bbr Son Forum Mesajları

  Teşekkür ederim. Zaten

  bbrBbro

  Teşekkür ederim.

  Zaten 2 senedir bekliyorum, keşke beklemeseymişim. 5950x ve 64 Gb ram alacağım kesin gibi. Fakat ekran kartı konusunda çok kararsızım. Ağır dosyalarda viewportta rahat edebileceğim bir ekran kartı bana yeterli gelecektir. Ve tabi bu bileşenleri toplarken nelere dikkat etmek gerekir ya da ne alırsam daha iyi performans alırım bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

  Yorumlarınızı bekliyorum.

  2021-10-06 18:22:56

  Teşekkürler hunturk, Ben 5950x

  bbrBbro

  Teşekkürler hunturk,
  Ben 5950x alırım diye düşünmüştüm, bir de araştırdığım kadarıyla 64 ya da üzeri ram almam gerekiyor..ama muhtemelen 3090 alamam, fiyat çok uçuyor çünkü. Yurtdışından akrabalarla getirme şansım var, belki öyle denerim ama çok avantajı oluyor mu bilmiyorum. Mesela amazonda satılan çok iyi sistemler var 3-4 bin dolar arası ama kasa gelmez herhalde?

  Ben ışıklı mışıklı şeylerden nefret ediyorum zaten, mümkünse simsiyah bi şey alıcam bulabilirsem..
  Bir de önerdiğiniz bu sistemde çok rahat çalışabilir miyim? Bıraktığım linkteki gibi projelerde kasmaması gerekiyor çünkü..

  2021-10-05 16:39:07

  Pc toplama(yardımlarınızı bekliyorum)

  bbrBbro

  Merhaba arkadaşlar,
  Bilgisayardan çok anlamayan biri olarak yardımınıza ihtiyacım var. Freelance olarak 3d işler yapıyorum, fakat artık laptopum yetmiyor. (Kullandığım laptop:i7-7700HQ, gtx1050, 16 gb ram) Render dışında animasyon ve video edit işleri de yapacağım, fakat esas önceliğim viewportta çok rahat çalışmak. Render süresi de önemli tabi ama tek renderı 20 dk geç almam çok problem değil, önemli olan dediğim gibi rahat çalışmak.

  Kullandığım programlar: 3dsmax, blender, vray, corona, twinmotion ve photoshop. Tabi ki bu süreçte başka programlar da öğrenmek istiyorum; after effects gibi.

  Örneğin twinmotion için büyük projeler için 15.000 üstündeki ekran kartlarını tavsiye etmişler. (https://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html)

  Bu da cpu için, 2500 üstü önermişler.
  (https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html)

  Mesela buradaki proje gibi bir işi takılmadan donmadan çalışmak istiyorum.
  (https://www.behance.net/gallery/96247587/Villa-Bosund-v2)

  Bütçe konusunda kendimi zorlayacağım, yapacak bir şey yok. 40000 tlye kadar çıkabilirim, belki biraz daha fazla.
  Arkadaşlarım dell iş istasyonları kullanıyorlar fakat gördüğüm kadarıyla pek memnun değiller, cafe restorant projelerinde zorlanıyorlar.

  Özetle, cafe-restorant ya da ağaç,bitki vb modellerin kullanıldığı projelerde, her şeyi de proxye çevirmeden, render tuşuna bastığımda render alacak (laptop bazen almıyor) ve en önemlisi viewportta akıcı ve takılmadan çalışabileceğim bir pc toplamak istiyorum.

  Ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler..  2021-10-05 14:56:04