Maya 3D : Maya liquid effect; yardım eder misiniz?

Maya liquid effect; yardım eder misiniz?
CengizSpecialAhmet Cengiz ÖZEL

Mayayı yeni öğreniyorum. Arnold ile rakı efekti yapmaya çalışıyorum. ai standard surface ile milki seçtiğimde aşırı beyaz ve mat bir görüntü oluyor. Adı üstünde bildiğimiz "milk" oluyor. Transmission seçeneğinden biraz transparan yapmaya çalışıyorum ama fayda etmiyor. Rengini çok hafif gri yapınca biraz benziyor rakıya fakat yine tam o efekti veremiyorum. Aslında normal suya yoğun sis efekti vermenin yolu varsa o da işimi görür sanıyorum. İşin özeti benim ne yapmam lazım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


3B çizimle hobi olarak uğraşıyorum. Autodesk Maya ile ilgili eksik kaldığım yerleri öğrenmek ve paylaşım yapmak için buradayım.
2021-02-03 13:19:27 Edit:2021-02-03 13:20:23
  • Offline
  • Erkek
Nesne, materyal tipi veya

Maya ya da Arnold'dan anlamıyorum ama genel bir bilgi olarak nesne, materyal tipi veya Arnold da bir ayar "opaque" ayarlanmışsa renderer o nesne üzerinde "transparent" hesabı yapmaz.

Render motorları işin başında tip ayrımı yaparlar. Render nesnelerinin "opaque" veya "transparent" olup olmadığını bilmek isterler. Çünkü bu seçim sahnedeki objeler üzerinde yapılacak hesaplamaları da değiştirir.

Volumetrik malzeme uygulamak da bir seçenek ama render süresini uzatır.


2021-02-03 16:01:40 Edit:2021-02-03 16:04:11
  • Offline
  • Erkek
@hunturk Bu bilgi epey
CengizSpecialAhmet Cengiz ÖZEL

@hunturk Bu bilgi epey işime yarayacak sanıyorum. Çünkü transparan yapmaya izin vermiyor dediğiniz gibi. Opaque seçeneğini görmüştüm sanırım seçili ve ilk fırsatta bu seçeneği kaldırıp tekrar deneyeceğim. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.


3B çizimle hobi olarak uğraşıyorum. Autodesk Maya ile ilgili eksik kaldığım yerleri öğrenmek ve paylaşım yapmak için buradayım.
2021-02-04 11:27:57
  • Offline
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!