MelihK Son Forum Mesajları

  Teşekkür ederim. Bende

  MelihKMelih Karakelle

  Teşekkür ederim.

  Bende de GI kapalıyken çamur benzeri bir görüntü aldı sadece. Hızlı ama pek birşeye benzemiyordu. 64 bit max ile hala deneyemedim. Autodesk`in sitesinden indirilen demo sürümünü setup`ında bir problem varmış ve bazı durumlarda ortaya çıkıyormuş, bana denk geldi o da. Şimdi format atıp baştan kuracağım.
  64 bit sonucunu da paylaşırım. Muhtemelen daha iyi sonuç alınacak.

  2013-02-22 00:51:39

  AMD X8 FX-8320

  MelihKMelih Karakelle

  @Serdar Bey,
  zaten imzamda da yazdığı üzere işlemci tercihim şu an AMD X8 FX-8320. Dün akşam ilk mesajımı yazdıktan sonra boottan overclok edip bir de 4.5ghz de denedim. Cinebench değeri 7.26 oldu. Tabi bu stabil durum, unstable moda geçersem 5.5ghz e kadar yolu var ama o durumda farm için uygun değil. Hatta overclock bile çoğu durumda gereksiz oluyor çünkü DR modunda render yaparken elimde 300-1400 çekirdek olacak, overclocksuz bile saniyeden uzun süre beklemiyorum.
  Kendime test amaçlı kuracağım ve küçük ölçekli işler için çalışacak olan farm 48 çekirdek ve katları olacak. Elde edeceğim knowhow ile kurulacak asıl farm 1440 çekirdekli(tabi proje onaylanırsa), yani işlemci/fiyat performansı çok önemli. 1-2 hafta sonra bir de i7 işlemcili bir setup hazırlayıp, fiyat/therraflops konusunda karşılaştıracağım. Şu an benchmark testleri sebebi ile intel işlemci bazında pahalı ama ihtiyaç duyulan makina adedine bakıldığında ucuz bir çözüm gibi duruyor.

  @Anıl Bey,
  Kafamın karıştığı nokta, tutarlı bilgiye ulaşamamak. Farklı sürümler ve farklı dosyalar ile render yapılmış, sonuçları karşılaştırabilmek mümkün değil. Vaktiniz olursa yayınladığım dosya ile render i tekrar edip süreyi paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca Cinebench skorunu da paylaşırsanız tadından yenmez.
  Kullandığınız işlemciyi inceledim, şu an alınabilecek en iyi birkaç işlemciden biri ve çoğu testte benim AMD ye 11/7 kat fark atmış. Fiyat olarak 300$ daha pahalı ama dediğim gibi toplam sistem maliyetini düşürecekse isterse 10 katı olsun.

  Farm için dediğiniz gibi hafifletilmiş makinalar kullanacağım, işlemci gücü dışında birşeye ihtiyacım yok ama ekran akrtından vazgeçemiyorum çünkü bir çok render engine şu an CUDA desteklemeye başladı. Kullandığım GTX 550 ti ekran kartında 192 CUDA çekirdeği var ve son derece faydalılar. Blender`da CPU da (Blender render engine) 90 dakikada aldığım render GPU da (Cycles render engine) 17 dakika sürüyor. Bu yüzden ekran kartına da yatırım yapmaya hayır demeyeceğim. :)  2013-02-18 18:53:44

  Test verisinde tutarsızlık

  MelihKMelih Karakelle

  Merhaba,

  Gruba yeni üye oldum, ilk mesajım bu başlığa olacak, bu yüzden formata uygun olmayan birşey yazarsam uyarın lütfen.

  Öncelikle 3D designer değilim, daha çok Ar&Ge danışmanlığı, elektronik ve yazılım geliştirme konularında çalışıyorum. 3D render konusunda merakımın sebebi de küçük ölçekli ve büyük ölçekli iki render farm (cluster) kurmam gerekiyor olması.

  V-Ray render testlerinizi baştan sona okudum ve elde ettiğim tek sonuç kafa karışıklığı oldu malesef.

  Öncelikle render edilen örnek dosya bir tane değil, ilk sayfalarda bir dosya varmış, sonra değişmiş, şimdi ise link çalışmıyor çünkü rapidshare gibi geçici bir ortama atılmış.

  Örneğin: En kısa süreye sahip olduğunu söyleyen Designer1983 nickli ANIL MERİÇ bey Render süresi 3.37 sn. diyor ancak 11. sayfada paylaştığı render çıktısında motion blur kısmı yok, çıktı sonucundaki ışık değerleri de görünür biçimde orjinal çıktılardan farklı. Muhtemelen benim internetten bulduğumdan ve buradakilerin kullandından test dosyasından farklı bir sürümü render ediyor.

  V-Ray sürümleri konusunda da standardizasyon problemi olduğu için sonuçları hiçbirşey ile karşılaştıramıyorum.

  Kendi sistemimde kullanmış olduğum dosyayı sunucuma yükledim, en az birkaç yıl silmeyeceğim, lütfen testleri aynı dosya aile yapalım ki karşılaştırmalar doğru olsun:
  Dosya burada: http://www.melihkarakelle.com/VRay_Test_neoVISUAL_v5.zip

  Benim elde ettiğim sonuç:
  Windows 7 64 bit
  3DS Max 2010 32 bit (64 bit indiriyorum şu an)
  V-Ray 1.5 32 bit (64 bit de deneyeceğim)

  ile imzamdaki sistemle 11 dakika 50s (ki burada 2 çekirdekli işlemci ile bu rakamın altında yapan varmış)
  Bu durumda suçu AMD işlemciye atmak isterdim ancak, CineBench diye bir yazılım var biliyorsunuz bu testler için, söz konusu yazılımda kullandığım sistem i7 den hızlı Xenon 6C 17T işlemcilerden yavaş çıkıyor. Burada ise DualCore Intelden bile yavaş :D

  Cinebench: http://http.maxon.net/pub/benchmarks/CINEBENCH_11.529.zip
  Bende çıkan sonuç:
  CBCPUX=6.047778
  CBOPENGL=45.638794

  Nerede hata yaptığımı söyleyecek veya yaptığım testi paylaştığım dosyalar ile yapıp sonuclarını paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

  2013-02-17 15:20:31