Neogen

Neogen Neogen - Fatih Sultan Topal

fasuto53 program: 3DS Max + Vray + Photoshop Süre: Bir ay 18 yorum yapıldı 3/10 (19 kişi beğendi)

Neogen 1Neogen 2Neogen 3Neogen 4Neogen 5Neogen 6

Kod adı neogen olan bir tasarım çalışmam, çalışma yaklaşık olarak bir ay sürdü, bu kadar uzun sürmesinin sebebi, üretimi düşünülen bir tasarım olması. Aracın mekaniği tasarımda düşünülerek kapı kapı, bagaj, kaput kesitleri oluşturulmuştur. Bir çok kez değişti ve hala değişmesi gereken noktalar var. Modelleme olarak ilk tercihim Maya olsa da model grupta bulunan diğer arkadaşlarında kullanacağı bir data olması gerekliliğinden mütevellit 3ds Max ile hazırlanmış ve Vray ile render edilmiştir.

Base model 200 bin poligon (teker ve jantlar hariç)

2 Karenin render süresi 4 saat, diğerleri ise ortalama 2 saat sürmüştür.

Neogen için Yorumlar

güzel görünüyor
tHemTMuratAvatar

güzel görünüyor


Herşey > http://www.themt.co
2013-09-15 16:43:14
 • Offline
 • Erkek
model fena degil, ama
Gigantus-3dIsmail G.Avatar

model fena degil, ama üzerinde daha cok calisilmali. kaplamalar olmamis, cam kaplama hic olmamis.

Kendin bir tasarim cikarman cok güzel, birde keske bir emblem tasarlasaydin :)

Render ayarlarini bir gözden gecir, cok yavas bir pc`de mi yoksa aldin renderleri ?


http://www.tr3d.com/up/avatar/493.jpg
2013-09-15 20:15:59 Edit:2013-09-15 20:19:46
 • Offline
 • Erkek
Sadece biri dört saat
fasuto53Fatih Sultan TopalAvatar

Sadece biri dört saat sürü, şu arkası dönük olan bir kusurla inatlaştım yok edene kadar ayarlara asıldım. Camlara gelince arabanın içi olmadığı için camlar simsiyah. Diğer camları diyorsan mekan hazır bir mekan hiç emeğim geçmemiştir :) Tasarımın ticari hakları bana ait olmadığı için ve eski bir modelin üzerine geliştirdiğim için amblem tasarlamadım. Araba yan duvarında özellikle kullandığım çizgiler zoraki eski modelden aktarma.


Nefret etme ki kimse istifade edemesin!
2013-09-15 21:08:49 Edit:2013-09-15 21:09:29
 • Offline
 • Erkek
Eline sağlık
aa04Mustafa Berk KELEŞAvatar

Çok güzel olmuş bende araba modellemeye çalıştım ama yapamadım bu tür çalışmalarda nelere özen göstermeliyim bu konuda yardım ederseniz teşekür edrim


2013-09-15 21:10:33
 • Offline
 • Erkek
güzel
meteora81fatih kapçak

bende bol bol tasarım yapıyorum :) ben beğendim özellikle arka tarafı fakat arabanın önü çok sade kalmış biraz daha detayladırın bence


IMPROVER-TR www.improver-tr.com
2013-09-15 22:39:00
 • Offline
 • Erkek
Modellemeye planlı başlaman şart
fasuto53Fatih Sultan TopalAvatar

Modellemeye planlı başlaman şart benimki plansız bir modelleme idi çünkü tasarım net değildi modelleme sürecinde çok kez değiştirdim.

-Planlı modelleme, yani ne yapmak istediğini eskizlerle yada blueprintle belirlemelisin. Modellerken tasarlamak istiyorsan...>

-Bir çamurluğu 3 poligon ile yapabiliyorsan öyle yap asla 4. yü kullanma.

-Çok ufak detaylar için iri form detaylarının poligonlarını bölme, ufak detayın bittiği yerde poligonlar arası geçişte 4 kenar şartı arama. Eğer yeterince büyük poligonların varsa üçgenler dörtgenler beşgenler vs yüzey akıcılığını bozmaz, zaten bu akıcılığı bozan bir poligonun verteks sayısı değil onların düzlemsel dizilişindeki ani değişimlerdir.

-Modellemeyi kil model yöntemi ile yaptığını düşün her bölgede detaya eşit derinlikte in, ve bu şekilde ilerle. Mesela önde far yuvasını bile bitirmişken daha arkada kaputun kütle formu belirlenmemiş gibi bir tutarsızlık olmasın.

-Bahsettiğim tutarsızlıkla çelişse de sen arabaya son poligonu koyduğunda bile arabanın bütün görünüşünü bir kaç verteksi oynatarak değiştirebileceğin kadar esnek olmalı. Eğer bir yeri oynatınca her şey bozuluyorsa yanlış bir yol izlemişsindir.


Genel olarak önerilerim bunlar bunları çok daha detaylandırabiliriz. Bir de tavsiyem olacak, araba modellemeyle ilgili şimdiye kadar gördüğüm bütün video eğitimler hatalıdır. Bir vazo modelliyormuş gibi araba modelleyen eğitim videoları var. Böyle modelleme olmaz, böyle ancak blueprint üzerinden bir model yapılabilir onunda yüzeyleri Karadeniz gibi dalgalı olur, bin bir ışık oyunuyla temiz gösterilir.

Benim modelime gelince benimkisi bir mockup sürecidir ve sürekli modellemenin ulaşmak istediği son görüntü değişmiştir. Bu sebeple yüzeylerde özellikle arka tamponda istemediğim formlar da bulunmaktadır. Yukarıda gördüğün modeli daha defalarca değiştireceğim. Şöyle bir kaç render alayım dedim :)


Nefret etme ki kimse istifade edemesin!
2013-09-15 22:48:53
 • Offline
 • Erkek
bu araç kesinlikle tek
msaricayemre karadagg

bu araç kesinlikle tek kapılı olmalı, yoksa suv araçları gibi yüksek bir araç gibi hiss veriyor. önden ve arkadan bakınca çok beğendim. elline saglık bu modeli hiç bırakma üzerinde devam et


Süphesiz Sen Sen Değilsin
2013-09-15 23:02:50
 • Offline
 • Erkek
Bu aracın ölçüleri zaten
fasuto53Fatih Sultan TopalAvatar

Bu aracın ölçüleri zaten tek kapı bir araç için fakat kullanılan şasi biraz kısa olduğu için ve istenilen dört kapı olduğu için böyle bir şey çıktı. Şimdi ölçüleri biraz uzatarak daha binek bir modele çevireceğim aracı.


Nefret etme ki kimse istifade edemesin!
2013-09-15 23:11:16
 • Offline
 • Erkek
Sağol abi
aa04Mustafa Berk KELEŞAvatar

Sağol abi teşekür ederim yönledirmen için ama mockup nedir biraz açıklarmısın


2013-09-15 23:39:29
 • Offline
 • Erkek
En basit ifadesiyle mockup
fasuto53Fatih Sultan TopalAvatar

En basit ifadesiyle mockup tasarım ile üretim arasında gelgit sürecine denir. Bu süreçte dijital modelleme, prototip üretimi, kil modelleme, gibi farklı yöntemler bulunabilir. Burada tasarım ile mühendislik arasında itilaflı hususların giderilmesi sağlanır.

Mesela bir tasarım yaparsın mühendis alır bazı hesaplar yapar bazı sorunları belirtir, tasarım sürecine geri gönderilir. Tasarım üretim ve maliyet, ergonomi, güvenlik gibi gibi şartlar göz önünde tutularak daha makul bir çözüm arar. Tekrar bir sunum gerçekleşir. Burada patron kim dersen, küçük firmalarda para, yani mühendis büyük firmalarda tasarımdır diyebilirim. Tam geçerli olmasa da büyük markalar tasarım için üretim şartlarını zorlar mühendislik faaliyetlerine ar-ge bazında ağırlık verir ve bir şekilde istenen tasarıma ulaşmayı hedefler. Güzel tasarımların pahalı olmasının ilk sebebi budur, çünkü ar-ge sürecine fazla yüklenilmiş olur genellikle ve bu da fazla maliyet demek olur. Tabi bu en basit anlatımı arada neler neler oluyor :) O arada olanlardan ötürü tasarımcılarla mühendisler birbirlerini pek sevmezler ;)

En kralı mühendis ve tasarımcı olmak. Örnek, Üstad Murat Günak.

Ortada duran nevi şahsına münhasır kişi (solunda ki benim)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2723033399768&l=e66ce7a8b0


Nefret etme ki kimse istifade edemesin!
2013-09-16 00:11:37 Edit:2013-09-16 00:16:35
 • Offline
 • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !

fasuto53 Diğer Çalışmaları