Bilgisayar Donanım : 6000 tl toplama kasa VS 8000 tl iş istasyonu ?

6000 tl toplama kasa VS 8000 tl iş istasyonu ?
mim_eminEmin Ayduran

Merhaba. 3ds Max üzerinden sürekli mimari render alan bir mimarlık firmasıyız. Animasyon konusunda da çalışma yapmak istiyoruz ve daha hızlı çalışabilmek için yeni kasa almayı düşünüyoruz.

Şu iki sistem arasında gidip gelmekteyiz. Önerilerinizi bekliyorum.

cpu 3930k - 1456 TL
anakart asus p9x79 deluxe - 890 TL
gpu pny q 4000 - 1900 TL
ram gskil 4x8 (32gb) - 826 TL
hdd seagate 2tb barracuda - 374 TL
kasa cooler master haf 912 - 422 TL
dvd lg 24 x - 50 TL
cpu fan cooler master hyper 212 evo - 119 TL

toplam --------------------------- 6037 TL kdv dahil

HP Z600 (KAPADOKYA)
MASA ÜSTÜ İŞ İSTASYONU

650 Watt Dikey Kasa,
Intel 5520 Çipset
Çift Intel Xeon E5645 (12 Çekirdek)
(2.40GHz, 12MB, 5.86GT/s)
12GB DDR3 ECC 1333MHz (6x2GB) (maksimum 48GB)
nVidia Quadro 4000
(2GB, Profesyonel 3D)
2x 1TB (7.200rpm) SATA 2 HDD (RAID 0)
MONİTÖR Yok (istenilen monitör ilave bedelle eklenebilir)

8350 TL KDV DAHİL

İş istasyonu fiyat farkını hakediyor mu sizce?

RESPECT!
2012-05-25 00:02:17
  • Erkek
ilk önerideki toplamıs oldugunuz
sener4186şener yıldızAvatar

ilk önerideki toplamıs oldugunuz kasa ideal.bende benzer bi sistem toplamıstım kendime memnunum.ama animasyondan söz ediyorsunuz.bunu bir pc de basarmanız biraz zor.tek pc istiyorsanız ikinci secenek daha iyi

http://www.seneryildiz.com.tr
2012-05-25 00:07:47
  • Erkek
animasyon
mim_eminEmin Ayduran

render işini 3ds max de yapıyoruz ama animasyonu lumion adlı programda yapmayı düşünüyoruz. daha yeni öğrendim programı. çok detaylı bir bilgim yok ama 3dmax e göre çok kısa sürede animasyon çıkartabildiğini biliyorum.

bu yüzden çözümümüz:

1 adet kasa = animasyon için lumion, render için 3ds max

RESPECT!
2012-05-25 00:15:29
  • Erkek
benim bildigim kadarıylada lumion
sener4186şener yıldızAvatar

benim bildigim kadarıylada lumion da aldıgın render kalitesi max i tutmaz.ama lumion kullanıcaz diyosan birinci secenek ideal

http://www.seneryildiz.com.tr
2012-05-25 00:29:48
  • Erkek
render kalitesinin düşük olduğunu
mim_eminEmin Ayduran

render kalitesinin düşük olduğunu biliyorum. o yüzden render gene 3ds max den çıkacak. sadece animasyonda lumionu tercih edeceğiz. hızlı ve pratik olduğu için.

1. seçenekte endişem şu: o kadar para veriyorsun. sistem uyumu düzgün olmaz ise tam performans alınamayabilir.

iş istasyonu stabil bir sistem olması açısından tercih edilebilir gözüküyor. ama performans aynı olacaksa boşuna 2000 daha vermemek için 1. yi seçelim diyoruz. anladığınız üzere kafa karışık :S

o yüzden bu işten anlayan arkadaşlardan detaylı bilgi almak istiyorum..

RESPECT!
2012-05-25 00:36:01
  • Erkek
lumion denen şeye göre
msaricayemre karadagg

lumion denen şeye göre sistem almak biraz saçma geliyor bana, bence animasyon işine gireceksen ikisinide al fiber optik baglantı yap anca keser.aldıkdan sonra inşallah buraya yorumunu ve animasyonu eklersin :)

Süphesiz Sen Sen Değilsin
2012-05-25 07:16:59
  • Erkek
çok uzun zaman oldu
fsahinoglufatih şahinoğluAvatar

çok uzun zaman oldu maxi kullanmayalı bildiğim doğru umarım yanlış değildir..
maxde render alırken en güçlü donanım işlemci olması gerekiyor ghz ve çekirdek olarak ne kadar başarılı işlemci varsa render süresi bi hayli olarak düşecektir yeni sistemlerde gpu render yani ekran kartlarının işlemcisini kullanarak render alma olayı var bilmiyorum ne kadar etkilşidir işlemcilere göre ram ve ekran kartı ise max dosyasının çalışma boyutu ve poligonlarda etkilidir yani işlemciyle hiç alakası yok tur o yüzden diyeceğim tek şey

işlemci + ram + ekran kartı bu 3 lüyü çok güçlü tutarsanız hem render hemde fazla poligonlarda sorunlar yaşamassınız.
hdd alırken ssd almanızda fayda var dosya yazma ve okumalarda çok ciddi farklar göreceksiniz.. tabi sata 3 destekli artı ssd alrıken sadece program kurumlarının yetecek boyutta ssd alın.. 90 yada max 120 gb işini görür

işlemcilerde ghz olayına dikkat edin OC olayı çok ciddi bir iş, bilmiyorum ne kadar soğutma önlemini alınıyor yada alınabilir fakat işlemcinin ömrünü yer hız aşırtmacılar sadece istedikleri değerlere ulaşmak için bir kaç deneme ile OC yapıyorlar fakat max olayı farklı makınayı 1 sene boyunca render için OC yapmak ne kadar sağlıklı siz düşünün heleki 6 8 bin tl verilmişken...

animasyon olayı tek ve güçlü makinada yapmak tartışılır. o da animasyonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak ne kadar ekmek o kadar köfte misali

bütçenize göre render alırsınız işin özü bu 6 bin tl 12 saat sürer 100 bin tl ye 2 dk sürer.. bu işler böyle en azami ve en max bir bütceyle düşünün

fsahinoglu.com ı HOME STUDIO DESIGN and WEB ı
2012-05-25 08:16:48
  • Erkek
toplama bilgisayara ek olarak
fieldyturbo19

toplama bilgisayara ek olarak birde 120gb ocz vertex 3 ssd ekledinizmi işlem tamamdır ha birde testlere göre saberthoot 100lira daha ucuz olmasına ragmen biraz daha iyi bir anakart sectiğiniz karttan

2012-05-25 09:28:50
animasyon için tek kasanın
mim_eminEmin Ayduran

animasyon için tek kasanın yetersiz kalacağının farkındayım. burada da malumunuz bütçe etkili her işte olduğu gibi. bizim bu iş için ayırmayı düşündüğümüz rakam 6000 tl. bu parayla en verimli ne yapılır onun derdindeyiz.

eğer toplama kasaya göre render süresi 100 de 20 kısalacaksa 2000 daha limit artırılabilir. aynı zamanda garantili bir sistem kurulmuş olur. Ama performans 100 de 5 değişecekse ne gerek var fazla para vermeye. o yüzden bu işi bilen birisi tek kasa animasyona yetmez demek yerine toplamaya göre şu kadar daha iyidir iş istasyonları derse daha verimli sonuç alabiliriz.

yorumlar için teşekkürler...

RESPECT!
2012-05-25 10:56:57
  • Erkek
yakın zamanda arkadaşımın topladığı
mim_eminEmin Ayduran

yakın zamanda arkadaşımın topladığı sistem bu:

cpu 3930k
anakart asus p9x79 deluxe
gpu pny q 2000
ram geil 4x8 (32 gb)
hdd seagate 2tb
kasa 750 watt mid tower (markasını hatırlamıyorum)
cpu fan cooler master

dün bir deneme renderı aldım. 44 dk sürdü. şimdi aynı sahneyi burada paylaşmayı düşünüyorum. belki HP Z600 (KAPADOKYA) MASA ÜSTÜ İŞ İSTASYONU na yakın bir sisteme sahip birisi aynı sahnede aynı ayarlarla ne kadar sürdüğünü bizimle paylaşır. bu sayede kafamdakine yakın iki sistemin render sürelerini kıyaslamış olurum.

yakın zamanda paylaşacağım sahneyi. ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim tekrar...

RESPECT!
2012-05-25 11:05:21
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!