Bilgisayar Donanım : 3DConnexion "SpaceMouse Pro"

3DConnexion "SpaceMouse Pro"
sretliftalih guner

Merhaba arkadaşlar, 3DConnexion firmasının ürünlerinden kullanan, tecrübe sahibi arkadaşlara sormak ve tavsiye almak isterim.

Bir süredir 3DConnexion ürünlerinden "SpaceMouse Pro" almak niyetindeydim. Nihayet bu iş için para ayırabilecek durumdayım :) 3dconnexion.com sayfasındaki Türkiye resmi satıcıları listesindeki satıcılarda maalesef bu ürün yok. Bir üst modeli diye tahmin ettiğim SpacePilot Pro ve SpaceExplorer modelleri var. SpacePilot Pro nun üzerine yerleştirilen lcd ekranını açıkçası biraz garip buldum (maillerime o ekrandan niye bakayım veya rss üyeliklerimi neden o ekrandan takip edeyim, artık notification özelliği olmayan teknoloji cihazı kalmadı) neyse; SpaceExlorer modeli ise SpaceMouse pro ya göre daha az işlevli bir model üstelik fiyat olara aynı???

Sizlerden ricam bu ürünler hakkında tecrübe sahibi olanlarınızın bana bir yol göstermesi; Garanti ve servis durumları yüzünden Türkiye`den almak niyetindeyim. LCD sine rağmen bir üst modelimi alsam yoksa daha az fonksiyonu dert etmeyip SpaceExplorer modelinimi?

Tavsiye ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

NOT: Bu arada Türkiye/İstanbul satıcılarının arasından birkaçına mail de attım ama henüz cevap alabildiğim olmadı:)


2012-04-13 14:43:19
 • Offline
 • Erkek
bende Space Navigator var,
EgeYEge

bende Space Navigator var, sus sesyasi olarak sagda duruyor oyle, bana hic kullanisli gelmedi, viewportu donduruyor o guzel am akisayola gitmek istedigimde yine klavyeyi kulalniyorum bu yuzden bana yarari yok (belki ust versiyonlarla kisayollar atayarak olabilir ama modellemeci de olmadigim icin pek faydasini goremedim.
Bazi arkadaslar %30 a kadar is akisini hizlandirdigini soylediler bu forumda ancak beni tersine yavaslatti)


2012-04-13 14:57:16
 • Offline
 • Erkek
bende niyetlenmiştim yorumları okuyunca
s10er21Soner TunçAvatar

bende niyetlenmiştim yorumları okuyunca vazgeçtim pahalıda bi alet maceraya gerek yok dedım


2012-04-13 16:21:41
 • Offline
 • Erkek
Banada çok uzak ve
murataksayMurat AksayAvatar

Banada çok uzak ve gereksiz geliyordu ama abim hediye olarak almış. Şimdi Onsuz modelleme yapamıyorum. Space navigator kullanıyorum. Uzun süre modelleme yapıcaksaniz işe yarıyor.. 1 günlük alışma gerektiriyor ama normal kamera gibi kullanmak gerekiyor. default ayarlarında yer yöne gitmek rezalet bişey.


http://aksaystudios.com
2012-04-13 16:53:47
 • Offline
 • Erkek
Murat Bey, ben
QuerorzMustafa Fatih BelliAvatar

Murat Bey, ben de aldım bu üründen ancak kullanamadım. Normal moddayken ne kadar hassas davranırsam davranayım zoom yaparken aynı zamanda rotate olmasını engelleyemedim. Yani tek işleve kilitlenemedim. Saatlerce uğraşmama rağmen olmadı. Siz de buna benzer bir problem mi yaşadınız?


2012-04-13 22:43:13
 • Offline
 • Erkek
Ben bi arkadaşımın tavsiyesi
izzet_7502izzet ipekli

Ben bi arkadaşımın tavsiyesi ile vatan bilgisayardan logitec m570 aldım
üzerinde mavi bi topuz var o model . Çok rahat ediyorum uzun süre çalışsanızda bileğiniz arımıyo çok kullanışlı tavsiye ederim .


amd 1950x 64 gb ram 1080 ti samsung pro 960 ssd
2012-04-13 23:08:46
 • Offline
 • Erkek
Fatih, dediğin şekilde hayatta
murataksayMurat AksayAvatar

Fatih, dediğin şekilde çalışmak işgence gibi bişey.
Dominant modu açman lazım. Şuanda bilgisayarı yeni formatladığım için sürücüleri yüklü değil. isminden tam emin değilim ama Dominant gibi bişeydi, çok kolay bir ayar. Yükliyince tekrar yazarım.. Zoom ederken sadece zoom edecek. Dönerken sadece yana dönecek vb. O sekilde ayarlanınca inanılmaz güzel oluyor.


http://aksaystudios.com
2012-04-14 00:43:49 Edit:2012-04-14 00:45:59
 • Offline
 • Erkek
Şimdi baktım. App config`den
murataksayMurat AksayAvatar

Şimdi baktım. App config`den dominant`i seciyorsun. Device Config. Zoomu yukarı aşağı yapyıyorum. bide Advance`den roll kapatıyorum. maxda bir işe yaramıyor. Başarılar..


http://aksaystudios.com
2012-04-14 04:04:55
 • Offline
 • Erkek
İzzet, trackball deniyor o
QuerorzMustafa Fatih BelliAvatar

İzzet, trackball deniyor o mouse türüne. Sadece max kullananlar için iyi olabilir fakat photoshop kullanmak çok zor trackball ile.

Murat ben de benim cihazda bir sorun var sandım en başta. Yani imkansız o modda kullanmak dediğin gibi. Bir süredir kullanmadım cihazı. Bir tekrar deneyeyim dominant modda dediğin ayarlarla. Teşekkürler.


2012-04-15 09:00:09
 • Offline
 • Erkek
Konuyu açıp kaybolmuş gibi
sretliftalih guner

Konuyu açıp kaybolmuş gibi oldum ama işten başımı yeni kaldırıyorum arkadaşlar kusura bakmayın. Yazılanları okuyunca aslında aklım daha fazla karıştı :)

Murat özellikle senin yazdığın;

"Şimdi baktım. App config`den dominant`i seciyorsun. Device Config. Zoomu yukarı aşağı yapyıyorum. bide Advance`den roll kapatıyorum. maxda bir işe yaramıyor. Başarılar.."

kısmı? Şimdi ben bu aleti Max te tüm özellikleriyle kullanamayacakmıyım?

Eminin forumda bu ürünlerden kullananlar vardır, bi yardım :) bi yol gösterin lütfen.

İyi forumlar


2012-04-16 21:53:28 Edit:2012-04-16 21:54:26
 • Offline
 • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !