hakanozerdem Son Forum Mesajları

  Ben teşekkür ederim arkadaşlar.

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Ben teşekkür ederim arkadaşlar.
  Sayfa başına her linkteki bağlantıları filtrelemeyle sadece .rar dosyalarına ayarlayarak indirebilirsiniz.

  2014-12-14 23:50:45

  Ücretsiz HDRI sitesi

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum, ama bulmuşken paylaşayım dedim.
  http://noemotionhdrs.net/index.html

  Yaklaşık 20 GB`lık bir arşiv.
  Kolay indirmek için Firefox ve Down Them All eklentisi ideal.

  2014-12-14 21:19:33

  Çok teşekkür ederim.

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Çok teşekkür ederim.

  2014-12-03 20:16:10

  Render sonunda sesli uyarı almak mümkün müdür?

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Merhabalar,
  Hem forumda, hem de bu işte yeni sayılırım. Arama bölümü vardı da ben mi bulamadım bilmiyorum ancak şirketin teslim edeceği projenin birden fazla render işi var, ve Vray + SolidRocks ile render işlemleri bittiğinde bilgisayarda sesli uyarı almak, veya bir ses dosyasını çaldırmak mümkün müdür?
  Mümkünse nasıl olmaktadır?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  2014-11-30 23:14:01

  Böyle bir deadline yok,

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Böyle bir deadline yok, daha doğrusu mantıklı değil.
  80bin m2 için modelleme işini 10 gün kala isteyecek kadar düşüncesiz bir firma emin ol senin fiyatın ve ödemelerin konusunda da aynı düşüncesizliğe sahip olacaktır.

  2015-02-24 09:54:53

  Eğer çalışmaların bir şirketin

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Eğer çalışmaların bir şirketin çatısı altında yapılmış ve iş sözleşmende tasarım haklarının sana ait olduğu bir madde belirtilmemişse bu çalışmaları kendi portföyünde gösteremezsin.

  Bir kuruluşa yaptığımız yazılımın haklarını kendilerine devrettikten sonra buna benzer bir referans göstermeyi ancak kurumun yazılı izniyle yapabilmiştik. Kurumda yazılım bilmeyi bırak maksimum bilgisayar bilgisi "Office terk" haldeyken yaşamıştık bunu.

  2014-12-25 21:42:01

  O zaman biraz gergin

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  O zaman biraz gergin yazmışım diyeyim sana kusura bakma dostum.
  Bana dönüş yapan olmadı henüz. :)

  Ek olarak benim yapacağım bir şey yok. Bundan sonra firma ya konuyu düzeltecek bir adım atacak, veya avukatla dönecek. Bana son yazdıklarında herhangi bir ispat olmamasına rağmen 31.12.2014 tarihine kadar lisans almam buyurulmuştu. :)

  2014-12-13 20:39:41

  İnsanların birbirleriyle tartışmamalarını istemek

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  İnsanların birbirleriyle tartışmamalarını istemek şikayet değildir önce bunu hatırlatayım.
  İnsanların tartışmalarını önlemek yerine birbirlerine pislik demeyi önlemek yapıcı olan.
  Dahası yeni ve eski üye sözünde yeni tarafa beni koyuyorsanız, benim kimseyle tartışmadığımı da görürsünüz.

  Telefonda tehditkar davranışlar var, mail ile atılmış lisans al yoksa dava edeceğim tehditi var, yazılanlarda da bu bilgi vardı, okumamışsınız anlaşılan.

  Kime ne diyorsanız, sizin katılımınıza gerek yok, Lumion ve FGA Mimarlık konusunda "kime ne" demeyenler katılır. Bakın ben açmadan önce FGA Mimarlık için "iyidir" diyenler şimdi firmanın bazı çalışanlarının nasıl da yanlış yollar kullandığını öğrendiler.

  2014-12-13 19:43:56

  Tartışmalarla konunun özünden uzaklaşmasak

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Tartışmalarla konunun özünden uzaklaşmasak nasıl olur arkadaşlar?

  Konu belli, ve görünen o ki bu aba altından sopa gösterip, tehditle karşındakini sindirme alışkanlığını sadece ben görmemişim, başkaları da yaşamış. Sadece bu bile FGA Mimarlık konusunda "ben tanırım, iyi insanlardır aslında" söylemini manasız kılmaya yeterli.

  2014-12-13 18:58:35

  Mehmet Bey, sizinle hemfikirim.

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Mehmet Bey, sizinle hemfikirim. Ancak böyle bir münasebetsizlikle karşılaşınca kişi ismi vermek hukuken doğru yol olmadığından, ayrıca bu kişinin (tahminen tekrarladığı) tavrının da firmanın ismine zarar vereceğinden dolayı belirtmem şart olmuştu.

  Gereksiz kavgalar etmek yerine çözüme yönelmek gerektiğini bilecek kadar ticaretle uğraştım, yazdıklarımda da bir nebze görünüyordur bu durum. Tabii bu ticari hayatta tartışmayı da öğrendim elbet.

  2014-12-12 16:47:40

  Firmada bir kişinin yaptığı

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Firmada bir kişinin yaptığı manasızlık yüzünden firmanın adını lekeler bir tavır almak da aynı manasızlıkta olur.

  Ben bu dakikadan sonra ya FGA Mimarlık tarafından bir özür metnini, ya da avukatları tarafından şahsıma yapılacak ihtarnameyi beklerim. İhtarname geldiğinde de bu sefer ben hukuki haklarımı sonuna kadar savunacağımı belirteyim. Bana atarlı telefon konuşmasını yapan, dayatma mailini atan, sonra da TR3D sitesine bu başlığımdan ötürü yazan kişi aynı kişiye hem telefonda, hem de eposta iletisinde bu durumu belirttim.

  2014-12-12 16:32:26

  Levent, Erkan ve Yaser

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Özkan, Levent, Erkan ve Yaser Bey, ilginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim. Ayrıca lütfen tartışmayalım, onu da rica ederim. ;)

  FGA Mimarlık hakkında bir konuyu açıkça anlatıyorum burada, yermek gibi bir niyetim yok, ama firmanın onca doğrusu varken, böyle bir yanlışı olması akıl alır iş değil.

  Gelelim durumda neyin saçma olduğuna.
  Bakın bugün Adobe Türkiye ile görüşüp aşağıda linklerini verdiğim videoları onlara gösterdim.
  https://vimeo.com/107575388
  https://vimeo.com/107575375
  https://vimeo.com/107575374
  https://vimeo.com/107575372
  https://vimeo.com/107575367

  Bu videolar benim şahsi çalışmalarımda, hem de ticari çalışmalarımda kullanılacak dedim. Bu çalışmaları da fiverr.com üzerinden satın aldığımı ekledim. Sorduklarım ve cevapları;

  - Firmanızın ürünü olan bir yazılımla hazırlandığı her halinden belli olan bu çalışmaları yapan kişinin yazılımınızı lisanssız kullanması bana hukuki bir sorumluluk doğurur mu?
  Cevap "HAYIR" oldu.

  - Bana bu hizmeti veren kişinin lisanssız kullanımı olduğu durumda, benim bu görselleri ticari amaçla kullanmam bana hukuki olarak bir sorumluluk doğurur mu?
  Cevap yine "HAYIR" oldu.

  - Bu videolar üstünden beni bu yazılımı lisanssız kullanmış olarak görseniz ve bana ihtar maili gönderip "31.12.2014 tarihine kadar lisanslamadığınız takdirde hakkınızda hukuki işlemler başlatılacak" deseniz bu doğru bir yaklaşım mıdır?
  Tekrar "HAYIR" dediler.

  Bu soruları sabah görüştüğüm bir avukat arkadaşım aracılığı ile aldım. Zira o da bu durumu anlattığımda takınılan tavrı "ANLAMSIZ" diye nitelendirdi.

  Şimdi size yukarıda verdiğim yoldan elde edilmiş olan ve asla ticari olarak kullanılmamış videolar üstünden FGA Mimarlık bana lisans dayatmasını, dava ederiz tehditiyle yapıyorsa bu YANLIŞTIR. Zira FGA Mimarlık tarafından tarafıma iftira atılarak yaftalanan "Lumion yazılımını lisanssız kullanma" durumu tamamı ile mesnetsiz ve manasız bir davranıştır.

  FGA Mimarlık ile ben de lisans alımı yapıp firmanın "ne kadar iyi" hizmet verdiğini test etmek isterdim, ama bu dakikadan sonra FGA Mimarlık adı geçen bir yazılım bana hediye edilse bile kalsın, almayayım.

  Hayatımda böyle bir yaklaşımı ne gördüm, ne duydum. Bundan sonra da bu riski almaya niyetim olmaz.

  2014-12-12 16:12:53

  Evet, bugün bana gelen

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Evet, bugün bana gelen mesajda FGA Mimarlık yetkilisinin benimle ilgili iletişime geçtiği belirtildi.

  Bu mailin de site yönetimine "benimle avukatları aracılığı ile iletişime geçmeleri" talebimden sonra gelmesi oldukça manidar.

  Ben konuyu daha fazla uzatmayacağım. Açık ve net bir şekilde durumu izah ettim. Bu yazdıklarımdan farklı manalar çıkarmak isteyen çıkarabilir, FGA Mimarlık hakkında karalama peşimde olduğumu düşünen de olabilir, ama son kez belirteyim.

  Bu başlıkta benim yazdığım hiç bir kelimede FGA Mimarlık ve yetkililerini karalama, itibarsızlaştırma gibi bir amaç bulunmamaktadır. Oluşan bir yanlış anlamanın, gereksiz yere soruna dönmesi sonucu durumun izahı burada yapılmıştır. Ne eksik, ne fazla.

  2014-12-11 20:11:29

  Kimsenin görüşüne saygısızlık etmiş

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Kimsenin görüşüne saygısızlık etmiş olmadığımı düşünüyorum. FGA veya başka bir firmayla birisinin ilişkilerinin bugüne kadar iyi gitmiş olması, kötü bir şey olmayacağının işareti olmuyor. Ayrıca burada yazdıklarım FGA firması hakkında kötüleme, itibarsızlaştırma veya karalama amaçlı değildir. Çözüme ulaşamamış bir durumun, konuyla ilgili olacak bir kitleyle paylaşılıp, nasıl bir tavır alınması gerektiğine dair bir paylaşımdır.

  Bir GSM operatörünün hatasını, benim o operatörü yıllardır memnuniyetle kullanmam ne hafifletir, ne de bunu o şikayetle ilgili belirtmem bir anlam taşır.

  Firmaya ben konuyu "net ve kati" bir şekilde belirttim. Bana avukatlarıyla ulaşmak yerine, buradaki yazım üzerine sanırım site yönetimine yazmışlar. Yönetimin de başını ağrıttıysam affola.

  Eğer hukuki bir süreç başlatacaklarsa kendi tercihleridir, ancak benim de bu süreçte herhangi bir haksız mağduriyetimin oluşması durumunun da mesuliyetini sorma hakkımı sonuna kadar savunacağımı tebliğ ettim. Burada da tekrarlamış olayım.

  2014-12-11 18:27:04

  FGA Mimarlık ile ilgili

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  FGA Mimarlık ile ilgili daha önce deneyiminizin ne olduğu şu anki konu ile ne kadar alakalıdır orası muamma. Ama görüşünüzdür saygı duyarım. Siz mutlu bir beraberlik yaşamışsınızdır, bizim tanışmamız pek hoş olmadı. Hatta hiç hoş olmadı.

  Bir videoya watermark konması bu süreçte olan biten tavırlara gerekçe hazırlamaz. Aynı şekilde outsource edilen bir grafik tasarım projesine watermark koymak da, iş yaptırılan kişinin lisans konusundaki durumunun mesuliyetini yayınlayana yüklemez. Bu açıdan şu anki konu ile tamamen alakasızdır.

  Konuyla ilgili gelişme Hakan Bey FGA Mimarlık hakkında bir şikayette bulunmuş, biz de FGA`yı iyi biliriz sürecine girdiğinde konudan uzaklaşmış oluruz.

  Konu net. Konu tek kelimeyle, outsource edilen bir videonun hazırlandığı bilgisayardaki lisans mesuliyetinin, videoyu yayınlayan kişiye yüklenmesi gibi bir manasızlıktır.

  Bu durumda da hangi sitede yayınlandığı, üstünde watermark olması veya olmaması bağlayıcı bir husus olacaksa, haber verelim tüm yazılım firmalarına ne kadar eğitim videosu, görsel tanıtım vesaire varsa yayınlayanlara lisans dayatması yapsınlar.

  Uzatmadan söyleyeyim, hukuk şuna bakar.
  Benim bilgisayarımda lisanssız yazılım var mı, yok mu?
  Ben olmadığını telefonda, mailde, orada burada tebliğ edip, dilediğiniz gibi hukuki her ortamda delillendireyim dediğimde, daha hiç bir ispat olmadan "lisans alma yaptırımı" ibaresi bulunan bir email iletisinin tarafıma gönderilmesi en hafif tabiriyle FGA Mimarlık tarafından yapılan bir hatadır.

  Watermark veya diğer konular da konuyla alakasızdır.

  2014-12-11 17:54:36

  Düzeltmelere devam edeyim;

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Düzeltmelere devam edeyim;

  - Yazılımı alacağım demedim, almayı düşünmüştüm ama bu tavrınızdan sonra vazgeçtim dedim.

  - Lisans gerektiğini söylemeleri bir şey ifade etmiyor, zira kullanıcı değilim, olmak da istemiyorum. Eğer bir işimde Lumion gerekirse bunu outsource yoluyla çözmek bana daha mantıklı geliyor. Bu da en doğal hakkım ve işi yaptırdığım kişinin lisanslı yazılım kullanıp kullanmadığını bilmeme pratikte imkan yok!

  - Ben konuyu tatlıya bağlamak için konuştuğumda aldığım tepki tehdit ise benim yapacağım sadece durumu insanlarla paylaşmaktır. Bu da hukuki hakkımdır.

  - Lisansı almak için süre verilmesi durumu, kullanıcının yazılımı bilgisayarında bulundurduğunun ispatı sonrasında ortaya çıkar. Yazılımı kullanmayan birisine bu dayatma hem mesnetsiz, hem de manasızdır.

  - Delillendirme isteyen kuruluş bana hukuki merciler üstünden ulaşır, gerekirse şahsi kullandığım bilgisayara bile (adli makamlarca uygun görüldüğü takdirde) el konulur ve inceleme yapılır. Bu duruma bile "tabii ki" diyebilirim, hatta kendilerine şimdi kargolayayım kullandığım bilgisayarı, buyursunlar incelesinler. O kadar çözüm odaklı davranıyorum artık, daha ne demem lazım FGA Mimarlık yetkilisine?

  2014-12-11 17:06:44

  Lütfen arkadaşlar, tartışma ortamı

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Lütfen arkadaşlar, tartışma ortamı yaratmak değil niyetim. Sadece yaşadığım manasız bir durum hakkında bilgilendirme yapmak. Benim açtığım bir konudan üyelerin kendi aralarında tartışmalarına sebep vermiş olmak istemem.

  Bakın bir düzeltme yapmamda fayda var.
  Makinemde bir süre bulunan Lumion uygulaması, Lumion internet sitesinden "ücretsiz" indirilen, gayet kısıtlı bir uygulama. Sadece mouse kontrolü ve nasıl çalışıldığı hakkında fikir edinmek için kurulmuş bir uygulama ki, o bile makineden kaldırıldı, gereği yok. Adresi de http://lumion3d.com/free/

  Telefondaki beyefendiye de bu ücretsiz sürümü bilgisayarıma kurduğumu belirttiğimde kıyameti koparması sizce ne anlam ifade ediyor?

  Benim aklıma gelen seçenekler;
  1) Konuştuğum kişi temsil ettiği ücretsiz sürüm olgusundan bihaber. Ki bu beni bağlamaz.
  2) Konuştuğum kişi şüphe ve önyargı ile yaklaşmıştır. Bu da beni bağlamaz.
  3) Konuştuğum kişi dediğimi anlamamıştır, veya yanlış anlamıştır. Bu beni hiç bağlamaz.

  Bağlamaz derken sadece kişisel olarak demiyorum, hukuki manada da beni bağlayıcı bir durum olmadığını net ve kati bir şekilde belirtiyorum.

  Ayrıca bahsi geçen videolar tarafımdan hazırlanan videolar değil, bu videoları yükleyen arkadaşım yanlış bir ifade ile bizim hazırladığımız gibi bir izlenim vermiş açıklamada, ki bu videolar yukarıda sözü geçen yurtdışında yapılan videolar, eğer firma bu konuyla, yani yurtdışında 5$ ücretle bu işi yapan kişiyle ilgili bir çalışma yapacaksa da kendilerine bilgiyi mail iletisinde, telefonda ve burada tebliğ ettim (burayı da okumuş arkadaşlar biliyorum), irtibata geçerler o şahıs veya kurumla. Bu durum da beni bağlayacak bir unsur değildir.

  Misal olarak vereyim. Bir tur operatörü çeşitli firmalarla çalışabilir. Diyelim ki bir minibüs ve şoför hizmeti aldı. Bu durumda tur operatörü bu minibüsün ruhsatındaki eksik veya hatalardan sorumlu değildir, yaptırdığı iş konusunda minibüs tedarik eden firmaya kendisi bile dava açma hakkına sahip olur. Burada anlatılan durum da "tıpkı" bu örneğe benzer bir haldedir.

  Ücretiyle yurt dışında fiverr.com üzerinden yaptırılan ve asla ticari amaçla kullanılmamış bir kaç videoyu yayınladığımızda bize düşen sadece bu yazılımı kullanmadığımızı, bilgisayarlarımızda barındırmadığımızı belirtmektir. Gerekirse de delillendirilir bu durum, hiç sorun değil. Ama bu delillendirme aşamasına gelinmesi hukuki bir süreçtir ve hukuki süreçlerde belirli adap ve edep kurallarına uyulması gerekir. Suç ispatlanmadan ithamlarda bulunmak, iftira atmak kimseye yakışmaz. Aba altından sopa göstermeler, itham etmeler profesyonel hizmet veren bir kuruluşa yakışık alır şeyler değildir.

  Kendilerine de belirttiğim gibi, eğer gerçekten hukuki bir sorun olduğunu düşünüyorlarsa avukatları ile görüşmelerinde fayda var. Dahası yine kendilerine gönderdiğim iletide Durumu yazdığım yerlere mailler atmakla, mail iletisinde "şu tarihe kadar al, yoksa karışmam" tavrıyla profesyonelliğin uzaktan yakından alakası yoktur.

  Eğer FGA Mimarlık yetkilisi tarafından yapılan doğru ise;

  Şu anda outsource yaptırılan tüm işlerde kullanılan yazılımlardan, işi yaptıran kuruluş/şahıs sorumlu tutulabilir. Yani;

  Düğün fotoğraflarınızı aldığınız stüdyoda kullanılan Adobe ürünlerinin lisansını gelin ve damata sorma hakkına, hatta daha da ileri gidip onlara "lisans almazsanız dava ederiz" deme hakkına sahip olunabilir. Hatta biraz daha ileri gidelim ne dersiniz? Bir internet sitesinde bulunmanız da, o sitenin yayınlandığı sunucuda lisanssız kullanılan bir uygulama yüzünden suçlanmanıza sebep olabilir. Daha da uç noktalarda absürtleştirebiliriz durumu ancak şunu belirtmekte fayda var.

  Sorun burada verilen örneklerdeki gelin ve damata, veya site kullanıcısına bu soruların sorulmasını bile normal görürken, onların "hayır, kullanmıyoruz" cevabına rağmen kendilerini lisans almaya zorlamakta yatmaktadır. Asıl sorun ve asıl manasız yaklaşım budur.

  2014-12-11 16:53:35

  Sait Bey, açıkçası ben

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Sait Bey, açıkçası ben de şaşırdım, anladığım kadarıyla firmadan beni takip edip arayan kişi kendi kafasında bir senaryo oluşturup, beni bu senaryo üstünden yargılama yolunu seçmiş. Bunu dememdeki neden ise, "yazılımı almayı düşündüğümü belirtmeme rağmen avukat olgusu ile aba altından sopa gösterir ters ve nahoş yaklaşımdır.

  FGA`yı tanımam, temsil ettiği ürün ise ilgimi çekmiştir ve ben de nasıl sonuçlar alındığını merak ettiğimden bu yazılım ile ilgili yukarıda yazdığım süreçteki yolları uygulamışımdır. Fakat sorun şu;

  FGA zorla ürün satma derdinde değilse bana gönderdiği mailde özetle "lisans almanız için 31.12 tarihine kadar süre veriyoruz, aksi takdirde hukuki yollara başvuracağız" ifadesi bu tanıma uymamaktadır. Hangi durumda olursa olsun en ağır şartlarda bile bu işlerin içinde "tehditvari yaklaşımlar" profesyonellikten uzaktır. Bir açıklama talep edilir, bu açıklama ile yetinilmezse hukuki yollara başvurulup açıklamanın delillendirilmesi istenir.

  Benim durumumda açıklama üstünden önyargı ile suçlama yapılmaktadır. Asıl rencide edici durum da budur. Böyle bir durumda da, bu firmanın temsil ettiği herhangi bir ürüne veya hizmete ücret ödemek düşüncesi bile rahatsız edicidir.

  2014-12-11 15:02:36

  Bahsettiğiniz durumun farkındayım. Açık

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Bahsettiğiniz durumun farkındayım. Açık olayım, bu işte daha yeniyim, Bilge Adam eğitim merkezinde 3D Studio Max eğitimi yeni bitmiş derecede yeniyim. Makine mühendisliği eğitimi gördüm ve bu 99 yıllarında unuttuğum AutoCAD`e son 1 senedir tekrar başladım.

  Henüz öğrenirken bu işi yapanların elinden almak anlamsız ve bana fayda yerine zarar getireceği için, çevremde daha önceki işim nedeniyle oluşan portföyüme bu işi sunuyorum ve işi de Bilge Adam`da eğitmenlik yapmış, sertifikalı kişilere yaptırdığımı belirterek sunuyorum. Yani şahsım adına bu işi yapıyorum demiyor, bu işi bilene yaptırıyorum diyorum. Bu şekilde de devam edeceğim zira daha kırk fırın ekmek yemem gerekiyor. Bu ve benzeri sitelere üye olup fıldır fıldır başlıkları okumam da bu sebepten kaynaklı.

  Lumion konusu ise bir merak oldu sadece ve müşterilere farklılık sağlayacağını düşündüm. Hele ki fiverr.com sitesi üstünde 5 dolar gibi bir ücrete 3D modellemenin yanında basit halde bir animasyon da göstermek imkanı varken bunun testlerini yaptım. Yaptığım test de, bir kaç video yaptırmak oldu, ki bunların hiç birisi "ticari" maksatla yaptırılmadı.

  2014-12-11 14:04:30

  Hayır bunu düşünmemiştim. Hesaba

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Hayır bunu düşünmemiştim. Hesaba katmakta fayda var.

  Bir de şimdi bana gönderdikleri maile cevap verdim. Kendilerine şu şekilde yazdım.

  "Tarafınızla olan bu tanışma şekli sonunda sizden ricam bana avukatınız aracılığıyla ulaşmanız olacaktır. Kendisine gerektiği takdirde daha detaylı bilgiyi verebilirim. Gerek 11 Aralık 2014 tarihi 11:32 saatli 05** *** ** ** nolu cep telefonu aramanızdaki "bunları avukata anlatırsınız artık" tavrınızla tehdit eden şahsınızla, gerek firmanıza ait telefonlardan ve mail adresimden taciz etmemenizi, gerekli bir durum olduğunda avukatınızla bana ulaşmanızı istiyorum. Şahsınızla ve firmanızla bu noktadan sonra muhatap olmak istemiyorum.

  Sonuç olarak şahsınız ve/veya firmanız tarafından tarafıma itham edilen iftira niteliğindeki suçlamanın herhangi bir noktasını bile kabul etmiyorum. Bu tür taciz telefonları ve maillerine devam etmeniz durumunda da hukuki haklarımı kullanmayı düşünmeye başlayacağım. Eğer hukuki bir sorun varsa lütfen avukatınızla bana ulaşın, yoksa beni rahatsız etmeyin."

  2014-12-11 13:31:10

  FGA Mimarlık ve Tehdit Üslubu

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Merhabalar,

  Geçtiğimiz günlerde öğrenmek için Lumion sitesinden "ücretsiz" versiyonunu kullanmayı öğrendiğim yazılımın profesyonel versiyonu ile render işi yapan yurtdışında (Bangladeş) bir kişiye fiverr.com sitesi üstünden üç video için talepte bulundum, toplamda 15 $ civarı bir ücrete biri gönderilen sketchup modelinden, diğeri yazılımın içinde bulunan objelerden, sonuncusu ise çizimi yapılırken ödeme alınmadığı için yarıda bırakılan bir binanın o anki halinden oluşan videoları aldım.

  Bu videolara filigran bir logo ve müzik ekledim ve Vimeo`ya yükledim. İki hafta oldu sanırım, derken bugün beni FGA Mimarlıktan aradığını söyleyen birisi (ki cep telefonundan arıyordu), "yazılımı niye kurdunuz?", "bu videoları nasıl yaptınız?" diye sormaya başladı.

  Tabii şunu da ekleyeyim, "sitenizde Lumion kullandığınız yazıyor" diyen beyefendiye, "baktığınız sayfada Lumion kullanıyorum yazmıyor, Lumion kullanmayı biliyorum yazıyor" demem sonuç veremedi bir türlü, tabii dinlemekten yana bir tutumu olmadığını da eklemem lazım.

  Kendisine bilgisayarda yazılımın ücretsiz versiyonunun olduğunu, temel animasyonu kabaca yurtdışında outsource etmek istediğim kişiye anlatıp ondan satın aldığımı anlatmaya çalışsam da nafile, zira kişinin yaklaşımı "bana anlatmanıza gerek yok", "avukatımıza anlatacaksınız zaten". Madem avukata anlatacağım, sen kimsin be adam, tehdit etme, ne yapacaksan yap!

  Burada asıl sorun şu, firma kendi tavrı olarak bu işin hukuki yönünü sorgulama hakkına sahiptir, kabul ederim etmesine de, firmanın kişileri avukatla tehdit etmesi büyük kabalıktır.

  Daha da beteri, arayan kişinin hem sorular sorup, hem de cevap verildiğinde "bana anlatma" tarzındaki manasız tavrıdır. Açık yüreklilikle söyleyeyim, cidden Lumion yazılımını satın alsam mı diye ciddi ciddi düşünürken bu tür bir durum yaşamak bir bakıma kötü, bir bakıma iyi oldu. Kötü oldu derken sadece manasız bir nahoşluk yaşadım telefonda, gereken cevabı da belgesiyle, deliliyle gerek firmaya, gerekse de avukata duruma göre ben, duruma göre avukatım sunarız sorun değil.

  İyi oldu, zira bundan sonra Lumion`a para ödemek zorunda değilim, çünkü böyle bir tavrın temsil ettiği yazılımı satın almak bana uygun değil.

  Nedenini biraz daha izah edeyim.
  Daha önce de buna benzer beni arayanlar olmuştur. BSA`dır, Microsoft`tur aradılar. Hatta bir defasında Office lisansında eksiğimiz olduğunu söylediğimde bile bu tür tehditvari yaklaşımla karşılaşmadım. Yani sorun bir firmanın temsil ettiği yazılımın lisans haklarını savunması asla değildir, o yüzden bu konu üstünden eleştiri yapılmamasını rica edeyim, Autodesk`e onbinlerce TL lisans bedeli ödedi şu anda çalıştığım firma sırf bu tür konularda hassas davrandığımı bildiklerinden. Ve evet, firma bilgisayarlarında Lumion yok, ve kullanılmıyor onu da ekleyeyim.

  Bu arada Lumion render işini fiverr üstünde yapan yerin adresini merak edenler olursa https://www.fiverr.com/aruppal/revit-and-lumion-work adresine bakabilirler.

  Videolar ile ilgili bağlantıları burada saçma bir reklammış gibi göstermek istemedim, zaten ulta amatör videolar, her nasılsa Google aramalarında yer edindiler.

  2014-12-11 12:37:06

  Bazen benim de başıma

  hakanozerdemHakan Özerdemhakanozerdem

  Bazen benim de başıma geliyor. Açıkçası ben objeyi isolate edip ışığı kaldırıyorum, ardından da kendi ışık ayarlarımı uyguluyorum üstünde.

  2015-01-17 20:50:59