Galeri Kuralları

TR3D sitesine üye olan herkes resim yollayabilir. Aşağıdaki kurallara uymak şatıyla her çalışmanın sergilenme hakkı vardır.

Ön şart: Çalışmaya düzgün isim verin: dikkat ettiğimiz en önemli kural budur. Eski galerimizde yüzlerce "mutfak" ve "salon" vardı. Eğer sizin işinizin diğerlerinden bir farkı olacaksa bunu öncelikle düzgün bir isimle sağlamalısınız. Kendi isminizi çalışma adı olarak yazmayın. çalışma 1, 2 ,3 şeklinde sıralı isim yazmayın.


Yanlış: "deneme yapıyorum 2" , "canım sıkıldı çizdim", "acil yorum lütfen" ,"vesikalık resmim"

Doğru: "Ankara mutfak renderi" ,"Genç odası tasarımı (Zeki mimarlık)" ," Deniz ve Adam" ,"Kale mimarlık iç mekan renderleri II"

Aynı çalışmanın farklı açılarını tekrar yollamayın. aynı çalışma hakkında birkaç farklı resim koymak istiyorsanız detay yazarken aşağıdaki "ek resim" kısmına koyunuz.

WIP
Galeriye eksik çalışmaları yollamayın. Eksik çalışmalar için WIP kategorisi açılmıştır. çalışmanız hakkında değişiklik yaptıkça ek resim kısmından yenilerini koyabilirsiniz.

örnek resim:

mimari proje

ACEMİLİK SINIRI

Sitede özellikle acemilere yardımcı olmayı çok severiz. bilgimizi paylaşmak ve yeni yetenekleri keşfetmek bizim için çok önemlidir. Fakat acemi olduğunu söylemek çok kötü çalışmalar yollamak için bahane değildir. Eğer çalışmalarınız aşağıdaki gibiyse; birşeylerin eksik olduğunu farketmiş olmanız gerekir. özellikle de eksikliğin farkında olduğunuzu söyleyerek böyle resimler eklemeyiniz. İnsanlara "çaba gösterdiğinizi" ve "daha iyi olmak için çalıştığınızı" gösteren resimler ekleyin.

Siz söylemeseniz bile çalışmanıza bakan bir uzman çok kötü olduğunuzu anlayacaktır. birde kalkıp "çalışmam çok kötü ama elimden gelen budur" diyerek resim eklemeyin. çok kötü ise önce forumda sorular sorarak ve dersleri izleyerek kendinizi geliştirin. Bir aceminin bile 10 dakikada yapacağı resmi galeriye yollamayın.

aceminni dibiyim

  • Işık Yok
  • Materyal Yok
  • Model Çok Kötü
  • Arkaplan yok
  • Gölgeler ayarlanmamış
  • Detay yazmaya üşeniyor
  • Tüm ustalardan yardım bekliyor

Bu özellikleri gözden geçirin ve çalışmanızı daha iyi yapmaya uğraşın. Aksi halde galeriden çalışmanız silinecektir.
NEDEN GALERİDE DETAY YAZILMASI İSTENİYOR


Özenle saatlerce çalıştığınız bir resim için detay yazarken bir cümleden fazlasını yazmanızı bekleriz.

Özellikle Galeri bir resim arşivi değildir. çalışmalarınızı hızlıca yükleyeceğiniz boş bir alan istiyorsanız orası TR3D değildir (Tinypic, imageshack, picoodle siteleri işinize yarayabilir).

Çalışmanıza günlerce uğraşıp emek veriyorsanız birkaç dakika ayırıp detay yazmalısınız. böylece insanlar çalışmanız hakkında bilgi edindiği için kapsamlı yorum yapabilir. Siz iki cümle yazamıyorsanız onların da birer cümle yorum yapmasını beklemeyin. ve çalışmanız hakkında üç cümle yazacak kadar önemsiz görüyorsanız lütfen sitemize eklemeyin.


Sınır yok: resim kapasitesi ile ilgili bir sınır olmamakla birlikte günlük resim yollama sınırı 3 resim olarak belirlenmiştir. Bazı günler yaklaşık 50 resim yollandığını düşünürseniz bu durumda ziyaretçilerin resimleri dolaşması ve sizin çalışmanızı dikkate alması için bu sınır size de faydalı olacaktır. unutulmamalıdır ki galerimiz yeni ve kaliteli işleri ön plana çekecek şekilde tasarlanmıştır. Eski ve yetersiz çalışmaları kendi kalitenizi göstermesi açısından yollamamanızı tavsiye ederiz.

Telif Hakkı: Resmi yollayan kişi telif haklarından da sorumludur. çalıntı resimler ve alıntı yapma durumlarında TR3D sitesi hiçbir sorumluluk kabul etmez. Fakat durumun çözülmesi için elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışır. Telif hakları başkasına ait olduğu kanıtlanan resmi yollayan kişinin tüm resimleri silinir ve üyeliği yasaklanır.

Resmim neden silindi ?

  • Forum kurallarına aykırı olan resimler silinir.
  • Düzgün başlık yazılmayan resimler önce uyarılır, tekrarında silinir
  • Resmin üzerinde watermark tabir edilen kabartmalar olamaz. telefon veya email yazılamaz. gerekiyorsa resmin dibinde ince bir bant ile web sayfası adresi yazılır. Resminizin çalınmasından endişe ediyorsanız TR3D dahil hiçbir internet sitesine çalışmanızı yüklemeyin. Müşterinize göstereceğinizin çalışmaların üzerinde her köşeye ve merkeze bir watermark ekleyerek ücretsiz bir site üzerinden yükleyerek gösteriniz.


ÇIPLAKLIK SINIRI

Web sayfamıza sanatsal amaçlarla çizilmiş açık resimler gönderilebilir. Müsade edilen en açık resim örneği aşağıdaki gibidir. Bunun ötesinde cinsellik içeren resimler gönderilemez. (Bu resim Nü kategorisine girer)

cinsellik
(Alexandre Cabanel , birth of Venus)


Çıplaklık içeren resimler ilgili kategoriye gönderilmelidir. Aşağıdaki gibi mayo ile kapatılmış bir çalışma normal kategoriye yollanabilir. sitemiz açısından sakıncalı bir resim değildir. Bundan daha açık resimlerin Nü kategorisine gönderilmesi gerekir.

Mayo
(Serge Birault , How to train your octopus)


YORUM YAPMAK

Galeride her üye yorum yapabilir. Fakat bu konuda bir noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yorum yapmak ile hakaret etmek farklı şeylerdir

Bunu yazarsanız üyeliğiniz silinir: Çok kötü resim, iğrenç olmuş, bunu çizeceğine...

Doğrusu böyle olabilir: Çalışmada bazı teknik hatalar var örneğin ışıkların yerleşimi...

HAKARET YASAKTIR

TR3D forumları veya galeride bir kişiye hakaret etmek yasaktır. Hakaretin ne olduğunu bilmiyorsanız önce kendi hayatınızda sizi aşağılayan bir olayı düşünün. Yaptığınız işi beğenmeyen birinin olmamış demek yerine çok rezil bir iş yapmışsın demesi durumunda psikolojinizin alacağı hali düşünün.

Eleştiri demek aşağılama değildir. Yeni başlayan birinin amatör ruhla yaptığı resmi aşağılamanız onun yeni filizlenen 3D sevgisini köreltebilir. Acemice yaptığı resim hakkında yapıcı öneriler yazmak zorunda değilsiniz. "çok güzel olmuş, harika" demek zorunda da değilsiniz. Fakat bir acemiye "çok rezil olmuş" dediğinizde tüm hevesini kaçırırsınız. Başka ortamlarda buna güzel eleştiri diyenleri bulabilirsiniz. Fakat biz bunu eleştiri demiyoruz, kişiliği gelişmemiş birinin egosunu tatmin etmesi diyoruz.

Bir öğretmen, 3d Kursunda uzun süre eğitim verdiği öğrencilerine "hala çok kötü işler yapıyorsunuz" diye kızarsa anlayışla karşılanabilir, çünkü verdiği emeklerin karşılığını alamamıştır. Kızmaktaki amacı da öğrencileri aşağılamak değil "daha iyisini yapmaları için ateşlemektir". Aynı öğretmen öğrencisini toplum önüne çıkarıp "bu rezil öğrenci kötü iş yapıyor" diye bağıramaz. Bunu yaptığında kalitesiz olan öğrenci değil, öğretmen olarak görünür. Eğer siz bir öğretmenseniz , başkalarına eğitim verdiniz ve karşılığını alamadıysanız bunu kişisel olarak teke-tek söyleyip yapabilirsiniz. Kaldı ki burası teke-tek konuşma alanı değil binlerce kişinin okuduğu internet ortamıdır, Burada öğrencilerinizi aşağılarsanız, sitemizde üyeliğiniz silinerek hızlıca gidersiniz.

Siz bir uzman olarak çok iyi işler yapıyorsanız çalışmanızın detay kısmına şöyle yazabilirsiniz:"Çalışmama gelecek her türlü yoruma açığım, eksiklerini söylemekle yetinmeyin, hata görürseniz yüzüme vurmaktan çekinmeyin" ve görün bakalım neler oluyor. Dikkat ederseniz kişisel aşağılama boyutunda bir yorumdan bahsetmiyoruz. "çalışmanın eksikleri" yazılabilir, yanlışlar söylenebilir. Kesinlikle kişisel hakaret yasaktır. Size gelecek her türlü hakarette de yine biz yönetim olarak müdahale edeceğiz. İsteseniz de size hiçkimse kişisel hakaret edemez. "Kötü mimar, beceriksiz grafiker, karaktersiz..." gibi mesajları gördüğümüz anda sadece mesajı değil, onu yazan kişinin tüm varlığını siteden siliyoruz.

Ustaların yaptığı şudur; çalışmanın eksiklerini söyler, eksiklerin nasıl düzeltileceği konusunda fikir verir. Kendi galerisindeki çalışmalara gelen sorulara detaylıca cevap verir. İnsanlar işinin uzmanı olduğu için galerisini sürekli takipte olur. Usta mesleğinde piştikçe karakteri de gelişir. Gerçek bir usta Ego yerine tevazu geliştirir.

Seviyeli ve kaliteli yorumlara kapımız hep açık, insanları aşağılayacaksanız kendinize başka site arayın. Bu sitede eleştiri adı altında hakaret edenleri hoş karşılamıyoruz. Seviyesi ne olursa olsun insana saygı bekliyoruz.