,kendi çabalarınızla kendi emeklerinizle biryere geldiniz.Bu sizin yeteneğiniz ve azminizi gösteriyor.Bizde istiyoruz ki.Abilerimiz öğrenmiş bize neden destek cıkmıyorlar diye.Bizde internet nimetini açar öğreniriz , yıllar geçer yarıda kalırız yabancılar uzun metraj film yapımca yemin ederim izlerken zevk aldığım kadar biz neden yapamıyoruz diye içim içimi yiyor.

  Sizin bu foruma üye olupta bu işe gönül verenlerle sürekli iletişimde olmanız bile halukülade sizden + olarak bir helal isteyebiliriz o kadar hocam.

  Sizin dışınızda bazi kurumlar hatta çoğu kurum bu işi ticarethaneye dökmüşler hocam ben bunu bizzat kendim gördüm.Kesinlikle siz ve kurumunuza bir lafım yoktur olamazda.Haddime değil.

  Bu arada beni takip ettiğiniz için ve bana karşı söylediğiniz güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim hocam.Allah razı olsun.

  Hayırlı geceler dilerim.

  2012-03-16 23:37:46

  @Serbay bey ,

  MrkayaBarışmrkaya

  @Serbay bey ,

  Düşünün yani singapur nerdeeee Türkiye nerdeeee.Türkiye gibi bir ülke avrupanın gözü üzerinde olan bir ülkeyiz.

  Ben bu ülkeye yardım edecem , destek verecem de şuda buda vs vs. Hepsi palavra. Koskaca Türk devleti , animasyon merkezi kurupta adamları toplayamıyor mu yani :) eğitmenlerde ellerini taşın altına koyupta devletten hatsafada ücret istemeseler mesala , minimum 3-5 bin lira verse 10 eğitmen desen 50 bin tl para.Bunu zaten öğrencilerden karşılarlar.Devletin yapacağı şey , bir merkez kurmak hadi taş çatladı kıyamet koptu merkezin maliyeti 500bin lira.Hocaları toplamak vs vs. 1 Milyon tl. Şuan gülüyorum biliyor musun.Türk devleti 1 milyon tl yi mi bulamayacak :)

  Diğer bir kısmı , mevcut kendini ispatlamış eğitmenlerden ben 1 gram eğitim konusunda destek verdiklerini sanmıyorum.Onların destek olarak algıladığı şey , bak eğitim veriyorum buna tenezzül ediyorum ama ücretide şu kadar.Bizde bak bu hoca bizi iyi yerlere getirir , bu parayı nasıl bulacaz diye kendi kendimizi yeriz.Sanarız ki , kaderimizde olsaydı bizim için hayırlısı olsaydı olurdu.

  Bunlar tamamen kendi düşüncelerimdir.Ama ben ne devletten , nede kendini alanlarında ispatlamış eğitmenlerden yeterli desteği veriyorlar diyemem.Yeterli destek verilse , bu ülke 3-5 yıl sonra uzun metraj filmleri sıraya sokar bundan adım gibi eminim.

  Türkiyede bu işe hevesli ve gönüllü o kadar insan var ki , durumları iyi olmayan kendi yollarıyla ilerlemek isteyen.Buda onlara enaz 1-2 yıl daha zaman verdiriyor.Bir eğitmenden alacağı eğitim 1 yıl azaltırken kendi öğrenmeye kalkıcna bu süre uçuyor.İşte durum bu , paraya gelince bir kur 4bin tl , 1 kurda ne öğrenebilceksek , o paraya kıyıpta :D

  İyi forumlar

  2012-03-16 22:03:32

  @Serbay bey ,

  MrkayaBarışmrkaya

  @Serbay bey ,

  Tabiiki de , önce kendini denemeli kursa yada özel derse gitmeden geliştirmeli.1-1.5 yıl tam süresidir aslında ama bunu az indirgersek 5-6 ay kadar kendini geliştirmeli kişi,seçeceği alan üzerine yoğunlaşmalı.Daha sonra tıkandığı yerde , özel ders almalı (ben özel ders tercih ediyorum).

  Erdem taylanın sahibi olduğu camptr yi bende biliyorum geçen araştırdıgımda karsıma cıktı,ama bana fiyatları cok uçuk geldi 10 haftalık karakter animasyon eğitimi 4350 tl idi sanırsam 30 haftalık bir paket oluşturmuşlar 16150 tl gibi birşey yapıyor.Türkiyede 16bin tl veripte 30 hafatlık bir eğitim programına katılacak biri oldugunu düşünmüyorum ben enazından o para türkiye şartlarına göre çok üstünde.Verilen eğitim kalitesi bilinmez , sitede kesin olarak vaat edilmesede kursiyerlere ne staj hakkı tanınıyor nede işe yerleştirme konusunda danışmanlık.Eğitim oldu bitti serfitikanı aldın bitti bu kadarla bitiyor.

  Şöyle bir durum var, türkiye böyle giderse gelecek 7 seneye kadar uzun metraj animasyon filmi yapamayacak konumda olacak yada zorlanacak.Türkiyede kendini ispatlamış birkaç eğitmen sıfatında kişiler var.Örnek vermek gerekirse ,erdem taylan , cemre özkurt vs vs. Türkiyede 3-5 değil 7-8 tane her dalda sağlam eğitim verebilecek eğitmenler var.

  Türkiyede uzun metraj film mi yapmak istiyorsunuz ?
  Animasyon konusunda Türkiyenindemi ön planda olmasını istiyorsunuz ?
  Bizde bunu yapmalıyız başarmalıyız , destek olmalıyız mı demek istiyorsunuz ?
  Kardşeim ozaman toplanın tek çatı altında , alanınızda uzman oldugunuz dalda eğitim verin.Ama öyle 4,6,8,15 bin tl istemek nedemekdir ya ? bu ülkede bu parayı verebilecek + bu sektöre hevesli insan ne kadardır Allah için ?

  Şimdi sektörde çalışıpta haftanın 1 günü yada müsait olduğu günler , eğitim verseler , makul bir fiyata.Hem eğitimde alacağı ücret ve calıstıgı yerdeki alacagı ücret yetmiyor mu ?

  Destek vermek isteyenler öncelikle , eğitim fiyatlarını Türkiye şartlarına göre çeekecekler .Ellerini taşın altına koyacaklar.

  Sonrada göğsümüzü gere gere uzun metraj filmler çıkarıcaz.

  İyi forumlar

  2012-03-16 19:51:45

  Tunç bey şöylede yapabilirsiniz

  MrkayaBarışmrkaya

  Tunç bey şöylede yapabilirsiniz ;

  Tescil değilde , yeni açacağınz firmaya referans olarak önceden 1-2 tane calısma yaparsınız,yanınada daha önce calıstıgım firmadaki yaptıklarım diye ekleyebilirsiniz , o resinleri.Ve hiçbir sorun cıkarmaz o şekilde.

  2012-03-14 20:15:09

  Serbay beyin söylediğide bir

  MrkayaBarışmrkaya

  Serbay beyin söylediğide bir yoldur.

  Ama bu iş için,kurslara ve özel derslere gerek yoktur demesi çok yalnıştır.Başlangıç seviyeni kendin internette geliştirebilirsin.Daha ilerisini istiyorsan ve altyapını güçlendirmek istiyorsan , ki şuan piyasada sağlam eğitim veren yok , hoca varsa eğitim alabiliyorsan özel dersle bilgine bilgi,alt yapına alt yapı , yeteneğine yetenek ekleyeceksin.Özel derse kursa gerek yok demek yalnış , bu işler özel ders yada kurssuz olmaz.Enazından belli bir seviyeyi yada kısmı iki eğitimden birinden alman şart.Ha kendi azmiyle kendi başına yapanlarda var ama sayıları cok cok az.

  Ekonomik durum cok farklı tabiki herkes kendine göre ayarlar.Umarım başarılı olursunuz serbay bey.

  İyi forumlar

  2012-03-14 20:04:25

  Bu sefer kısa cevaplayacağım

  MrkayaBarışmrkaya

  Bu sefer kısa cevaplayacağım :)

  Karakter animasyonuna tam hakimiyyet sağlamak için, dikkat enaz (15 ay eğitim) 2yıl sektör calısanı olmak lazım.

  Sen generalist olmak istiyorsun , buna birde , render ,rig,nparticle,ışık,toon shading,texturing,biped yada nonbiped karakter riginden anlamanda lazım,mel veya python bilgisi.

  Junier ( İş öğreniyor & Amatör ) demek

  Senior (Profesyonel , programa tam hakimiyet)

  Genaraliste junior olabilmen için saydıklarımdan hatırı sayılır bilgi sahibi olman gerekir,yani biçbirinde işvereni mağdur etmeyecek düzeyde bilgi sahibi olman gerekir ki . Buda 3-5 aylık eğitimlerle olacak işler değil,hangi birine vakit ayıracaksın ? hangisini öğrenmeye kafanı yoracaksın.Ki herbirinin uzmanlık alan 3 yıldan aşağıya değil.

  Seçtiğin yol yalnış demiyorum , ama bana soracak olursan , tek bir dalda kendini uzmanlaştırmaya bak,karakter animasyonunda uzmanlaşmak istiyorsan,yan dal olarak da rigging ve organik modellemeyi seçebilirsin.10 - 12 aylık eğitimde tahmin edeceğin gibi uçuk bir fiyat değil.3d akademinin ileri düzey karakter animasyon ücretinin 1.500 bin tl fazlası diyebilirim :) orda 128 saat eğitim , bu eğitmenden 10-12 ay eğitim , aradaki farka bak.Ücret farkına , kalite,altyapı bilgi farkına bak.

  Sadece düşünmene bak :)

  2012-03-13 22:25:26

  Sen hangi departmanı isteyeceğine

  MrkayaBarışmrkaya

  Sen hangi departmanı isteyeceğine karar ver önce, hangisine daha cok heveslisin,isteklisin.Karakter Animatörümü ? Karakter tasarımı mı ? yada mimari animasyonmu , görsel efekt mi vs vs? hangi alanda kendini yetiştirceksin ona karar ver.

  Karakter animasyonunda kendini yetiştirmek istiyorsan ,ki karakter animatörleri genellikle maya programını tercih ederler, Maya karakter animasyonuda Türkiyede henüz sağlam bir eğitim veren kurum yok , hep yüzeysel eğitimler,üstüne sen cok fazla şeyler katmalısın.Yüzeysel eğitime vereceğin 3-4 bin lirayada yazık olacak.Türkiyede karakter animatörü olarak çok fazla açık var, iyir bir eğitmenden sağlam bir eğitim alırsan, iyi bir showreel olusturursan boş durmazsın.

  Karakter modellemeyi istiyorsan , modellemede kolay birşey değildir.Ama pes etme zor değil , sadece yapacağın karakterde zamanla uğraşırsın.Şöyle düşün , istanbuldan boluya yürüyerek gideceksin,gitmesi zor mu ? hayır yolu biliyorsan zor değil ama uğraş verici ve yorucudur.Ama istediğin dal olduğu için zevkli ve eğlenceli geçecektir.

  Yok eğer mimari animasyon yada görselleştirme istiyorsan , bunun orta ve ileri düzey eğitimini alabilirsin.Mimari alanda bu sitede ve iyi eğitim veren kurumlar var , özellikle ergin hocayı herkes tavsiye eder.Ondan mimari animasyn yada modelleme hakkında eğitim alabilirsin.

  Hangi departmanı seçeceğini düşün,eğitime gitmeden enaz 2-3 ay önce başlangıç seviye derslerine bak , birkaç kez tekrar et.ki Eğitimde zorlanma.

  Tekrar söylüyırum karakter animasyonu istiyor isen , ben dediğim gibi 6 ay sonra eğitim alacam iyi bir eğitmenden.Bu eğitimde öyle saatli maatli değil , 10-12 ay sürecek bir eğitim.Sende gelir isen , hem indirimde almış oluruz.

  Sen kararını ver düşün taşın.Ama kendini ispatlayabileceğin , yapabileceğin,sıkılmayacağın.Ve en cok neye hevesli olduğuna karar ver ve o bölümü seç ;)

  İyi forumlar

  2012-03-13 20:02:38

  Rica ederim metin bey

  MrkayaBarışmrkaya

  Rica ederim metin bey , 2800 bile bence başlangıç seviyesine fazla.Adı üstünde

  Başlangıç Seviyesi , bunun orta ve ileri seviyeside var.Türkiye şartlarında 2000 tl yi bulmak cok zor iken , 800 lirayı bulana kadar can cıkacak ki. Başlangıç seviye eğitimi alabilelim.

  Ki başlangıç seviyesiylede sektörde neredeyse calısılmaz.Cokzor. orta seviyede junior olarak adlandırılıyor maaş 800 lira alan b irine göre iyi gelir.İleri seviye eğitim zaten enaz 1.1.5 yıl eğitim alınmalıki.Türkiye şartlarında ne 1.5 yıl eğitim veren bir kurum ne bir altyapı ki olsa bile istenilen ücret tahmin edeceğimiz gibi yüksek olacağı için.Bu eğitimi görende cok az sayıda belkide hiç olmayacaktır.

  Daha öncede demistim.Birşeyler yapılmak ve geliştirilmek istneiyorsa,destek lazım bu işe gönül veren istekli kişilere destek vermek lazım.

  Neyse detayını iletişim adreslerinde görüşürüz.

  İyi forumlar

  2012-03-12 20:40:19

  Sayın ergin hocama ,

  MrkayaBarışmrkaya

  Sayın ergin hocama , halis beye ve eren beye şiddetle katılıyorum.

  2012-03-12 19:44:28