Genel Konular : Sorunum Var!

Sorunum Var!
limitlesstrMücahit Akıncı

Merhaba arkadaşlar ben tr3d ailesine yeni katıldım ve aklımda sorular var.Bu soruları cevaplandırmak için bu foruma başvurdum.Ben lise 2 öğrencisiyim ve ilerde grafik tasarımcı olmak istiyorum.Sanıyorum ki bu grafik tasarımın içine animasyon 3d falan gibi bölümler giriyor.Bunları merak ediyor.İlerde hangi üniversiteye girmeliyim?Hangi bölümü seçmeliyim?Sınavdan ne kadar puan almalıyım gibi bir çok tereddüt ve sorular var.Ya giremessem diye düşünüyorum bana yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.


2012-05-25 19:11:23
 • Offline
 • Erkek
hayallerini gerçekleştir
jokeryapimOğuzhan DemirkolAvatar

sanşa bak bende lise2 deyim ve senin hayallerinin benzerleri bendede var
neyse sorularınıa cevap yazayım
program sana kalmış ister max3d ister maya istersende blender kullan(ben blender kullanıyom)

okul içinde anadolu üniversityedinde animasyonculuk bölümü var orayı bi raştır derim


3ds max veya Blender dosylarına ihtiyacın varsa sitemden ücretsiz indirebilirsin! http://jokeryapim.kn1.net
2012-05-25 22:06:53
 • Offline
 • Erkek
Ankara içinde varmı yada
limitlesstrMücahit Akıncı

Ankara içinde varmı yada istanbulda ve buralara girebilmek için nasıl hazırlanmalıyım


2012-05-26 05:10:24
 • Offline
 • Erkek
Bölüm Hatay Kırıkhanda mevcun
TRustNo_OneRasim ATEŞAvatar

Bölüm Hatay Kırıkhanda mevcun adı "Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon" 3d üzerine eğitim veriliyor. aynı bölüm Adana ve Aydında da var. Ben Hatay K.handakinden mezun oldum 2010 yılında. Biz başladığımızda ilk defa kurulmuştu yeni bi bölümdü tabi bunun dezavantajlarını yaşadık ama şuan ki eğitim düzeyinin ilerlediğini söyleye bilirim.


Yoksa siz de Oflinelaştıramadıklarımızdanmısınız? / http://www.rasimates.com
2012-05-26 11:09:19
 • Offline
 • Erkek
Peki teşekkür ediyorum hepinize
limitlesstrMücahit Akıncı

Peki teşekkür ediyorum hepinize yardımlarınızdan dolayı şimdi benim nereden başlayıp nasıl ilerletmem lazım bilgi verirmisiniz az çok kafama oturdu.


2012-05-26 14:26:15
 • Offline
 • Erkek
O zaman çoğunuz Bünyamin
dmrmrtMurat DEMİRAvatar

O zaman çoğunuz Bünyamin Hocanın öğrencilerisiniz demek:)


2012-05-26 15:01:59 Edit:2012-05-26 15:04:13
 • Offline
 • Erkek
Öncelikle şunu
ProblemOzan ERTUGRULAvatar

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor, grafikerlik ve 3d çok farklı alanlardır, yani bir grafik eğitimi alman 3d göreceğin anlamına gelmez. Türkiyedeki hemen hemen tüm grafik bölümleri özel yetenek sınavları ile öğrenci alır, yani bunun temelinde Resim dersi ve resim konusunda aldığın eğitim ya da yeteneğin önemlidir.
Eğer 3d konusunda eğitim almak istiyorsan olay daha farklı işler , tabii ki belirli bir estetik alt yapının olması çok öneml
i yoksa en fazla 3d operatörü olursun spariş işlerden öteye gidemezsin, Türkiyede 3d konusunda kapsamlı eğitim veren ve müfredatında bunu ciddiyetle uygulayan tek yer Eskişehirdeki Anadolu üniv. Animasyon bölümü var, bunun dışında farklı illerde de sana bölüm içinde ders olarak okutulan 3d eğitiminden bahsedebilirim ama ciddiye alınacak şeyler değil, istanbulda sanıyorum bu işi en fazla ciddiye alan üniversite Marmara Üniversitesi, 3d konusunu Atölye anlayışı içinde hem güzel sanatlar bölümlerinde , hem de Sinema TV bölümlerinde okutuyorlar, fakat her yerde olduğu gibi eğitmen problemleri var , diğer üniversitelerde de durum aynı gibi eğitimci olmadığı ve lisans fiyatlarından dolayı kısa dönemli sözleşmeli eğitmenlere ders verdirmek yolu ile 3d eğitimini müfredata alıyorlar fakat yeterli değil.


Bilgisayar başında beklemekle render hızlanmaz
2012-05-27 03:13:44 Edit:2012-05-27 03:14:23
 • Offline
 • Erkek
Benim konuyla alakam pek
halkaFurkan YILMAZ

Benim konuyla alakam pek yok ama osmaniye yi önermişsiniz, uzak durun derim. Bende Osmaniye`liyim gidecek başka şehir arıyorum yaşanmaz yani.


www.furkanyz.com
2012-10-04 21:46:53
 • Offline
 • Erkek
Ozan ERTUGRUL ` a
3ddesigner3d designer

Ozan ERTUGRUL ` a katılıyorum.
Ek olarak Anadolu animasyonu kazanmak loto tutturmak kadar zordur.heves kırmak istemem ancak,benim zamanımda 1200 kişi girdi ortalama 400-500 kişi sadece animasyon denedi.Sadece 20 kişi almışlardı.O yüzden kendini sakın olaki şartlama animasyon bölümüne.Tabi çok çalışırsan kazanabilirsin ancak bu kadar kişi içerisinde çok sağlamlarda oluyor o yüzden kazanman bu durumda başarıdan çok şansa kalıyor.

bir de animasyon bölümlerinde animasyon üzerine eğitim görürsün.Bu sadece 3d anlamına gelmez. Bunun içerisinde normal çizgi film yapımı da vardır (2d) o yüzden bu nüansa dikkat etmekte fayda var.

Bugün hangi mesleği yaparsan yap, 3d yapabilirsin, tabiki hangi sektörün 3d sini yapacağını sen seçeceksin ve sen uzmanlaşacaksın. kolay gelsin.


2012-10-04 21:57:03
 • Offline
 • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !