Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star)

Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star) Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star) - Ahmet Cengiz ÖZEL

CengizSpecial (Ahmet Cengiz ÖZEL) program: Autodesk Maya, Gimp Süre: 27.01.2021- 29.01.2021 0 yorum yapıldı 0/10

Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star) 1Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star) 2Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star) 3

Sabah Yıldızı, Ortaçağ`da ortaya çıkmış ve ilk örnekleri 14.yüzyılda Almanya`da kullanıldığı görülmüş. Ben söylemiyorum; Wikipedia söylüyor. Sabah yıldızı aynı zamanda "Çoban Yıldızı" ismiyle de anılan "Venüs"ün ta kendisi.
Her neyse... İlk denemelerimden biri olur bu çalışmam. Bu modeli seçmemin bir sebebi var tabii ki o da "Basit şekillerden ne yapabilirim?" sorusuyla yola çıkmamdı. Normal küreye edgeler ekleyip poligonları extrude ederek öğrendiklerimi uygulamak için mükemmel bir fırsattı. Modelin düzenli görünmesi için sivri uçları rast gele değil; simetrik yerleştirmeye özen gösterdim. Bunun için oluşturduğum kürenin divisionunu ve sonradan ekleyeceğim edgeleri, önceden kabaca planladım. Dokuya gelirsek, ücretsiz pbr sitelerinin varlığından haberdar olmadığımdan bulduğum base mapleri siyah beyaz yapıp kontrastıyla, aydınlatmasıyla vs oynayarak bump map diye yüklemiştim. İp yapımını youtubedan öğrendim (curve kullanarak). Ağaçtan söz etmiyorum bile. Beceremedim (Ya da yeterince uğraşmak istemedim). Gölgeler de tam hayal ettiğim gibi çıkmadı ama anlamışsınızdır ne yapmak istediğimi.
Model ve render birlikte 2 gün sürdü. Bu işlere başlayalı henüz 4 ay oldu. 3D öğrenmeye Maya programını kullanarak başladım. Youtube`daki "Ensar Dereli" isimli kanalı izleyerek temeli adım adım öğrendim (benim gibi henüz yeni olanlara tavsiye ederim). Devamında bu siteyi keşfettim ve birçok ayrıntıyı bu site sayesinde öğrenmeye devam ediyorum. Her ne kadar paylaşım yapmaya son çalışmamdan başlamış olsam da üyelik profilimin biraz gelişmesi için ilklerimden biri olan bu çalışmamı paylaşmaya karar verdim.

Ortaçağ Silahı: Sabah Yıldızı (Morning Star) için Yorumlar

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!