3ds Max : 500 milyon polygon için Sistem

500 milyon polygon için Sistem
2e3aemrekaracaAvatar

arkadaşlar "500 milyon" polygonlu bir çalışma var ve animasyon uygulanacak.

500 bina ve arazi. Gerçek model ağaçlar kullanılacak.

tek bir bilgisayarda bunu yapmak istiyorum. Bu bilgisayarda olması gereken minimum bileşenler ne olmalı?

Tek bilgisayarla bu iş olur mu yoksa 2-3 bilgisayarla mı bu iş olur?

2015-11-08 20:24:01
  • Erkek
Emre bey
sadrazam3xcelal siverekliAvatar

Emre bey resmi inceleme amacıyla quadro k5000 de dahil olmak üzere bir takım ekran kartlarıyla 50 milyon poligonluk Ağaoğlu maslak 1453 ve 227 milyon poligonluk ağaçların bulunduğu sahneleri test etmiştim. 227 milyon poligon için en yüksek gördüğüm değerler 4-5 fps yi geçemedi. Yakında muhtemelen (directx 12 sayesinde) sli ve crossfire ile 2-3 ya da daha çok ekran kartı 3ds maxte viewportta çalışabilecek. (directx 11 de 4 tane ekran kartı olsa da 3ds max sadece 1 ekran kartının çekirdeğini kullanabiliyor maalesef.) Eğer illaki yeni bir donanım alacaksanız en iyi şansınız kuşkusuz nvidia gtx 980 ti. Ve 1 değil en az 2 ya da 3 ünü crossfire yaptığınız zaman full directx 12 desteği maxte çalışmaya başlandığında iyi bir performansı viewportta alırsınız.
İkinci olarak da şunu söyleyeyim eğer amaç viewport ta daha iyi fps ile çalışmak değil de hızlı animasyon render ı almak ise burada iş sizde bitiyor. Kullandığınız bir bilgisayar varsa onda animasyonun sadece 1 karesini render alıp süresini test edin. Atıyorum x işlemcide 1 kare 30 dk. da bitti. 1000 kare o zaman kabaca 500 saatte biter. Bu kadar süre var mı işi bitirmek için? Varsa o makine de alın. Yoksa ek makineler edinip ya da satın alıp işi bölersiniz. Yalnız bölme işi çok sıkıntılı onun için animasyon konusunda tecrübesi olan birisinden yardım alın.(kaplamaların farklı tepkisi, ton farkı, materyalin okunamaması, vray ya da mental ray in kendine özgü versiyon farkı problemleri gibi sıkıntılarla karşılaşılabiliyor animasyon işinde)
Diyelim ki ek makine alacaksınız. Sizin tek kare testi 30 dk. içinde bitti. http://www.tr3d.com/forum/oku/donanim/3ds-max-vray-cpu-testleri/
bu linkten sizin test işlemciniz ile diğer işlemcilerin farklarına bakın. Kaba bir hesapla sizin işlemci 500 saat ise orada daha hızlı işlemcide hızına oranla belki 300 saatte de bitirebilir. Aynısından 2 tane alrısanız iş 150 saatte biter. İşte burada muhakemeyi siz yaparsınız. Yok bu iş beni paklamaz ben en iyisi polygon sayısını aşağılara çekerek animasyonun çözünürlüğünü düşürürüm. Yok ben render farmda yapacağım başka çare yok. Ya da yeni 2-3 tane makine alıp bu işleri yapacağım gibi.
Lafı çok uzattım. Animasyon olayı ile çok uğraşmam fakat size önerim sadece bir iş için gidip 3-4 makine alıp 20 bin tl vermemeniz. Yazık olur paraya sonra başka işler gelmezse. Ama illaki ben animasyon işi ile çok derinden uğraşacağım derseniz i7 ya da maddi durum yeterli ise xeon almalısınız. Xeonlar çok aşırı pahalı olmasına rağmen i7 ye göre büyük performans farkı göstermez.(xeonlar enerji performansı ve dayanım yönüyle server ya da render farmlar için üretiliyor) Son kullanıcı için i7 en uygun seçenek. Tabii 5960x 5390k alınmalı. Ya da yeni 14nm 6. nesil işlemcilerin 16 ya da daha üstü sayıda iş parçacığına sahip olan çıkacak modelleri beklenmeli.

2015-11-09 11:28:24 Edit:2015-11-09 11:32:46
  • Erkek
371395796381 poligonlu animasyon
ErkanErkan ÇALIŞKANAvatar

ben 5yıl önce  371395796381 (yani 37,14×10¹° ) poligonu :))

3 vasat bilgisayarda animasyon olarak renderlemiştim (ağaçlar rüzgarda sallanıyor)

https://vimeo.com/13072075 (kullandığım render motoruna dikkatet emre)

bilgisayarlar 

i7 860 8gb1333mhz ram (7 yıllık bilgisayar)

q9600 4gb800mhz ram (9 yıllık bilgisayar)

q6400 4gb800mhz ram (10 yıllık bilgisayar)

render süresi 35 saat

buda projenin bitmiş hali

(render boyutu biraz küçük yeterli olanak zaman ve para verilmediğinden

ve internet hızı düşük bi dönemde yapıldığından)

https://vimeo.com/22283335 (yerdeki çimler bile model)

9-10 yıl önce piyasaya vasat bilgisayar olarak çıkmış makinelerle yapıldı bu iş

ANIMASYONA GÖNÜL VERENLERLE TANIŞALIM
2015-11-09 12:32:56 Edit:2015-11-09 12:37:24
  • Erkek
Çok teşekkür ederim hepinize
2e3aemrekaracaAvatar

Erkan ve Celal bey çok teşekkür ederim.

Verdiğiniz cevaplar çok tatminkar. Buna göre bir yol izleyeceğiz.

Tekrardan teşekkür ederim, saygılar.

2015-11-09 17:34:04
  • Erkek

Kapalı

Topic closed automatically because it`s been more than a year!