3ds Max : Yeminimi bozduracaklar bana.!!!

160 tl ye kaç

160 tl ye kaç render vereceksin.
Bide adam senden ucuzunu bulmuş demek

10 20 lira olsa aradaki fark sana dönerdi 100 tl ye diger elemanın çizdigini varsayalım

100 tl ye bitmiş iş veriyorlar demektir "kalite konusuna girmeyecegim hiç. adamın işini görüyor demekki"

Piyasa ölüyor diyorlar yada ölüyormu diye soruyorlar
Ne ölmesi arkadaş ya resmen gömmüşsünüz. üstüne topragı bile atılmış.


2012-03-15 12:18:31
 • Offline
 • Erkek
Buraya çok ayrıntılı bir

Buraya çok ayrıntılı bir fiyat listesi yazarım ama uygun olur mu bilmiyorum. Bizim fiyat politikamızda biraz katı ve taviz vermemeye çalışıyoruz.

Bir de piyasada öyle tipler varki evlere şenlik.

Örnek 1: Adamın en az 20 milyon serveti var. Yol, baraj, inşaat işleri yapıyorlar ve bu ..... adam 300 tl ye bina çizimleri yapacak kadar alçak bir yaratık.

Örnek 2: Adamın büyük mağazası, dekorasyon üzerine atelyesi, bina yatırımları, proje çizim gibi işleri var. Bu ..... adam mimar ve 150-200 tl ye dışarıya iş yapıyor.

Örnek 3: Adam bir yerde çalışıyor. Serbest olsa 2000 tl ye yapacağı işi 500 tl ye yapıyor ve bunu kar sayıyor. Bu ..... adam emek hırsızı ve aç gözlü bir yaratık benim gözümde.

Örnekleri artrmak son derece kolay.

Bu tarz konular son dönemde arttı malesef. Demekki artık tahammül sınırlarını zorlayan gelişmeler var. Bunu bu hale getiren dalkavuklar utansınlar.

Dünyanın en iyi mimarlraından biri iflas hikayesini okumuştum. Sanırım 1970 lerde geçiyordu olay. Adamda her türlü donanım ve yetenek var lakin paraya çevirememiş ve iflas ederek silinmiş. İsmini hatırlayamadım ama araştırmayla bulunabilir.

İnsanların birlik olup çözemeyeceği bir sorun yoktur. Gerekirse örnek bir fiyat listesi hazırlayarak. www.3dtasarimfiyatlari.com gibi bir domainde sergilemek ve bunu tüm camiaya yol gösterici bir tablo olarak lanse etmekle başlayabiliriz.

Biz hiçbir adım atmadan acak birbirimizin önüne taş koyup burada boş boş yazışıyoruz.


Sanat üretmektir, sanatçı ise ne ürettiğini bilendir.
2012-03-16 17:40:13
 • Offline
 • Erkek
adım
drekonNecmi DemirkeserAvatar

Adım atmak için öncelikle bir "iş sözleşmesi" gerekiyor. fiyatlar için bir liste çıkarılır, insanlar buna uymasa bile referans alabilir. böylece işveren de kazık yememiş olur. iki taraf için de faydalı.


Game maker
2012-03-16 17:49:01
 • Offline
 • Erkek
Kesinlikle haklısınız... Ne
dragutTarkan ASLANAvatar

Kesinlikle haklısınız...

Ne yapmalı ve nasıl başlamalı...


http://3de-Studio.com 0 505 939 93 09 https://www.behance.net/TarkanAslan
2012-03-16 17:51:29
 • Offline
 • Erkek
Fiyat listesi amacıyla birkaç
ulasdenizulaş deniz

Fiyat listesi amacıyla birkaç referans çalışmadan oluşan bir anket düzenlemeyi önermiştim. herkes bu ankete böyle bir iş geldiğinde:
a) şu anda verip de işi yapabileceği fiyat
b) idealde bu iş için istenmesi gereken fiyat
c) işin ortlama yapım süresi ( saat )

gibi biekaç maddelik araştırma yapalım. Ben de bu verileri size tblolaştırıp, fiyat dağılımlarını herbir örnek olarak çıkarabilir, min. max. ve ortalama fiyatlara ilişkin veriler hazırlayabilirim.2012-03-16 18:23:41
 • Offline
 • Erkek
Saat ücreti belirlemek.
karafuatfuat karaAvatar

Bu konunun yazılarını baştan aşağı okudum. Tarkan arkadaşımızın verdiği fiyat çok düşük. Onun da dediği gibi daha ucuza yapanlar çok. Bir arkadaşımız da saat ücreti hesaplamış 10-15 Tl arası diyor. Ben Corel`in saatini 25 Tl`ye Photoshop`u 20 Tl`ye yapıyorum. 3 Boyutlu tasarımın bunlardan çok daha yüksek olması gerekir diye düşünüyorum. Harcanan emek grafik-tasarıma göre daha fazla. Bunu içinde saat ücreti üzerinden işi hesaplıyıp o şekilde fiyatlandırıyorum. Çünkü müşterinin çoğu ne meteryal bilir ne render. Bilmesi de gerekmez. Çok fazla bu işi yapmıyorum ama olduğunda saat ücreti olarak 100-150 Tl arası bir fiyat veriyorum. Bir de sektörü yerlerde süründürenler kendi gözlemlerime göre:

1) Yeni yetmeler: Ucuz fiyat=Kötü iş prensibi ile çalışanlar.
2) Kamu görevlileri: Sanılanın aksine yarı zamanlı çalışanlar tok olmaları gerekirken "ne alsam kardır" mantığıyla hareket ediyorlar.
3) Mimari proje firmaları: Sürekli iş verdiğini söyleyerek dışarıya karşı güçlü dürüp fiyatları düşürüyorlar.

Birlik olma fikri 2 ve 3. maddelere girenlere karşı elimizi güçlendirebilir. İyi bir birlik kamu görevlilerinin vergisiz kazanç sağlamasının önüne geçebilir. Ucuz iş gücü kullanan mimari çizim firmalarının ve inşaat sektörünün gücünü kırabilir. Bunun üzerinde anlaşıp bir şeyler yapmak lazım. Fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ederim.


Herşey Mümkün...
2012-03-16 22:14:10
 • Offline
 • Erkek
Ayrıca...
karafuatfuat karaAvatar

Saat ücretini kendi açımda fiyatlandırmada kullanıyorum. Bunu müşteriye söylemiyorum. Söylesem pazarlık arap saçına döner. Halit arkadaşın fikri güzel, müşterilere bir fikir verebilir ama standart oluşturmak çok güç. Yine de denemekte fayda var.


Herşey Mümkün...
2012-03-16 22:20:59
 • Offline
 • Erkek
Tek Çare....
ozgurtarÖzgür Tarımcıoğlu

Bu işten adam akıllı para kazanabilmek için ve tek düze bir fiyat politikası( bütün Türkiye için, tabiki kalitesi değişir ) ile devam edebilmek için bence en geçerli çözüm yazılımların Türkiye sınırları içerisinde lisanslı olmasıdır. Her 3ds max programını indiren ve bir şekilde bu programı öğrenen insanalar bu şekilde piyasayı düşürmeye devam edeceklerdir, kazandığı paranın programını satın almak zorunda kalmadıkları için. Crackler bitmediği sürece bu işi adam gibi yapanlar zaten belli, onların haricinde kimse aile falan geçindirmeyi planlamsın, şahsen ben yapamadım.:)


2012-03-16 23:56:56
 • Offline
 • Erkek
Merhabalar, Ben de bu
olcaysaymarolcay saymar

Merhabalar,
Ben de bu işten para kazanan bir mimar olarak başıma gelen bir örnekle destek olmak isterim sizlere. Geçenlerde mütehait olduğunu düşündüğüm biri benden 5 katlı bir apartmanı için görsel çalışma fiyatı istedi.Bende kendime göre piyasayı düşürmemeyi prensip haline getirmiş biri olarak fiyatımı verdim.Ve adamdan gelen cevapta proje için daha az bir bütçe ayırdıklarını ve teşekkür ettiklerini içeren bir cevap.Okey buraya kadar.Ben de merak ettim ne kadara verdiniz işi diye.Adam bir de uslanmaz bir tavır içerisinde; "- Ya aslında biz daha önce 100 tl ye birine çizdirdik ama çok kötü oldu beğenmedik.Şimdi de başka birine 200 tl ye çizdiriyoruz.İnşaallah bu sefer güzel." du.
Nokta.


http://www.olcaysaymar.com/
2012-03-18 15:14:21
 • Offline
 • Erkek
GERÇEKTEN BU FİYAT UCUZ
7124115Bilal ŞAKAR

GERÇEKTEN BU İŞ İÇİN UCUZ PARA AMA UCUZA EMEĞİNİN UCUZA SATANLARIN ÖNÜNE NASIL GEÇECEKSİN??


5319263405 CG Artist Bilal ŞAKAR
2012-03-18 16:05:38
 • Offline
 • Erkek

Kapalı

Bir yıldan uzun süre geçtiği için konu otomatik olarak kapatılmıştır !